Najciekawsze teorie ekonomiczne zwykłych ludzi :)

L

lebiediew

Guest
Ostatnio odwoziłem pewną (bardzo miłą i inteligentną) starszą panią ulicą Garbary. I by zagaić rozmowę, powiedziałem:
- Ładną kamienicę tu stawiają.
- Tak, jakieś biura tu będą.
- Ale na dole będzie Rosmann.
- Tak, już moja pani z drogerii strasznie narzeka, bo boi się, że zabiorą jej klientów...
- No, ale ceny w Rosmannie są dużo niższe niż w takiej drogerii.
- No właśnie i ta pani z drogerii nie ma z nimi szans. Powinno być jakieś prawo, które by uniemożliwiało wypierania małych przedsiębiorców.
- ... - powstrzymałem się od komentarza, ale postanowiłem zadać jeszcze jedno pytanie - A pani gdzie będzie kupować?
- No jak to gdzie, w Rosmannie, tam jest taniej.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
RE: Najciekawsze teorie ekonomiczne zwykłych ludzi :)

Dla mnie najciekawszą teorią ekonomiczną jest twierdzenie, że rozjebanie czegoś przynosi zysk :)
Ona nie jest zupełnie fałszywa, wbrew temu co możemy o niej myśleć po lekturze Bastiata. Demolka budynku do rozbiórki, na którego miejsce ktoś zamierza postawić nowy, walki gladiatorów. Destrukcja też może być produktem bądź jego składową. To zależy wyłącznie od kontekstu.

Jeśli ludzie płacą Ci za show kaskaderski podczas którego demolujesz dziesiątki samochodów i wychodzisz na plus, to znaczy, że rozjebanie czegoś przynosi zysk.
 
N

nowy.świt

Guest
Dlatego, że ludzie mają rekreacje z demolki samochodów (demolka sama w sobie nie jest celem tutaj - tylko rekreacja) - a człowiek z zapewniona rozrywką (szczęśliwy) wydajniej pracuje - dlatego rekreacja na tego typu na wolnym rynku ma miejsce - a wyburzenie budynków dla tworzenia miejsc pracy - nie.
Jednak założenie "zburzmy ten nowy budynek - ludzie będą mieli prace przy rozbiórce no i przy budowie" - jest idiotyzmem.
Bo jak to działa - rozwalmy całe miasta buldożerem - ludzie będą generować nowy dobrobyt - budując je od nowa i zbierając gruz - kiedy tak naprawdę zburzenie miasta to uwstecznienie (zmarnowanie czyjejś pracy i rozpoczęcie jej od nowa, kiedy to niezbędne budynki mogą służyć ludziom obecnie generującym dobrobyt w innych gałęziach gospodarki)
 
D

Deleted member 427

Guest
Demolka budynku do rozbiórki, na którego miejsce ktoś zamierza postawić nowy
Nie o takie niszczenie chodzi. Bastiat wyraźnie podkreśla, że pożary, powodzie, trzęsienia ziemi, celowo dewastowane miejskie skwery wymagające odbudowy czy wybijane szyby w oknach nie napędzają gospodarki ani nie wzbogacają społeczeństwa jako całości. Rozbijanie, niszczenie, marnotrawienie nie jest zyskiem - destrukcja cudzego albo własnego mienia też nie jest zyskiem. Ludzie tracą wartość przedmiotów niszczonych, bez względu na przyczyny owych zniszczeń – przypadek, klęski naturalne czy celowe działanie. To jest główny powód, dla którego murzyńskie getta wyglądają jak strefa wojny. Murzyni po prostu nie czytali Bastiata.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Wiem, że nie o takie. Ale rozpiździel to rozpiździel. Jak rozjebujesz swoje albo na zlecenie właściciela, to może to przynieść zysk, jeśli jest środkiem do niego. Tyle.
 

Nene

Koteu
1 094
1 689
Ostatnio w pociągu miałam okazję posłuchać kilkugodzinną konwersację o życiu i innych takich jakiejś matki polki i przytakującego jej pana (chyba tylko dla potrzymania jakiejkolwiek konwersacji). Tak więc jej teorie:
-Po urodzeniu córki po 5 miesiącach musiałam iść do pracy, nikt mnie nie pytał. Macierzyńskie powinno trwać rok i do tego państwo powinno zadbać o to, żeby kobietę było stać na niańkę i żłobek, bo przecież dzieci potrzebują opieki.
-Kiedyś wszyscy byli równi, wszystkich było na wszystko stać i może niewiele było w sklepach, ale dla każdego wszystkiego starczało nie to co teraz, wszystko jest, ale nikogo nie stać... jeden zarabia 1400, drugi 14000 i ten drugi wyzyskuje pierwszego, a dlaczego? Bo dokonali 5 rozbioru Polski. Sprzedali wszystko co nasze, pracy nie ma, a wyzyskują nas. Kiedyś to każdy miał pracę.
-Niech rząd zostawi tych biednych rolników i KRUS. My kiedyś mieliśmy krowę i kury i wszystkiego nam starczało i dobrze było.
 
L

lebiediew

Guest
Program kosmiczny USA był długoterminową, bardzo opłacalną ekonomicznie inwestycją, dzięki której powstało wiele nowych technologii.
 

