Kto zbudował piramidę Cheopsa?

Imperator

Generalissimus
1 567
3 460
Tymczasem Gobekli Tepe zaliczyło pierwszy występ w mainstreamie, bo dla mnie tym jest popularno-naukowy Kurzgesagt.

Ten nowy kalendarz śmierdzi mi jakobińskim rugowaniem chrześcijaństwa z życia publicznego, ciekawe co będzie jeśli odnajdzie się jeszcze starsza świątynia? Zmienią znowu rok?
 
OP
D

Deleted member 427

Guest
ciekawe co będzie jeśli odnajdzie się jeszcze starsza świątynia?

Być może jeszcze starsze megalityczne struktury odnaleziono w Indonezji. Stanowisko archeologiczne nosi nazwę Gunung Padang i wg Danny'ego Hilmana (geolog i wulkanolog, robił doktorat w Kalifornijskim Instytucie Technologii), który kieruje wykopaliskami z ramienia Indonezyjskiego Ośrodka Badań Geotechnicznych w Dżakarcie, najstarsze, tkwiące pod ziemią elementy, mogły powstać nawet 20 tysięcy lat temu. Jednak co do tego nie ma zgody ze względu na naturę tych budowli - na starych konstrukcjach wznoszono nowe i potem kolejne, przez co poprawne datowanie jest niezwykle utrudnione.

Zmienią znowu rok?

12 tysięcy lat dotyczy odkopanych fragmentów Gobekli Tepe (czyli małego wycinka całości). Najstarsze megality mogły być wzniesione 15 tysięcy lat temu.
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 374
4 140
Tak a propos ciekawostka, coś z torrentów - zasadniczo wiem że sie ich nie daje tu, ale to rzadkoiść, a może pomoże niektórym w poszerzaniu egiptologicznego horyzontu :)
Pojawił sie pierwszy kurs video wprowadzający do języka staroegipskiego (ściślej średnioegipskiego) - z pozoru jest dużo takich materiałów, ale nigdy nie nauczają języka od strony gramatycznej, jedynie tłumaczą zasadnicze znaczenie podstawowych hieroglifów co nie przydaje sie do niczego. Tu można nauczyć sie podstaw języka, rzeczywistej gramatyki co pozwala na czytanie i rozumienie prostego tekstu
Kurs prowadzi Bob Brier
 
Ostatnia edycja:

MaxStirner

Well-Known Member
2 374
4 140
Jakoś mi program nie chwyta tego magneta. Możesz go wkleić w postaci kodu?

Jasne, błąd wynikł z mojej głupoty - zrobiłem link ze słowem "magnet" w BBcode co powoduje, że przed linkiem automatycznie wstawia się http:// i kilenty torrentowe go nie czytają.

Kod:
magnet:?xt=urn:btih:15ae8b88659d565625743d10a0b81fb2ee14c305&dn=TTC%20-%20Decoding%20the%20Secrets%20of%20Egyptian%20Hieroglyphs&tr=udp%3a%2f%2ftracker.coppersurfer.tk%3a6969&tr=udp%3a%2f%2ftracker.leechers-paradise.org%3a6969&tr=udp%3a%2f%2fzer0day.ch%3a1337&tr=udp%3a%2f%2fopen.demonii.com%3a1337&tr=udp%3a%2f%2fexodus.desync.com%3a6969

Wklejam, może niechętnie jako ufoentuzjasta, ale trzeba, bo nikt tego ważnego filmu jeszcze nie wkleił tu

Jak idzie @FatBantha ? Przerobiłeś już cos? Co myślisz?
 
Ostatnia edycja:
OP
D

Deleted member 427

Guest
Gunung Padang od 7:55 - nowy prezydent Indonezji zablokował wykopaliska, bo poskarżyli mu się archeolodzy, że zamiast ich ekipy na miejscu pracują geolodzy, którzy datują podziemną piramidę na 20 tysięcy lat p.n.e., a to im psuje dogmatyczną chronologię historii ludzkości:

 

tolep

five miles out
8 081
14 305
Świetny film, ale to jest orka debili. Ciężko się nie zgodzić z argumentacją i debunkowaniem kolesi, którzy twierdzą, że do budowy piramid używano komór próżniowych i antygrawitacji.

