Francja - socjalizm w praktyce...

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 882
12 269
Jest jeszcze ryzyko, że coś przeterminowanego będzie faktycznie niezdrowe, ktoś sraczki dostanie, pozwie sklep i wyciągnie z niego kasę.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 811
Strasznie chujowy ten kraj. Co się stało z chcącym, któremu nie dzieje się krzywda? Z nasz klient - nasz pan?

Barman skazany za śmierć klienta. Podał mu 56 kieliszków alkoholu
mkd, PAP
28.05.2015 , aktualizacja: 28.05.2015 10:54
Sąd we Francji uznał barmana za winnego nieumyślnego spowodowania śmierci klienta. Mężczyzna miał zachęcać gościa baru do wypicia 56 kieliszków alkoholu. Barman został skazany na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu i roczny zakaz pracy za barem.

W październiku ubiegłego roku 56-letni Renaud Prudhomme w towarzystwie córki i przyjaciół przyszedł do baru w Clermont-Ferrand, w środkowej części Francji, gdzie próbował pobić rekord lokalu w liczbie wypitych kieliszków alkoholu. Po wypiciu 56 został odwieziony do domu, a później do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia.

Barman Gilles Crepin przyznał, że zachęcał mężczyznę do picia, wywieszając na tablicy w barze listę dotychczasowych rekordzistów.

Po ogłoszeniu wyroku prawnik barmana zapowiedział apelację. Podkreślił, że Prudhomme od dawna cierpiał na problemy z oddychaniem i nadużywał alkoholu. "Nie możemy wymagać, żeby każdy klient kupujący alkohol przedstawiał barmanowi swoją historię chorób" - powiedział adwokat.

Z kolei prawniczka reprezentująca córkę Prudhomme'a przekazała, że rodzina zmarłego "z ulgą" przyjęła nałożony na Crepina zakaz pracy w barze. "Chcemy przypomnieć, że niezgodne z prawem jest podawanie alkoholu klientom w zaawansowanym stanie nietrzeźwości" - zaznaczyła.

Od czytania o tej Francji raka dostaję.
 
D

Deleted member 427

Guest
Pytanie, czy klient w "zaawansowanym stanie nietrzeźwości" ciągle "chce i nie dzieje mu się krzywda" czy jest już bezwolną marionetką w rękach kapitalisty-bszarnika?
 

simek

Well-Known Member
1 367
2 122
Ah te martwe przepisy, nikt tego zakazu sprzedaży nietrzeźwemu nie egzekwuje, a jak się jakiś przekręci, to można się powołać na ten przepis i udupić barmana. Podobnie w Polsce - oficjalnie jest zakaz picia alkoholu w akademikach (co ma tyle sensu co zakaz modlitw w kościołach), więc jak który imprezowicz wyskoczy przez okno, to zawsze jest podstawa, żeby czepiać się administracji budynku, która zaniedbała swoje obowiązki i do libacji dopuściła.
 

Zbyszek_Z

Well-Known Member
1 021
2 467
w towarzystwie córki i przyjaciół przyszedł do baru
prawniczka reprezentująca córkę Prudhomme'a przekazała, że rodzina zmarłego "z ulgą" przyjęła nałożony na Crepina zakaz pracy w barze. "Chcemy przypomnieć, że niezgodne z prawem jest podawanie alkoholu klientom w zaawansowanym stanie nietrzeźwości" - zaznaczyła.
Najpierw sami tam poszli, razem pili a jak umarł to nagle pretensje do barmana, że miał czelność podawać alkohol, który sami zamawiali. Bo oni są za głupi aby za siebie decydować, ktoś ich powinien upilnować. Tak jak z tym facetem co zjadł przydrożnego trującego grzyba bo wyszedł z założenia, że gdyby był niejadalny to państwo na pewno nie pozwoliłoby mu tam rosnąć. No, ale on chociaż nie pozwał nikogo za swoją głupotę.
 

Denis

Well-Known Member
3 825
8 524
432080aa0008481f4f4fa888


„Powinniśmy przestać jeść Nutellę”. Francja walczy z producentem kremu czekoladowego

Do zaprzestania jedzenia Nutelli nakłania francuska minister ekologii. Produkcja czekoladowego kremu ma bowiem zagrażać lasom deszczowym, przyspieszając tym samym proces globalnego ocieplenia.


Według francuskiej minister ekologii Segolene Royal czekoladowy krem wpływa negatywnie na środowisko, gdyż wytwarzany on jest z oleju palmowego. Jego zbiory powodują z kolei niszczenie lasów deszczowych w Indonezji i Malezji.

