Cmentarz

rawpra

Well-Known Member
2 743
4 987
John Edward Sulston (ur. 27 marca 1942 w Cambridge, zm. 6 marca2018[1]) – brytyjski biolog i biochemik, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w roku 2002 za wyjaśnienie zjawiska apoptozy.

W 1963 ukończył Uniwersytet Cambridge. W 1969 został profesorem w MRC Laboratory of Molecular Biology (Laboratorium Biologii Molekularnej) Uniwersytetu Cambridge. Był kierownikiem Human Genome Project w Wielkiej Brytanii, mającego na celu analizę ludzkiego DNA. W 1998 jako pierwszy opisał wszystkie genyzwierzęcia – nicienia Caenorhabditis elegans, którym się zajmuje od ponad 30 lat. Prowadził też badania nad mechanizmami molekularnymi w procesie rozwoju organów oraz apoptozy, wykrył jako pierwszy gen powodujący apoptozę.

Prowadził, wspólnie z Sydneyem Brennerem, badania w Laboratorium Cavendisha w Cambridge nad nicieniem Caenorhabditis elegans i przyczynił się do wyjaśnienia zjawiska apoptozy. Za badania genetycznego mechanizmu procesu rozwoju organów (zob. np. ogólny plan budowy kończyn) w 2002 otrzymał Nagrodę Nobla, razem z Brennerem i H. Robertem Horvitzem.

Jego odkrycia pomogły w leczeniu m.in. chorób nowotworowych.

 
X

xawas

Guest
O ja nie moge!. Był w śpiączce po pobiciu go przez jakiegoś faceta. Nie wiedziałem,że już go nie ma
Pozytywny gość z niego był - nie rozpychał się ze swoim ego. WIelka strata. Dzięki bardzo,że tworzyłeś Robert.
.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 502
22 977
Zmarła Olga Sipowicz znana jako Kora Jackowska. Za komuny nie przepadałem za nią, bo nie trawię takiej muzyki. A polubiłem tę artystkę (a nie jej muzykę) po tym, jak zrobiono na nią dwie nagonki. Jedną za to, że była Żydówką, a drugą za to, że kupiła marychę na swego pieska. Wszystko wskazywało na to, że nagonki te pochodziły ze środowisk ubeckich, a dokładniej ze środowisk wojskowej ubecji. Bo socjalistyczni narodowcy w tym kraju, którzy atakowali ją za to, że była Żydówką, to pachołki (świadome lub nie) wojskowej razwiedki. A atak za sprowadzenie marychy był spowodowany czymś innym. Jakąś jej niesubordynacją, co może świadczyć o przyzwoitości. Bo by kogoś złapać za kupno marychy w ten sposób, to wpierw trzeba go inwigilować. A za tym musiały stać służby.
[*][*][*]
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 588
11 222
Wzruszyłem się czytając, że odeszła mając prof. Środę przy sobie. Piękna śmierć, też bym tak chciał.

Co do wstrzykiwania sobie hehehuany to na kilka dni przed zatrzymaniem ponoć udzieliła wywiadu dla "Wprost" gdzie coś gadała o legalizacji. Trochę mało rozsądne gadać o zielsku publicznie i jednocześnie mieć u siebie trefny towar i jeszcze czekać na przesyłkę, no ale Bozia jednym więcej rozumu dała, a drugim mniej.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 886
22 098
Mój ulubiony polski reżyser zmarł.

Nie żyje reżyser Piotr Szulkin

Dzisiaj, 5 sierpnia (13:05)

Nie żyje reżyser, autor scenariuszy i książek Piotr Szulkin, twórca tak głośnych filmów, jak "Golem", "Wojna światów - następne stulecie", "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji" czy "Ga, Ga. Chwała bohaterom". Miał 68 lat.

Piotr Szulkin (1950-2018) /AKPA

Polski reżyser, scenarzysta, plastyk, autor książek, wykładowca akademicki w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi - zmarł 5 sierpnia w Warszawie.

Piotr Szulkin urodził się 26 kwietnia 1950 roku w Gdańsku. Był synem profesora fizyki Pawła Szulkina i Marii Szulkin. Został absolwentem Liceum Plastycznego w Warszawie (1965-1970) oraz Szkoły Filmowej w Łodzi (1970-1975).

