Wkurzające newsy z rana

MaxStirner

Well-Known Member
2 385
4 232
Mówi sie o kierowcach, ale zmiany są fundamentalne w wielu aspektach
"Od nowego roku wzrastają nie tylko kary za przekroczenie prędkości. Znacząco wzrosną również kary za jazdę bez uprawnień pojazdami niemechanicznymi. Oznacza to, że wyższe mandaty dotkną również najmłodszych. Jazda bez karty rowerowej może kosztować nawet 1500 zł."
Pojawiają sie calkiem nowe kary np przewożenie pijanego na bagażniku roweru - 300zl.
Ciekaw jestem statystyk po pól roku albo roku tego taryfikatora

noniewiem

Well-Known Member
439
743

ckl78

Well-Known Member
533
634
Mądry Polak po szkodzie.

Jeśli rzadko korzystasz z usług Poczty Polskiej, możesz niemiło się zdziwić podczas płacenia w okienku. Podczas ustalania opłaty pocztowej nie liczy się bowiem tylko waga listu, ale i to, z jakiej koperty skorzystasz. W ten sposób za lekki list możesz zapłacić więcej niż za przesyłkę kurierską! Cena zwala z nóg!

Jakiś czas temu musiałam odesłać podpisane dokumenty. Postanowiłam, że w ramach oszczędności, wybiorę się na pocztę i zamiast korzystać z usług kurierskich, nadam list polecony. Nie naglił mnie czas, więc postanowiłam dać poczcie szansę i nie przepłacać. Moja przesyłka składała się z dziesięciu kartek A4, zapakowanych w mieszczącą je kopertę. Nie wiem, jaki rozmiar oficjalnie został nadany kopercie, kupiłam ją na poczcie, prosząc o format, który pomieści kartki A4. Spakowałam swoje dokumenty, wychodząc z założenia, że nieelegancko jest odsyłać pogięte, czy poskładane kartki i udałam się na pocztę z uzupełnionym druczkiem przesyłki poleconej.

Po krótkiej chwili stania w pocztowym ogonku przyszła moja kolej. Pracowniczka poczty zaczęła swoje powinności, a ja przez chwilę cieszyłam się z triumfu nad lenistwem i wycieczką do urzędu pocztowego. Nie trwało to jednak długo, gdy usłyszałam, ile mam zapłacić za nadanie mojego listu. Sama zaczęłam się ze swojej naiwności śmiać. 18,30 zł – taka kwota padła zza szybki, a ja przecierałam oczy ze zdumienia. Okazuje się, że ten rozmiar koperty wchodzi już w największy przewidziany przez pocztowców gabaryt, czyli rozmiar L, i bez względu na resztę okoliczności okazuje się wyjątkowo kosztowny.

Jak nie przepłacić? Uważaj na rozmiar koperty​

Jeśli myślisz, że rozmiar koperty nie ma znaczenia, dopóki nie przekroczy pewnych szablonowych norm, jesteś w błędzie. Rozmiary przesyłek zostały podzielone na trzy kategorie. Największy z nich dotyczy również kopert mieszczących zwykły format A4. Aby skorzystanie z listu poleconego się opłacało, najlepiej złożyć dokumenty na pół i skorzystać z mniejszego gabarytu. Poniżej znajduje się grafika zamieszczona na stronie Poczty Polskiej, ilustrująca aktualne formaty dla powszechnych przesyłek listowych krajowych.

MaxStirner

Well-Known Member
2 385
4 232
Wiadomo, ze to nie chodzi o zaraze, tylko o to że sie miał czelność postawić. Nawet oni sami to przyznali, że deportacja jest nie z powodu zagrożenia epidemicznego, tylko aby nie zachęcać do "zachowań społecznie szkodliwych".

Do góry Bottom