1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Samochody, wozidła i rakietowozy - główny temat motoryzacyjny. Elektromobilność vs spalinogród

Temat na forum 'Komputery i technika' rozpoczęty przez Anonymous, 25 Maj 2012.

 1. Maksymiliana

  Maksymiliana Everyday Hero

  Posty:
  208
  Polubienia:
  107
  Ostatnio jechałam samochodem elektrycznym (Kia e-soul) muszę powiedzieć jedno- CISZA!
  Jadąc takim wozidełkiem nie słyszysz nic, oprócz szumu opon. Dla mnie zrobiło to naprawdę piorunujące wrażenie.
  Przy ruszaniu nie słyszysz wkręcającej się benzyny/ diesla na obroty a lekki świst, przy czym przyśpieszenie elektryka to nie ma co porównywać z spalinowym samochodem, bo moc dostępna jest od lekkiego wciśnięcia pedału gazu.
  Polecam każdemu wypróbować elektryka. Naprawdę warto.
   
  FatBantha i kr2y510 lubią to.
 2. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 369
  Polubienia:
  19 136
  Propozycje rządowych dopłat już windują ceny pojazdów elektrycznych
  Poniedziałek, 5 sierpnia (15:38) Aktualizacja: Poniedziałek, 5 sierpnia (16:08)
  Eksperci Autobaza porównali ceny pojazdów elektrycznych objętych rządową dopłatą. Okazuje się, że ten sam model samochodu u polskiego dealera kosztuje ok. 20 tys. więcej niż w pozostałych krajach UE.

  Przypomnijmy, że projekt zakłada 30% dofinansowanie zakupu nowego pojazdu elektrycznego w cenie nieprzekraczającej 125 000 PLN.

  Natomiast dopłata do pojazdów wodorowych również wynosi 30% lecz nie może przekroczyć 90 000 PLN, co oznacza, że maksymalna cena tego pojazdu może wynieść 300 000. PLN.

  Pojazdy zakupione powyżej tej ceny nie będą kwalifikowały się do projektu. Zatem dopłata obejmuje niewielkie pojazdy o zasięgu nie przekraczającym 100 km. Pojazdy o zasięgu ok. 300 km są droższe i nie mieszczą się w limicie.

  Zresztą nawet jakby się mieściły to jaki procent Polaków stać na zakup nowego auta za 125 000 PLN, którego użyteczność jest ograniczona? Bo pamiętać trzeba, że ewentualny zwrot nastąpi po przedstawieniu faktury zakupu.

  Kwota zakupu 87 500 PLN to nadal kosmiczna kwota dla niejednego gospodarstwa domowego w Polsce. Tym bardziej, że według danych autobaza.pl Polacy najchętniej kupują pojazdy w wieku 7-10 lat w cenie do 25 tyś. PLN.

  Kto tak naprawdę na tym zarobi?

  Pojawienie się tematu dopłat do pojazdów elektrycznych już wpłynęło na rozszerzenie asortymentu dealerów, którzy do swoich ofert wprowadzają "miejskie pojazdy elektryczne".

  Przykładem może posłużyć Renault TWIZY - dwuosobowy miejski mini elektryk określany jako auto kompaktowe. Ceny tego auta u polskich dealerów zaczynają się od ok. 53 000 PLN, podczas gdy cena tego samego auta w pozostałych krajach UE oscyluje wokół 30 000 PLN.

  - Ponad 20 000 PLN różnicy w cenie tego samego auta pomiędzy poszczególnymi krajami w UE wskazuje na windowanie cen dealerów w Polsce pod ustawę o dopłatach do pojazdów elektrycznych - ocenia Piotr Korab ekspert Autobaza.

  [​IMG]
  PAP
  Źródło: oficjalne strony dealerów Renault w poszczególnych krajach

  Jak inaczej bowiem wytłumaczyć tak znaczącą różnicę w cenie?

  Do tej pory to w Polsce niektóre modele samochodów oferowane były taniej niż u naszych sąsiadów. Ponadto w Polsce dostępny jest obecnie droższy model TWIZY LIFE 80 N, podczas gdy w pozostałych krajach UE, dostępny jest również tańszy model N 45.

