Wkurzające newsy z rana

Frosty2

Gdzie się kończy normalne, a zaczyna nienormalne?
383
217
Szykuje sie opodatkowanie crowdfundingu. Co prawda limity opodatkowania darowizn mocno podniesiono, ale dodano kategorię "od wielu osób" na co załapią sie wszelkie zbiórki. O ile wiem Konfa reklamowała te ustawe jako pozytywną, właśnie przez podniesione progi podatkowe. Nawet nazywali ją ustawą deregulacyjną. Chyba zaspali i nie zauważyli podłożonej świni, bo inaczej nie wiem jak to wyjaśnić.
W tym wszystkim chodzi, aby uwalić takie osoby jak DanielMagical co sobie żyją jak pączek w maśle dzięki darowizną od dużej ilości osób
 

Hanki

Secessionist
1 510
5 051
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 693
4 666
Notariusz ma obowiązek donieść skarbówce o najmie mieszkania (umowa bez notariusza nie ma klauzuli o wyprowadzeniu sie na żądanie wynajmującego).
 

ckl78

Well-Known Member
1 881
1 966
Sprzedawcy z Allegro, OLX i Vinted pod lupą skarbówki. Fiskus sprawdzi też wynajem mieszkań.

17 mln Polaków trafi pod lupę skarbówki. Platformy e-commerce mają zbierać dane o sprzedających użytkownikach i przekazywać je do urzędu skarbowego.

"Skarbówkę interesują informacje, kto sprzedaje towary, co dokładnie, jakie dana osoba osiągnęła obroty i na jakie rachunki wpływają należności. Cel ustawy to uszczelnienie systemu podatkowego i tym samym zwiększenie wpływów do budżetu państwa" - czytamy.
Same przepisy nie weszły jednak jeszcze w życie, chociaż miało to nastąpić 1 maja.
Mimo to platformy już mają zbierać dane, żeby przygotować się do zmian. Dlaczego? Projekt zakłada, że od 2024 r. platformy e-commerce przekażą fiskusowi dane za 2023 r. Każdej e-platformie grozi do 5 mln zł kary, jeśli ta nie dostarczy do urzędu skarbowego odpowiednich informacji.

Strach pomyśleć jak się rozkręcą gdy wygrają jesienne wybory.
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 693
4 666
Ja jednak licze na to, że gdy w sejmie będzie 30-40 posłów prorynkowych (już niezależnie z jakiej partii) będą w stanie stosowac silniejszą obstrukcje. Przewlekać, zgłaszać poprawki, odwlekac na komisjach. Przy takich własnie ustawach jak ta to ma sens
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 693
4 666
Chyba niewiele osób wie, że do tej pory nie istniał obowiązek natychmiastowego przerejestrowania auta, a jedynie zawiadomienia o nabyciu. Obecnie wprowadzana jest ustawa która znosi tę opcje, w przypadku braku przerejestrowania w okresie 30 dni oczywiscie grzywna do bodaj 1000 zł.
 
Ostatnia edycja:

MaxStirner

Well-Known Member
2 693
4 666
ludzie przerzucą się na bałaganiarskie platformy
Z tego co rozumiem zależy to od obrotu platformy, czy tam ilości userów. A może i nawet nie zależeć wcale - sprzedaż powyżej pewnej ilości sztuk przez konkretnego usera już moze skutkować koniecznością wysłania tych danych, niezależnie od wielkości serwisu. Chyba że miałbys na mysli platformy zagraniczne lub darknetowe. Jak chodzi o mainstream to szczerze wątpię.
Jest jeszcze jeden aspekt o którym zapominasz - siła przyzwyczajenia. Jeżeli system działa prawidłowo to ludzie go nie porzucą, nawet jeśli niedogodności są spore. Pierwszy dobrze działający w danym segmencie system będzie działał non stop, bo ma już userów a ci nie mają wystarczającego bodźca do przenosin.
Przykładów masz sporo - w zasadzie żadnej dobrze zaprojektowanej pierwotnej platformie BIgTech nie wyrosła niezależna konkurencja. Gdy coś działa, nie widać przenosin choćby nie wiem co.
Od Facebooka przez Gmaila, Youtuba po Wikipedie - nie mają realnej konkurencji, mimo że istnieją dziesiątki alternatyw. Nie ma szans żeby ludzie sie wyniesli z Allegro, nawet gdyby nałożyli kontrybucje i zwiekszyli kontrole jeszcze z milion razy. Prób ich pokonania było już przecież pare, spektakularnie ostatnio zwinął sie Shopee
 
