Wkurzające newsy z rana

Frosty2

Gdzie się kończy normalne, a zaczyna nienormalne?
383
220
Szykuje sie opodatkowanie crowdfundingu. Co prawda limity opodatkowania darowizn mocno podniesiono, ale dodano kategorię "od wielu osób" na co załapią sie wszelkie zbiórki. O ile wiem Konfa reklamowała te ustawe jako pozytywną, właśnie przez podniesione progi podatkowe. Nawet nazywali ją ustawą deregulacyjną. Chyba zaspali i nie zauważyli podłożonej świni, bo inaczej nie wiem jak to wyjaśnić.
W tym wszystkim chodzi, aby uwalić takie osoby jak DanielMagical co sobie żyją jak pączek w maśle dzięki darowizną od dużej ilości osób
 

Hanki

Secessionist
1 526
5 090
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 737
4 705
Notariusz ma obowiązek donieść skarbówce o najmie mieszkania (umowa bez notariusza nie ma klauzuli o wyprowadzeniu sie na żądanie wynajmującego).
 

ckl78

Well-Known Member
1 881
2 036
Sprzedawcy z Allegro, OLX i Vinted pod lupą skarbówki. Fiskus sprawdzi też wynajem mieszkań.

17 mln Polaków trafi pod lupę skarbówki. Platformy e-commerce mają zbierać dane o sprzedających użytkownikach i przekazywać je do urzędu skarbowego.

"Skarbówkę interesują informacje, kto sprzedaje towary, co dokładnie, jakie dana osoba osiągnęła obroty i na jakie rachunki wpływają należności. Cel ustawy to uszczelnienie systemu podatkowego i tym samym zwiększenie wpływów do budżetu państwa" - czytamy.
Same przepisy nie weszły jednak jeszcze w życie, chociaż miało to nastąpić 1 maja.
Mimo to platformy już mają zbierać dane, żeby przygotować się do zmian. Dlaczego? Projekt zakłada, że od 2024 r. platformy e-commerce przekażą fiskusowi dane za 2023 r. Każdej e-platformie grozi do 5 mln zł kary, jeśli ta nie dostarczy do urzędu skarbowego odpowiednich informacji.

Strach pomyśleć jak się rozkręcą gdy wygrają jesienne wybory.
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 737
4 705
Ja jednak licze na to, że gdy w sejmie będzie 30-40 posłów prorynkowych (już niezależnie z jakiej partii) będą w stanie stosowac silniejszą obstrukcje. Przewlekać, zgłaszać poprawki, odwlekac na komisjach. Przy takich własnie ustawach jak ta to ma sens
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 737
4 705
Chyba niewiele osób wie, że do tej pory nie istniał obowiązek natychmiastowego przerejestrowania auta, a jedynie zawiadomienia o nabyciu. Obecnie wprowadzana jest ustawa która znosi tę opcje, w przypadku braku przerejestrowania w okresie 30 dni oczywiscie grzywna do bodaj 1000 zł.
 
Ostatnia edycja:

MaxStirner

Well-Known Member
2 737
4 705
ludzie przerzucą się na bałaganiarskie platformy
Z tego co rozumiem zależy to od obrotu platformy, czy tam ilości userów. A może i nawet nie zależeć wcale - sprzedaż powyżej pewnej ilości sztuk przez konkretnego usera już moze skutkować koniecznością wysłania tych danych, niezależnie od wielkości serwisu. Chyba że miałbys na mysli platformy zagraniczne lub darknetowe. Jak chodzi o mainstream to szczerze wątpię.
Jest jeszcze jeden aspekt o którym zapominasz - siła przyzwyczajenia. Jeżeli system działa prawidłowo to ludzie go nie porzucą, nawet jeśli niedogodności są spore. Pierwszy dobrze działający w danym segmencie system będzie działał non stop, bo ma już userów a ci nie mają wystarczającego bodźca do przenosin.
Przykładów masz sporo - w zasadzie żadnej dobrze zaprojektowanej pierwotnej platformie BIgTech nie wyrosła niezależna konkurencja. Gdy coś działa, nie widać przenosin choćby nie wiem co.
Od Facebooka przez Gmaila, Youtuba po Wikipedie - nie mają realnej konkurencji, mimo że istnieją dziesiątki alternatyw. Nie ma szans żeby ludzie sie wyniesli z Allegro, nawet gdyby nałożyli kontrybucje i zwiekszyli kontrole jeszcze z milion razy. Prób ich pokonania było już przecież pare, spektakularnie ostatnio zwinął sie Shopee
 