  Czy to oznacza, że Polacy zaczną jeździć np. do Niemiec po nowe auta elektryczne?

  Czy dopłaty rządowe obejmują również nowe auta kupione za granicą?

  Projekt ministerstwa jest naprawdę dobrym pomysłem na wprowadzenie do użytku w Polsce aut elektrycznych. Jednak zdecydowanie należałoby go dostosować do realiów panujących na rynku i zasobności portfela przeciętnej polskiej rodziny.

  Dopłaty powinny uwzględniać również pojazdy używane, aby zwiększyć różnorodność oferty i uniemożliwić dealerom stosowanie praktyk zawyżania cen pojazdów pod dopłaty.

  Źródło informacji: VIN-Info
   
 3. Maksymiliana

  Maksymiliana Everyday Hero

  Posty:
  208
  Polubienia:
  107
  Słuchając w radiu pasażu ekonomicznego, prowadzący poruszył kwestię elektryków, przeczytał fragment artykułu znajdującego się w dzisiejszym pulsie biznesu.

  "Czy godzimy się na wydobycie wysoce trujących surowców — litu, niklu i kobaltu — w krajach rozwijających się, po to żebyśmy mogli korzystać z aut nieemitujących spalin? Czy zbudujemy w krótkim czasie gęstą sieć stacji ładowania takich aut? "

  Artykuł:
  https://www.pb.pl/politycy-wybiora-dla-nas-naped-przyszlosci-967324
   
  Ostatnia edycja: 5 Sierpień 2019
 4. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 369
  Polubienia:
  19 136
  Dobre wiadomości kolejno dla motorsportu spalinogrodowego i elektromobilnego:

  Bugatti Chiron pojechał z prędkością 490 km/h!

  Producenci
  Wczoraj, 3 września (13:29)
  Bugatti Chiron ustanowił nowy rekord prędkości dla "cywilnych" samochodów napędzanych silnikami tłokowymi. Zmodyfikowany egzemplarz pojazdu rozpędził się do zawrotnej prędkości - uwaga - 490,484 km/h!
  Bugatti jest pierwszym producentem samochodów, któremu udało się pokonać magiczną granicę 300 mil/h. 490,484 km/h oznacza, że auto rozpędziło się dokładnie do 304,773 mil/h!

  Próba ustanowienia nowego rekordu odbyła się 2 września 2019 roku, na niemieckim torze Ehra Lessien. To jeden z niewielu tego typu obiektów na świecie, który pochwalić się może mierzącym ponad 9 km prostym odcinkiem drogi. Za kierownicą specjalnie przygotowanego egzemplarza usiadł kierowca testowy Bugatti - Andy Wallace.

  Firma nie chwali się, jakie modyfikacje przeszło prezentowane auto. Wiadomo jedynie, że karoseria - zapewne dla poprawy docisku - wydłużona została aż o 25 cm. Tajemnicą pozostaje za to poziom mocy wykrzesanej z benzynowego silnika W16 o pojemności 8,0 l. Przypominamy, że w "seryjnym" Bugatti Chiron generuje on aż 1500 KM i 1600 Nm. Standardowe auto przyspiesza do 300 km/h w 13,6 s.
  Porsche Taycan z rekordem Nürburgringu
  Producenci
  Poniedziałek, 26 sierpnia (13:16)
  Porsche ustanawia nowe standardy dla czterodrzwiowych, w pełni elektrycznych samochodów sportowych na północnej pętli toru Nürburgring. Kierowca testowy Lars Kern pokonał legendarny tor, znany jako "zielone piekło", w ciągu 7 minut i 42 sekund.

  Czas okrążenia uzyskano na odcinku o długości 20,6 km, który zazwyczaj służy do przeprowadzania rekordowych przejazdów. W trakcie swojej próby Lars Kern poprowadził przedseryjny egzemplarz Porsche Taycan.