Był jednym z niewielu twórców filmów s-f w Polsce. Jego najlepsze obrazy powstały w latach 80. XX wieku.

W produkcjach Piotra Szulkina występowali najlepsi polscy aktorzy, m.in. Marek Walczewski, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Jan Nowicki, Mariusz Dmochowski, Kalina Jędrusik, Daniel Olbrychski czy Krzysztof Majchrzak.

Był autorem zaledwie sześciu filmów fabularnych: "Golem" (1979), "Wojna światów - następne stulecie" (1981), "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji" (1984), "Ga, Ga. Chwała bohaterom" (1985), "Femina" (1990) i "Ubu Król" (2003). Realizował także filmy krótkometrażowe, telewizyjne, teatry telewizji, pisał książki.

Otrzymał ponad 50 nagród, w większości międzynarodowych. W 2015 roku Piotr Szulkin dostał Medal "Zasłużony Kulturze" - Gloria Artis.

Słynna tetralogia Piotra Szulkina, czyli "Golem", "Wojna światów - następne stulecie", "O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji" i "Ga, Ga. Chwała bohaterom" to rozgrywające się w przyszłości filmy, które przedstawiały apokaliptyczny świat po katastrofie. Jak można przeczytać w "Encyklopedii Kina" pod redakcją Tadeusza Lubelskiego: "Tetralogia Szulkina stanowi najjaskrawiej pesymistyczną wizję społeczeństwa oraz mechanizmów manipulacji rzeczywistością".

Debiutancki film pełnometrażowy Piotra Szulkina, "Golem" z 1979 roku, był wariacją na temat postaci golema, legendarnego człowieka z gliny i dotykał problemu klonowania, który pojawił się w naszym świecie bez mała 20 lat później. W skromnym obrazie Szulkin zawarł wiele ważnych pytań o etyczne aspekty eksperymentów medycznych, świadomość klona, istotę człowieczeństwa czy też stawianie granic władzy.

"Wojna światów - następne stulecie" [fragment]: Przestańcie być bandą głupich baranów

Rozwiniecie problematyki wszechobecnej, całkowicie kontrolującej społeczeństwo władzy mamy w kolejnym filmie "Wojna światów - następne stulecie" dedykowanym dwu najbardziej znanym filmowym Wells'om, Orsonowi i Herbertowi. To właśnie na pomyśle tego ostatniego (inwazji kosmitów na Ziemię) jest oparty drugi film cyklu. Film ten odbierano jako zapowiedź i komentarz do stanu wojennego - wprowadzonego w kraju wkrótce po zakończeniu produkcji.

Klaustrofobiczne "O-bi o-ba. Koniec cywilizacji" to najmroczniejszy z filmów serii. Nakręcony w podziemiach warszawskiego Pałacu Kultury poraża beznadzieją i czarną wizją zdegenerowanego społeczeństwa. Widzimy w nim nieokreśloną społeczność po wojnie atomowej, której ostatni przedstawiciele schronili się pod ogromną, betonową kopułą w wysokich górach i czekają na przybycie Arki. Widzimy świat, który odrętwiały czeka na Arkę, nie zdając sobie sprawy z tego, że - tak jak Noe - powinien ją zbudować.
W "Ga, Ga. Chwała bohaterom" spotykamy się z przyszłościową korporacją, produkującą krwawe show. Jest to najbardziej "wystawny" z filmów Szulkina, niespodziewanie barwny i przestrzenny; to groteska, w której bez trudu odnajdziemy dzisiejsze produkty TV wraz z ich plastikowymi bohaterami masowej wyobraźni.

Szulkin w swych filmach pokazywał, dokąd zmierzają bierne społeczeństwa. Świat wg Szulkina jest wymierający, pusty i odczłowieczony.

Po pięciu latach przerwy Szulkin zrealizował kolejny film, "Feminę" według powieści Krystyny Kofty. Obraz był studium dojrzałej kobiety, która próbuje wyzwolić się z koszmaru dzieciństwa, które upłynęło pod znakiem matki-dewotki i stalinowskiego kultu jednostki.