Włoska firma Ferrero, która jest właścicielem Nutelli w 80 proc. pozyskuje ten olej właśnie z Malezji. – Powinniśmy przestać jeść Nutellę – powiedziała w wywiadzie telewizyjnym Royal.

201301201355242.jpg


Wojna o Nutellę

W 2011 r. francuscy senatorowie bezowocnie próbowali wprowadzić 300-procentowy podatek na olej palmowy. Argumentowali, że olej ten jest niezdrowy i wpływa na pogarszanie stanu środowiska. Włoska firma Ferrero, która jest właścicielem Nutelli twierdzi, że zobowiązała się do odpowiedzialnego sposobu pozyskiwania oleju palmowego.

Royal w wywiadzie telewizyjnym uznała, że Nutella powinna być wytwarzana z „innych składników”.

5001.jpg


Ferrero walczy z nieuczciwymi producentami oleju palmowego

Firma Ferrero w stanowisku przesłanym tvp.info informuje, że wykorzystuje w swojej produkcji około 170 tys. ton oleju palmowego, podczas gdy cała światowa produkcja tego surowca sięga 60 mln ton, co oznacza, że udział Ferrero, jeśli chodzi o oddziaływanie na łańcuch dostaw oleju palmowego, stanowi mniej niż 0,3 proc.

Ferrero podkreśla też, że olej palmowy, który znajduje się jej produktach jest 100 proc. certyfikowany i pochodzi ze zrównoważonych źródeł – zgodnie z kryteriami ustalonymi przez Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO – Okrągły Stół na rzecz Zrównoważonego Oleju Palmowego). Według firmy ma to gwarantować, że produkcja oleju palmowego odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego i lokalnych społeczności.

Dodatkowo Ferrero zaznacza, że jej działalność wykracza poza samą certyfikację. Grupa stworzyła swoją własną „kartę oleju palmowego”, której celem jest walka z niszczeniem lasów oraz uwzględnianie ekonomicznych potrzeb lokalnych społeczności dostarczających olej palmowy.
BBC News, tvp.info

13895472880111517213.jpg
 

Imperator

Generalissimus
1 569
3 558
\
Włoska firma Ferrero, która jest właścicielem Nutelli w 80 proc. pozyskuje ten olej właśnie z Malezji. – Powinniśmy przestać jeść Nutellę – powiedziała w wywiadzie telewizyjnym Royal.

No tak, nie ich dawna kolonia, w której zostały ich wpływy, to należy zwalczać. Ekologizm jest tu tylko pretekstem.
Tak samo było z krzywizną banana. Francuzi specjalnie lobbowali na rzecz tego przepisy, by faworyzowano banany z Gujany i innych dawnych kolonii. Jakby olej palmowy był z Magadaskaru czy innej Gwinei to by nie atakowali.
 

Denis

Well-Known Member
3 825
8 524
Rouanet: Wielki zły rynek – francuska psychoza?

Rouanet_Ogromny-okropny-rynek-francuska-psychoza.jpg


Jeden ze stereotypów o Francuzach głosi, że mają oni wrodzoną niechęć do klasycznego liberalizmu i wolnego rynku. Nie zawsze jednak tak było. Pod koniec XIX i na początku XX wieku większość francuskich polityków i biurokratów przyznawało, że państwo jest ogólnie niesprawne i powinno być tak małe, jak to tylko możliwe. Nawet wielu zwolenników lewicy, zainspirowanych ideami anarchosocjalisty Pierre-Josepha Proudhona, zdecydowanie sprzeciwiało się opodatkowaniu i rozbudowanemu rządowi. Krytykowali jego rozrzutność i pasożytnictwo. Proudhon w swojej „Théorie de l’impôt” (Teoria opodatkowania), wydanej w 1861 r., określa opodatkowanie mianem iluzji i oskarża progresywny podatek dochodowy o bycie „joujou fiscal” (fiskalną zabawką), którą posługują się samozwańczy postępowcy, żeby bawić ludzi. Sprzeciw wobec podatku dochodowego był we Francji bardzo silny i niemalże doprowadził do protestów publicznych. Yves Guyot — francuski libertarianin i ekonomista — stanowczo oponował przeciwko podatkowi dochodowemu i tym samym zrobił bardzo dużo dla ochrony wolności. W 1898 roku Guyot napisał Les tribulations de M. Faubert (Zmartwienia pana Faubert), gdzie ostrzega o zagrożeniu dla wolności i dobrobytu, jakie niesie z sobą podatek dochodowy. Został on wprowadzony we Francji w 1914 roku (po USA!). Przyniosły go I wojna światowa i upadek francuskiej szkoły ekonomii politycznej. Skąd u Francuzów taka etatystyczna mentalność? Z jednej strony to wojny w dużej mierze odpowiadają za rozwój wszechpotężnego rządu. Z drugiej zaś po II wojnie światowej Partia Komunistyczna zyskała rozległe wpływy — w wyborach parlamentarnych w 1945 roku komuniści otrzymali 80% głosów poparcia, a w 1976 roku objęli najwięcej stanowisk burmistrzowskich w całej Francji. Z sondażu przeprowadzonego w 2013 roku wynika, że 80% Francuzów nie pochwala systemu kapitalistycznego, a 25% ankietowanych rozważa odejście od kapitalizmu.