  "Taycan nadaje się również na tory wyścigowe - w przekonujący sposób udowodnił to właśnie tutaj, na najtrudniejszym torze na świecie" - wyjaśnia Kern. "Jestem pod niesłabnącym wrażeniem tego, jak stabilny jest całkowicie elektryczny samochód sportowy na szybkich odcinkach, takich jak Kesselchen, i jak neutralnie przyspiesza podczas wyjeżdżania z ciasnych sekcji takich jak Adenauer Forst".

  "Taycan doskonale poradził sobie ze sprawdzianem wytrzymałości w ramach Triple Endurance Run. Po pierwsze nasz elektryczny sportowy wóz zademonstrował powtarzalność swoich osiągów w ramach wyczerpującego testu, obejmującego 26 kolejnych prób przyspieszenia od zera do 200 km/h. Następnie bez żadnych problemów w ciągu 24 godzin pokonał 3425 kilometrów na torze Nardò, a teraz dorzuca do tego rekord na północnej pętli Nürburgringu" - wymienia Stefan Weckbach, wiceprezes ds. linii produktowej Taycan. "Na to połączenie osiągów i efektywności zespołu napędowego wpływają liczne czynniki - również przy dużej prędkości. Należą do nich reagujące w ułamku sekundy systemy podwozia, a także wyśmienita aerodynamika".

  Już na wczesnym etapie projektowania inżynierowie ds. rozwoju zaczęli "jeździć" Porsche Taycan po północnej pętli Nürburgringu na symulatorze - tak, aby przetestować i ocenić jego osiągi na wirtualnej wersji toru. Jednym z głównych celów tego procesu było zarządzanie energią elektryczną oraz temperaturą - co stanowi istotny wkład w uzyskanie takiego, a nie innego czasu okrążenia.

  Poprzednio: 24-godzinny maraton wytrzymałościowy i seria przyspieszeń

  Taycan radzi sobie zarówno na torze wyścigowym, jak i w próbie wytrzymałościowej: w ciągu 24 godzin prototyp elektrycznego Porsche w ramach testu na torze wysokich prędkości w Nardò (Włochy) pokonał dystans dokładnie 3425 km. Mniej więcej odpowiada to odległości z Nardò do Trondheim w Norwegii.

  W upalnych warunkach na północy Włoch prędkość samochodu wynosiła od 195 do 215 km/h. Przy temperaturze powietrza sięgającej 42 stopni Celsjusza i temperaturze toru dochodzącej do 54 stopni Celsjusza prototypowe Porsche Taycan udowodniło swoje walory na długim dystansie jeszcze przed rozpoczęciem produkcji seryjnej. Test zakończył się bez żadnych zakłóceń - samochód musiał zatrzymywać się jedynie na szybkie ładowanie i zmianę kierowcy.

  A pod koniec lipca na pasie startowym lotniska przedseryjny egzemplarz Porsche Taycan przyspieszył od zera do 200 km/h co najmniej 26 razy z rzędu. Średnia wartość przyspieszenia z mierzonych prób wynosiła poniżej 10 sekund. Różnica pomiędzy najlepszym a najgorszym wynikiem to 0,8 sekundy.

  Imponujące osiągi Porsche Taycan na torze wyścigowym to zasługa całej gamy rozwiązań technicznych:

  - Taycan ma dwa silniki elektryczne - przy przedniej i tylnej osi, a zatem dysponuje napędem na wszystkie koła. Napęd na wszystkie koła i systemy kontroli trakcji działają znacznie szybciej niż w przypadku systemów konwencjonalnych. Na przykład jeśli jedno koło ma większy poślizg, jednostki elektryczne regulują go w ułamku sekundy.

  - Zintegrowany układ kontroli podwozia w czterech wymiarach - Porsche 4D-Chassis Control - analizuje i synchronizuje działanie wszystkich systemów podwozia w czasie rzeczywistym. Lista innowacyjnych systemów podwozia obejmuje adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne w technice trzykomorowej, w tym elektroniczne sterowanie pracą amortyzatorów PASM (Porsche Active Suspension Management), a także elektromechaniczny system stabilizacji przechyłów Porsche Dynamic Chassis Control Sport (PDCC Sport) oraz Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus). "Rekordowy" egzemplarz wyposażono też w skrętną tylną oś i koła z 21-calowymi obręczami.

