Najciekawsze teorie ekonomiczne zwykłych ludzi :)

pikol

Od humanitarystów nie biorę.
1 004
1 635
Bo wolny rynek to również wolny rynek pracy, czyli pracownik nie ma żadnych praw. Te 90% ludzi będzie mieszkało w slumsach.

735719c07c6ab0mega_facepalm_gif.gif
 

Szynka

Złota szynka wolnego rynku.
1 209
2 052
Nie wiem czemu do połowy minimalnej, ja bym pobierał opłatę za przywilej pracowania.

a większość anarchokapitalistów to gimbusy... ciekawe kurwa gdzie.
:D

Ok, to ja też coś wrzucę. Komentarz z wykopu:

małe księgarnie należy jakąś chronić, bo jak takie wielkie korporacje jak Amazon wykoszą konkurencje, to wywindują cenę, a my skończymy z ręką w nocniku,
 

Aterlupus

Well-Known Member
474
971
Wolny rynek to brak interwencjonizmu Państwa, więc te 10% wykupuje wszystkie przychodnie i szpitale i ceny +200%, bo nie ma konkurencji. Podobnie ze sklepami itd.
Zauważyliście że ten sam błąd powiela się w wypowiedziach wszelkiej maści etatystów? Konkretnie - istnieje pewna (zwykle arbitralnie wyselekcjonowana) grupa ludzi i w danym modelu teoretycznym (tu wynurzenia "magistra") ta grupa funkcjonuje jak pojedyncza jednostka. Tutaj sytuacja ekstremalna, w posiadanie wszystkich dóbr kapitałowych wchodzi prawie 4 mln ludzi, którzy ze sobą w ogóle nie konkurują :D.

Jak dobrze że państwo dba i reguluje żeby np. cena chleba nie wzrosła powyżej maksymalnej, czy producent nie zdzierał zbyt dużej marży za telewizory... a nie, chwila...

Prawdziwy wolny rynek to dla mnie raj, jako że jestem właścicielem i pracodawcą. Pierwsze co zrobię to obniżę pensje do połowy pensji minimalnych.
Rozumiem że teraz zatrudnia wszystkich pracowników swojej "całkiem już sporej firmy" za płacę minimalną i wszyscy na to idą :)?

studiowałem ekonomię, w praktyczny sposób udowodniłem jej znajomość i zrozumienie budując całkiem już sporą firmę
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale wydaje mi się że ekonomia to nauka zajmująca się analizą procesów gospodarczych i jako taka nie zajmuje się tajnikami budowania przedsiębiorstwa, czy jego organizacją.
 
Ostatnia edycja:

Volvek

Well-Known Member
797
1 919
O k*rwa, gościu wygrał ten temat. Jak na koniec dowalił, że studiował ekonomię, to jebłem. Dał tylko dowód na to, że studia zeszły do poziomu gnoju.
 
P

Przemysław Pintal

Guest
Oczywiście poleciała Somalia i stwierdzenie, że Afryka i Ameryka Południowa to najbardziej wolnorynkowe kontynenty (lol) a większość anarchokapitalistów to gimbusy... ciekawe kurwa gdzie. Tamten temat przepatrzyłem bardzo ogólnie bo pisane tam głupoty rozpuszczają mi mózg. W małych dawkach śmieszne ale nie polecam czytać zbyt długo bo przyprawicie się o depresje.

A propos Somalii to miałem gotowca na historycy.org, jak odpowiadać w przypadku tego słowa-wytrycha. Niestety w tym temacie poleciały posty (temat o Walusia, linkowałem go gdzieś na swoim profilu google+). W sumie moderacja tam momentami jest dziwna.

Myślę, że uda mi się to jeszcze raz powtórzyć:

W Somalii jak najbardziej istnieje państwo. Nawet kilka. Uznawany rząd centralny w Mogadiszu i separatystyczne republiki (Puntland, Somaliland). Pobierane są podatki, powstają nowe uniwersytety i firmy, działa sieć komórkowa, system bankowy, etc. Z tego co się orientuję, nie powstają tylko nowe drogi, bo ludzie poruszają się samochodami terenowymi i wielbłądami (przynajmniej wtedy, kiedy jeszcze interesowałem się tym tematem).

http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Somalia

Wojna ma miejsce głównie na południu, gdzie grasuje islamistyczna milicja Asz-Szabab. Jest to problem regionu. W Syrii która jest silnie przesiąknięta bezpieką, trwa aktualnie krwawa wojna domowa.
 

