Kto zbudował piramidę Cheopsa?

tolep

five miles out
8 556
15 443
A w ogóle to jestem ciekaw, jak zachowuje się skała jako tako ociosana do prostopadłościanu o wadze dajmy na to trzech ton, gdy postawisz na niej 10 takich samych bloków i zostawisz na 5000 lat
 

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 912
7 920
Parę inżynierskich uwag:
Piramida Cheopsa zrobiona jest z bloków wapiennych, które są dość łatwe w obróbce. Podobnie dość łatwo rzeźbi się w piaskowcu. Tylko komora grobowa jest z bloków granitowych i tu nie za bardzo sobie wyobrażam cięcie i szlifowanie miedzianymi narzędziami. (skala twardości Mohsa).
Można przyjąć, że budowle układane z jednakowych bloków szybciej ulegają rozpadowi albo chętniej są rozkradane na inne budowle (powszechna praktyka). Dlatego tetrisowy wzór jest tak częsty wśród najstarszych budowli.
Podłoże pod piramidą musi mieć dużą wytrzymałość (skała). Inaczej mielibyśmy nierównomierne osiadanie i spękania budowli.
5000 lat ani 150m wysokości nie robi wrażenia na większości materiałów (zwłaszcza jak są ściskane ze wszystkich stron). Może po 5 mln. lat byłby jakiś efekt.
Podejrzewam, że najdokładniej są wykonane widoczne krawędzie. Reszta ścian nie musi być już tak dokładnie oszlifowana.
Dlaczego doszukujemy się starszych, mądrzejszych cywilizacji? Może po prostu Egipcjanie byli mądrzejsi niż nam się wydaje?
Edit: No właśnie ;)
ps03-386994-5d80ffccbcca2bcbae9f,0,750,0,0.jpg
 
Ostatnia edycja:

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502
Parę inżynierskich uwag:
Piramida Cheopsa zrobiona jest z bloków wapiennych, które są dość łatwe w obróbce. Podobnie dość łatwo rzeźbi się w piaskowcu. Tylko komora grobowa jest z bloków granitowych i tu nie za bardzo sobie wyobrażam cięcie i szlifowanie miedzianymi narzędziami. (skala twardości Mohsa).

A granitowy Sacsayhuamán? Nie jest to maleństwo a największy spasowany puzzel waży 350 ton.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 703
Ten sam film, ale bez lektora: polskie napisy, 720p i narratorem jest Brian Cox.


Obejrzałem ten i co mnie wkurzyło:
- 1:00:35 - sposób w jaki budowniczy piramid wybrali Kubit za jednostkę miary. Z proporcji zrodziły się centymetry. A czemu kurwa nie cale? Co za jełop może zamieniać proporcję, na liczbę która posiada wymiar w konkretnych jednostkach?
- 1:08:56 - szarlatanerii i numerologii wstecznej ciąg dalszy. Musiałem przerywać robiąc przerwy na papierosy. Przecież gdyby pomierzyć dokładnie dupy Pigmeja, Papuasa i Indianina, po czym dać te wymiary tym nawiedzonym piramidologom do analizy, jako wymiary tajemniczych artefaktów trzymanych w sejfach znanego egiptologa, to znajdą w nich nie tylko π, Φ, czy e ale i stałą Plancka.

Może tak im się bardziej podobało? Albo dokładne wyrównanie kamieni z przodu nie dodawało nic do wytrzymałości konstrukcji i budowlańcy to olewali?
To nie metal. W metalu gładkość powierzchni ma wpływ na wytrzymałość.

Wkręciłem się w te murki :D
Ja też.
Tylko komora grobowa jest z bloków granitowych i tu nie za bardzo sobie wyobrażam cięcie i szlifowanie miedzianymi narzędziami.
Mnie to ciekawi również.