Koniec wolnorynkowych reform

W ciągu ostatniej dekady we Francji istotnie panowała pewnego rodzaju polityka oszczędności. Ale kto ją finansuje? Odpowiedź jest prosta: społeczeństwo ma zaciskać pasa, a wydatki państwa nadal się zwiększają. Wydatki publiczne stale rosną, aczkolwiek ostatnio w wolniejszym tempie. Podatki jednak nadal się podnosi.

w05mxf.jpg


W latach 2011 — 2013 wprowadzono 84 podatki. W 2011 roku podatki wzrosły o 16,2 mld euro, w 2012 r. — o 19,3 mld, a w 2013 r. — o 22,1 mld[1].

W roku 1974 były prezydent Francji Valéry Giscard d’Estaing powiedział: „Socjalizm zaczyna się po przekroczeniu stawki 40 procent obowiązkowego opodatkowania”. W 2013 r. obciążenie podatkowe wzrosło ponownie, osiągając 46,2 procent. Zamiast uznać niedorzeczność tej polityki fiskalnej, francuscy ekonomiści — którzy są raczej etatystami i keynesistami — ignorujących krzywą Laffera, a także nieefektywność opodatkowania. Zamiast przyznać, że podatek od zysków kapitałowych niesie ze sobą fatalne skutki, toczą debatę na temat podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku majątkowego. Niektórzy ekonomiści, jak Thomas Piketty, niesłusznie utrzymują, że we Francji podatki dochodowe przewyższają majątkowe[2]. To pokazuje, jak bardzo ta debata mija się z rzeczywistością. Pascal Salin — ekonomista szkoły austriackiej — w przeciwieństwie do Piketty’ego dowodzi, że podatki majątkowe przewyższają dochodowe[3]. Nikt jednak nie przejmuje się nadmiernym opodatkowaniem majątku, gdyż wszyscy myślą, że to oznacza obciążenie podatkami osób zamożnych. Ponadto ci, którzy inspirują się keynesizmem, sądzą, że to konsumpcja — a nie kapitał — jest kluczem do wzrostu ekonomicznego. Natomiast tak jak palenie mebli nie jest najlepszym sposobem na ogrzanie domu, zmniejszenie kapitału to nie najlepszy sposób na wzrost! Jak kiedyś napisał Ludwig von Mises:

Istotą keynesizmu jest całkowite zanegowanie roli, jaką odgrywają oszczędności i inwestycje w poprawie warunków gospodarczych[4].

Obciążenie podatkowe w dużej mierze wyjaśnia brak dostatecznej ilości kapitału we Francji. Nie wszystkie problemy jednak pochodzą z opodatkowania. Kolejnym problemem, jaki hamuje aktywność gospodarczą we Francji, jest inflacja prawa. Francuzi są rządzeni przez 400 tys. przepisów w 22 tys. paragrafach ustaw i 137 tys. dekretów. Swego czasu Monteskiusz powiedział: „Prawa niepotrzebne osłabiają prawa konieczne”, lecz przez tworzenie niepewności, niepotrzebne prawa osłabiają również wzrost gospodarczy. Kiedy więc politycy nie mogą zmienić rzeczywistości, tworzą prawa, które dają im złudzenie kontroli nad nią.