Till

Mud and Fire
1 070
2 287
Ktoś na forum zapodał linka do wiadomości o wejściu do Polski przedsiębiorcy przewozowego Uber, który ma stanowić konkurencję dla taksiarzy (co już zapewne w korporacyjnych mafiach powoduje pojawienie się piany na tłustych czerwonych pyskach członków cechów). W każdym razie pod linkiem trafiłem na komentarze, które mnie powaliły, a pasują do tego tematu. Ręce opadają.

http://biznes.onet.pl/uber-pogromca-taxi,18495,5652846,prasa-detal

Zniszczyć każdego Polaka, który chce w Polsce coś zrobić, zarobić, płacić podatki. To jest motto UE i naszego podległego jej "rząd". Te wszystkie Tesca, Kauflandy, Biedronki, McDonaldsy, Castoramy, Obi, Ikee, Jyski, Rossmany, Media Markty, zagraniczne banki itd. - wszystko to sprawia, że Polak jest niewolnikiem we własnym kraju. Ale głupi Polak cieszy się, bo wydaje mu się, że wreszcie w Polsce wszystko dostępne jest jak na zachodzie.
W TV regularnie mamy jakieś akcje reklamowe - pij mleko, jedz rybę, nie pal, jedź wolniej - a czy ktoś zastanawiał się, dlaczego nie ma rzeczy po milionkroć ważniejszej?! Dlaczego nie ma akcji "kupuj polskie od Polaka? Bo decydenci nie pozwolą, by taka reklama uderzała w ich mocodawców - Izrael, USa, Francję, Niemcy itd...

to niech szanowna firma płaci tak samo jak przeciętny taksówkarz zobaczymy czy bedzie wtedy konkurencyjna, to że w polsce jest chore prawo podatkowe i cwaniaki wykorzystują luki prawne dla firm zachodnich, w takich niemczech wszyscy są traktowani jednakowo , ceny porównywalne i klient idzie tam gdzie jest lepiej obsłużony nie patrzy na cenę. To ty się ślinisz na zachód jak pies na kiełbase, a ja chcę poprostu równego traktowania, bo za parę lat będziemy jak te murzyny na plantacji bawełny.

Rozumiem, że podatki i ZUS ta firma będzie płaciła w Polsce i mimo tego będzie ją stać na konkurencyjne ceny . I osoby które będą tam kierowcami będą zatrudnieni na umowy o pracę z pełnymi składkami albo samozatrudnione i będą miesięcznie odprowadzać 1000 zł ZUS jak wszyscy prowadzący biznes i nadal będą mogli utrzymać konkurencyjne ceny. Jeżeli tak to nawet jestem skłonna zawiesić swoją działalność i zacząć współpracę z tą doskonale zorganizowaną firmą

To nie jest postęp. To jest psucie rodzimego rynku. Pozbawianie pracy rodzimych firm na rzecz obcych wyprowadzających podatki za granicę, dotowanych często przez własne korporacje i działających po kosztach , by zniszczyć miejscową konkurencję. Tak się wykańcza rodzimy handel, przemysł i usługi. Głupki dzisiaj się cieszą , bo gdy idą do marketu to mają kilka procent taniej niż w osiedlowym sklepie. Na dłuższą metę to katastrofa dla kraju. Nie wiem w czyim interesie to leży
 

Sputnik

Szalony naukowiec
482
2 170
Z cyklu dyskusje z siostrą:
W tekście, o którym wspomniałam, człowiek, który założył jakąś tam firmę w branży it wskazuje właśnie na to założenie i mówi, że trzeba rozróżniach pieniądze w sensie angielskiego money od pieniędzy w sensie wealth (coś raczej jak bogactwo). I że wprawdzie money jest tylko tyle, ile jest wydrukowane, ale wealth jest nieustannie przez nas tworzone. Wealth się pojawia w wyniku naszej pracy i sprytu. Money ma być tylko tego odbiciem, ma pomagać w wymianie towarów i usług, ale ograniczona jego ilość sprawia, że o wealth też myślimy jako o ograniczonym.
troche pogadałem o dobrach i pieniądzu
Chodzilo mi raczej, ze tak sie je traktuje, a nie, ze tak sie je powinno traktowac. Jesli sie zastanowie, czym jest pieniadz, to pierwsze, co mi przychodzi na mysl, to: pieniadz jest to cos, co sie dostaje za jakis towar czy usluge, by to wymienic na inny towar czy usluge. Nie jest (nie powinno?) to byc cos oderwanego, co mozna by mnozyc w nieskonczonosc bez pokrycia (czy to by nie doprowadzilo po prostu do hiperinflacji?).
później przytoczyłem historyjkę z Robinsonem Cruzoe jak sam na wyspie siedział, troche historii pieniądza wg Rothbarda i jak narazie nie doczekałem się odpowiedzi
 

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 912
7 920
Czytanie komentarzy na Sadistic jest masochizmem:

Najlepszy ustrój to anarchia bo każdy robi co mu się żywnie podoba, nikt nie płaci podatków, nikt nie dostaje mandatów, nikt nie musi pracować, nikt nie narzeka na rząd, żyć nie umierać!