Jeszcze nie tak dawno, bo kilka wieków temu, gdy w Wielkiej Brytanii kopano pierwszy tunel przez górę, przez który biegł pierwszy transportowy kanał wodny (do transportu węgla), posługiwano się prymitywnymi narzędziami. Kanał kopali górnicy. Jedni kopali z jednej strony góry, drudzy z drugiej, a trzy inne ekipy wpierw wykopały trzy studnie wzdłuż kanału, po czym się podzielili na sześć ekip i kopali do innych ekip. Ekipy spotkały się w czterech miejscach. Dokładność z jaką były prowadzone pomiary geodezyjne budzi podziw inżynierów po dziś dzień. Dokładność pomiarów była poniżej 2 cali (w poziomie i pionie) na dystansie powyżej mili. Wiadomo nam jedynie, że do pomiarów posługiwano się tyczkami, pionem, kątownicą, sznurkami, pochodniami i lustrami. Jako zewnętrzny punkt odniesienia, wykorzystano krzesło oddalone o niecały kilometr od jednego końca tunelu, z którego było widać tylko jeden koniec tunelu i jedną studnię. Wiemy to z zapisów księgowych. Jak były prowadzone pomiary nie wiemy, bo wieśniak który je przeprowadzał był analfabetą.
 

Wironin

Active Member
63
107
@kawador @vast @Hitch oraz inni zwolennicy istnienia prehistorycznej cywilizacji mam do was pytania.
Gdzie położona była ta cywilizacja? Uwielbiany tu z jakiegoś powodu Graham Hancock wymyślił sobie wyjątkowo kretyńską lokalizację. Mianowicie Antarktydę wolną od lodu jeszcze kilkanaście tysięcy lat temu!
Jak zaawansowana technicznie była?
Jaka katastrofa zmiotła wszystkie po niej pozostałości, a mimo to nie zagroziła ludzkości?
Jaka technologia była potrzebna do transportu i obróbki wielotonowych bloków?
Co sądzicie o Puma Punku i szerzej o Tiwanaku?
Jest jeszcze wiele innych kwestii, ale o nich później. Ostatni czytałem o tych rzeczach i odkryłem, że wypisuje się tu masę bzdur, które są dość łatwe do obalenia.
 
  • Like
Reactions: Alu

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
Gdzie położona była ta cywilizacja?

Nie wiem.

Uwielbiany tu z jakiegoś powodu Graham Hancock wymyślił sobie wyjątkowo kretyńską lokalizację. Mianowicie Antarktydę wolną od lodu jeszcze kilkanaście tysięcy lat temu!

Taką ma teorię. Czemu lokalizacja jest kretyńska?

Jak zaawansowana technicznie była?

Wystarczająco, aby budować megalityczne struktury.

Jaka katastrofa zmiotła wszystkie po niej pozostałości, a mimo to nie zagroziła ludzkości?

Zagroziła ludzkości. Najprawdopodobniej było to uderzenie asteroidy.

Jaka technologia była potrzebna do transportu i obróbki wielotonowych bloków?

Skąd mam to wiedzieć? Inżynierem nie jestem. Jeżeli uznajesz, że Egipcjanie mogli zbudować piramidę 5000 lat temu przy użyciu prymitywnych technik, to czemu ktoś inny nie mógłby tego zrobić 12000 lat temu przy użyciu tych samych technik?

Co sądzicie o Puma Punku i szerzej o Tiwanaku?

Ja nie sądzę nic.

Jest jeszcze wiele innych kwestii, ale o nich później. Ostatni czytałem o tych rzeczach i odkryłem, że wypisuje się tu masę bzdur, które są dość łatwe do obalenia.

To je obal.
 