Ostatnia edycja:

MaxStirner

Well-Known Member
2 737
4 705
Dodam jeszcze, że bardzo ciekawy jest Twitter, bo jest to chyba jedyny przypadek, że serwis ostro zlewaczały przeszedł w ręce "prawaka" "centrysty" czy jak go tam zwać. (może bardziej lewaka mniej zlewaczałego po prostu). Mimo początkowego bojkotu ogłoszonego przez lewaków nadal jest bezspornym liderem w swoim segmencie - czyli że zjawisko zamurowania na pozycji monopolisty następuje niezależnie od światopoglądu. Do tej pory można było twierdzic, że serwisy alt tech nie grają roli, bo są z reguły prawackie, a realnych prawaków jest statystycznie dużo mniej niż lewaków we wszystkich społeczeństwach zachodu.
Casus Twittera wg mnie pokazuje że zmiana linii własciciela prawdopodobnie też nie gra roli i użytkownicy tak czy inaczej zostaną na zasiedzonym miejscu. Choć ciekawe, co by sie stało, gdyby włascicielem zostal ktos o prawdziwie skrajnym światopoglądzie i potrafil to przeforsowac.
 

myname

Active Member
308
218

Fiskus od 1 lipca może zajrzeć na konto bankowe podatnika​

EWELINA CZECHOWICZ1 LIPCA 2022 (AKTUALIZACJA: 18 SIERPNIA 2022)

Od 1 lipca 2022 r. zaczynają obowiązywać nowe regulacje wprowadzone do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, na ich podstawie naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli uzyskać dostęp do danych o rachunkach bankowych podatników.

Nowe uprawnienia naczelników urzędów skarbowych​

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 48 tej ustawy o KAS: bank będzie zobowiązany do udzielania informacji naczelnikowi urzędu skarbowego na temat „posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych lub posiadanych pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi, liczby tych rachunków lub pełnomocnictw, obrotów i stanów tych rachunków, z podaniem wpływów, obciążeń rachunków i ich tytułów oraz odpowiednio ich nadawców i odbiorców”.
Dotąd prawo do wnioskowania o taką informację mieli Szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz naczelnik urzędu celno-skarbowego.

Po co fiskusowi wgląd na konto bankowe?​

Jak wskazuje resort finansów „Celem zmiany jest ujednolicenie oraz doprecyzowanie uprawnień KAS w zakresie dostępu do informacji bankowych w przypadku, gdy organy KAS prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej skarbowej”

Wniosek w przypadku wszczęcia postępowania przygotowawczego lub czynności sprawdzających​

Wniosek o dostęp do informacji o rachunkach bankowych będzie składany przez naczelnika urzędu skarbowego na piśmie –w przypadku osoby, firmy lub instytucji, w stosunku do której wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze lub czynności wyjaśniające „w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe”.

Resort finansów zaznacza: "że zmieniony przepis ustawy nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami, stanowiącymi przedmiot postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa. Podatnicy nie muszą się obawiać nadużywania tego uprawnienia przez naczelników urzędów skarbowych, bowiem nie stwierdzono jego nadużywania wcześniej przez inne organy KAS”. Dane podatników uzyskiwane w ten sposób jak przypomina MF są chronione tajemnicą skarbową.

A jak władza ma inaczej dawać niewygodnym osobą wyroki za sprawy skarbowe?Jak inaczej miałaby wysnuwać sprawy?
 

dunajec1

Active Member
126
64


Gotówka ograniczana w obrocie. Na zakupach będą kontrole tożsamości.

