D

Deleted member 427

Guest
Wybuch wulkanu Krakatau w XIX wieku spowodował większy wyrzut CO2 w atmosferę niż cała ludzkość łącznie - więcej nie trzeba pisać na ten temat.

Jednym z najgłupszych, i najczęściej powtarzanych, mitów dotyczących globalnego ocieplenia jest ten dotyczący wulkanicznych emisji dwutlenku węgla.
(...)
Jak każda miejska legenda, miała ona wysoki współczynnik mutacji, i w końcu gdzieś po drodze zmieniła się w argument przeciwko antropogenicznemu globalnemu ociepleniu.
(...)
Najbardziej absurdalna wersja omawianego mitu przyrównuje ilość CO2, jaką ludzki przemysł wyprodukował w całej swojej historii, z erupcją pojedynczego wulkanu.

http://doskonaleszare.blox.pl/2009/04/Wulkany-i-CO2.html
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 149
5 109
Ja się jakoś specjalnie nie interesuję globciem i nie wcale nie zamierzam tego zmieniać. Bardziej mnie interesuje jak by tu zapobiec globalnemu OCIPIENIU.
 

Norden

Well-Known Member
723
900
Faktycznie masz racje odnośnie wulkanów.

Wklejam wykres:
images


Jak widać, poziom dwutlenku węgla zmienia się cyklicznie wraz z temperaturą i wg wykresu najwyższe wartości wynosiły ok. 320 jednostek ppmv (jednostka określająca ilość cząsteczek).
Teraz wg wikipedii: ; dwutlenek węgla (CO2), powodujący 9-26% efektu. (cieplarnianego)
Przyjmijmy , że jest 15%. Licze, że ludzkość spowodowała te 80 ppmv bo o tyle jest większe niż przeciętny szczyt cyklu. 80 to 25% z 320. czyli 25% z 15% daje ok. 3.5% - za takie zmiany jesteśmy mniej więcej odpowiedzialni. Nie mam czasu narazie się wgłębiać, wszystko maksymalnie uprościłem - głowy za to nie daje.
 

simek

Well-Known Member
1 367
2 121
Nawet jeśli wszystko, co twierdzą zwolennicy AGO byłoby prawdą to i tak to nic nie zmienia. Po pierwsze nie ma takiej władzy na świecie, która zmusiłaby USA, Chiny, Indie, Rosję i całą resztę do znacznego ograniczenia wytwarzania CO2 kosztem konkurencyjności. Po drugie natura robiła swoje i będzie robić swoje, czyli temperatury na ziemi będą sobie cyklicznie wzrastać i opadać, nawet jeśli teraz robi się cieplej przez nas, to prędzej czy później stanie się coś, na co nie będziemy mieli wpływu. Po trzecie, to kto orzekł, że obecna temperatura ziemi jest najlepsza, czemu +5 stopni ma zaszkodzi, -5 by pomogło?
 

Lukasevic

Member
145
4
A jeśli to zwiększenie temperatury wpływa na podwyższenie stężenia dwutlenku węgla i innych gazów? Jak wiadomo przy niższej temperaturze rozpuszczalność gazów w cieczach, czy jak tam to się nazywa, jest większa, przyczyna wzrostu temperatury jest zupełnie inna? :p
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 158
A jeśli to zwiększenie temperatury wpływa na podwyższenie stężenia dwutlenku węgla i innych gazów? Jak wiadomo przy niższej temperaturze rozpuszczalność gazów w cieczach, czy jak tam to się nazywa, jest większa, przyczyna wzrostu temperatury jest zupełnie inna? :p
np komunizm...
 

Norden

Well-Known Member
723
900
Jeszcze jeden wykres: anomalia temperatury, oś czasu zmniejszona do naszej ery. Oś pionowa to odstępstwa od globalnej temperatury uznanej tutaj jako wzór. Jak widać cieplej było przed epoką przemysłową.

