Cmentarz

nuri

Well-Known Member
301
2 168
Timothy C. May aka Tim May. Jeden z założycieli ruchu cypherpunks.

Bpde3jA.jpg


Nick Szabo napisał:
Tim May was my chief cypherpunk inspiration. His vision is of a cyberspace free from government oppression. I was further blessed to be able to hang out with him and kvetch about our crazy world. Will miss you greatly Tim!

Tim May - Cypherpunks co-Founder, Discoverer of Radiation-Induced Single Event Upsets in Integrated Circuits, Uncompromising Firearms Proponent

Word has reached me that my dear friend, co-conspirator in many things and for many years, fellow Freedom Fighter Tim May passed away earlier this week at his home in Corralitos, California.

(...)

Tim May co-founded the Cypherpunks, perhaps the single most effective pro-cryptography grassroots organization in history, together with Eric Hughes and John Gilmore in 1992 against the backdrop of draconian anti-cryptography efforts promulgated by the Clinton I Administration.
 

rawpra

Well-Known Member
2 741
5 407
Vahid Sayadi Nasiri (pers. وحید صیادی نصیری) (ur. 1982, zm. 12 grudnia. 2018 w Kom) – irański specjalista od nieruchomości, obrońca praw człowieka i więzień polityczny, który zmarł w 2018 r. podczas strajku głodowego[1][2]. Zwolennik ustroju monarchii konstytucyjnej[3], którego wpisy w mediach społecznościowych stały podstawą do oskarżenia go o działania przeciwko Islamskiej Republice Iranu i uwięzienia[4][5][6]. W 2018 roku został osadzony w centralnym więzieniu w mieście Kom, krytykowanym za złe warunki bytowe i stan opieki zdrowotnej[7][5]. Podjął tam długotrwały protest głodowy przeciwko warunkom panującym w więzieniu i uniemożliwianiu mu dostępu do adwokata.

Był już wcześniej aresztowany we wrześniu 2015 roku i skazany na osiem lat pozbawienia wolności za za „obrazę najwyższego przywódcy” oraz „rozsiewanie propagandy wymierzonej w państwo”. Oskarżenie opierało się na tekstach jakie Nasiri zamieszczał na Facebooku. W więzieniu był był wielokrotnie prześladowany przez funkcjonariuszy irańskiego reżimu. Został również dwukrotnie pobity 14 lutego i 7 maja 2017 r. przez kryminalistów. 13 maja 2017 podjął pierwszy strajk głodowy protestując przeciwko nieokreślonemu statusowi jego sprawy[8]. Spędził w więzieniu dwa i pół roku wychodząc na mocy ułaskawienia w marcu 2017 roku[8].

Po kilkunastu miesiącach, w sierpniu 2018 r. został ponownie aresztowany pod tymi samymi zarzutami. Skazany przez trybunał rewolucyjny na 4 i pół roku więzienia, osadzony został w celi razem z przestępcami, w strefie szczególnego nadzoru. Uniemożliwiano mu skorzystania z pomocy prawnej adwokata. Protestując przeciwko umieszczeniu go z kryminalnymi przestępcami, co naruszało własne przepisy Iranu dotyczące zasady separacji zbrodni i żądając przeniesienia do innego więzienia, w październiku 2018 r. podjął głodówkę[7][5][9]. 5 grudnia 2018 roku Nasiri został przetransportowany z więzienia do szpitala w Kom (Shahid Beheshti Hospital), w którym zmarł po siedmiu dniach pobytu, w sześćdziesiątym dniu protestu[4][5].

Sprawę Nasiriego monitorował na bieżąco i informował opinię publiczną Irański Monitor Praw Człowieka (Iran Human Rights Monitor). Do jego śmierci odniósł się w oficjalnym komunikacie Departament Stanu USA, zwracając uwagę na łamanie swobód obywatelskich w Iranie i zarzucając jego przywódcy Alemu Chamenei kłamstwo w sprawie respektowania wolności słowa[4].
 
Ostatnia edycja:

Eli-minator

zdrajca świętych dogmatów
698
1 671
Adam otrzymał 34 ciosy nożem, nie przeżył tego bestialskiego ataku.

Oskarżona była nauczycielką. Miała problemy z alkoholem. Podczas terapii poznała Adama O. Jak twierdzi, mężczyzna został jej życiowym partnerem, chociaż bił ją i znęcał się psychicznie. Według zeznań oskarżonej, nie pracował, a cały ciężar utrzymania rodziny spoczywał na niej.

