Kto zbudował piramidę Cheopsa?

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
Zacznijmy od tego, że wrzuciłeś krótki fragment, na którym widać już ustawioną figurkę. W internetach znajdziesz materiały, na których używają współczesnych pojazdów dwuśladowych i dźwigów do jej osadzenia na miejscu.
No to co? To eksperyment z przesuwaniem, a nie stawianiem do pionu. Jest pełno symulacji w internecie jak nawet jedna osoba może postawić w pionie kilkutonowy obiekt wykorzystując mechanizm dźwigni.

Dwa: do przesuwania wybrali jedną z mniejszych figurek.
No tak, piszą o 3 metrach,a przeciętne moai ma 4. Nieznaczna różnica, pewnie wyższy o metr się też da. Dla przypomnienia, internet jest pełen komentarzy opóźnionych intelektualnie o tym, że brali w tym udział kosmici bo inaczej się nie da.

Trzy: przesuwają ją po idealnie płaskiej powierzchni.
W komentarzach na YT ludzie piszą, że po nachyleniach też by poszła, ja się nie znam na tym aż tak bardzo. Nie wyklucza to metod kombinowanych z przesuwaniem różnymi metodami na różnych odcinkach. Poza tym jakie konkretnie było ukształtowanie tej wyspy i droga z kamieniołomów? Rozsądek wskazuje, że tworzący te posągi raczej powinni minimalizować liczbę pokonywanych wzniesień.

Jeżeli ten eksperyment czegoś dowodzi, to tylko tego, że po przetransportowaniu na miejscu dźwigami i ciężarówką małego posągu można go przesunąć 50 metrów po płaskiej powierzchni.
Jak już pisałem to eksperyment z przesuwaniem. Wrzucanie tu tekstu o ciężarówce i dźwigu jest dosyć tanim chwytem erystycznym.

Używając analogii: ja wiem, że za pomocą technik dostępnych w starożytnym Egipcie można było wydrążyć w granicie pionową dziurę.

Ale nie w tym rzecz.
A w czym? W odróżnieniu od dzisiejszych czasów starożytni despoci czy też religijne oszołomy dysponowali nieograniczonymi środkami i zasobami ludzkimi.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
@Ciek

To eksperyment z przesuwaniem, a nie stawianiem do pionu.

Czyli innymi słowy, robienia z widza debila. Bo widz taki jak ja oczekuje od naukowców z National Geographic pokazania całego procesu: obróbka + transport z kamieniołomu i stawianie na miejscu. Już pal licho 21-metrowy posąg (który, co ciekawe, został przygotowany i nawet przesunięty, ale nigdy nie postawiono go do pionu). Mnie by tam wystarczył 8-10-metrowy.

Jest pełno symulacji w internecie jak nawet jedna osoba może postawić w pionie kilkutonowy obiekt wykorzystując mechanizm dźwigni.

W takim razie wtedy, gdy przesuwali tę małą figurkę, internetu jeszcze nie było.

placing-statue.jpg


Nie wyklucza to metod kombinowanych z przesuwaniem różnymi metodami na różnych odcinkach

Ja też niczego nie wykluczam, ale jestem empirystą - chcę realnych doświadczeń i zademonstrowania, jak to się mogło odbywać w praktyce. Od lat różne oszołomy takie jak ja proszą rozmaitych inżynierów, by dokonali reprodukcji starożytnych waz i naczyń za pomocą technik dostępnych w dynastycznym Egipcie.

Chętnych jak nie było, tak nie ma.

Poza tym jakie konkretnie było ukształtowanie tej wyspy i droga z kamieniołomów?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć, bo musiałbyś znać ukształtowanie terenu i możliwe przeszkody w momencie stawiania posągów. Problem w tym, że nie wiadomo, kiedy te posągi dokładnie powstawały. Przykładowo, największy stojący posąg nazywa się Paro, waży 75 ton i ustawili go na platformie Ahu Te Pito Kura. Tu masz współczesną mapę, Paro znajduje się na północ od wulkanu-kamieniołomu. Trochę musieli go ciągnąć.

W odróżnieniu od dzisiejszych czasów starożytni despoci czy też religijne oszołomy dysponowali nieograniczonymi środkami i zasobami ludzkimi.