Lancaster

Kapłan Pustki
1 148
1 113
Może to nie zwykły człowiek, ale "wielki ekonomista" i tak jebnę jego genialny pomysł:

Gdyby skarb państwa wypełniał stare butelki banknotami, zagrzebywał je w opuszczonych szybach węglowych na dostępnej głębokości i zasypał te szyby śmieciami, a następnie pozostawił wydostanie tych banknotów – w myśl doskonale wypróbowanych zasad laisses – faire'yzmu – prywatnym przedsiębiorcom (oczywiście po uzyskaniu dzierżawy terenu banknotonośnego), bezrobocie zostałoby przezwyciężone, a w wyniku tego zarówno dochód realny społeczeństwa, jak i jego kapitał rzeczowy osiągnęłyby prawdopodobnie poziom znacznie wyższy aniżeli istniejący obecnie. Rozumniej zapewne byłoby budować domy itp., jeżeli jednak stoją temu na przeszkodzie trudności natury politycznej i praktycznej, lepiej już zakopywać banknoty niż w ogóle nic nie robić.

Baron "pedzio" keynes
 

infamous

New Member
15
0
Ostatnio się kłóciłem z ojcem bo on cos tam wspomniał że Chiny stosują dumping i zabijają nasze miejsca pracy bo tak w Polsce by wszystko produkowane było. Następnym śmiesznym przykładem są wzmianki o krajach skandynawskich jak tam dbają o obywateli, jakieś biadolenie o tym że tam są dwa typy masła i to ma świadczyć o ich patriotyzmie i nastawieniu do chin
 

Karmazynowy Mściciel

To ja będę budował drogi w akapie
421
522
No, i ja zawsze słyszę wszystkie te historie, i też się śmieję rozpuku za każdym razem, i dostaję wzwodu z samozadowolenia. I co mi z tego? Oni (ci opowiadający) ruchają, a ja nie.
 

Szynka

Złota szynka wolnego rynku.
1 209
2 052
Nie wiem czy najciekawsza teoria, ten mit był już obalany na forum z tego co pamiętam. Ale musiałem ten komentarz wkleić:

Osobiście nienawidzę Hitlera za to co zrobił Polsce i za jego stosunek do Polaków... ale jedno mu trzeba przyznać- poznał się na Żydach. Przed przejęciem władzy przez Hitlera Niemcy były w ogromnym kryzysie, 7 mln Niemców było bezrobotnych, po 2 latach rządów Hitlera bezrobocie spadło do 2 mln a po 4 całkowicie zniknęło! Za sytuację ekonomiczną Niemiec Hitler obwiniał Żydów, po odsunięciu ich całkowicie od państwa i życia publicznego problemy ekonomiczne zniknęły.
Są to fakty historyczne.
To jest "Top Comment" pod filmikiem:
Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=PJGSlbqq814
 
D

Deleted member 427

Guest
Nie tyle teoria ekonomiczna, co teoria... wszystkiego. Z forum KMF:

Swoją drogą nie wiem jak ty możesz popierać sytuacje w której państwo zezwala na wszelkie narkotyki. W społeczeństwie jest przewaga ludzi głupich nad mądrymi. Wśród małolatów odsetek głupoli jest jeszcze większy (taki wiek), a jesli do tego dodać, że twarde narkotyki są cholernie uzależniające, a wiec odbierające... rozum, to dopuszczenie wszelkich narkotyków (a więc także spadek cen) = spustoszenie w młodym pokoleniu. Dodajmy do tego twoją wolność w kwestii broni i zaćpane małolaty dodatkowo się wybijają gunami. To skutkuje osłabieniem państwa i przy nieciekawych sąsiadach może śmiało skończyć sie zniknięciem państwa z map świata.

A jakby im dać wolność w kwestii szczepień to więcej byłoby chorych. A jakby znieść obowiązek szkolny, to by przybyło analfabetów. Wniosek jest taki że wolność w takich kwestiach skutkuje pogorszeniem stanu państwa, więc państwo wprowadza obowiązek.

http://forum.film.org.pl/Thread-Wła...ACTA-i-inne-takie-sprawy?pid=283784#pid283784
 

Hitch

3 220
4 872
Mała adnotacja do posta Kawadora:

Jełop, którego tu zacytował nie jest zwykłym człowiekiem tylko pierdoloną biurwą zmanipulowaną przez zbrodniczy system w skali totalnej. Koleś jest istnym socjaldemokratobotem, który czułby się zaszczycony opierdoleniem gały wałęsie czy innemu tuskowi.
 

Karmazynowy Mściciel

To ja będę budował drogi w akapie
421
522
Ależ skąd, 99 % luda na ziemi tak myśli. A jeszcze by połączyć tutaj zaniechanie walki z podażą („legalizację”) ze wzrostem konsumpcji, to jeszcze więcej.
 

Szynka

Złota szynka wolnego rynku.
1 209
2 052
Hehe. Widzę, że Kawador jest takim jakby łącznikiem między naszym forum a tamtym filmowym. Organizujecie jakieś wymiany userów? :p Ostatnio tam fajny tekst o Gibsonie czytałem chyba.
 

Piter1489

libnetoholik
2 072
2 033
Z dnia dzisiejszego, jak już o filmach była mowa. Pewni studenci o kinematografii:

Bez państwowych dotacji nie powstaną ambitne filmy, bo się nie opłaca. Polska kinematografia musi być dotowana z budżetu bo inaczej upadnie.

Przypominam, że z państwowych dotacji finansowane były takie hity jak "Wyjazd integracyjny" :) . Film o wybitnym polskim bohaterze - TW Bolku dostał 6 mln zł dotacji od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej + 2 mln z jakiegoś "specjalnego budżetu" szefowej, niestety musieli oddać pieniążki od pana P. z Amber Gold :( .


 
Do góry Bottom