  - Taycan jest pierwszym seryjnym pojazdem o napięciu systemowym wynoszącym 800 woltów zamiast standardowych dla aut elektrycznych 400 woltów. Do korzyści takiego rozwiązania należą wysokie i stale dostępne osiągi.

  - Wśród trybów jazdy nowego Porsche Taycan są specjalne ustawienia pozwalające w pełni wykorzystywać właściwości całkowicie elektrycznego napędu. W trybie Sport Plus samochód niezwykle dynamicznie reaguje na polecenia kierowcy. Strategię chłodzenia i ogrzewania akumulatora skonfigurowano z myślą o maksymalnej wydajności. Klapy wlotów powietrza doprowadzające chłodne powietrze zostają wówczas otwarte, tylny spojler wcześniej przyjmuje wydłużoną pozycję w celu minimalizacji unoszenia, a zestrojenie podwozia jest zoptymalizowane pod kątem jak najlepszych osiągów na torze; prześwit osiąga swoje najniższe położenie.

   
  osman, wah i kr2y510 lubią to.
 5. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 369
  Polubienia:
  19 136
  Niemcom zaczyna się palić tyłek i ichnie reżimowe media rozkręcają panikę, aby zmobilizować największe koncerny do szybszej elektryfikacji.  Przy okazji, coś o chińskich firmach motoryzacyjnych:
   
  wah lubi to.
 6. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 369
  Polubienia:
  19 136
  Demonstracja przeciwko samochodom we Frankfurcie
  Wiadomości
  Wczoraj, 14 września (23:10)
  Przed terenem, na którym we Frankfurcie nad Menem odbywa się doroczny Międzynarodowy Salon Samochodowy (IAA) , doszło do wielotysięcznej demonstracji przeciwników aut i silników spalinowych. Uczestnicy domagali się jak najszybszej transformacji systemu transportowego.

  Podczas pierwszego dnia salonu IAA otwartego dla publiczności, przed terenem, na którym odbywa się ta jedna z największych i najbardziej znanych wystaw samochodowych na świecie, zgromadziło się około 25 tys. osób. Demonstracja została zorganizowana przez związek #austeigen (niem. wysiadać), w którego skład wchodzą organizacje zajmujące się ochroną przyrody, broniące praw zwierząt, czy zrzeszające miłośników rowerów.

  Uczestnicy domagali się natychmiastowej rezygnacji z silników spalinowych, zaprzestania produkcji aut terenowych, przesiadania się na małe elektryczne auta miejskie i pełnej neutralności klimatycznej ruchu ulicznego do 2035 roku. Żądali też większych udogodnień dla rowerów i transportu publicznego.

  #austeigen oskarża przemysł motoryzacyjny o spowalnianie tych zmian poprzez produkcję - ich zdaniem - szczególnie szkodliwych dla środowiska miejskich SUV-ów. Biorący udział w demonstracji dawali wyraz swojej niechęci wobec samochodów, a szczególnie miejskich terenówek, przynosząc transparenty z takimi napisami, jak np. "Nienawidzę aut", "Geje przeciwko SUV-om", czy "SUV-y to g...".

  Kwestia ochrony klimatu jest obecnie szczególnie ważna dla Niemców. Według opublikowanego w sierpniu sondażu dla telewizji RTL jest to dla nich najważniejszy problem, z którym musi zmierzyć się ich kraj; uważa tak 37 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się kwestia migracji (29 proc.), a na trzecim - niezadowolenie z polityków (25 proc.).

  Jednocześnie przemysł samochodowy należy do jednej z najważniejszych branż niemieckiego przemysłu. Jest od niego zależnych ok. 1,8 mln miejsc pracy. Auta i części do nich są też najważniejszym składnikiem eksportu RFN - jego wartość wyniosła w 2018 roku 230 mld euro (na drugim miejscu znalazły się maszyny - 194 mld euro).