Debili i prymitywnych łgarzy. Ale ego smaczku dodaje, że są w tym gronie najbardziej prominentni ufoentuzjaści
 
OP
D

Deleted member 427

Guest
Kurwa, Hancock jest niesamowity. "Tak naprawdę wspiąłem się na szczyt Piramidy Cheopsa pięć razy. Trzy razy legalnie i dwa razy nielegalnie." :)

Od 31:35

 
OP
D

Deleted member 427

Guest

Hitch

3 152
4 629
Zachowanie betonu archeologicznego przypomina działania doktora Zaiusa z "Planety Małp".

Orangutan jest świadomy zaawansowanej technologii jaką posiadali ludzie swego czasu, skrzętnie ją ukrywając przed innymi naukowcami, na których czele oczywiście stoi. Byleby tylko nikomu nie przyszło na myśl, że małpy nie są jedyną rozwiniętą cywilizacją na Ziemi.
 
OP
D

Deleted member 427

Guest
Ale to, że można było przesuwać kamienie, nie jest żadną tajemnicą. Tajemnicą jest, jak ustawiali pojedyncze kamienie co 1.5-3 minuty w taki sposób, że ostatecznie nawet żyletki nie wciśniesz. I jak ktoś słusznie skomentował pod filmikiem, tarcie niszczy strukturę kamienia:

Kolego coś ci się zupełnie pomyliło. Przy transporcie takich bloków problemem nie jest wykorzystanie tarcia ale jego minimalizacja. Użycie drągów: do przesunięcia takiej masy potrzebowałbyś bardzo długich i ciężkich drągów o bardzo dużej wytrzymałości. Bo ta wytrzymałość musi znieść ciężar kamienia oraz całe tarcie które ma chyba najgorszy z możliwych rozkładów: po prostu kamień szura po ziemi. Filmik ładny, niestety merytorycznie - według mnie - nieprawdziwy. Zrób przykład na prostym głazie narzutowym (tylko bez metalowego łomu) i zobaczymy jak będzie. Tylko uważaj na plecy: jak tak z teściem budowałem skalniaczek w ogrodzie, i niektórych kamieni nie dało się ruszyć (miały tak na oko minimum 300 kg).

Nawet Veritasium przyznaje, że nie wiadomo, jak zbudowano Piramidy - i na ten moment to jest jedyne uczciwe naukowe postawienie sprawy (od 0:24 do 1:10) -

 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 203
23 038
Coś źródłowego w temacie.

gg_60722S_Papyrus.jpg


Oldest papyrus ever discovered revealed at Egyptian Museum
Jul. 14, 2016
4500-year-old papyri have been put on display at the Egyptian Museum in Cairo, The New York Times reports. The 30 total papyri—six of which are displayed—were found in 2013 inside caves in the ancient Red Sea port of Wadi al-Jarf by an Egyptian-French mission. They’re the oldest ever to be discovered, being written in the fourth dynasty of King Khufu, for whom the Great Pyramid of Giza was built as a tomb. The papyri contain information in neat hieroglyphs about the lives of pyramid workers, including the transportation of building materials via the Nile River and tallying of food and supplies like sheep.

Egypt unveils oldest papyrus, details on pyramid-builders
Published July 15, 2016
CAIRO — The Egyptian Museum in Cairo on Thursday began putting on display the country's oldest papyruses, which date back 4,500 years, detailing the daily life of the pyramid-builders.

The items are from the 4th Dynasty of King Khufu, also known as Cheops, for whom the Great Pyramid of Giza was built as a tomb.

Egypt's Antiquities Minister Khaled el-Anany told reporters as the exhibition was unveiled that the papyruses were discovered in 2013 by an Egyptian-French mission inside caves in the port of Wadi el-Jarf. The ancient port is located 119 kilometers (74 miles) from the city of Suez.

El-Anany said, the items display are "the oldest" papyruses in Egypt. Museum chief Tarek Tawfiq said the papyruses depict the daily routine of the workers, who also transferred building material from the Red Sea port to Giza.

On display are a total of six out of the 30 discovered papyruses, according to Hussein Abdel-Bassir, another ministry official. "These show the administrative power and the central nature of the state at the time of Khufu," he said.

One of the papyruses belonged to a senior employee named Marr who played a role in the building of the pyramid and it covered a period of three months of his job, providing information about his duties — including transporting rocks through the River Nile and its canals, Abdel-Bassir said.

