1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Najciekawsze teorie ekonomiczne zwykłych ludzi :)

Temat na forum 'Ekonomia' rozpoczęty przez Trigger Happy, 13 Grudzień 2011.

1. Till

Till Mud and Fire

Polubienia:
    2 220
    E tam. Bardziej o żądzę mordu.

2. pikol

pikol Od humanitarystów nie biorę.

Polubienia:
    1 588

3. Szynka

Szynka Złota szynka wolnego rynku.

Polubienia:
    1 856
    Nie wiem czemu do połowy minimalnej, ja bym pobierał opłatę za przywilej pracowania.

:D

Ok, to ja też coś wrzucę. Komentarz z wykopu:

4. Aterlupus

Aterlupus Well-Known Member

Polubienia:
    907
    Zauważyliście że ten sam błąd powiela się w wypowiedziach wszelkiej maści etatystów? Konkretnie - istnieje pewna (zwykle arbitralnie wyselekcjonowana) grupa ludzi i w danym modelu teoretycznym (tu wynurzenia "magistra") ta grupa funkcjonuje jak pojedyncza jednostka. Tutaj sytuacja ekstremalna, w posiadanie wszystkich dóbr kapitałowych wchodzi prawie 4 mln ludzi, którzy ze sobą w ogóle nie konkurują :D.

Jak dobrze że państwo dba i reguluje żeby np. cena chleba nie wzrosła powyżej maksymalnej, czy producent nie zdzierał zbyt dużej marży za telewizory... a nie, chwila...

Rozumiem że teraz zatrudnia wszystkich pracowników swojej "całkiem już sporej firmy" za płacę minimalną i wszyscy na to idą :)?

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale wydaje mi się że ekonomia to nauka zajmująca się analizą procesów gospodarczych i jako taka nie zajmuje się tajnikami budowania przedsiębiorstwa, czy jego organizacją.

Ostatnia edycja: 13 Lipiec 2014
  5. GoldenColt

GoldenColt Well-Known Member

Polubienia:
    3 033
    "Studiowałem ekonomię". Heh, coś mi to przypomina

6. Volvek

Volvek Well-Known Member

Polubienia:
    1 674
    O k*rwa, gościu wygrał ten temat. Jak na koniec dowalił, że studiował ekonomię, to jebłem. Dał tylko dowód na to, że studia zeszły do poziomu gnoju.

7. A propos Somalii to miałem gotowca na historycy.org, jak odpowiadać w przypadku tego słowa-wytrycha. Niestety w tym temacie poleciały posty (temat o Walusia, linkowałem go gdzieś na swoim profilu google+). W sumie moderacja tam momentami jest dziwna.

Myślę, że uda mi się to jeszcze raz powtórzyć:

W Somalii jak najbardziej istnieje państwo. Nawet kilka. Uznawany rząd centralny w Mogadiszu i separatystyczne republiki (Puntland, Somaliland). Pobierane są podatki, powstają nowe uniwersytety i firmy, działa sieć komórkowa, system bankowy, etc. Z tego co się orientuję, nie powstają tylko nowe drogi, bo ludzie poruszają się samochodami terenowymi i wielbłądami (przynajmniej wtedy, kiedy jeszcze interesowałem się tym tematem).

http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Somalia

Wojna ma miejsce głównie na południu, gdzie grasuje islamistyczna milicja Asz-Szabab. Jest to problem regionu. W Syrii która jest silnie przesiąknięta bezpieką, trwa aktualnie krwawa wojna domowa.

8. Till

Till Mud and Fire

Polubienia:
    2 220
    Ktoś na forum zapodał linka do wiadomości o wejściu do Polski przedsiębiorcy przewozowego Uber, który ma stanowić konkurencję dla taksiarzy (co już zapewne w korporacyjnych mafiach powoduje pojawienie się piany na tłustych czerwonych pyskach członków cechów). W każdym razie pod linkiem trafiłem na komentarze, które mnie powaliły, a pasują do tego tematu. Ręce opadają.

http://biznes.onet.pl/uber-pogromca-taxi,18495,5652846,prasa-detal

9. Sputnik

Sputnik Szalony naukowiec

Polubienia:
    1 901
    Z cyklu dyskusje z siostrą:
    troche pogadałem o dobrach i pieniądzu
    później przytoczyłem historyjkę z Robinsonem Cruzoe jak sam na wyspie siedział, troche historii pieniądza wg Rothbarda i jak narazie nie doczekałem się odpowiedzi

10. pawel-l

pawel-l Ⓐ hultaj

Polubienia:
    6 533
    Czytanie komentarzy na Sadistic jest masochizmem:

Najlepszy ustrój to anarchia bo każdy robi co mu się żywnie podoba, nikt nie płaci podatków, nikt nie dostaje mandatów, nikt nie musi pracować, nikt nie narzeka na rząd, żyć nie umierać!