Ale posągów na Wyspie Wielkanocnej nie stawiali żadni despoci. Tak samo hipoteza, że piramidy w Gizie budowali niewolnicy jest niepotwierdzoną spekulacją.
 

mikioli

Well-Known Member
2 770
5 377
@Ciek



Czyli innymi słowy, robienia z widza debila. Bo widz taki jak ja oczekuje od naukowców z National Geographic pokazania całego procesu: obróbka + transport z kamieniołomu i stawianie na miejscu. Już pal licho 21-metrowy posąg (który, co ciekawe, został przygotowany i nawet przesunięty, ale nigdy nie postawiono go do pionu). Mnie by tam wystarczył 8-10-metrowy.



W takim razie wtedy, gdy przesuwali tę małą figurkę, internetu jeszcze nie było.

placing-statue.jpg




Ja też niczego nie wykluczam, ale jestem empirystą - chcę realnych doświadczeń i zademonstrowania, jak to się mogło odbywać w praktyce. Od lat różne oszołomy takie jak ja proszą rozmaitych inżynierów, by dokonali reprodukcji starożytnych waz i naczyń za pomocą technik dostępnych w dynastycznym Egipcie.

Chętnych jak nie było, tak nie ma.



Na to pytanie nie da się odpowiedzieć, bo musiałbyś znać ukształtowanie terenu i możliwe przeszkody w momencie stawiania posągów. Problem w tym, że nie wiadomo, kiedy te posągi dokładnie powstawały. Przykładowo, największy stojący posąg nazywa się Paro, waży 75 ton i ustawili go na platformie Ahu Te Pito Kura. Tu masz współczesną mapę, Paro znajduje się na północ od wulkanu-kamieniołomu. Trochę musieli go ciągnąć.



Ale posągów na Wyspie Wielkanocnej nie stawiali żadni despoci. Tak samo hipoteza, że piramidy w Gizie budowali niewolnicy jest niepotwierdzoną spekulacją.
Co to za problem przenieść 75 ton, skoro Rosjanie bez maszyn i zwierząt przenieśli 1500 tonowy głaz (1250 ton po obróbce robionej w trakcie przenoszenia) na odległość 9 km, potem jeszcze spływ statkiem i umieszczenie na miejscu (temat już tu poruszany). Oczywiście nie mieli know how, tylko wymyślali je dla projektu... mieszkańcy wysp wielkanocnych czy budowniczowie piramid mieli setki lat zdobywania wiedzy w tym temacie. Nie rozumiem problemu, że nie wiemy jak coś wykonano, więc to musiało być szur durr nowoczesne. Kipu też nie potrafimy rozczytać, a hieroglify rozczytano dzięki wiadomej stelli z tłumaczeniem na grekę.

A teraz parafrazując temat. KTO ZBUDOWAŁ LATAJĄCE SPODKI? Odpowiedź, amerykanie w latach 50 tych:

Colour_avrocar_59.jpg

A tutaj lata:
Avrocar_2.jpg
 

Non Serviam

Well-Known Member
834
2 247
Czyli innymi słowy, robienia z widza debila. Bo widz taki jak ja oczekuje od naukowców z National Geographic pokazania całego procesu: obróbka + transport z kamieniołomu i stawianie na miejscu. Już pal licho 21-metrowy posąg (który, co ciekawe, został przygotowany i nawet przesunięty, ale nigdy nie postawiono go do pionu). Mnie by tam wystarczył 8-10-metrowy.
Na huj ci to? Po co mają pokazywać cały proces, jak się da coś przestawić na 50 metrów to można i na wielokrotność tego odcinka.


Ja też niczego nie wykluczam, ale jestem empirystą - chcę realnych doświadczeń i zademonstrowania, jak to się mogło odbywać w praktyce. Od lat różne oszołomy takie jak ja proszą rozmaitych inżynierów, by dokonali reprodukcji starożytnych waz i naczyń za pomocą technik dostępnych w dynastycznym Egipcie.

Chętnych jak nie było, tak nie ma.
Serio dziwisz się że nikt nie chce za darmo taszczyć 75 tonowej skały przez ileś tam kilometrów bo komuś się uwidziało że istniała kiedyś hiperzaawansowana cywilizacja/kosmici przetransportowali dzikusom kamyki?