A second ministry official, Sabah Abdel-Razek, told the state-news agency MENA that other papyruses showed the distribution of food portions for workers, including one showing in clear Egyptian hieroglyphs the number of sheep brought in.

The discovery, according to el-Anany, also signaled that Egypt has a treasure of antiquities that are still being discovered.


 
OP
D

Deleted member 427

Guest
also known as Cheops, for whom the Great Pyramid of Giza was built as a tomb.

NYT serwuje tu spekulacje jako fakty. Wzorcowy generator fake newsów.

I przy okazji - ten papirus nie opisuje, jak budowano Piramidę. Najbardziej prawdopodobne jest to, że on dokumentuje, jak przeprowadzono jej renowację. Absolutnie nic, co znajduje się w tym źródle, nie pozwala rozstrzygnąć, jak faktycznie wznoszono monument - idealnie ustawiając obok siebie 1-3 tonowe bloki średnio co dwie minuty bez koła i metalu.
 

Wironin

Active Member
63
106
NYT serwuje tu spekulacje jako fakty. Wzorcowy generator fake newsów.
Co nazywasz spekulacjami? Fakt, że piramidę zbudował Cheops, czy to że piramidy były grobowcami? Obie te rzeczy zostały udowodnione.
I przy okazji - ten papirus nie opisuje, jak budowano Piramidę. Najbardziej prawdopodobne jest to, że on dokumentuje, jak przeprowadzono jej renowację. Absolutnie nic, co znajduje się w tym źródle, nie pozwala rozstrzygnąć, jak faktycznie wznoszono monument - idealnie ustawiając obok siebie 1-3 tonowe bloki średnio co dwie minuty bez koła i metalu.
Renowacje już za czasów Cheopsa, który ją wzniósł czyli w trakcie budowy? Czy uważasz, że powstała znacznie wcześniej? Na jakiej podstawie? Jeśli chodzi o sam sposób budowy to teoria Houdina najlepiej to wyjaśnia. BTW to idealne ustawienie jest co najwyżej w widocznej części. Wnętrze to często gruz usypany byle jak. Z kolei średnia dwóch minut nie jest taka dziwna skoro w jednym momencie dziesiątki ekip robotników wnosiły skały, a wiele z głazów było na tyle małych i lekkich, że pojedynczy ludzie mogli je w szybkim tempie dostarczyć na miejsce.

Przy okazji to idea prehistorycznej cywilizacji, która była tak zaawansowana, że skolonizowała świat i wznosiła kamienne budowle za pomocą nieznanej technologii jest zwyczajnie bzdurna. Społeczeństwo na takim poziomie rozwoju pozostawiłoby po sobie od razu widoczne dowody swojego bytowania. I nie piszę tu o jakichś artefaktach typu garnki tylko o czymś znacznie poważniejszym.
 
Ostatnia edycja:
  • Like
Reactions: Alu
OP
D

Deleted member 427

Guest
Obie te rzeczy zostały udowodnione.

Nie zostały udowodnione. Handluj z tym.

Czy uważasz, że powstała znacznie wcześniej?

Mogły powstawać etapami. Pierwszy etap ok. 12 tysięcy lat temu.

Wnętrze to często gruz usypany byle jak.

Oczywiście. Gruz usypany byle jak. I ten gruz usypany byle jak przetrwał tysiące lat, trzęsienia Ziemi, zapadanie i inne. Byle jak to usypuje się gruz dzisiaj w tych pseudo-eksperymentach, próbujących kopiować wyczyny budowniczych Piramid.

Przy okazji to idea prehistorycznej cywilizacji (...) jest zwyczajnie bzdurna.

Jest całkiem sensowna.

Społeczeństwo na takim poziomie rozwoju pozostawiłoby po sobie od razu widoczne dowody swojego bytowania. I nie piszę tu o jakichś artefaktach typu garnki tylko o czymś znacznie poważniejszym.

I zostawiło. Megalityczne struktury rozsiane po całej planecie (część z nich dopiero teraz odkrywamy). Do tego 95% głębin oceanów nie zostało jeszcze przebadanych. Co się tam kryje (monumenty Yonaguni), trudno sobie nawet wyobrazić.
 
Do góry Bottom