Bitcoin

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 997
22 567
Kryptowaluty są zgodne z islamskim prawem szariatu

W związku z olbrzymią popularnością kryptowalut, a szczególnie najbardziej znanej, bitcoina, trudno się dziwić rosnącemu zainteresowaniu kryptowalutami różnych środowisk. Teraz do grona inwestorów handlujących cyfrową walutą mogą dołączyć muzułmanie, przynajmniej ci bardziej ortodoksyjni. Mufti Muhammad Abu Bakar, znawca szariatu i specjalista z instytucji finansowej Blossom Finance, opublikował pracę, w której twierdzi, że bitcoin może spokojnie stanowić walutę islamską, chyba że zabroni jej lokalny rząd. Według Abu Bakara bitcoiny nie naruszają znajdującego się w szariacie zakazu prowadzenia bankowości opartej na rezerwie cząstkowej.
Przyjdzie radykalny islam i zacznie się jakaś cywilizacja...
 

Doman

Well-Known Member
1 221
3 971
jedna mała uwaga techniczna
Według Abu Bakara bitcoiny nie naruszają znajdującego się w szariacie zakazu prowadzenia bankowości opartej na rezerwie cząstkowej.
Szariat mówi o klasycznej lichwie (oprocentowaniu). Trudno bez tego funkcjonować, więc muzułmanie i tak to obchodzą, trochę tak jak bogobojni żydzi obchodzący zakaz podróżowania w szabat. Natomiast rezerwa częściowa to bardziej metoda kreacji pieniądza niż lichwa. Z jednej strony stopy procentowe mogą być minimalne (i na oko nie ma prawie lichwy) a z drugiej strony jest to dużo więcej niż klasyczna lichwa (nawet taka 50% rocznie), bo sam nowo emitowany pieniądz jest czyimś długiem i nie da się emitować nowego pieniądza bez powiększania zadłużenia, a przy niskich stopach ono rośnie galopująco.
 

rawpra

Well-Known Member
2 743
5 047
Bitcoin lepszy od dolara?Już sama nazwa nie budzi zaufania: kryptowaluty. Zlepki bitów, przez wielu uznawane za pieniądz wątpliwej natury. Zaawansowane analizy statystyczne rynku bitcoina, wykonane w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, nie wykazały jednak żadnych istotnych różnic między jego podstawowymi parametrami statystycznymi a ich odpowiednikami wyznaczonymi dla respektowanych rynków finansowych. Wszystko wskazuje na to, że bitcoin jest lepszą walutą niż na pierwszy rzut oka mógłby się wydawać.

Bitcoin, pierwsza i do dziś najbardziej rozpowszechniona kryptowaluta, przez wielu inwestorów wciąż jest traktowany ze sporą nieufnością. Potocznej opinii przeczy szczegółowa analiza statystyczna rynku bitcoina (BTC), przeprowadzona w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk (IFJ PAN) w Krakowie. Opublikowana w uznanym czasopiśmie naukowym Chaos: An Interdisciplinary Journal of Nonlinear Science, analiza stawia bitcoina – a potencjalnie i inne kryptowaluty – w zaskakująco pozytywnym świetle.

Wiarygodność tradycyjnych walut wydaje się być w istotnej części psychologicznym artefaktem wynikającym z charakteru ich ewolucji. Podświadomie sądzimy, że skoro kiedyś za pieniądzem stało konkretne dobro materialne, tak jest i dziś. A przecież pod względem fizycznym tradycyjne waluty już jakiś czas temu stały się tym samym, czym kryptowaluty są od chwili narodzin: zlepkiem bitów w pamięciach bankowych komputerów. O rzeczywistej wartości waluty decyduje obecnie nie to, co za nią stoi, ale przede wszystkim to, co się z tą walutą dzieje – czyli jej rynek.

Gdy po upadku socjalizmu w Europie Środkowej i Wschodniej zaczęły się kształtować nowe, wschodzące rynki finansowe, w naturalny sposób pojawiło się pytanie o ich stabilność. Zidentyfikowano wówczas szereg kryteriów statystycznych, ułatwiających ocenę dojrzałości rynku. Zaciekawiło nas, jakie wyniki otrzymalibyśmy, gdybyśmy za ich pomocą przyjrzeli się wycenianemu obecnie na setki miliardów dolarów rynkowi bitcoina? - mówi prof. dr hab. Stanisław Drożdż (IFJ PAN, Politechnika Krakowska).

Analizie poddano zmiany cen bitcoina w okresie od 2012 roku do kwietnia 2018 roku, notowane w sekwencjach jednominutowych. Na pierwszy ogień trafiły stopy zwrotu. Istnieje dobra ilościowa ewidencja na to, że na dojrzałym rynku i w dostatecznie krótkich skalach czasowych ich rozkłady prawdopodobieństwa podlegają odwrotnemu prawu kubicznemu. Pod tą groźnie brzmiącą nazwą kryje się prosta zależność: rozkład jest opisany odwrotnością trzeciej potęgi badanej wielkości.

Początkowo otrzymywane przez nas wykresy wyglądały dość koślawo, co nie wróżyło niczego obiecującego. Gdy jednak uważniej przyjrzeliśmy się danym, raptem się okazało, że owa koślawość pochodzi z pierwszych dwóch lat badanego okresu, a więc z czasu, gdy rynek dopiero się kształtował. Później stopy zwrotu fluktuowały już zgodnie z odwrotnym prawem kubicznym - mówi prof. Drożdż.