Ale posągów na Wyspie Wielkanocnej nie stawiali żadni despoci. Tak samo hipoteza, że piramidy w Gizie budowali niewolnicy jest niepotwierdzoną spekulacją.
Zależy co rozumiesz przez despota. Egipcjanie najprawdopodobniej byli dość mocno zindoktrynowani od małego że 'despota' jest bogiem i staną się dla nich niemiłe rzeczy po śmierci jak nie zbudują mu piramidy. Może nie jest to niewolnictwo w dosłownym sensie, ale jest to stan dosyć bliski niewolnictwu. Analogicznie mogło być z tymi posągami, przyszedł szaman i powiedział że jak nie przeciągną skał na drugi koniec wyspy to bóg ugabunga się zezłości i zaleje wyspę tsunami i gupi ludzie się posłuchali.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
13 godz. temu
Rani al-Mashat, egipska minister ds. współpracy międzynarodowej, zaprosiła Elona Muska do obejrzenia piramid, cmentarzy ich budowniczych oraz zapoznania się z pracami naukowymi na temat piramid. Powodem zaproszenia był wpis Muska na Twitterze, w którym szef SpaceX stwierdził: Piramidy wybudowali obcy. To oczywiste.
Groby budowniczych piramid zostały odkryte w latach 90. ubiegłego wieku i jak mówią eksperci, są one ostatecznm dowodem, że piramidy zostały wybudowane przez starożytnych Egipcjan.
Wpis Muska o wybudowaniu piramid przez obcą cywilizację został udostępniony 85 tysięcy razy.
Śledzę Pańskie poczynania z podziwem. Zapraszam Pana i SpaceX do przestudiowania prac nt. budowy piramid oraz odwiedzenia grobów ich budowniczych. Panie Musk, czekamy na Pana, napisała al-Mashat.
Do słów Muska odniósł się też znany egipski archeolog Zahi Hawass, który w materiale wideo stwierdził, że wpis na Twitterze to „całkowita halucynacja”. Odkryłem groby budowniczych piramid, dzięki którym wiemy,że byli oni Egipcjanami, nie byli niewolnikami.
Później Musk najwyraźniej się zmitygował i umieścił odnośnik do BBC Historia, z komentarzem, że można tam znaleźć rozsądne wyjaśnienie, w jaki sposób powstały piramidy.
Autor: Mariusz Błoński
 

Slavic

Wolnorynkowiec
577
1 689
13 godz. temu
Rani al-Mashat, egipska minister ds. współpracy międzynarodowej, zaprosiła Elona Muska do obejrzenia piramid, cmentarzy ich budowniczych oraz zapoznania się z pracami naukowymi na temat piramid. Powodem zaproszenia był wpis Muska na Twitterze, w którym szef SpaceX stwierdził: Piramidy wybudowali obcy. To oczywiste.
Groby budowniczych piramid zostały odkryte w latach 90. ubiegłego wieku i jak mówią eksperci, są one ostatecznm dowodem, że piramidy zostały wybudowane przez starożytnych Egipcjan.
Wpis Muska o wybudowaniu piramid przez obcą cywilizację został udostępniony 85 tysięcy razy.
Śledzę Pańskie poczynania z podziwem. Zapraszam Pana i SpaceX do przestudiowania prac nt. budowy piramid oraz odwiedzenia grobów ich budowniczych. Panie Musk, czekamy na Pana, napisała al-Mashat.
Do słów Muska odniósł się też znany egipski archeolog Zahi Hawass, który w materiale wideo stwierdził, że wpis na Twitterze to „całkowita halucynacja”. Odkryłem groby budowniczych piramid, dzięki którym wiemy,że byli oni Egipcjanami, nie byli niewolnikami.
Później Musk najwyraźniej się zmitygował i umieścił odnośnik do BBC Historia, z komentarzem, że można tam znaleźć rozsądne wyjaśnienie, w jaki sposób powstały piramidy.
Autor: Mariusz Błoński

Najlepsze jest to, że takich kwiatków jak Musk jest dość sporo. Kiedyś na pewnym szur serwisie czytałem, że sposób jak wyglądają piramidy na całym świecie nie jest przypadkowy. Według szurów miało to być jako forma portali teleportacyjnych lub środek do odpalenia pola siłowego dookoła naszej planety :p

Kosmici...czekam aż w końcu z Muskopodobnych stwierdzi, że piramidy wybudował Wałęsa razem z aborygenami z którymi cofnął się w czasie...chociaż patrząc na wypowiedzi Wałęsy to pewnie by to jeszcze potwierdził.
 
Do góry Bottom