Nieprawda, anarchia to naczynia połączone, więc jeśli się nie przysługujesz grupie ("nikt nie musi pracować") to wypie**alasz. Problem leży w czynniku ludzkim i dlatego to zawsze będzie utopijny system. Bo tak jak we "Władcy Much" - po okresie względnego spokoju poustrojowego (w przypadku przemiany) zapanuje chaos, a potem każdy system zostanie zgnieciony przez brutalną siłę. Nie trzeba był znawcą ideologii, żeby to stwierdzić. Anarchia to wystawienie owieczek na pastwisku wilkom. Kolacja taka. Czasy takie, trudno. Niech to, co jest pie**olnie, wtedy będziemy budować od nowa

11. szeryf2

szeryf2 Wolny narkoman

Polubienia:
    273
    Komentarz z:

Kurde, jak tu dodać sam link ze swoją nazwą, zamiast tak?

Szynka i Mad.lock lubią to.
  12. ernestbugaj

ernestbugaj kresiarz umysłów

Polubienia:
    2 410
    Moja spółdzielnia mieszkaniowa po raz kolejny zaordynowała wymianę liczników wody w mieszkaniach, już trzecią w ciągu ostatniego pół roku, chuj jeden wie, po co. W związku z tym rano zjawił się u mnie młody specjalista. Delikatnie chciałem wypytać o powody kolejnej wymiany, chłopak się chyba powinien na tym znać, to może podrzuciłby mi jakieś info. W odpowiedzi usłyszałem tylko: "Ja tam szczerze mówiąc nie wiem czy to ma sens, czy nie, ważne, że jest praca i mogę zarobić, nie?"
    ..i tak to się wszystko kręci w naszym pięknym państwie, chuj wie czy te wszystkie inwestycje są komukolwiek potrzebne, ważne, że można wydać trochę pieniędzy podatników.

Mad.lock lubi to.
  13. Gekon

Gekon Libertariański Reptilianin

Polubienia:
    565
    Z komentarza pod filmem na yt:
    Może by na to odpisał ale chyba zbytnio szanuję swój czas...

Sputnik lubi to.
  14. ppeb

ppeb New Member

Polubienia:
    0
    Może nie odkryje ameryki - ale wydaje mi się, że główną przyczyną problemów w Polsce są wysokie podatki. I dziwi mnie trochę niechęć polityków do ich obniżenia.
    Przecież mielibyśmy potencjał do stania się drugą Irlandią czy nawet Koreą Płd.
    Ciekawe dyskusje na tematy ekonomiczne toczą się również na tym forum: XXXXXXXXXX - mod

Ostatnio edytowane przez moderatora: 2 Grudzień 2014
  15. Hitch

Hitch

Polubienia:
    4 360
    Ależ dalej mamy zadatki na drugą Irlandię! Jeszcze trochę i u nas puste witryny sklepów się będzie zasłaniało zdjęciami pełnych tychże, malowało martwe trawniki zieloną farbą, a krajobraz przyozdobią nigdy nieukończone domy.

16. tolep

tolep ChNiNK! ChP!

Polubienia:
    12 753
    Wysokie podatki nie są główną przyczyną problemów Polski.