Wironin

Active Member
63
107
No właśnie. Nie ma żadnego miejsca gdzie mogłaby pozostać niewykryta.W końcu mówimy o kulturze rozwijającej się przez tysiąclecia, i która miała poznać cały świat.
Taką ma teorię. Czemu lokalizacja jest kretyńska?
Bo Antarktyda jest pokryta lodem od milionów lat wbrew temu co mówił Hancock. A w Fingerprints of the Gods powtarza bzdury Charlesa Hapgooda o nagłym przesunięciu się Antarktydy w kierunku bieguna kilkanaście tys lat temu. Do tego twierdzi, że mapa Pri Reisa przedstawia ten kontynent.
Wystarczająco, aby budować megalityczne struktury.
Czyli jak bardzo? Bo niektórzy głoszą, że dzisiaj nie potrafilibyśmy tak budować.
Zagroziła ludzkości. Najprawdopodobniej było to uderzenie asteroidy.
Są na to jakieś dowody?i Jakim cudem nic po nich nie pozostało?
Skąd mam to wiedzieć? Inżynierem nie jestem. Jeżeli uznajesz, że Egipcjanie mogli zbudować piramidę 5000 lat temu przy użyciu prymitywnych technik, to czemu ktoś inny nie mógłby tego zrobić 12000 lat temu przy użyciu tych samych technik?
Skoro jednak Egipcjanie i inne ludy mogły to zrobić to po co wymyślać Atlantów? Przecież cała ta hipoteza polega na tym, że nie mogli. A tak się składa, że wiemy jak obrabiano i przenoszono skały. Ludzie robią to od początku cywilizacji, nie trzeba żadnych współczesnych maszyn. Wystarczy piła, piach, liny i płozy.
 
  • Like
Reactions: Alu

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
No właśnie. Nie ma żadnego miejsca gdzie mogłaby pozostać niewykryta.

Nie napisałem, że nie ma żadnego miejsca gdzie mogłaby pozostać niewykryta. Napisałem, że nie wiem gdzie była położona.

W końcu mówimy o kulturze rozwijającej się przez tysiąclecia, i która miała poznać cały świat.

To ty o tym mówisz. Ja nie mam danych ile tysiącleci się rozwijała i czy poznała cały świat.

Bo Antarktyda jest pokryta lodem od milionów lat wbrew temu co mówił Hancock. A w Fingerprints of the Gods powtarza bzdury Charlesa Hapgooda o nagłym przesunięciu się Antarktydy w kierunku bieguna kilkanaście tys lat temu. Do tego twierdzi, że mapa Pri Reisa przedstawia ten kontynent.

On tak twierdzi, nie ja.

Czyli jak bardzo? Bo niektórzy głoszą, że dzisiaj nie potrafilibyśmy tak budować.

Ja tak nie głoszę.

Są na to jakieś dowody?i Jakim cudem nic po nich nie pozostało?

http://phys.org/news/2012-06-evidence-theory-extraterrestrial-impact.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Younger_Dryas_impact_hypothesis

Randall Carlson przedstawił mocne dowody, polecam obadać jego stronkę.

Jakim cudem nic po nich nie pozostało?

Begging the question. Z góry zakładasz, że nic nie zostało, kiedy pod nosem leżą ci megality niewyjaśnionego pochodzenia i potem pytasz się czemu nic nie zostało.
Skoro jednak Egipcjanie i inne ludy mogły to zrobić to po co wymyślać Atlantów?

Nie wymyślam Atlantów, po prostu są pewne dowody, które wskazują na to, że Sfinks jest o wiele starszy. Plus datowanie radiowęglowe w Gobekli Tepe.

A tak się składa, że wiemy jak obrabiano i przenoszono skały. Ludzie robią to od początku cywilizacji, nie trzeba żadnych współczesnych maszyn. Wystarczy piła, piach, liny i płozy.

Skoro nie potrzeba maszyn, tylko proste narzędzia, to skąd ta awersja do teorii o starszej cywilizacji która wzniosła te budowle?
 
Ostatnia edycja:

Wironin

Active Member
63
107
To ty o tym mówisz. Ja nie mam danych ile tysiącleci się rozwijała i czy poznała cały świat.
Wiele tutaj napisano o podobieństwach w budowlach na różnych kontynentach, linii łączącej Wyspę Wielkanocna, Machu Picchu, Gizę itd, tak jakby stworzyła je jedna kultura.
Begging the question. Z góry zakładasz, że nic nie zostało, kiedy pod nosem leżą ci megality niewyjaśnionego pochodzenia i potem pytasz się czemu nic nie zostało... Brawo.
Wszelkie budowle megalityczne można umiejscowić w czasie dzięki datowaniu radiowęglowemu. Kultury, które je zbudowały pozostawiły po sobie ogrom śladów. Nie ma żadnych dowodów, że żyły tam wcześniejsze prehistoryczne cywilizacje ponieważ nie pozostawiły po sobie: pisma, narzędzi, śladów rolnictwa, domów, grobów, szkieletów, których stan świadczyłby o istnieniu cywilizacji. Megality można przypisać do kultur uznawanych przez historię, a na istnienie wcześniejszych nie ma materialnych dowodów.
Nie wymyślam Atlantów, po prostu są pewne dowody, które wskazują na to, że Sfinks jest o wiele starszy. Plus datowanie radiowęglowe w Gobekli Tepe.
Robert Schoch, autor teorii o starszym Sfinksie datuje go na 5000 lat pne, czyli o wiele później niż cywilizacja epoki lodowcowej. Poza tym to bardzo kontrowersyjna sprawa. Wielu geologów twierdzi, że nie musi być starszy niż jest to przyjęte. Wiele czynników razem min. sól mogło spowodować podobną erozję. Do tego nie ma też śladów osadnictwa w Gizie w tym czasie i chyba ta ziemia wtedy nie nadawała się pod uprawę roli.
Gobekli Tepe było prawdopodobnie neolityczna świątynią, nie cywilizacją i w sumie jest niewiele starsze od Jerycha. Zdecydowanie wyprzedza resztę świata, ale to wciąż małe prymitywne miejsce. Ci ludzie nie zbudowaliby egipskich piramid, oni nawet nawet nie znali rolnictwa i hodowli zwierząt.
Skoro nie potrzeba maszyn, tylko proste narzędzia, to skąd ta awersja do teorii o starszej cywilizacji która wzniosła te budowle?
Skoro wystarczą proste narzędzia to po co mam wierzyć w starsze cywilizacje?
 

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
Wiele tutaj napisano o podobieństwach w budowlach na różnych kontynentach, linii łączącej Wyspę Wielkanocna, Machu Picchu, Gizę itd, tak jakby stworzyła je jedna kultura.

Niekoniecznie. Mogło być tak, że różne kultury czerpały wiedzę od jednej i tej samej "protokultury".

Wszelkie budowle megalityczne można umiejscowić w czasie dzięki datowaniu radiowęglowemu.

Eeee... Nie, nie można. Dlatego wiek piramidy w Gizie i wiek Sfinksa jest nadal przedmiotem debaty.

Nie ma żadnych dowodów, że żyły tam wcześniejsze prehistoryczne cywilizacje ponieważ nie pozostawiły po sobie: pisma, narzędzi, śladów rolnictwa, domów, grobów, szkieletów, których stan świadczyłby o istnieniu cywilizacji. Megality można przypisać do kultur uznawanych przez historię, a na istnienie wcześniejszych nie ma materialnych dowodów.

Gobekli Tepe, ile razy mam to pisać? Czytałeś w ogóle poprzednie posty w wątku?

Robert Schoch, autor teorii o starszym Sfinksie datuje go na 5000 lat pne, czyli o wiele później niż cywilizacja epoki lodowcowej.

Siejesz dezinformacje. Datuje go na CO NAJMNIEJ 5000 lat, bo mniej więcej od tego okresu nie ma masywnych opadów deszczu w dorzeczu nilu.

Do tego nie ma też śladów osadnictwa w Gizie w tym czasie i chyba ta ziemia wtedy nie nadawała się pod uprawę roli.

Ale 3000 pne, kiedy to była już pustynia... Wtedy ziemia się nadawała?

Gobekli Tepe było prawdopodobnie neolityczna świątynią, nie cywilizacją i w sumie jest niewiele starsze od Jerycha.