Nieprawda, anarchia to naczynia połączone, więc jeśli się nie przysługujesz grupie ("nikt nie musi pracować") to wypie**alasz. Problem leży w czynniku ludzkim i dlatego to zawsze będzie utopijny system. Bo tak jak we "Władcy Much" - po okresie względnego spokoju poustrojowego (w przypadku przemiany) zapanuje chaos, a potem każdy system zostanie zgnieciony przez brutalną siłę. Nie trzeba był znawcą ideologii, żeby to stwierdzić. Anarchia to wystawienie owieczek na pastwisku wilkom. Kolacja taka. Czasy takie, trudno. Niech to, co jest pie**olnie, wtedy będziemy budować od nowa
 

szeryf2

Wolny narkoman
172
281
Podwyższenie kwoty wolnej od podatku może spowodować wzrost wpływu do budżetu z podatków.
Otóż podatek dochodowy to 18%, natomiast VAT to z reguły 23%. Jak ktoś ma mało pieniędzy, to opłaci najważniejsze rachunki i kupi sobie to co najniezbędniejsze, nie będzie miał z czego oszczędzać, a ze wszystkiego państwo potrąci sobie VAT wyższy od podatku dochodowego
Komentarz z:


Kurde, jak tu dodać sam link ze swoją nazwą, zamiast tak?
 

ernestbugaj

kresiarz umysłów
851
3 037
Moja spółdzielnia mieszkaniowa po raz kolejny zaordynowała wymianę liczników wody w mieszkaniach, już trzecią w ciągu ostatniego pół roku, chuj jeden wie, po co. W związku z tym rano zjawił się u mnie młody specjalista. Delikatnie chciałem wypytać o powody kolejnej wymiany, chłopak się chyba powinien na tym znać, to może podrzuciłby mi jakieś info. W odpowiedzi usłyszałem tylko: "Ja tam szczerze mówiąc nie wiem czy to ma sens, czy nie, ważne, że jest praca i mogę zarobić, nie?"
..i tak to się wszystko kręci w naszym pięknym państwie, chuj wie czy te wszystkie inwestycje są komukolwiek potrzebne, ważne, że można wydać trochę pieniędzy podatników.
 
D

Deleted member 4151

Guest
Z komentarza pod filmem na yt:
Państwowe uniwersytety (Jak i wszelkie pozostałe.) są przeżarte neo-liberalną doktryną, przechodzącą momentami w propagandę, która jawnie ignoruje nierówności społeczne powstające w wyniku stosowania tejże przez wszystkie władze pierwszego świata. Po co bawić się w buntowników, skoro rządy krok po kroku realizują wasze programy?
"I tak się składa, że gdyby nie kapitalizm i prywatna przedsiębiorczość to zamiast pisać głupoty w internecie zapierdalałbyś właśnie na polu dla jakiegoś szlachcica czy innego sekretarza partyjnego." - Tu ktoś cię brzydko wyruchał intelektualnie. Albowiem dzięki nieprzerwanej aktywności działaczy-humanitarystów, która doprowadziła z jednej strony do rewolucji francuskiej, a z drugiej do rewolucji październikowej, a w konsekwencji do trendu znoszenia różnic społecznych, na przestrzeni stuleci. To dzięki temu - chłopstwu i mieszczanom przyznano równą podmiotowość prawną. Następnie pod naporem groźby sowieckich czołgów i lokalnych partii komunistycznych państwa zachodniej europy zaczęły dążyć do modelu walfare states (państw dobrobytu) - w których doszło do tymczasowego kompromisu między klasą posiadającą, a proletariatem. To są kroki milowe w łagodzeniu różnic społecznych a także konfliktów i wypaczeń powstających na ich tle. Kapitalizm, jako system absurdalny, stawiający zysk ponad człowieka, nigdy się do tego nie przyczynił.
Może by na to odpisał ale chyba zbytnio szanuję swój czas...
 
