1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Zagadki logiczne, matematyczne i inne

Temat na forum 'Hyde-Park' rozpoczęty przez MaxStirner, 17 Listopad 2014.

1. tolep

tolep ChNiNK! ChP!

Polubienia:
    12 491
    To jest po prostu durna grafika.

2. Kompowiec2

Kompowiec2 Satatnistyczny libertarianin

Polubienia:
    152
    asembler, poważnie? Piszesz aplikacje dla ARM? I to jeszcze nie w hexach?

3. vast

vast Well-Known Member

Polubienia:
    5 473
    Mad.lock lubi to.
  4. tolep

tolep ChNiNK! ChP!

Polubienia:
    12 491
    Pole tego trójkąta?

TinQ.gif

5. tomahawk

tomahawk Well-Known Member

Polubienia:
    1 258
    Podobieństwa trójkątów załatwiają sprawę.

Att lubi to.
  6. Att

Att Manarchista

Polubienia:
    425
    W grach z niepełną informacją żeby zapewnić sobie jakąś pewność wygranej, często trzeba do swojej strategii dodać czynnik losowy. Np. kiedy gramy w papier-kamień-nożyce i stosujemy jakąkolwiek nielosową strategię, przeciwnik będzie miał kontr-strategię. Jeśli jednak przyjmiemy strategię: z prawdopodobieństwem 1/3 wyciągamy papier, z 1/3 - kamień i z 1/3 - nożyczki, to wówczas mamy 50%-ową pewność zwycięstwa.

Zagrajmy teraz w papier-kamień-nożyce, przy czym w przypadku wystawienia dwóch papierów lub dwóch kamieni wygrywasz Ty, natomiast w przypadku wystawienia dwóch nożyc wygrywam ja. Jaką pewność wygranej będziesz miał(a) przy zastosowaniu optymalnej strategii? Jaką maksymalną pewność wygranej mogę mieć ja? A może ktoś z Was chciałby ze mną pograć na kasę? :D Sprawiedliwy stosunek jest oczywiście do przenegocjowania/przemyślenia. ;)

7. tolep

tolep ChNiNK! ChP!

Polubienia:
    12 491
    Wynik załatwia sprawę :p

8. tolep

tolep ChNiNK! ChP!

Polubienia:
    12 491
    AK>BK, AK>BN, AK<BP
    AN<BK, AN<BN, AN>BP
    AP>BK, AP<BN, AP>BP

Pytasz o strategię dla gracza A, któremu - intuicyjnie - twoja modyfikacja reguł daje przewagę.
    Jeśli obaj gracze będą grali losowo, przewagę 5/4 ma A.
    Ale gracz B ma prostą strategię przeciw losowej grze A - zawsze wybierać Nożyce. Co daje 2/3 szans na wygraną graczowi B.
    Jeśli gracz A będzie wybierał losowo między (K,P) to gracz B również stosujący strategię (N) co w tym wypadku da remis.

Nie mam kartki żeby sobie lepiej to rozrysować, ale widzi mi się że dobrą strategią dla A jest wybieranie losowe ze zbioru (K, P) z przewagą K.
    edit: Po dalszych dwóch chwilach zastanowienia dochodzę do ostrożnego wniosku że nie ma w takim wypadku kontrstrategii która doprowadziłaby B choćby do wyrównania szans.

Ostatnia edycja: 27 Październik 2015
  9. alfacentauri

alfacentauri Well-Known Member

Polubienia:
    1 344
  10. tolep

tolep ChNiNK! ChP!

Polubienia:
    12 491
    Nie inaczej.

11. Mad.lock

Mad.lock barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm

Polubienia:
    4 543
    Pierwsza myśl to że jechałbym losowo tylko kamień i papier. Mój przeciwnik na strategię losową zmodyfikowaną o wykluczenie jednego elementu może odpowiedzieć tylko tym samym, czyli losowo dawać wybrane 2 lub wszystkie 3 elementy. Powinien wykluczyć kamień, bo zawsze nim przegra. Czyli powiedzmy, że jedzie losowo nożyce i papier. To daje równe szanse. To jest moja odpowiedź, optymalna gra daje 50:50, tak jak na starych zasadach.

Edit: Dlaczego losowo? Bo istnienie jakiegoś przewidywalnego systemu (opartego na psychologii) grania będzie rozpoznane przez przeciwnika, bo zakłada się, że grający są nieskończenie inteligentni XD i potrafią rozpoznać każdy wzorzec. Ma wygrać strategia, a nie gracz.

Ostatnia edycja: 27 Październik 2015
    Att lubi to.
  12. tomahawk

Polubienia:
    1 258
    Wynik jest najmniej istotny. Zawsze ktoś może sobie narysować ten rysunek w programie matematycznym i sobie wyliczy pole tego trójkąta. Liczy się tylko sposób rozwiązania.

13. alfacentauri

Polubienia:
    1 344
    A jak nie ma komputera to może sobie linijką zmierzyć wysokość i podstawę.

14. tomahawk

Polubienia:
    1 258
    Albo zgadnąć.

15. FatBantha

FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

Polubienia:
    17 851
    Jebani empirycy z linijkami... Za grosz szacunku dla świętej geometrii...

vast, Sputnik i Grzechotnik lubią to.
  16. alfacentauri

Polubienia:
    1 344
    Już się korzę FathBanto i w ramach pokuty mogę nawet przedstawić algorytm rozwiązania tego zadania dla niekumatych. Co prawda licząc nie korzystałem bezpośrednio ze starożytnych metod, a użyłem bardziej nowożytnego narzędzia w postaci geometrii analitycznej. Kwadrat umieściłem w układzie współrzędnych. Wyznaczyłem równania prostych przechodzących przez boki rozpatrywanego trójkąta. Natępnie rozwiązując układy dwóch równań opisujących te proste z dwoma niewiadomymi (czyli szukając miejsca przecięcia się tych linii) wyznaczyłem współrzędne wierzchołków trójkąta. Dzięki temu poznałem wysokości dwóch trójkątów o wspólnej podstawie, będącej zarazem bokiem kwadratu. To pozwoliło mi obliczyć pola powierzchni tych trójkątów. Różnica tych pól była zarazem polem powierzchni szukanego trójkąta.

17. tomahawk

Polubienia:
    1 258
    Podobieństwo trójkątów załatwia sprawę w kilka sekund, nie trzeba używać geometrii analitycznej, wszystko można policzyć w pamięci...

18. alfacentauri

Polubienia:
    1 344
    Wiem o tym. Do tego typu zadań nigdy nie są potrzebne wektory, liczby zespolone itp. Ale jak się komuś nie chce myśleć a woli bezmyślnie policzyć to ma wygodne narzędzia.

19. tomahawk

Polubienia:
    1 258
    Nie no, nie przesadzajmy, czasami liczby zespolone są potrzebne. Akurat w tym przypadku łatwiej jest użyć prostych reguł podobieństw trójkątów. Znam jednak zadanie, przy rozwiązywaniu którego większość osób nawet nie pomyślałaby, żeby użyc liczb zespolonych i próbowałaby rozwiązać je za pomocą elementarnej geometrii czy też geometrii analitycznej, jednak użycie liczb zespolony powoduje natychmiastowej rozwiązanie zadania.

20. jkruk2

jkruk2 A fronte praecipitium a tergo lupi

Polubienia:
    2 112

Poleć forum

1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.