1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Najlepsze posty

Temat na forum 'Hyde-Park' rozpoczęty przez Att, 1 Lipiec 2014.

 1. Att

  Att Manarchista

  Posty:
  284
  Polubienia:
  423
  Czasem kilka zdań rzuconych w toku dyskusji bywa bardziej przekonujące niż rozprawa Rothbarda. Za to uwielbiam to forum.
  W tym wątku zachęcam do wrzucania najlepszych postów. Takich, które trafiają w dziesiątkę i zostały nagrodzone licznymi lajkami. Niech zacznę.

  Tandor92 o potędze rynku:
  Ciek o wojnach i obronności akapu:
  Ciek o wykonywaniu aborcji (zwłaszcza polecam ostatnie zdanie):
   
  Ostatnia edycja: 26 Wrzesień 2014
  snajper, wah, osman oraz 16 uzytkowników lubi to.
 2. Aterlupus

  Aterlupus Well-Known Member

  Posty:
  478
  Polubienia:
  906
  Jak nastanie akap, osobiście zapoluję na tego chuja (o ile wcześniej nie wypierdoli do jakiegoś lewackiego kraju opowiadać, jak to faszyści mordują elity intelektualne).

  kawador

  Szumlewicz oraz inne lewackie przypały
   
  Ostatnia edycja: 5 Lipiec 2015
  sabat, snajper, wah oraz 9 uzytkowników lubi to.
 3. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 322
  Polubienia:
  19 449
  Wytłumaczę to w inny sposób. Na przestrzeni tysiącleci ludzie różnie postrzegali rzeczywistość. Raz Ziemia była płaska, potem w okół niej krążyło Słońce, znajdowała się w centrum wszechświata, gwiazdy były dziurami w nieboskłonie, wszechświat wypełniał eter, etc. Pokutowały zabobony typu, że myszy nie rozmnażają się a powstają ze zgniłej słomy. To wszystko było subiektywnymi myślami. Kapłani mogli sobie zaklinać, ale nie zmieniało to faktu, że grawitacja, ewolucja, procesy rynkowe i zjawiska kwantowe cały czas zachodziły. Ludzie aż do lat 50 XX wieku mieli niewielkie pojęcie o tym jak wszechświat funkcjonuje, bo nie mieli teorii i odpowiedniej aparatury.

  Jak się to ma do własności? W ten sam sposób. Jeżeli nawet dzikie zwierzęta bronią własności (terytorium, pokarm, samica), jeśli każdy człowiek czuje złość gdy ktoś mu coś odbierze, a tym bardziej prymitywne ludy. To na jakiej podstawie można orzec, że jest to tylko subiektywne odczucie? Nie chce mi się szukać, ale kiedyś czytałem o jakimś zakonie żeńskim, bodajże w średniowieczu, zakon miał surową regułę, ale główna zakonnica zalecała, żeby nie pozbawiać sióstr wszystkiego. Niech mają coś na własność, choćby głupi krzyżyk. Bo brak czegoś własnego źle wpływa na psychikę.

  Wszystkie zapiski historyczne i kopalne, wskazują na to, że w historii ludzkiego gatunku morderstwo było zawsze ścigane, rywalizowano o terytorium, broniono własności, opiekowano się chorymi bliskimi, pozbywano się ludzi łamiących podstawowe reguły, etc. Jest to immanentne, przyrodzone, przypisane, odwieczne. Jeżeli ewolucja nami w ten sposób pokierowała, istniejemy dalej, opanowaliśmy glob, tzn. że nie była to ślepa uliczka.

  Nie potrzebuję opinii innych ludzi, żeby wiedzieć co jest moje. A jeśli nawet wszyscy co do tego zgadzają się , to muszę mieć jakąś podstawę ku temu. Czy kiedykolwiek w historii zakwestionowano własność? Komuniści wszelkiej maści po prostu transferowali własność, pod przymusem, nie chciało im się robić, wygodniej było wskazywać komu zabrać, komu dać, wziąć za to procent. Nie zmienia to faktu, że obiektywnie była to kradzież. Tą podstawą jest to, że naturalnie odczuwamy pewne rzeczy w określony i jednaki sposób. Człowiek to tylko trzeci szympans.

  Jeżeli wszystko jest subiektywne, płynne, nie jest pewne. To wszystko jest możliwe. Silna ideologia jaką jest i powinien pozostać libertarianizm, w kategoryczny sposób traktuje pewne sprawy i daje jasne odpowiedzi. Jeżeli nie będziemy pewni i dogmatyczni, to nie będziemy silni, będziemy słabi, nie będziemy pewni swoich racji, doprowadzi to do przegranej, upadku. Przede wszystkim łatwo będzie o rozmycie idei i podciągnięcie pod nią czegokolwiek. A tak się nie może stać, jeśli chcemy odnieść sukces.