17. GoldenColt

GoldenColt Well-Known Member

Polubienia:
    3 033
    Albo: w Polsce mamy za niskie podatki ;)

18. workingclass

workingclass Well-Known Member

Polubienia:
    2 831
    Zasłyszane w jadłodajni:
    - Teraz tym ........... sie zajmuję.
    -Wczesniej robiłem na etacie, zajebista robota, nic nie musiałem robić ale niestety mało pieniążków za to było.:(

kompowiec lubi to.
  19. dataskin

dataskin Secesyjny Panarchista

Polubienia:
    5 838
    Gość, który powołuje się na teorię kapitału ludzkiego w kontekście Muzeum Historii Żydów Polskich:

kocham_jeze: "TAK! Kultura jest potrzebna, historia jest potrzebna i potrzebne są placówki, gdzie można tę historię zaprezentować. I uwierzcie lub nie, ale ma to też wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny (teoria kapitału ludzkiego). Dlatego w Szczecinie jest nowa filharmonia, dlatego w Katowicach jest nowa sala koncertowa, i dlatego w Warszawie powstało Muzeum Historii Żydów Polskich"

Link: http://www.wykop.pl/wpis/10441150/ja-jebie-jeszcze-pare-takich-wpisow-i-chyba-bede-m/

Ginden: "Wiele osób zastanawia się - po co istnieje podatek dochodowy? Jaki to ma sens?
    Ano, sens istnieje. Jedną z najważniejszych funkcji podatku dochodowego jest kontrola prania pieniędzy. Jeśli zarabiasz pieniądze na handlu ludźmi, możesz mieszkać w świetnej rezydencji, jeździć wynajmowanym samochodem i długo możesz nie wpaść.
    Gorzej jeśli chciałbyś ustabilizować swoją sytuację. Kupić samochód, dom, założyć firmę, albo chociaż wpłacić pieniądze na konto. Idziesz do salonu, kupujesz samochód, a sprawą zaczyna interesować się Urząd Skarbowy.
    - Proszę Pana, skąd miał Pan pieniądze? Według Pana zeznań podatkowych zarabiał pan 1600zł jako konserwator powierzchni płaskich przez ostatnie 15 lat, a tu willa i dwie Tesle S na parkingu... Oj, nieładnie.
    Dla tej funkcji podatku dochodowego nie ma dużego znaczenia, czy jest to 1%, 10%, 19% czy 50% - ma on bardzo ważną funkcję, której nie spełnia podatek pogłówny."

Problem w tym, że zwolennik knagochapizmu nie zauważył nawet, że taką funkcję pełni już.. podatek VAT.

Link: http://www.wykop.pl/wpis/9826804/wiele-osob-zastanawia-sie-po-co-istnieje-podatek-d/

Ostatnia edycja: 4 Grudzień 2014
    Racibor lubi to.
  20. pawel-l

pawel-l Ⓐ hultaj

Polubienia:
    6 533
    Niesamowite ile ludzi poświęca swój czas na wymyślanie najlepszych systemów. Szkoda tylko, że większość polega na przymusie.
    Tu jeden z takich przykładów. Całkiem skomplikowany, niektóre postulaty naiwne inne ciekawe.

Pięć podstawowych dezyderatów postawionych przed twórczą ekonomią:
    1. Pieniądz nie jest towarem.
    2. Pieniądz jest atrybutem konsumenta. Konsumentem jest każdy człowiek.
    3. Pieniądz posiada miernik oparty na uniwersalnym wzorcu.
    4. Pieniądz bieżący – obiegowy – nie podlega akumulacji.
    5. Służebna rola emitenta pieniądza.
    Program:
    1. Zmiana statusu NBP
    2. Likwidacja odsetka
    3. Wprowadzenie sztywnych kursów walut
    4. Likwidacja struktur korporacyjnych
    5. Likwidacja funduszy
    6. Likwidacja danin publicznych (podatków)
    7. Likwidacja ZUS-u i składek emerytalnych
    8. Likwidacja ubezpieczeń poza wzajemnymi
    9. Likwidacja służb specjalnych
    10. Ograniczenie administracji
    11. Unarodowienie majątku
    12. Ograniczenie praw do własności intelektualnej
    13. Emisja pieniądza lokalnego
    14. Wprowadzenie gospodarkizrównoważonej
    15. Uproszczenie prawa
    16. Zmiana systemu edukacji
    17. Zmiana systemu parlamentarnego
    18. Reforma sądownictwa i prokuratury
    19. Wprowadzenie dywidendy społecznej
    20. Kalendarz 13- miesięczny
    http://jestesmyzmiana.pl/
    http://jestesmyzmiana.pl/wp-content/uploads/2015/06/Reforma-monetarna-KSIAZKA-do-druku1.pdf

Gie lubi to.

Poleć forum

1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.