1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Kto zbudował piramidę Cheopsa?

Temat na forum 'Historia' rozpoczęty przez kawador, 10 Styczeń 2016.

1. Ciek

Ciek Miejsce na Twoją reklamę Członek Załogi

Polubienia:
    10 451
    No to co? To eksperyment z przesuwaniem, a nie stawianiem do pionu. Jest pełno symulacji w internecie jak nawet jedna osoba może postawić w pionie kilkutonowy obiekt wykorzystując mechanizm dźwigni.

No tak, piszą o 3 metrach,a przeciętne moai ma 4. Nieznaczna różnica, pewnie wyższy o metr się też da. Dla przypomnienia, internet jest pełen komentarzy opóźnionych intelektualnie o tym, że brali w tym udział kosmici bo inaczej się nie da.

W komentarzach na YT ludzie piszą, że po nachyleniach też by poszła, ja się nie znam na tym aż tak bardzo. Nie wyklucza to metod kombinowanych z przesuwaniem różnymi metodami na różnych odcinkach. Poza tym jakie konkretnie było ukształtowanie tej wyspy i droga z kamieniołomów? Rozsądek wskazuje, że tworzący te posągi raczej powinni minimalizować liczbę pokonywanych wzniesień.

Jak już pisałem to eksperyment z przesuwaniem. Wrzucanie tu tekstu o ciężarówce i dźwigu jest dosyć tanim chwytem erystycznym.

A w czym? W odróżnieniu od dzisiejszych czasów starożytni despoci czy też religijne oszołomy dysponowali nieograniczonymi środkami i zasobami ludzkimi.

FatBantha lubi to.
  2. kawador

kawador Merchant of Death Członek Załogi

Polubienia:
    19 341
    @Ciek

Czyli innymi słowy, robienia z widza debila. Bo widz taki jak ja oczekuje od naukowców z National Geographic pokazania całego procesu: obróbka + transport z kamieniołomu i stawianie na miejscu. Już pal licho 21-metrowy posąg (który, co ciekawe, został przygotowany i nawet przesunięty, ale nigdy nie postawiono go do pionu). Mnie by tam wystarczył 8-10-metrowy.

W takim razie wtedy, gdy przesuwali tę małą figurkę, internetu jeszcze nie było.

Ja też niczego nie wykluczam, ale jestem empirystą - chcę realnych doświadczeń i zademonstrowania, jak to się mogło odbywać w praktyce. Od lat różne oszołomy takie jak ja proszą rozmaitych inżynierów, by dokonali reprodukcji starożytnych waz i naczyń za pomocą technik dostępnych w dynastycznym Egipcie.

Chętnych jak nie było, tak nie ma.

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć, bo musiałbyś znać ukształtowanie terenu i możliwe przeszkody w momencie stawiania posągów. Problem w tym, że nie wiadomo, kiedy te posągi dokładnie powstawały. Przykładowo, największy stojący posąg nazywa się Paro, waży 75 ton i ustawili go na platformie Ahu Te Pito Kura. Tu masz współczesną mapę, Paro znajduje się na północ od wulkanu-kamieniołomu. Trochę musieli go ciągnąć.

Ale posągów na Wyspie Wielkanocnej nie stawiali żadni despoci. Tak samo hipoteza, że piramidy w Gizie budowali niewolnicy jest niepotwierdzoną spekulacją.

3. mikioli

mikioli Well-Known Member

Polubienia:
    4 202
    Co to za problem przenieść 75 ton, skoro Rosjanie bez maszyn i zwierząt przenieśli 1500 tonowy głaz (1250 ton po obróbce robionej w trakcie przenoszenia) na odległość 9 km, potem jeszcze spływ statkiem i umieszczenie na miejscu (temat już tu poruszany). Oczywiście nie mieli know how, tylko wymyślali je dla projektu... mieszkańcy wysp wielkanocnych czy budowniczowie piramid mieli setki lat zdobywania wiedzy w tym temacie. Nie rozumiem problemu, że nie wiemy jak coś wykonano, więc to musiało być szur durr nowoczesne. Kipu też nie potrafimy rozczytać, a hieroglify rozczytano dzięki wiadomej stelli z tłumaczeniem na grekę.

A teraz parafrazując temat. KTO ZBUDOWAŁ LATAJĄCE SPODKI? Odpowiedź, amerykanie w latach 50 tych:

A tutaj lata:

snajper i aluzci lubią to.
  4. Non Serviam

Non Serviam dinozarły dinozarły jaka szkoda, że wymarły...

Polubienia:
    1 781
    Na huj ci to? Po co mają pokazywać cały proces, jak się da coś przestawić na 50 metrów to można i na wielokrotność tego odcinka.

Serio dziwisz się że nikt nie chce za darmo taszczyć 75 tonowej skały przez ileś tam kilometrów bo komuś się uwidziało że istniała kiedyś hiperzaawansowana cywilizacja/kosmici przetransportowali dzikusom kamyki?

Zależy co rozumiesz przez despota. Egipcjanie najprawdopodobniej byli dość mocno zindoktrynowani od małego że 'despota' jest bogiem i staną się dla nich niemiłe rzeczy po śmierci jak nie zbudują mu piramidy. Może nie jest to niewolnictwo w dosłownym sensie, ale jest to stan dosyć bliski niewolnictwu. Analogicznie mogło być z tymi posągami, przyszedł szaman i powiedział że jak nie przeciągną skał na drugi koniec wyspy to bóg ugabunga się zezłości i zaleje wyspę tsunami i gupi ludzie się posłuchali.

Poleć forum

1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.