  Miejskie terenówki są z kolei coraz ważniejszym produktem w ofercie niemieckich koncernów samochodowych. 43,7 proc. wszystkich samochodów sprzedanych przez BMW w pierwszym półroczu 2019 r., to były SUV-y i auta terenowe. W przypadku Audi jest to 40 proc., a Daimlera - 32,3 proc. Wyraźnie rośnie też popularność tego typu nadwozi nad Renem. W 2016 roku zarejestrowano 715 tys. nowych SUV-ów i terenówek. W 2018 - 934 tys. Według prognoz w 2019 r. ich liczba przekroczy 1 mln (do czerwca - 552 tys.)
  Kierowcy teraz powinni zrobić manifestację przeciwko gejom.
   
  luke27, workingclass i inho lubią to.
 7. Sputnik

  Sputnik Szalony naukowiec

  Posty:
  484
  Polubienia:
  1 903

  IMG_20190929_215725_238.jpg
  Greta dorobiła się już swoich antyfanów.
   
 8. Fraans

  Fraans Active Member

  Posty:
  79
  Polubienia:
  108
 9. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 369
  Polubienia:
  19 136
  A w USA coraz rzadziej można znaleźć typowe dla Ameryki pływające kanapowozy. Na nic się te bailouty przemysłu motoryzacyjnego nie przydały, konsumenci decydują inaczej.

  Japońskie marki wygrywają w USA
  Producenci Wczoraj, 30 września (23:02)

  Właściciele samochodów japońskich marek mają powody do zadowolenia - wynika z corocznego badania American Customer Satisfaction Index. Najbardziej usatysfakcjonowani są posiadacze Lexusów, ale producenci z Kraju Kwitnącej Wiśni królują również wśród aut popularnych.

  Lexus niekwestionowanym liderem

  W kategorii producentów samochodów luksusowych pierwsze miejsce zajął Lexus. Japońska marka uzyskała wynik 84 punktów i o oczko wyprzedziła drugiego Mercedesa, a o dwa punkty trzecie Audi. Dla Lexusa było to już piąte z rzędu zwycięstwo w badaniu American Customer Satisfaction Index, a także jedna z bardzo wielu nagród, jakie przyznano marce w tym roku. W ostatnich miesiącach Lexus okazał się producentem, którego samochody wyjątkowo wolno tracą na wartości, a także został nazwany marką luksusową o najbardziej lojalnych klientach. Jakby tego było mało, na brytyjskim rynku Lexusa określono najlepszą marką premium, a także producentem wzbudzającym największe zaufanie.

  W amerykańskim badaniu zadowolenia klientów uwzględniono łącznie dziewięć marek. Za podium znalazły się kolejno BMW, należące do Nissana Infiniti, Lincoln, Volvo, Cadillac, a na ostatnim miejscu Acura, będącą własnością Hondy. To właśnie Acura oraz Volvo są producentami, którzy odnotowali największą stratę względem ubiegłorocznego zestawienia - 4%. Zaś największym, 5-procentowym wzrostem może poszczycić się Infiniti.

  Honda, Subaru i Toyota na szczycie
  W kategorii producentów samochodów popularnych na czele również znalazły się japońskie marki. Pierwsze miejsce zajęły ex aequo Subaru i Honda z wynikiem 82 punktów, a zaraz za nimi na drugim miejscu znalazła się Toyota, która zdobyła ich 81. Marki z Kraju Kwitnącej Wiśni dają swoim klientom zadowolenie wyraźnie powyżej średniej rynku, która w tym roku wyniosła 79 punktów.

  Wśród popularnych producentów czwarte i piąte miejsce zajęły odpowiednio amerykańskie Chevrolet i Ram, a na następnych lokatach w najlepszej dziesiątce znalazły się kolejno Buick, Hyundai, GMC, Fiat oraz Ford. W ujęciu ogólnym corocznego zestawienia American Customer Satisfaction Index, uwzględniającym wszystkie przebadane marki, pierwsze miejsce również przypadło Lexusowi. Badanie bazowało na opiniach ponad 4,8 tys. właścicieli samochodów, zebranych od sierpnia 2018 roku do lipca 2019 roku.
   

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.