2000-years-of-global-temperature.jpg

Tu gdzie jest opisane "Little Ice Age" - w tym okresie zamarzał nawet Bałtyk.
 

raiden00

megazord
160
278
Z tego co mi wiadomo, głównymi zbiornikami CO2 na Ziemi są oceany. Wraz ze wzrostem temperatury wody słabnie rozpuszczalność CO2 w wodzie, więc logicznym następstwem ocieplenia się klimatu jest wzrost CO2 w powietrzu... Jak dla mnie to ktoś tu pomieszał przyczynę ze skutkiem. Jeśli już naprawdę chcemy coś lub kogoś obwiniać za zmiany klimatyczne, to powinno to być największe źródło energii w pobliżu naszej planety - Słońce.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 724
Tytuł trochę niewłaściwy. Bo to że Maczeta (szt. 1) uwierzył w okresie czasu od t₀ do t₁ w globcio, zbyt wiele nie znaczy. Być może w tym samym okresie czasu, kilku libertarian przestało w to wierzyć.
Ktoś prowadzi jakieś statystyki? :p
 

Szynka

Złota szynka wolnego rynku.
1 209
2 054
Naukowcy byli opłacani po obu stronach barykady, skąd mam wiedzieć komu ufać? No bo komuś zaufać muszę, nie chce mi się robić doktoratu ze zmian klimatu, żeby to samemu stwierdzić. Nie znam się na tym i mało mnie to interesuje. Ale wiem jedno, pod pretekstem walki z globciem będą robić niezłe wałki (już robią). I o to w tym chodzi.
 

Trigger Happy

Mądry tato
Członek Załogi
2 946
957
Mnie bardziej interesuje rozwiązanie dylematu "masło czy margaryna" a za każdą opcją jest jakaś grupa naukowców ....

A nawet jeżeli AGW jest faktem*, to próby rozwiązania problemu poprzez biurokratyczne ograniczenia emisji i Cap and Trade jest gówno warty ...

*osobiście skłaniam się do tej tezy, denialiści odpowiadają mitami, bez naukowego potwierdzenia. http://www.skepticalscience.com/ - na tej stronie prostują "mądrości ludowe" o wulkanach itp pierdołach ...
 

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 504
Nie wydaje mi się, żeby długookresowo średnia temperatura na Ziemi bywała stabilna, przy takim założeniu jesteśmy albo w okresie ocieplania się klimatu albo oziębiania. Nie jest chyba wielkim problemem analiza temperatur przez kilka-kilkanaście ostatnich dekad, więc pewnie jakiś tam trend można zaobserwować i stwierdzić w którym miejscu sinusoidy jesteśmy. Być może jest to ocieplanie.

Jeśli władza nie może sobie poradzić z niedoborem papieru toaletowego to poradzi sobie z globalnymi zmianami klimatu? Ze zmianami klimatu najlepiej radzi sobie rynek. Sądzę, że jest będzie to raczej pasywne dostosowanie się technologii a nie kreowanie klimatu (nie chodzi nawet o możliwości tylko o utopijny konsensus miliardów ludzi). Związek pomiędzy klimatem a władzą jest taki jak pomiędzy władzą a tzw. it-problemem roku 2000, ten związek można określić jednym słowem - szwindelek.
 

privatix

New Member
11
2
Jak już tak zbieramy linki to dorzucę coś od siebie:
results-plot-volcanoes

http://berkeleyearth.org/volcanoes/

Najbardziej odpowiadające mi spojrzenie ma Szynka. Producenci samochodów opłacali naukowców, by pisali oni badania pod obalenie tezy o antropogenicznej przyczynie globalnego ocieplenia. Z kolei inni naukowcy dostają pieniądze od UE za obciążenie odpowiedzialnością człowieka. Co więcej, nawet jeśli byśmy uzgodnili, że człowiek ma wpływ na globalne ocieplenie to i tak mamy kilka dylematów:
1. W jaki sposób państwa miałyby się zjednoczyć i zmniejszyć ilość wytwarzanego CO2?
2. A może niedługo nadejdzie naturalne ochłodzenie np. spowodowane przebiegunowaniem lub innymi naturalnymi czynnikami? W takim przypadku wypadkowe efekty może się zrównoważą?
3. A może przy niekontrolowanym rozwoju gospodarki stworzymy jako ludzkość takie metody, że bez problemu uporamy się ze skutkami globalnego ocieplenia?