Ostatnia edycja:

MaxStirner

Well-Known Member
2 693
4 666
Dodam jeszcze, że bardzo ciekawy jest Twitter, bo jest to chyba jedyny przypadek, że serwis ostro zlewaczały przeszedł w ręce "prawaka" "centrysty" czy jak go tam zwać. (może bardziej lewaka mniej zlewaczałego po prostu). Mimo początkowego bojkotu ogłoszonego przez lewaków nadal jest bezspornym liderem w swoim segmencie - czyli że zjawisko zamurowania na pozycji monopolisty następuje niezależnie od światopoglądu. Do tej pory można było twierdzic, że serwisy alt tech nie grają roli, bo są z reguły prawackie, a realnych prawaków jest statystycznie dużo mniej niż lewaków we wszystkich społeczeństwach zachodu.
Casus Twittera wg mnie pokazuje że zmiana linii własciciela prawdopodobnie też nie gra roli i użytkownicy tak czy inaczej zostaną na zasiedzonym miejscu. Choć ciekawe, co by sie stało, gdyby włascicielem zostal ktos o prawdziwie skrajnym światopoglądzie i potrafil to przeforsowac.
 

myname

Active Member
303
215

Fiskus od 1 lipca może zajrzeć na konto bankowe podatnika​

EWELINA CZECHOWICZ1 LIPCA 2022 (AKTUALIZACJA: 18 SIERPNIA 2022)

Od 1 lipca 2022 r. zaczynają obowiązywać nowe regulacje wprowadzone do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, na ich podstawie naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli uzyskać dostęp do danych o rachunkach bankowych podatników.

Nowe uprawnienia naczelników urzędów skarbowych​

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 48 tej ustawy o KAS: bank będzie zobowiązany do udzielania informacji naczelnikowi urzędu skarbowego na temat „posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych lub posiadanych pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi, liczby tych rachunków lub pełnomocnictw, obrotów i stanów tych rachunków, z podaniem wpływów, obciążeń rachunków i ich tytułów oraz odpowiednio ich nadawców i odbiorców”.
Dotąd prawo do wnioskowania o taką informację mieli Szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz naczelnik urzędu celno-skarbowego.

Po co fiskusowi wgląd na konto bankowe?​

Jak wskazuje resort finansów „Celem zmiany jest ujednolicenie oraz doprecyzowanie uprawnień KAS w zakresie dostępu do informacji bankowych w przypadku, gdy organy KAS prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej skarbowej”

Wniosek w przypadku wszczęcia postępowania przygotowawczego lub czynności sprawdzających​

Wniosek o dostęp do informacji o rachunkach bankowych będzie składany przez naczelnika urzędu skarbowego na piśmie –w przypadku osoby, firmy lub instytucji, w stosunku do której wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze lub czynności wyjaśniające „w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe”.

Resort finansów zaznacza: "że zmieniony przepis ustawy nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami, stanowiącymi przedmiot postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa. Podatnicy nie muszą się obawiać nadużywania tego uprawnienia przez naczelników urzędów skarbowych, bowiem nie stwierdzono jego nadużywania wcześniej przez inne organy KAS”. Dane podatników uzyskiwane w ten sposób jak przypomina MF są chronione tajemnicą skarbową.

A jak władza ma inaczej dawać niewygodnym osobą wyroki za sprawy skarbowe?Jak inaczej miałaby wysnuwać sprawy?
 
Do góry Bottom