KORWiN, KNP, JKM, Koliber - bieżące newsy i ciekawostki

rawpra

Well-Known Member
2 741
5 407
Karoń znowu szkaluje libertarian, Korwin przychodzi z odsieczą.
Korwin vs. Karoń, czyli spór o definicje:

Karoń mówi że jak chcę coś zrobić to potrzebuję dóbr
a co jeśli chcę nauczyć kogoś grać na fortepianie i chętna osoba mi udostępni fortepian i jeszcze mi zapłaci za lekcję nauki fortepianu?
 

Staszek Alcatraz

Tak jak Pan Janusz powiedział
2 790
8 462
Kurwa, co za debil

comment_JkXsNlvWcj5ULJjU6ZNfqTeY36aRiDK6.jpg
 

T.M.

antyhumanista, anarchista bez flagi
1 411
4 438
Akurat kiedy zaczynały się arabskie najazdy na Hiszpanię, to kulturowo wyżej stali najeźdźcy. Zostawili po sobie cuda architektury typu meczet w Kordobie, więc to nie jest zerojedynkowa sprawa.
 

Staszek Alcatraz

Tak jak Pan Janusz powiedział
2 790
8 462
To, że głosowałem na niego nie znaczy, że muszę być bezkrytyczny. Chyba każdego irytują jego głupie wypowiedzi.
Muzułmanie nigdy niczego nie wynaleźli, nie przyczynili się do rozwoju świata, mimo niskich podatków, jak Korwin mówi. Więc ja wolę być pod okupacją UE niż islamską. I pytanie: jeśli ich kultura jest tak wspaniała dlaczego nauczyła ich roszczeniowości zamiast pracy i przyjeżdżają po socjal do Europy?
 
Ostatnia edycja:

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
Muzułmanie nigdy niczego nie wynaleźli, nie przyczynili się do rozwoju świata, mimo niskich podatków, jak Korwin mówi. Więc ja wolę być pod okupacją UE niż islamską.
akurat swiat islamu w tamtych czasach przejął, zachował i rozwijał wiedze czasów antycznych, kiedy w tym samym czasie chrześcijańska europa cofała sie wstecz, wiele dziedzin nauk dotarło do europy właśnie ze świata islamu...
I pytanie: jeśli ich kultura jest tak wspaniała dlaczego nauczyła ich roszczeniowości zamiast pracy i przyjeżdżają po socjal do Europy?
każda kultura ma wzloty i upadki, nie można porównywać tego co jest teraz do tego z przed wieków, bo to nie to samo
aktualnie coraz bardziej duży wpływ w islamie ma salafizm, a ten powstał dopiero jakoś w 19 wieku
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
To, że głosowałem na niego nie znaczy, że muszę być bezkrytyczny. Chyba każdego irytują jego głupie wypowiedzi.
Muzułmanie nigdy niczego nie wynaleźli, nie przyczynili się do rozwoju świata, mimo niskich podatków, jak Korwin mówi. Więc ja wolę być pod okupacją UE niż islamską.
Oj tam, a chociażby taki "Kanon medycyny" Awicenny to co? Przecież ten podręcznik został zaimportowany, przetłumaczony na łacinę a jako sztandardowa lektura przetrwał niemal 700 lat, zanim nie wymyślono czegoś lepszego.
 

Max J.

Well-Known Member
416
448
Niby Arabowie wymyślili zero, ale może się mylę.

akurat swiat islamu w tamtych czasach przejął, zachował i rozwijał wiedze czasów antycznych, kiedy w tym samym czasie chrześcijańska europa cofała sie wstecz, wiele dziedzin nauk dotarło do europy właśnie ze świata islamu...

Przejął wiedzę? To dlaczego się zdegradowali? Jak długo to przechowywanie trwało (od kiedy do kiedy)? Cesarstwo Rzymskie upada w połowie V w., a Mahomet to jest pierwsza połowa VII. Tak jakby chrześcijańskich klasztorów nie było w tym czasie, które coś nie coś z dawnej wiedzy i kultury zachowały. Trzeba też przypomnieć o muzułmańskich próbach szerzenia wiedzy przy pomocy miecza. Jak ten średniowieczny ciemnogród mógł odmówić przyjęcia tego kaganka oświaty od muzułmanów?
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
na internetach i w bibliotekach jest sporo o historii świata, mozna se to wszystko poczytać
Przejął wiedzę?
no nie istniał zawsze, powstał w pewnym momencie na pewnym terenie gdzie istniała już jakaś wiedza, ta istniejąca wiedza była używana i rozwijana, kiedy np w europie była często bluźnierstwem, herezjami i poszła w zapomnienie, powróciła właśnie ze świata arabskiego
Cesarstwo Rzymskie upada w połowie V w., a Mahomet to jest pierwsza połowa VII.
aha i?
Tak jakby chrześcijańskich klasztorów nie było w tym czasie, które coś nie coś z dawnej wiedzy i kultury zachowały.
w klasztorach przechowywali wiele, ale jeszcze więcej nie zachowali lub zachowali w tajemnicy, lub tak zmanipulowali by wyszło koszernie
Trzeba też przypomnieć o muzułmańskich próbach szerzenia wiedzy przy pomocy miecza.
znaczy których? mówisz o zwykłym podboju terytorialnym, które praktykowali wtedy wszyscy niezależnie od wiary?
Jak ten średniowieczny ciemnogród mógł odmówić przyjęcia tego kaganka oświaty od muzułmanów?
pewnie opierali sie tak samo jak inni przed inwazjami jak im władca kazał
w korei północnej też bedom sie bronić
 

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 912
7 920
Granada
Po przejęciu miasta przez chrześcijan palono na tym placu książki, które uznano za heretyckie. W czasach inkwizycji spalono tutaj całe arabskie biblioteki.

Tutaj także powstały pierwsze publiczne łaźnie. Jedą z tego okresu można zwiedzać do dziś – El bañuelo de Granada. Łaźnia znajduje się u podnóży Alhambra, na Carrera del Darro. Łaźnia jest bardzo dobrze zachowana. Jedyna w Grenadzie, która nie została zniszczona przez Królów Katolickich. Dla chrześcijan publiczne łaźnie były bowiem domami rozpusty. Wszystkie zburzono zaraz po przejęciu władzy. Łaźnia Bañuelo przez przypadek się zachowała i po dziś dzień można ją zwiedzać.
 
Do góry Bottom