W Tell es-Sultan powstanie miast i rolnictwa datują na 8500 BC

  1. O'Sullivan, Arieh., World’s first skyscraper sought to intimidate masses, Jerusalem Post, 14 February 2011
  2. Kathleen M. Kenyon; Thomas A. Holland (1981). Excavations at Jericho: The architecture and stratigraphy of the Tell : plates, p. 6. British School of Archaeology. ISBN 978-0-9500542-3-0. Retrieved 12 July 2011.
  3. Ran Barkai and Roy Liran. Midsummer Sunset at Neolithic Jericho. In Time and Mind: The Journal of Archaeology, Consciousness and Culture, Volume 1—Issue 3, November 2008, p. 279. DOI 10.2752/175169708X329345

Za to Gobeklitepe to coś około 9100 BC

Z wikipedii, pogrubienia moje:

All statements about the site must be considered preliminary, as less than 5% of the site has been excavated, and Schmidt planned to leave much of it untouched to be explored by future generations (when archaeological techniques will presumably have improved).[7] While the site formally belongs to the earliest Neolithic (PPNA), up to now no traces of domesticated plants or animals have been found. The inhabitants are assumed to have been hunters and gatherers who nevertheless lived in villages for at least part of the year.[28] So far, very little evidence for residential use has been found. Through the radiocarbon method, the end of Layer III can be fixed at about 9000 BCE (see above) but it is believed that the elevated location may have functioned as a spiritual center by 11,000 BCE or even earlier, essentially at the very end of the Pleistocene.

The surviving structures, then, not only predate pottery, metallurgy, and the invention of writing or the wheel, they were built before the so-called Neolithic Revolution, i.e., the beginning of agriculture and animal husbandry around 9000 BCE. But the construction of Göbekli Tepe implies organization of an advanced order not hitherto associated with Paleolithic, PPNA, or PPNB societies. Archaeologists estimate that up to 500 persons were required to extract the heavy pillars from local quarries and move them 100–500 meters (330–1,640 ft) to the site.[29] The pillars weigh 10–20 metric tons (10–20 long tons; 11–22 short tons), with one still in the quarry weighing 50 tons.[30] It has been suggested that an elite class of religious leaders supervised the work and later controlled whatever ceremonies took place. If so, this would be the oldest known evidence for a priestly caste—much earlier than such social distinctions developed elsewhere in the Near East.[7]


Skoro wystarczą proste narzędzia to po co mam wierzyć w starsze cywilizacje?

No właśnie nie wiem dlaczego miałbyś nie wierzyć, może zamiast odpowiadać pytaniem na pytanie, udziel odpowiedzi dlaczego uważasz, że cywilizacja starsza od cywilizacji Egiptu nie mogłaby używać prostych narzędzi i budować nimi tego co Egipcjanie?
 
Ostatnia edycja:

Wironin

Active Member
63
107
Niekoniecznie. Mogło być tak, że różne kultury czerpały wiedzę od jednej i tej samej "protokultury".
Dzieliły je kontynenty i tysiące lat. Jak i skąd miały czerpać tą wiedzę.
Eeee... Nie, nie można. Dlatego wiek piramidy w Gizie i wiek Sfinksa jest nadal przedmiotem debaty.
Bada się materię organiczną w otoczeniu i fundamentach budowli. Wiek piramidy Cheopsa nie jest przedmiotem żadnej debaty i nigdy nie był. W 1837 odkryto w jej wnętrzu hieroglify przypisujące jej autorstwo właśnie Cheopsowi. Napisano je na blokach zanim wstawiono je na miejsce, nie ma mowy o oszustwie. A film w pierwszym wątku chyba nawet o nich nie wspomniał.Taka to wiarygodna produkcja.
Gobekli Tepe, ile razy mam to pisać? Czytałeś w ogóle poprzednie posty w wątku?
Gobekli Tepe nie jest cywilizacją. Tych rzeczy tam nie ma. Ludzie którzy to zbudowali byli łowcami