Pod lupę badaczy trafiła następnie zmienność stóp zwrotu. Na dojrzałych rynkach globalnych znaki stóp zwrotu (informujące o tym, czy zarabiamy, czy tracimy) nie są ze sobą skorelowane – i taką właśnie cechę wykazuje rynek bitcoina. Korelacje czasowe w dynamice finansów mogą się jednak pojawić w subtelniejszych zależnościach, na przykład w różnych formach klasteryzacji zmienności. O tego typu efekcie mówi się wtedy, gdy zakres zmienności badanej wielkości ustala się na mniej więcej stałym poziomie na pewien czas określający rozmiar klastra, po czym zakres się zmienia do wielkości znacząco mniejszych lub większych od poprzedniej – i tego typu przemienność ewoluuje w czasie.

Z klasteryzacją zmienności wiąże się inna cecha: niechęć układu do zmiany trendu. Niechęć ta jest opisywana za pomocą parametru znanego jako wykładnik Hursta. Przyjmuje on wartości od 0 do 1. Wykładnik równy 0,5 oznacza, że przy kolejnym pomiarze badana wielkość ma takie samo prawdopodobieństwo zmiany na plus, co na minus. Wartości poniżej 0,5 sygnalizują skłonność do fluktuowania i odpowiadają sytuacji, gdy wzrost zwiększa prawdopodobieństwo spadku (lub odwrotnie). Wartości powyżej 0,5 wskazują na persystentny charakter zmian: po wzroście mamy większe prawdopodobieństwo kolejnego wzrostu, po spadku – większe kolejnego spadku. Okazuje się, że dla rynku bitcoina wykładnik Hursta zbliża się do wartości 0,5, charakterystycznej dla rynków o wysokiej renomie.

Jedną z bardziej wyrafinowanych cech sygnalizujących dojrzałość rynku jest multifraktalna natura jego charakterystyk. Multifraktale to fraktale fraktali, czyli obiekty, w których żeby zobaczyć samopodobieństwo, różne fragmenty fraktala trzeba powiększać z różną szybkością. Analizy multifraktalne ujawniają zależności istniejące w wielu skalach. W przypadku bitcoina wykryliśmy multifraktalność właśnie w funkcjach fluktuacji stóp zwrotu, szczególnie dobrze widoczną w ostatnim półroczu badanego okresu. Była ona tego samego typu jak dla normalnych, dojrzałych rynków, takich jak rynki akcji, dolara, ropy czy obligacji - mówi prof. Drożdż i podsumowuje: Najważniejsze parametry statystyczne rynku bitcoina bardzo jednoznacznie wskazują, że już od wielu miesięcy spełnia on wszystkie istotne kryteria finansowej dojrzałości. Wydaje się, że w przypadku innych kryptowalut można będzie oczekiwać pojawienia się podobnej transformacji. Jeśli to się stanie, największy rynek świata, Forex, może się doczekać bardzo realnej konkurencji.

Ujęte w szerszym kontekście, powyższe stwierdzenia prowadzą do intrygującej obserwacji. Rzeczywisty rynek walutowy osiąga dojrzałość przy wydatnej pomocy banku centralnego lub rządu. Bitcoin natomiast dojrzał samodzielnie, wyłącznie dzięki własnym cechom, integralnie wkomponowanym w fundamenty swego rynku. Zatem którą z tych walut powinniśmy uważać za strukturalnie lepszą?

https://kopalniawiedzy.pl/bitcoin-dolar-multifraktale-klasteryzacja-Stanislaw-Drozdz,28941
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 997
22 567
https://10-procent-rocznie.blogspot.com/2016/10/inflacja-zniszczy-bitcoina.html

nie wklejam tego jako tekst z którym się utożsamiam. Po prostu autor bloga to łebski facet
Śmiem rzucić nieco zwątpienia na tak optymistyczną ocenę...

https://10-procent-rocznie.blogspot.com/2017/07/mit-zbitej-szyby-nie-jest-mitem.html

Gość uważa, że niszczenie tworzy bogactwo, o ile niszczy się bogaczom a nie biedakom. Ogólnie prezentuje typowo współcześniackie podejście do oszczędzania - traktuje je jako zło, które dusi gospodarkę. Ważne żeby robić cokolwiek, nawet jeśli bez sensu, byle piniondz był w ruchu, nawet gdy kończy się to nietrafionymi inwestycjami.

To i niech bogacze opłacają szklarzy, bo ich stać - a co! Dup cegiełką!
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 815
14 178
The death of a Canadian entrepreneur has left a huge stash of cryptocurrencies locked off from the people who own them.

Quadriga, Canada's biggest cryptocurrency exchange, said it's unable to gain access to $145 million of bitcoin and other digital assets after Gerald Cotten, its 30-year old CEO and co-founder, died of complications arising from Crohn's Disease while traveling in India.

Many of the digital currencies held by Quadriga are stored offline in accounts known as "cold wallets," a way of protecting them from hackers. Cotten appears to have been the only person with access to the wallets, according to court documents cited by Canadian media and posted online by cryptocurrency news site CoinDesk.

https://edition.cnn.com/2019/02/05/tech/quadriga-gerald-cotten-cryptocurrency/index.html

W innych źródłach mówi się o kwotach sięgających $190M.
 
Do góry Bottom