Cmentarz

Staszek Alcatraz

Tak jak Pan Janusz powiedział
2 793
8 463
Zmarł najemnik działający w Afryce Mad Mike Hoare w wieku 100 lat.

Dla kontrastu podaje dwa artykuły które pojawiły się z okazji jego śmierci. Mainstreamowy Onet i komunistyczny strajk.eu :cool:

Nie żyje najsłynniejszy najemnik "Mad Mike". Miał 100 lat

Michael Hoare był powszechnie uważany za najsłynniejszego najemnika na świecie. O śmierci "Mad Mike'a" w specjalnym oświadczeniu poinformował jego syn Chris. Horae zmarł w domu opieki w Durbanie w Południowej Afryce.

"Jego życiowym mottem i filozofią wg której żył było stwierdzenie, że życie na krawędzi i w niebezpieczeństwie sprawia, że czerpiesz z życia więcej - napisał w oświadczeniu Chris Horae. - Tym bardziej niezwykłe jest to, że dożył 100 lat".

Urodził się w Kalkucie, ale jego rodzice byli Irlandczykami. Służył w armii brytyjskiej podczas II wojny światowej. Karierę w tej armii zakończył w stopniu majora. Po wojnie pracował jako księgowy, prowadził kilka firm w Południowej Afryce.

Na początku lat 60. poznaje kongijskiego polityka i biznesmena, który kilka lat później będzie premierem Konga. Moise Czombe, bo o nim mowa, w 1964 r. zatrudnia Michaela Hoare do stłumienia kongijskiej rebelii. Ta akcja przyniosła jemu i jego kompanii zwanej "dzikimi gęsiami" światową sławę.

W 1981 r. został aresztowany za przeprowadzenie nieudanego zamachu stanu na Seszelach. Tak zakończyła się jego kariera.

"Mad Mike" to pseudonim, który nadały mu media, bogato opisujące jego "przygody" i fanatycznie antykomunistyczne poglądy. Był z tego przydomka bardzo dumny.
"Dzikie gęsi" - film oparty na życiu "Mad Mike'a"

Film Andrew V. McLaglena miał premierę w 1978 roku. Opowiada o grupie doborowych najemników, która otrzymuje kontrakt na brawurową akcję obalenia krwawego dyktatora w jednym z afrykańskich państw. Chociaż to weterani, udaje im się zrealizować misję, a nawet uwolnić z więzienia przywódcę opozycji. Niestety okazuje się, że ich zleceniodawca porozumiał się z dyktatorem i najemnicy zostają na lodzie.Antykomunistyczna bestia w końcu wyzionęła ducha. „Mad Mike” Hoare zmarł w wieku 100 lat

Niesławny brytyjski najemnik irlandzkiego pochodzenia, fanatyczny antykomunista ideowo zbliżony do wielbionego przez polską prawicę Janusza Walusia, Michael „Mad Mike” Hoare, padł trupem 3 lutego. Dożył setki.

Znany był przede wszystkim z udziału w wojnach domowych w Afryce lat 60. i 70., był także sprawcą kilku zamachów terrorystycznych oraz podjął próbę przeprowadzenia zamachu stanu na Seszelach. W końcu trafił do więzienia, ale miał więcej szczęścia niż terrorysta Janusz Waluś, który do dziś odsiaduje wyrok za morderstwo na przywódcy południowoamerykańskich komunistów – Chrisie Hanim. Hoare wyszedł z więzienia po niecałych trzech latach.

Swoją burzliwą karierę najemnika Hoare rozpoczął w Demokratycznej Republice Konga, które w 1960 roku uniezależniło się od Belgii. W tym samym czasie brał udział w walkach o oderwanie się Katangi od reszty Konga (1960-61), co wywołało kryzys polityczny w tym państwie. Zakończył się on pozbawieniem Patrice’a Lumumby, lewicowego przywódcy, stanowiska premiera, a wkrótce jego aresztowaniem i zamordowaniem. W 1961 roku poznał się z Moisem Czombe, kongijskim politykiem i biznesmenem, który trzy lata później został premierem tego kraju. Wówczas to Czombe zatrudnił go jako przywódcę grupy najemników do walki z rebelią komunistyczną. Lata 70. to kolejne awanturnicze szarże Hoare po krajach afrykańskich. Brał udział m. in w konflikcie na Seszelach w 1978 roku.

