Zachód vs. Rosja

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
Nie wyróżniam tu wojennego nazizmu, chodzi o to, że czarny rynek musiał wtedy kwitnąć, żeby można było przeżyć. W tym wątku jakoś milcząco przyjęto, że to jest stan pożądany i świadczący o dobrej sytuacji z pozycji wolnościowca.
w 2rp trza też było wiele artykułów żywnościowych przemycać a za przemyt sacharyny była kara śmierci...



W "niebie" też możesz żyć swoim życiem a ryzykujesz znacznie mniej.
w "niebie" jesteś jak w klatce, niewolnikiem systemu, owszem można sie fajnie ułożyć, być urzędasem, politykiem, czy w korporacji piąć sie na szczyt, nie ryzykujesz, państwo opiekuje sie tobą mniej lub więcej, (zależy od państwa), ale jesteś małym trybikiem w państwowej machinerii, służysz systemowi, to nie dla mnie...
 
OP
OP
Rattlesnake

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502
No to 2rp w zakresie obrotu cukrem też generowała czarny rynek - i to, zgodnie z argumentacją wyżej, powodowało, że z perspektywy wolnościowej było lepiej?

GAZDA i pytanie: dlaczego w "piekle" miałoby być łatwiej uniknąć roli trybika w systemie? Wydaje się, że więcej kontestatorów jest tam, gdzie zamordyzm jest bardziej agresywny, dysponujący większym polem manewru. Libertarianizm nie przyszedł ze Wschodu.
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 516
Rattlesnake: na czym opierasz swoje przekonanie, że teraz w Rosji jest większy zamordyzm niż na zachodzie? Rosja jest biedniejsza i bardziej skorumpowana, ale jeśli chodzi o wolności osobiste, to naprawdę uważasz, że jest gorzej w Rosji niż np. w USA ?
 
C

Cngelx

Guest
Libertarianizm nie przyszedł ze Wschodu.
Pojęcie "libertarianizmu", nie przyszło ze Wschodu, bo na wschodzie nie ma tak dużej tendencji do nazywania wszystkiego i stosowania schematów. W dawniejszych czasach ludzie na wschodzie woleli po prostu spierdolić przed władzą do lasu zamiast pierdolić jakieś gimbofilozofie i ubierać wszystko w pojęcia.
Innymi słowy "wolność" Zachodnia opiera się na teorii, a Wschodnia na praktyce.
 
OP
OP
Rattlesnake

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502
Father Tucker: nie upieram się przy tak tezie, że w Rosji jest większy zamordyzm. Wydaje mi się to jednak prawdopodobne. Zostawiając na razie z boku dane (Sierp na fejsie trochę ich wrzucił), to państwo z wodzem na czele, uzależnione od surowców, generujące skutecznie narodowo-komunistyczną histerię, z aktywną i przepotężną bezpieką zbudowaną przez Stalina... niewielkie jest prawdopodobieństwo, że wolność w takim kraju ma się chociażby znośnie.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
Albo ich kupnie. W każdym sensie. Nie rozumiem czemu przedstawiasz to, że Rosja ma nadmiar surowców w stosunku do własnych potrzeb jako jej słabość. Już prędzej za słabość uznałbym gospodarki oparte w wielkiej mierze na własności intelektualnej, w których wyeksploatowano własne surowce a produkcja jest w Chinach.
 
Ostatnia edycja:
OP
OP
Rattlesnake

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502
No ale to chyba jasne w jakim sensie pisałem i że nie chodziło o kupno? :)

70% eksportu to surowce, w Rosji można powiedzieć, że niczego się nie produkuje, co ktoś chciałby kupować. I pytanie - czemu?
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
Ze względu na brak technologii, know - how, czy tam czegoś, co jest znamienną cechą obszarów postradzieckich.

Mnie w Rosji bardzo zaciekawiło info o tym, że nie jest samowystarczalna żywnościowo. Nie wiem na ile jest to prawdziwe, ale dla tak wielkiego terytorium byłby to chyba ewenement na skalę światową.
A co takiego w Europie się produkuje, czego nie produkuje się w Rosji?