Ale 3000 pne, kiedy to była już pustynia... Wtedy ziemia się nadawała?
Pomyliłem się, znacznie wcześniej bo pod koniec epoki lodowcowej to miejsce nie nadawało się do zamieszkania z powodu powodzi. W późniejszym okresie nie ma żadnych śladów stałego osadnictwa. Rolnictwo w Egipcie pojawia w V-VI tys pne i nie wydaje się by te kultury były zdolne do budowy Sfinksa. W okresie wcześniejszym niż V tys pne nie ma nawet żadnych murowanych budowli. Archeolodzy sprzeciwiają się wczesnemu datowaniu Sfinksa bo po prostu brakuje na to materialnych dowodów, a erozję można wytłumaczyć.
No właśnie nie wiem dlaczego miałbyś nie wierzyć, może zamiast odpowiadać pytaniem na pytanie, udziel odpowiedzi dlaczego uważasz, że cywilizacja starsza od cywilizacji Egiptu nie mogłaby używać prostych narzędzi i budować nimi tego co Egipcjanie?
Bo nie ma jednego dowodu, że w Egipcie istniała wcześniejsza cywilizacja zdolna budować to co Egipcjanie. A biorąc pod uwagę jak ten kraj jest przekopany wątpliwe aby jakiś został znaleziony. Już wcześniej pisałem czego brakuje.
 
  • Like
Reactions: Alu

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
Dzieliły je kontynenty i tysiące lat. Jak i skąd miały czerpać tą wiedzę.

Jeżeli chodzi ci przykładowo o interakcję Majów z Egipcjanami, to oczywiście jest znikoma szansa, że te dwie cywiliacje kiedykolwiek się spotkały i czerpały wiedzę. Tam gdzie kontakt był niemożliwy, zapewne go nie było, tam gdzie był możliwy - możliwe że był. Nie odrzucam przecież tezy, że cywilizacje rozwijały się samodzielnie i że samodzielnie wpadali na podobne pomysły.

W 1837 odkryto w jej wnętrzu hieroglify przypisujące jej autorstwo właśnie Cheopsowi. Napisano je na blokach zanim wstawiono je na miejsce, nie ma mowy o oszustwie. A film w pierwszym wątku chyba nawet o nich nie wspomniał.Taka to wiarygodna produkcja.

Nie rozśmieszaj mnie, było o tym mówione już wcześniej. Te sensacyjne hieroglify o których piszesz, to zaledwie jeden napis umieszczony w "szybie" nad Królewską Komnatą. Wygląda to tak:

khufu_cartouche1.jpg


http://www2.odn.ne.jp/~cic04500/pyramid005.html

About 70 years after Davison, the four upper compartments were discovered by Colonel Howard Vyse in 1837-8 when he forced a way in by hollowing out a shaft from below. Not only was he able to penetrate into compartments, but he also discovered inscriptions on the walls.
The most important of all,found on the top compartment, being the hieroglyphics "Khufu" written inside a cartouche which is an oval case usually enclosing a royal name.
This is the only evidence showing the ownership of the Great pyramid.

Wielu również uważa, że sam Howard Vyse zrobił ten napis.

W dodatku sam fakt użytkowania piramidy przez Egipcjan nie oznacza, że została ona przez nich zbudowana. Mogli po prostu odziedziczyć ją lub przejąć po poprzednich "właścicielach".

Gobekli Tepe nie jest cywilizacją.

Gobekli Tepe to stanowisko archeologiczne, skąd jakiś pomysł jakbym twierdził, że to jakaś cywilizacja? Wtf?

Tych rzeczy tam nie ma.

Jakich rzeczy?

Ludzie którzy to zbudowali byli łowcami

Skąd taka pewność?

Pomyliłem się, znacznie wcześniej bo pod koniec epoki lodowcowej to miejsce nie nadawało się do zamieszkania z powodu powodzi.

-Nie wiem po co to piszesz
-Ale jak już to napisałeś, to poproszę o jakieś źródło.

W późniejszym okresie nie ma żadnych śladów stałego osadnictwa.

Aha, megality w GT mogli zrobić łowcy, ale Sfinksa mogła zrobić już tylko cywilizacja rolnicza osiadła na stałe.

Rolnictwo w Egipcie pojawia w V-VI tys pne i nie wydaje się by te kultury były zdolne do budowy Sfinksa.

To jakim cudem kultury łowców były w stanie zbudować megality w Gobekli Tepe?
 
Do góry Bottom