Edit:

Tak sobie jeszcze pomyślałem: Globalne ocieplenie ma spowodować migrację ludności. Ron Paul przytoczył kiedyś słowa Friedmana: "Nie możesz mieć welfare state i otwartych granic". Tak więc sądzę, że globalne ocieplenie zagraża welfare state. A to dla nas dobrze :) Włączajcie grzejniki.
 

COG

New Member
24
3
Chciałbym polecić serię filmików pewnego youtubowicza.
Facet jest byłym dziennikarzem i obecnie tworzy różnorakie filmy edukacyjne na yt. Wśród wielu jego serii filmików jest seria poświęcona Globalnemu Ociepleniu. Polecam, można dowiedzieć się ciekawych rzeczy... np. jak przeciwnicy GO manipulują danymi, wymyślają dane, unikają odpowiedzi na proste pytania; skąd tyle szumu wokół wykradzionych maili naukowców itp.

http://www.youtube.com/playlist?list=PLA4F0994AFB057BB8&feature=plcp

Życzę miłego oglądania zarówno zwolennikom jak i przeciwnikom. Twórca nie skupia się na aspektach politycznych i ekonomicznych lecz na badaniach itp.

Najgorsze w całej debacie dotyczącej GO jest to, że debaty nie ma... Jedna strona mówi jedno, inna mówi drugie. W wyżej załączonych filmikach autor stara się zestawić ze sobą sprzeczne poglądy i odrzuca te które są obalone.
 
D

Deleted member 427

Guest
Że lewica podczepiła się pod AGO jest dla mnie oczywiste - lewak nie przepuści żadnej okazji, by partycypować w redystrybucji bogactwa i transferach pieniężnych.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 724
Że lewica podczepiła się pod AGO jest dla mnie oczywiste

Nie do końca tak. Na świecie codziennie pojawia się sporo głupich teorii bez żadnego naukowego potwierdzenia. Lewactwo to kupiło, jak każdą "panikarską teorię" i wypromowało do spółki z etatystami i hochsztaplerami, których w dzisiejszych czasach nie brakuje. Lewactwo zawsze wyłapuje, łyka i lansuje najgłupsze "panikarskie" teorie, bo jak ktoś wcześniej zauważył - "jedynym ludzkim uczuciem lewactwa jest strach".
 
D

Deleted member 427

Guest
Czyli AGO jest twoim zdaniem fałszywe?

Posłuchaj typa, którego podlinkował COG - seria bardzo wyważonych filmów na temat AGO i tego, jak przeciwnicy tej teorii wpadają co rusz w pułapki. Jednym z nich był Penn Jillette:

 

Norden

Well-Known Member
723
900
Czytając o globalnym ociepleniu nigdy nie spotkałem się z informacjami nt. cyklów słonecznych. Na przełomie 2012/2013 będziemy w szczycie tej sinusoidy. To też powoduje nagrzewanie się atmosfery. NASA przewiduje, że ten cykl będzie wyjątkowo silny http://www.theregister.co.uk/2010/06/16/solar_storms/
Może się powtórzyć sytuacja z 1859 roku gdzie z powodu burz magnetycznych indukował się spory prąd powodując awarie sieci telegraficznych.

Jak na moje oko to zbyt dużo zmiennych, zbyt dużo niewiadomych żeby ktoś mógł opracować równanie pozwalające jasno stwierdzić, że za wzrost temperatury odpowiedzialny jest człowiek.
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 983
15 147
Tu jest wiecej dyskusyjnych kwestii:
  1. Czy mamy do czynienia z globalnym ociepleniem? Ostatnio mówi się raczej o "climate change", bo okazało się, że z tym ociepleniem to jednak tak oczywiście nie jest.
  2. Czy ta zmiana jest rzeczywiście powodowana przez człowieka? To dopiero dyskusyjny temat, który można podejmować, o ile spełniony jest warunek 1.
  3. Jeśli zmiana jest spowodowana przez człowieka, to czy w ogóle coś należy z tym robić? Niby dlaczego? Nawet ze spełnienia warunków 1 i 2 nie wynika, że trzeba podjąć jakieś akcje.
 
Do góry Bottom