P

ppeb

Guest
Może nie odkryje ameryki - ale wydaje mi się, że główną przyczyną problemów w Polsce są wysokie podatki. I dziwi mnie trochę niechęć polityków do ich obniżenia.
Przecież mielibyśmy potencjał do stania się drugą Irlandią czy nawet Koreą Płd.
Ciekawe dyskusje na tematy ekonomiczne toczą się również na tym forum: XXXXXXXXXX - mod
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Hitch

3 220
4 872
Ależ dalej mamy zadatki na drugą Irlandię! Jeszcze trochę i u nas puste witryny sklepów się będzie zasłaniało zdjęciami pełnych tychże, malowało martwe trawniki zieloną farbą, a krajobraz przyozdobią nigdy nieukończone domy.
 

workingclass

Well-Known Member
2 131
4 151
Zasłyszane w jadłodajni:
- Teraz tym ........... sie zajmuję.
-Wczesniej robiłem na etacie, zajebista robota, nic nie musiałem robić ale niestety mało pieniążków za to było.:(
 

dataskin

Well-Known Member
2 059
6 141
Gość, który powołuje się na teorię kapitału ludzkiego w kontekście Muzeum Historii Żydów Polskich:

kocham_jeze: "TAK! Kultura jest potrzebna, historia jest potrzebna i potrzebne są placówki, gdzie można tę historię zaprezentować. I uwierzcie lub nie, ale ma to też wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny (teoria kapitału ludzkiego). Dlatego w Szczecinie jest nowa filharmonia, dlatego w Katowicach jest nowa sala koncertowa, i dlatego w Warszawie powstało Muzeum Historii Żydów Polskich"

Link: http://www.wykop.pl/wpis/10441150/ja-jebie-jeszcze-pare-takich-wpisow-i-chyba-bede-m/

Ginden: "Wiele osób zastanawia się - po co istnieje podatek dochodowy? Jaki to ma sens?
Ano, sens istnieje. Jedną z najważniejszych funkcji podatku dochodowego jest kontrola prania pieniędzy. Jeśli zarabiasz pieniądze na handlu ludźmi, możesz mieszkać w świetnej rezydencji, jeździć wynajmowanym samochodem i długo możesz nie wpaść.
Gorzej jeśli chciałbyś ustabilizować swoją sytuację. Kupić samochód, dom, założyć firmę, albo chociaż wpłacić pieniądze na konto. Idziesz do salonu, kupujesz samochód, a sprawą zaczyna interesować się Urząd Skarbowy.
- Proszę Pana, skąd miał Pan pieniądze? Według Pana zeznań podatkowych zarabiał pan 1600zł jako konserwator powierzchni płaskich przez ostatnie 15 lat, a tu willa i dwie Tesle S na parkingu... Oj, nieładnie.
Dla tej funkcji podatku dochodowego nie ma dużego znaczenia, czy jest to 1%, 10%, 19% czy 50% - ma on bardzo ważną funkcję, której nie spełnia podatek pogłówny."

Problem w tym, że zwolennik knagochapizmu nie zauważył nawet, że taką funkcję pełni już.. podatek VAT.

Link: http://www.wykop.pl/wpis/9826804/wiele-osob-zastanawia-sie-po-co-istnieje-podatek-d/
 
Ostatnia edycja:

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 912
7 920
Niesamowite ile ludzi poświęca swój czas na wymyślanie najlepszych systemów. Szkoda tylko, że większość polega na przymusie.
Tu jeden z takich przykładów. Całkiem skomplikowany, niektóre postulaty naiwne inne ciekawe.

Pięć podstawowych dezyderatów postawionych przed twórczą ekonomią:
  1. Pieniądz nie jest towarem.
  2. Pieniądz jest atrybutem konsumenta. Konsumentem jest każdy człowiek.
  3. Pieniądz posiada miernik oparty na uniwersalnym wzorcu.
  4. Pieniądz bieżący – obiegowy – nie podlega akumulacji.
  5. Służebna rola emitenta pieniądza.
Program:
1. Zmiana statusu NBP
2. Likwidacja odsetka
3. Wprowadzenie sztywnych kursów walut
4. Likwidacja struktur korporacyjnych
5. Likwidacja funduszy
6. Likwidacja danin publicznych (podatków)
7. Likwidacja ZUS-u i składek emerytalnych
8. Likwidacja ubezpieczeń poza wzajemnymi
9. Likwidacja służb specjalnych
10. Ograniczenie administracji
11. Unarodowienie majątku
12. Ograniczenie praw do własności intelektualnej
13. Emisja pieniądza lokalnego
14. Wprowadzenie gospodarkizrównoważonej
15. Uproszczenie prawa
16. Zmiana systemu edukacji
17. Zmiana systemu parlamentarnego
18. Reforma sądownictwa i prokuratury
19. Wprowadzenie dywidendy społecznej
20. Kalendarz 13- miesięczny
http://jestesmyzmiana.pl/
http://jestesmyzmiana.pl/wp-content/uploads/2015/06/Reforma-monetarna-KSIAZKA-do-druku1.pdf
 
Do góry Bottom