  P. Pintal
   
 4. pampalini

  pampalini krzewiciel słuszności, Rousseaufob Członek Załogi

  Posty:
  3 568
  Polubienia:
  6 102
  Ten post nie zebrał wielu lajków (tak naprawdę tylko ode mnie dostał), ale nikt mi nie zabroni go tu wrzucić!

  Ja nie popieram jakiegoś konkretnego akapu, bo wg mnie akap jest zawsze dopóki są przynajmniej 2 niepodległe organizacje czy osoby. Ja popieram decentralizację. Obecne państwa między sobą funkcjonują na zasadzie akapu. Wcześniej były to wodzostwa, plemiona, gromady koczownicze i poniżej poziomu rodziny to pewnie nigdy nie zeszło. Zarówno tendencje centralistyczne jak i decentralistyczne to historyczne fakty. Chociaż ogólnie jest tendencja centralizacji, to nie można wykluczyć, że w pewnym momencie się to zmieni, bo nie istnieje nic z czym można byłoby historię naszego świata porównać. Imperia powstawały, ale i się rozpadały. Ja chcę, by się teraz rozpadały. To nie jest jakieś nierealne marzenie, które wywraca do góry nogami ewolucję człowieka.

  Mad.lock
   
 5. Ciek

  Ciek Miejsce na Twoją reklamę Członek Załogi

  Posty:
  4 511
  Polubienia:
  10 347
  Niesamowite :)
   
  snajper, wah, R0beRt oraz 7 uzytkowników lubi to.
 6. pampalini

  pampalini krzewiciel słuszności, Rousseaufob Członek Załogi

  Posty:
  3 568
  Polubienia:
  6 102
  Statystyki makroekonomiczne to współczesny szamanizm. Bezrobocie, wzrost PKB ... to wszystko jakieś fantasmagorie wymyślone by ogłupiać ciemny lud. Jak statystyki idą w dobrą stronę, to lud powinien się cieszyć, że ma takich dobrych pasterzy, a jak idą w złą stronę, to powinien u dobrych pasterzy szukać opieki, bo winny liberalizm i rynek zawiódł. Kiedyś wyrywało się serca z piersi by słońce nie przestało świecić, dziś wyrywa się majątek z portfeli by dobrobyt nie ustał. Oczywiście zupełnie przypadkiem największymi wygranymi takich systemów są zawsze kapłani.

  Bezrobocie jest jedną z najbardziej zakłamanych i najłatwiejszych do zmanipulowania statystyk, która w ogóle nie oddaje żadnej sytuacji. Trochę lepszy jest wskaźnik zatrudnienia, ale też tworzy fałszywy obraz, ot, choćby ze względu na fakt, że za bezproduktywnych uznaje uczestników szarej strefy czy rentierów, podczas gdy produktywnymi są np. urzędnicy i politycy, czyli zwyczajne pasożyty bądź też komórki nowotworowe w organizmie społeczeństwa.


  Ciek
   
  sabat, snajper, wah oraz 12 uzytkowników lubi to.
 7. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 322
  Polubienia:
  19 449
  Niby oczywiste rzeczy:

  Chcesz niwelować różnice społeczne (koncentrację kapitału), powinieneś popierać na początek 3 rzeczy, są to rzeczy, które popierają libertarianie:
  1 - zmniejszenie opodatkowania ubogich
  2 - likwidacja dopłat, dotacji, socjalu itd. dla bogatych
  3 - taka modyfikacja prawa, by bogaci nie byli uprzywilejowani, czyli likwidacja licencji i pozwoleń, które można sobie albo kupic, albo załatwić po znajomości z urzędnikiem, czyli wszystkich licencji i pozwoleń.


  Madlock
   
  sabat, snajper, wah oraz 6 uzytkowników lubi to.
 8. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 322
  Polubienia:
  19 449
  military o lotach w kosmos:

  Powinieneś powiedzieć coś innego: gdyby nie państwo (państwa), nie byłoby drugiej wojny światowej. Gdyby nie było drugiej wojny światowej, nie byłoby żelaznej kurtyny. Gdyby nie było jej, loty w kosmos opóźniłyby się pewnie o parę dekad - choć kto wie? Może zaczęłyby się szybciej i sprawniej? Wszak początek lotów w kosmos to więcej porażek niż sukcesów, że wspomnę tylko o Apollo 1.

  Słyszałeś o "Space Race", czyli "kosmicznym wyścigu" będącym w zasadzie konkursem mierzenia penisów? NASA powstała dlatego, że Ruscy rozpoczęli swój program kosmiczny, a zrobili to m.in. dlatego, że chcieli pokazać wyższość technologiczną nad Amerykanami. Motywacji początkowo było sporo, ale z czasem rozwój technologii kosmicznych zmienił się w konkurencję, w której nagrodą był głównie prestiż.