Feralnego dnia doszło do kłótni o alkohol. Jak twierdzi Magdalena N.-K., nie chciała wypuścić Adama O. z domu. Wtedy pokrzywdzony pobił ją i poszedł kupić alkohol. Wieczorem, kiedy chciała iść spać, leżący już w łóżku mężczyzna miał przystawić jej nóż do gardła.

- Ja nie wiem, co się stało. Walczyliśmy o ten nóż, chciałam mu go odebrać i chyba mi się to udało. Nic potem nie pamiętam - zeznała przed sądem.

Według ustaleń śledztwa, mężczyzna otrzymał 34 ciosy nożem w okolice głowy, szyi i karku. Mężczyzna zmarł, a kobieta zmyła krew i poszła spać.

(onet, 24 minuty temu)
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 729
4 693
Rano zmarl znany lektor Janusz Kozioł. Już od dwóch lat nie pracował - chorował na stwardnienie zanikowe boczne a zaczeło sie od zniszczenia narządu mowy.
Jako fan epoki kaset nie moglem sobie nie darować tych linków, to z nim te filmy kojarzę. Wcześniej, chyba już ze dwa lata temu, zmarł inny znany lektor tamtych czasów Lucjan Szołajski.

 

Eli-minator

zdrajca świętych dogmatów
698
1 671
Lubię film "Nosferatu wampir", w którym, oprócz niego, zagrali Klaus Kinski, Isabelle Adjani i Roland Topor.



(Utwór - 19 minut - może wydawać się nudny, od połowy kręcący się kółko, ale w film muzyka jest wkomponowana odpowiednio, wręcz po prostu idealnie. Nie polecam jazgociku smartfona, polecam brzmienie kina domowego lub kina, po prostu - kina.)
 
Ostatnia edycja:

Staszek Alcatraz

Tak jak Pan Janusz powiedział
2 790
8 462
Widziałem kiedyś z nim film dokumentalny. To był taki chłopek roztropek, nie wiem jak wyrywał te panny. Później to już był szczerbaty i zdziadziały w dosyć młodym wieku 40+.

Jerzy Kalibabka nie żyje. Był polskim przestępcą-uwodzicielem i pierwowzorem "Tulipana"

Jerzy Kalibabka zmarł w wieku 62 lat. Uwodził kobiety, by wyłudzić od nich majątek. Był inspiracją do powstania słynnego serialu "Tulipan".

O śmierci Jerzego Kalibabki poinformował "Super Express". 62-latek zmarł w środę w Dziwnowie w województwie zachodnio-pomorskim. Przyczyna śmierci nie jest znana.

Jerzy Kalibabka w czasach PRL uwodził kobiety dla ich majątku. Najpierw w Międzyzdrojach wykorzystywał między innymi turystki z Niemiec, później w Szczecinie zajmował się sutenerstwem. Z kolei w Zielonej Górze dziewczyna pracująca w zakładzie jubilerskim nauczyła Jerzego Kalibabkę rozpoznawać biżuterię.

Nie upiekło mu się to, mimo że udawało mu się wielokrotnie uciec z konwojów Milicji Obywatelskiej. Za Jerzym Kalibabką wystawiano listy gończe. W 1980 roku trafił do aresztu w Kamieniu Pomorskim, z którego udało mu się uciec.

Uwodziciel Jerzy Kalibabka za kratami
Jerzy Kalibabka w kwietniu 1982 r. został ponownie aresztowany. Sąd postawił mu zarzuty popełnienia 103 przestępstw, w tym kradzieży, oszustw czy gwałtów, na terenie całej Polski. Wartość skradzionych przez niego przedmiotów oszacowano na prawie 15 milionów złotych. To kobiet nie zrażało, wysyłały mu listy miłosne.

8 marca 1984 roku w Dzień Kobiet Jerzy Kalibabka został skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności i prawie milion złotych grzywny.

Jego życie było jak z filmu. Zauważyli to filmowcy i Jerzy Kalibabka posłużył jako pierwowzór głównego bohatera w słynnym Tulipanie. Był nawet konsultantem serialu, za co zarobił pieniądze na grzywnę.

Na wolność Jerzy Kalibabka wyszedł po 9 latach i 8 miesiącach w skutek amnestii.
 