"Ubu Król" [fragment filmu], reż. Piotr Szulkin

"Król Ubu" powstał w 2003 roku i był to ostatni film reżysera. Obraz powstał na podstawie sztuki Alfreda Jarry'ego powstała w 1888 roku i łączył elementy farsy, groteski i rubasznego humoru i teatru absurdu. W rolach głównych wystąpili Jan Peszek i Katarzyna Figura. Na planie pojawili się również: Krzysztof Kowalewski, Olgierd Łukaszewicz, Zofia Saretok, Wojciech Siemion, Maria Ciunelis, Maria Pakulnis, Leon Niemczyk i Marek Walczewski.

Na Twitterze i na Facebooku artystę pożegnali między innymi dziennikarz sportowy Michał Pol, który był sąsiadem reżysera i krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.
 

Staszek Alcatraz

Tak jak Pan Janusz powiedział
2 726
7 913
John McCain rezygnuje z leczenia raka mózgu

John McCain nie chce już kontynuować leczenia raka mózgu – poinformowała rodzina senatora w wydanym oświadczeniu. Nowotwór zdiagnozowano u McCaina w zeszłym roku.

John McCain cierpi na glejaka, złośliwą odmianę nowotworu mózgu. Senator walczy z nawrotem choroby. W ostatnim czasie jego stan znacznie się pogorszył. Nie pojawia się już w Waszyngtonie na Kapitolu, ogranicza się do krótkich oświadczeń wydawanych na Twitterze. Lekarze już od wielu tygodni mówili, że jego stan jest bardzo poważny.

Rodzina w wydanym oświadczeniu napisała, że zaawansowany stan choroby oraz wiek senatora (81 lat) wydały werdykt - zdecydował on, że nie będzie kontynuował leczenia.

"Kocham męża całym sercem. Niech Bóg błogosławi wszystkich, który się o niego troszczyli" - napisała na Twitterze żona senatora Cindy.

McCain jest uważany za "jastrzębia" w odniesieniu do Rosji. Jest zwolennikiem zaangażowania USA na świecie i w NATO oraz wywierania presji na Rosję w związku z Ukrainą. Zabiegał o zwiększenie wojskowej pomocy USA dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz przyspieszenie prac nad tarczą antyrakietową w Europie.

McCain dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę. W 2000 r. przegrał zaciętą walkę o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej z Georgem W. Bushem. W 2008 r. uzyskał tę nominację, ale przegrał ostateczną rozgrywkę z Demokratą Barackiem Obamą.

W przeszłości McCain był pilotem w marynarce wojennej USA. W 1967 r. podczas wojny w Wietnamie został zestrzelony nad Hanoi i przez 6 lat (do roku 1973 r.) był przetrzymywany jako jeniec wojenny. Mimo ciężkich tortur nie ujawnił żadnej informacji poza swoimi danymi oraz stopniem wojskowym. Wielki szacunek zyskało mu to, że jako syn admirała marynarki wojennej USA, dowódcy operacji wojennych na Pacyfiku, mógł zostać zwolniony z wietnamskiej niewoli przed innymi jeńcami, ale odmówił preferencyjnego traktowania.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 502
22 977
McCain jest uważany za "jastrzębia" w odniesieniu do Rosji. Jest zwolennikiem zaangażowania USA na świecie i w NATO oraz wywierania presji na Rosję w związku z Ukrainą. Zabiegał o zwiększenie wojskowej pomocy USA dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz przyspieszenie prac nad tarczą antyrakietową w Europie.

McCain dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę. W 2000 r. przegrał zaciętą walkę o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej z Georgem W. Bushem. W 2008 r. uzyskał tę nominację, ale przegrał ostateczną rozgrywkę z Demokratą Barackiem Obamą.

W przeszłości McCain był pilotem w marynarce wojennej USA. W 1967 r. podczas wojny w Wietnamie został zestrzelony nad Hanoi i przez 6 lat (do roku 1973 r.) był przetrzymywany jako jeniec wojenny. Mimo ciężkich tortur nie ujawnił żadnej informacji poza swoimi danymi oraz stopniem wojskowym. Wielki szacunek zyskało mu to, że jako syn admirała marynarki wojennej USA, dowódcy operacji wojennych na Pacyfiku, mógł zostać zwolniony z wietnamskiej niewoli przed innymi jeńcami, ale odmówił preferencyjnego traktowania.
Same superlatywy i ani słówka o tym jak obciążał Polaków rzekomymi zbrodniami na Żydach i domagał się plemiennych roszczeń majątkowych.
 
Do góry Bottom