Swoich ludzi Hoare nazwał dzikimi gęsiami. Sławę przyniósł mu film pod tym właśnie tytułem nakręcony w 1978 roku z udziałem Richarda Burtona i Rogera Moore’a; scenariusz był luźno oparty na wyczynach Hoare i jego najemników.

Kariera brytyjskiego prawicowego politycznego awanturnika załamała się w 1981 roku, kiedy przy wsparciu ówczesnego rządu RPA wyznającego apartheid próbował obalić prezydenta Alberta René, socjalistycznego przywódcę Seszeli.

Hoare wybrał się tam zwykłymi liniami lotniczymi z 46 najemnikami, którzy mieli udawać graczy w rugby. Broń mieli ukrytą w bagażach w specjalnych skrytkach. Oficjalnie przewozili zabawki dla upośledzonych dzieci, które mieli rozdać w domach dziecka. Plan legł jednak w gruzach po tym jak jeden z mężczyzn wdał się w spór z funkcjonariuszem celnym na lotnisku Mahe, w efekcie czego dokonano przeszukania bagażu i w jego walizce znaleziono karabin AK-47. W odpowiedzi na to Hoare i jego ludzie sterroryzowali obsługę lotniska i porwali samolot Air India, którym z powrotem odlecieli do RPA.

Za porwanie samolotu Hoare został skazany na 20 lat więzienia, ale w więzieniu spędził zaledwie 33 miesiące. Po uwolnieniu porzucił życie najemnika – odpoczywał i publikował pamiętniki. Zmarł w domu starców w Durban, w RPA.
 
D

Deleted member 6852

Guest
1586460953960.png

Andrzej Adamiak (Rezerwat) nie żyje.

Przypomnijmy, że Rezerwat powstał w 1982 roku w Łodzi i był jednym z najpopularniejszych zespołów lat 80. i 90. w Polsce. Czołową postacią grupy był jej założyciel, wokalista, gitarzysta basowy i autor większości materiału - Andrzej Adamiak.


 
D

Deleted member 6610

GuestW nocy z niedzieli na poniedziałek w wieku 71 lat zmarł keyboardzista The Stranglers David Greenfield.
Muzyk trafił do szpitala z problemami serca. Na miejscu okazało się, że jest zarażony koronawirusem.

1588619554121.png
 
D

Deleted member 6610

Guest
Nie żyje Ian Holm. Aktor, który wcielił się m.in. w rolę Bilba Bagginsa we "Władcy Pierścieni", zmarł w wieku 88 lat.
Zmagał się z chorobą Parkinsona.

1592576894151.pngAsh, Bilbo, Mussabini, Napoleon w "Bandytach czasu "

Wielka szkoda
 
D

Deleted member 6905

Guest

Wiem, że był raczej takim lewaczkiem. Sympatii do strony republikańskiej i republiki z czasów Hiszpańskiej wojny domowej nawet nie ukrywał, ale mimo to pisał świetne powieści. Był niesamowity w tym co robił.
 
D

Deleted member 6610

Guest
Po długiej walce z chorobą w wieku 65 lat zmarł legendarny gitarzysta i klawiszowiec Eddie Van Halen. W ciągu ostatnich 72 godzin jego stan znacznie się pogorszył. Lekarze odkryli, że rak gardła dał przerzuty do mózgu, a także innych narządów - informuje portal tmz.com

1602057993775.png 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
D

Deleted member 6610

Guest
James Redford był producentem, reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych i synem Roberta Redforda.


 
Do góry Bottom