Claude mOnet

Well-Known Member
1 033
2 337
Rano zmarl znany lektor Janusz Kozioł. Już od dwóch lat nie pracował - chorował na stwardnienie zanikowe boczne a zaczeło sie od zniszczenia narządu mowy.
Jako fan epoki kaset nie moglem sobie nie darować tych linków, to z nim te filmy kojarzę. Wcześniej, chyba już ze dwa lata temu, zmarł inny znany lektor tamtych czasów Lucjan Szołajski.


Wielka szkoda, Janusz Kozioł to był dla mnie najlepszy lektor do filmów mocno sensacyjnych (Rambo) i napierdalankowych SF (jak własnie Pamięć Absolutna). Jeszcze właśnie lubiłem Szołajskiego (zmał w 2013 roku) też był dobry, natomiast Knapik bardziej pasuje do luzackich filmów, także sensacyjnych (klasy Seagala) czy komedi sensacyjnych (jak Bliźniacy).
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Peter Mayhew nie żyje...
2019-05-03 00:56:02 Freedon Nadd
Z wielkim smutkiem przekazujemy Wam informację podaną przed chwilą przez rodzinę aktora na Facebooku. Peter Mayhew, znany nam z roli Chewbacki, zmarł wieczorem 30 kwietnia 2019 roku w wieku 74 lat w swoim domu w północnym Texasie. W rolę Wookiego wcielił się nie tylko w oryginalnej trylogii Gwiezdnych Wojen, ale także w "Zemście Sithów" i "Przebudzeniu Mocy". W ostatnich latach aktor zmagał się z chorobą i przez większość czasu przykuty był do wózka inwalidzkiego, co nie przeszkadzało mu aktywnie uczestniczyć w spotkaniach z fanami. Przyczyna śmierci nie została podana do wiadomości publicznej.
pm_foto_ff15f615f349a35869f25a30c9161f0f.jpg
 

Staszek Alcatraz

Tak jak Pan Janusz powiedział
2 790
8 462
21 maja w Warszawie zmarł Rosław Szaybo. Plakacista, fotograf, autor okładek płyt miał 85 lat. W latach 1973-1988 był dyrektorem artystycznym wytwórni CBS Records w Londynie. Zaprojektował słynne okładki płyt Eltona Johna, The Clash, Judas Priest oraz Krzysztofa Komedy.

Rosław Szaybo stworzył kilkaset plakatów i okładek płyt. Do najbardziej znanych należą zaprojektowane dla serii „Polish Jazz”, w tym „Astigmatic” Krzysztofa Komedy. Jest współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu.

W jednym z wywiadów powiedział: „Czułem się jak jazzman i byłem jazzmanem, z tą różnicą, że zamiast instrumentu muzycznego miałem swoje biurko, na którym projektowałem”.

Urodzony w Poznaniu 13 sierpnia 1933 roku Szaybo w 1961 roku uzyskał dyplom na ASP w Warszawie, w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego oraz w pracowni malarstwa prof. Wojciecha Fangora.

W 1967 r. został dyrektorem kreatywnym w jednej z najważniejszych agencji reklamowej na świecie, Young&Rubicam. W 1973 roku rozpoczął pracę w wytwórni CBS Records. Stworzył nagradzane okładki płyt Eltona Johna, Johna Williamsa, Duke'a Ellingtona, Johnny'ego Mathisa, Janis Joplin, duetu Simon&Garfunkel, Leonarda Cohena.

Do jego najsłynniejszych prac należą okładka płyty Judas Priest „British Steel” (z palcami zaciskającymi się na żyletce) oraz debiutanckiego albumu The Clash.

W jednym z wywiadów, opowiadając jak powstała okładka „British Steel”, Szaybo wspomniał spotkanie z menedżerem Judas Priest: „Biesiadowaliśmy w restauracji, gdzie podawali wyśmienite ślimaki. »Słuchaj Roslaw, nasza najnowsza płyta będzie nosiła tytuł brytyjska stal«, powiedział. Kiedy usłyszałem »british steel natychmiast mnie olśniło. Polskie żyletki rdzewiały po jednokrotnym użyciu i dlatego na bazarze Różyckiego kupowałem angielskie. I właśnie na nich widniał ten napis. Wziąłem serwetkę i narysowałem dłoń trzymającą ogromną żyletkę. »O, fantastycznie, no to mamy okładkę«, zakomunikował menedżer”.

5549e6ba6aec6_o_full.jpg
 
Do góry Bottom