  Owszem, NASA została założona przez państwo, ale dziś jeszcze nie polecieliśmy na Marsa. Dlaczego? Bo to samo państwo po zakończeniu zimnej wojny obcięło jej środki. Można powiedzieć, że "gdyby nie państwo, pewnie bylibyśmy już na Marsie". Nie wierzysz? No to popatrz: samochód wymyślił prywaciarz. Samolot wymyślił prywaciarz. Balon wymyślił prywaciarz. Czy powiesz, że "gdyby nie państwo, nadal jeździlibyśmy konno"? "Gdyby nie państwo, nie byłoby samolotów"?

  Prom kosmiczny to w tej grupie wyjątek - podyktowany tylko niezwykłą sytuacją polityczną. Gdyby Rosjanie skupili się na eksploracji dna oceanu, pewnie dziś pisałbyś, że "gdyby nie państwo, nie zeszlibyśmy do Rowu Mariańskiego". Tylko że zeszliśmy. Kto zszedł? Nie żaden urzędnik, tylko Jacques Piccard, w zbudowanym przez dwie prywatne firmy batyskafie. Dopiero potem państwo odkupiło (!) od niego projekty pojazdu.

  Kto teraz zajmuje się eksploracją kosmosu? Nie NASA (ona już odegrała swoją rolę, z politycznego punktu widzenia jest nieprzydatna i może zniknąć - tak działa państwo), ale Virgin Galactic czy Mars One. Prywatne firmy. Gdyby nie było państwa, to zapewne one lub im podobne już dawno zajęłyby się lotami w kosmos - tak jak bracia Wright, a po nich np. Huff-Daland zajęły się po prostu lotami. Skoro NASA już powstała i była w swoim czasie świetnie dotowana, żaden prywaciarz nie widział interesu w konkurowaniu z czymś, co nie może upaść (jak dzisiejsze PKP). Teraz jest inaczej - i od razu widać różnicę.
   
 9. piezol

  piezol Jebać życie

  Posty:
  1 099
  Polubienia:
  3 613
   
 10. kr2y510

  kr2y510 konfederata targowicki

  Posty:
  11 573
  Polubienia:
  18 530
  https://libertarianizm.net/threads/bitcoin.4388/page-9#post-121269
   
  osman i ultimate lubią to.
 11. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 322
  Polubienia:
  19 449
  R0beRt lubi to.
 12. piezol

  piezol Jebać życie

  Posty:
  1 099
  Polubienia:
  3 613
 13. father Tucker

  father Tucker egoista, marzyciel i czciciel chaosu

  Posty:
  2 346
  Polubienia:
  5 432
 14. Denis

  Denis Well-Known Member

  Posty:
  3 840
  Polubienia:
  7 583
  Autor: @GAZDA
  http://libertarianizm.net/threads/nacjonalisci-i-system.4915/page-3#post-94381
   
  osman i Gość niedzielny lubią to.
 15. tomislav

  tomislav Rasa: biała, profil klimatyczny: śródziemnomorski

  Posty:
  4 789
  Polubienia:
  11 724
  Post Hitcha z tematu, czy własność to utopia.
  Amen.
   
  sabat, snajper, wah oraz 8 uzytkowników lubi to.
 16. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 322
  Polubienia:
  19 449
  FatBantha o tym, jak on rozumie dobrobyt:

   
 17. kawador

  kawador Merchant of Death Członek Załogi

  Posty:
  13 322
  Polubienia:
  19 449
  Znowu Fat:

  Tak czy owak - jeśli wolnościowcy chcą świat i obyczaje przesunąć w swoją stronę, powinni walczyć ze zdziecinnieniem, bo to ono w głównej mierze jest kulturalną podstawą dzisiejszych państw - nomen omen - opiekuńczych. Z angielska to przecież brzmi jeszcze dosadniej: nanny state. A dla kogo są niańki? Dla dzieci. Większość socjalu, redystrybucji i prewencji bierze swą siłę właśnie z sentymentalistycznego dobryzmu i wszechobecnej troski o niesamodzielnych, których tak naprawdę się potem zaczyna produkować, wychowując w takich warunkach, do których oni się adaptują. Odebranie socjalu to ekwiwalent groźby odkręcenia bocznych kółek komuś, kto nie nauczył się jeździć na rowerze bez nich. Ostatecznie jednak nie da się go nauczyć jeździć bez nich, jeśli mu się ich w końcu nie odkręci.
   
  snajper, wah, osman oraz 9 uzytkowników lubi to.
 18. tomislav

  tomislav Rasa: biała, profil klimatyczny: śródziemnomorski

  Posty:
  4 789
  Polubienia:
  11 724
  W mordę dobry fragment, ale "dobryzm" Fat zinfoanarchizował ode mnie ;)
   
 19. father Tucker

  father Tucker egoista, marzyciel i czciciel chaosu

  Posty:
  2 346
  Polubienia:
  5 432
  @Crov o tym, jak przemawiać do ludzi i jak używać empatii by przedstawiać ludziom światopogląd libertariański
  https://libertarianizm.net/threads/podziel-sie-zazenowaniem.4191/page-80#post-153909
   
 20. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  7 325
  Polubienia:
  11 986
  @tomahawk o wpływie kobiet na poziom dyskusji.

   

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.