Cmentarz

U

ultimate

Guest
Sam Shepard.
Był jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych amerykańskich pisarzy swojego pokolenia, cenionym scenarzystą i uznanym aktorem. Zmarł 27 lipca 2017 roku, w wieku siedemdziesięciu trzech lat.

 

tomislav

Rasa: biała, profil klimatyczny: śródziemnomorski
4 782
11 894
Rozumiem @kawador o co biega, rozumiem tez skrajne przeskoki ideologiczne, ale na poletku polskim wiele rzeczy nabiera - lub może nabrać - całkiem odmiennego charakteru. Żeby nie było, Wolniewicz ogólnie spoko, ale ja wolę mieć możliwość zbicia szybki i odpalenia czerwonego alarmu. Podobnie mam z Cejrowskim np.
 

tomislav

Rasa: biała, profil klimatyczny: śródziemnomorski
4 782
11 894
W wieku 72 lat, czyli ostro poniżej możliwości ludzkiego organizmu, zmarł kapitalny jazzowy gitarzysta John Abercrombie. Rzadko wbijał w takie klimaty jak poniżej, ale może właśnie dlatego szczególnie zapamiętałem to mocarne nagranie. Ciężkie w odbiorze, ale wyjątkowo mocne w brzmieniu. Wspaniałe partie gitary elektrycznej, która ma do przekazania jakąś konkretnie pojechaną historię. Cudowna perkusja!


 
Ostatnia edycja:

rawpra

Well-Known Member
2 745
4 806
Jisra’el Kristal (hebr. ישראל קרישטל, ur. jako Izrael Icek Kryształ 15 września 1903 w Żarnowie[1], zm. 11 sierpnia2017[2]) – izraelski superstulatek pochodzenia polsko-żydowskiego, uznawany pod koniec życia za najstarszego żyjącego mężczyznę na świecie (po śmierci Yasutarō Koide)[3].Urodził się w Żarnowie (wówczas część Imperium Rosyjskiego)[1] w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej jako syn Mosze-Dawida i Bruchy Kryształów. W 1920 osiadł w Łodzi, gdzie pracował w cukrowni[3]. W 1928 poślubił Haje Fajgę[1] Frucht. W następnych latach stworzył fabrykę słodyczy[4]. Wybuch II wojny światowej zastał go w Łodzi[3]. W czasie okupacji niemieckiej był więźniem Litzmannstadt Ghetto, skąd następnie został deportowany do niemieckiego-nazistowskiego obozu koncentracyjnegoAuschwitz-Birkenau[1]. W wyniku Holocaustu zginęła jego żona oraz dwoje dzieci (dzieci zmarły w getcie, żona zginęła w obozie[4]). Po wojnie wrócił do Łodzi i otworzył swoją fabrykę. W 1947 wziął ślub, wkrótce potem urodził mu się syn[4]. W 1950 wyemigrował do Izraela[3] i założył wytwórnię słodyczy[4]. Mieszkał w Hajfie. 11 marca 2016 został oficjalnie uznany za najstarszego mężczyznę na świecie przez Księgę rekordów Guinnessa[3].
 
Do góry Bottom