Unia chce bowiem ustalić maksymalny limit transakcji na poziomie 10 tysięcy euro, przy czym państwa członkowskie będą mogły tę granicę obniżyć (w Polsce już obowiązuje limit 15 tys. zł, czyli ok. 3,7 tys. euro - red.). Dodatkowo przy transakcjach 3-10 tysięcy euro będzie należało w UE sprawdzać tożsamość klienta i w razie potrzeby zgłosić podejrzane zachowanie.
 

dunajec1

Active Member
126
64
Darowizny od najbliższych są zwolnione z podatku, ale nie bezwarunkowo.

Wszystko zależy od pokrewieństwa, które ustawa o podatku od spadków i darowizn, dzieli na trzy kategorie. Osoby należące do tzw. zerowej grupy, czyli np. małżonek, dzieci, wnuki czy rodzice, są zwolnione z obowiązku zapłaty podatku w przypadku otrzymania darowizny, której wysokość przekracza 36 120 zł. Aby tak się stało, darowizny należy zgłosić w urzędzie skarbowym na formularzu SD-Z2.

Pieniądze na samochód dla córki albo na mieszkanie dla matki? Zwolnienia nie będzie

Dziennik przytoczył jedną z najnowszych sytuacji, w której fiskus nie chciał zgodzić się na zwolnienie z podatku. - Córka dostała od matki pieniądze na samochód. Zostały przelane z konta matki na rachunek dealera. Urzędnikom się to nie spodobało - czytamy w "Rzeczpospolitej". Ich zdaniem, ustawa nie pozwala na zastosowanie ulgi, "jeśli wpłata jest dokonana na rzecz osoby trzeciej", czyli - jak było w tym przypadku - dealera salonu samochodowego.


Jak się okazuje, nie jest to wyodrębniony przypadek. Dziennik podaje, że kilka miesięcy temu syn przekazał matce 180 tys. zł na mieszkanie. Kobieta nie posiadała konta bankowego, więc mężczyzna przelał pieniądze bezpośrednio na konto sprzedawcy. - I przez to fiskus nie zgodził się na ulgę - podkreśla dziennik.

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodark...e=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 737
4 705
Mamy kolejną "balaganiarską platforme" co to miala położyc trupem Allegro, a sama marnie skonczyla choc nikt ο tym nie slyszal, i nikt o nią nie prosił.
Wszystko.pl, zamkneli miesiąc temu, dopiero dzis o tym uslyszalem.
Edit: Strasznie dolujące, bo to pokazuje, że zasadniczo nie ma już sposobu wejscia, że to jest tak zabetonowane, że ani spora kasa, a nawet morderczy marketing jak bylo w przypadku Shopee nic nie zmieni
 
Ostatnia edycja:

piezol

Jebać życie
1 259
4 232
Mamy kolejną "balaganiarską platforme" co to miala położyc trupem Allegro, a sama marnie skonczyla choc nikt ο tym nie slyszal, i nikt o nią nie prosił.
Wszystko.pl, zamkneli miesiąc temu, dopiero dzis o tym uslyszalem.
Edit: Strasznie dolujące, bo to pokazuje, że zasadniczo nie ma już sposobu wejscia, że to jest tak zabetonowane, że ani spora kasa, a nawet morderczy marketing jak bylo w przypadku Shopee nic nie zmieni
Hę?
Ja (i myśle coraz więcej osób) coraz częściej kupuje poza allegro, tylko na dedykowanych sklepach dystrybutorów / producentów.
Wszystko.pl to był projekt comarchu - nie dziwię, że się nie udało. Nawet się cieszę.
 

tolep

five miles out
8 556
15 452
Bez góry hajsu, większej niż mógł wyłożyć Comarch, nie da się frontalnie zaatakować Allegro. IMO trzeba by było powalczyć na początek w jakimś jednym sektorze rynku czy branży.
 
Do góry Bottom