Nie wiem ale nie kojarzę żebym kiedykolwiek widział w sklepach jakikolwiek rosyjski sprzęt. Być może winę tu ponosi brak akapu, bo chwilowo w branży AGD nie oferuje się pojazdów pancernych itp.
 
Ostatnia edycja:

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
A nie jest przypadkiem tak, że ten europejski sprzęt tak naprawdę jest chiński?

Zresztą nieważne, sednem sprawy chyba było gdzie bardziej się spodziewać akapu.
Ja nie wiem gdzie.
 
Ostatnia edycja:

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
A nie jest przypadkiem tak, że ten europejski sprzęt tak naprawdę jest chiński?
A jakie to ma znaczenie? Ważne, że nie jest ruski.

Zresztą nieważne, sednem sprawy chyba było gdzie bardziej się spodziewać akapu.
Ja nie wiem gdzie.
Nigdzie. Akap trzeba sobie zrobić lub wywalczyć, za darmo go nie dostaniesz, tak już jest w kapitalizmie, natomiast ani Rosja, ani "zachód" się na akap nie nadają.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
Wróćmy do meritum. Ja to widzę tak:

Model Brukselski: Sierp zostaje wybrany do Europarlamentu, PL do Sejmu. Przekonują wszystkich do ultraliberalnych reform, w wyniku których Polska odrywa się od UE i staje się ankapistanem. Ew. za zgodą Brukseli powstaje obszar "Eurohongkong"

Model Moskiewski: W Rosji albo na jej granicach robi się taki burdel, że dochodzi do secesji jej fragmentu jako Ankapistanu. Ew. za zgodą Putina powstaje obszar "Rosyjski Hongkong".

Który wg was jest bardziej prawdopodobny?
 
Ostatnia edycja:
OP
OP
Rattlesnake

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502
Z tym rolnictwem coś jest na rzeczy. Eksport towarów przetworzonych jest niewielki, ale eksport towarów rolnych jest jeszcze mniejszy. Gdzieś czytałem, że ta struktura odpowiada najsłabszym gospodarczo krajom afrykańskim.
 
OP
OP
Rattlesnake

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502
W Rosji nie tyle robi się burdel, co uporządkowany zamordyzm. Nie można jednocześnie zwiększać zakresu władzy i zmniejszać.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
Ja nie twierdzę, że Rosja jest bardziej podatna od UE na zmniejszenie zakresu władzy, tylko że jest podatna na ogólny burdel i niestabilność mogące skutkować secesją jakiegoś jej obszaru z mniejszym zakresem władzy lub jej brakiem. Również mimo wszystko bardziej wierzę w wydzielenie w Rosji ultraliberalnej strefy ekonomicznej niż w to, że mogłaby ona powstać w Unii Europejskiej (jest to sprzeczne z obecnymi traktatami UE, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie by była w Rosji). Nie jest to argument za akapem ale za łatwością zmian.

W to, że PL metodami politycznymi ugra w Sejmie coś w kwestii oderwania Polski od UE i przekształcenia jej w ankapistan nie wierzę tak samo w to, że można coś podobnego przeprowadzić w Dumie Państwowej.
 
Ostatnia edycja:

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Czy rzeczywiście wierzysz, że w Rosji, gdy u władzy będą umacniać się rozwiedczyki, to oderwie się jakaś enklawa i zaprowadzi akap? Really? Tak, jak od Rosji sowieckiej odrywały się swobodne republiki? To są ludzie, którym sowieckie metody są bardzo bliskie i raczej spodziewałbym się wzrostu zamordyzmu i organizacji niż rozpadu i anarchii. No ale każdy może sobie w coś tam wierzyć.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
Myślę, że przyszłość jest nieprzewidywalna, akap może powstać tam gdzie się tego
najmniej spodziewamy a hipotezy Maćka są funta kłaków warte :)
 
Do góry Bottom