sya1op.jpg


Jak widzieliśmy, przez ostatnie kilka lat we Francji żadne wolnorynkowe reformy nie weszły w życie. Po wyborach samorządowych w 2014 roku stanowisko premiera objął Manuel Valls. Reprezentuje on prawe skrzydło Partii Socjalistycznej, ale daleko mu do libertarianizmu. Historia pokazuje, że często to rządy lewicowe przeprowadzają wolnorynkowe reformy. Taka sytuacja miała miejsce w latach 80. minionego wieku, gdy urząd premiera Nowej Zelandii sprawował David Lange, czy też w mniejszym stopniu — za rządów Gerharda Schrödera w Niemczech. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, że Manuel Valls dokona jakichkolwiek poważnych wolnorynkowych reform. Oświadczył, że obniży podatek dochodowy od osób prawnych i inne podatki, a rząd zmniejszy wydatki publiczne o 50 mld euro (2,5% PKB) w ciągu następnych trzech lat. To tylko słowa i obietnice nieśmiałych zmian.

[1] Serge Schweitzer i Loïc Floury, Théorie de la révolte fiscale, Enjeux et interpretations (Theory of Tax Revolt: Issues and Interpretations), 2014.

[2] Zob. Thomas Piketty i Emmanuel Saez, Pour une révolution fiscal: un impôt sur le revenue pour le XXème siècle, Paris, Seuil, 2011.

[3] Pascal Salin, La tyrannie fiscal (The Fiscal Tyranny), Odile Jacob, 2014.

[4] Ludwig von Mises, Planning for Freedom, 1974, s. 207
 

Kompowiec2

Satatnistyczny libertarianin
459
168
Ponadto ci, którzy inspirują się keynesizmem, sądzą, że to konsumpcja — a nie kapitał — jest kluczem do wzrostu ekonomicznego.
Nie mam słów by to skomentować. Próbują na siłe wciskać nam swój światopogląd jak w orwellu ale rzeczywistość jeszcze się broni.
 

pawlis

Samotny wilk
2 420
10 219
Narzekamy jak to minister rolnictwa chce wybijać dziki z powodu ASF, Duda ma ważniejsze sprawy na głowie niż fermy, nadal trzymamy psa na łańcuchu przy budzie i generalnie Polacy to nie szanują zwierząt? Nie to co ekologiczna Francyja :D

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/new...w-alpejskich-trwa-prawdziwa-masak,nId,1901322

W masywie francuskich Alp rozpoczął się ubój koziorożców. Zwierzęta są nosicielami choroby wirusowej. Zabiciu koziorożców alpejskich sprzeciwiają się obrońcy zwierząt.

"Zabitych ma być ok. 230 koziorożców alpejskich. Niektóre z nich są nosicielami brucelozy, czyli choroby zakaźnej zwierząt, która może przenosić się m.in. na bydło i człowieka. Pozostanie od 60 do 70 zdrowych koziorożców alpejskich - zapowiadał w połowie września prefekt Górnej Sabaudii Georges-Francois Leclerc.Decyzja władz zaalarmowała obrońców zwierząt, którzy zaskarżyli dekret, by powstrzymać ubój. Sąd miał się tym zająć 19 października.

Władze mogły przynajmniej zaczekać na decyzję sędziego - ubolewała Carine Bremond z Ligi Ochrony Ptaków (LPO). Rozpoczęcie uboju nazwała skandalicznym.
Jak powiedział rzecznik Federacji Ochrony Środowiska z regionu Rodan-Alpy (FRAPNA) Jean-Pierre Crouzat, "żandarmi otaczają masyw", a teren jest przeczesywany przez leśników. Trwa prawdziwa masakra - dodał."

I bardzo celny komentarz z face'a, pod którym się podpisuję:
Ajaja...Toż to postępacka Francja...Jak to powiążecie z Polską, katolikami i Ciemnogrodem?
 
Ostatnia edycja:

Annihilation

Well-Known Member
170
327
Wlasnie mialy miejsce zamachy w Francji w kilku miejscach naraz, Francja wprowadzila stan wyjatkowy


Live

https://www.reddit.com/live/vwwmdb26t78v
https://www.reddit.com/r/worldnews/comments/3sphue/shootings_reported_in_central_paris_reports_of/

video z 'rannymi'
https://www.reddit.com/live/vwwmdb26t78v/updates/8224f468-8a58-11e5-8a79-0e1752129b87

https://twitter.com/search?q=bataclan &src=typd
-------------------------------------------
Mapka gdzie były 'ataki;
http://i.imgur.com/wjzoc9G.jpg

--------------------------------------------------

Podobno nawet granaty były, a medycy z noszami smigali tylko
http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_b1rbTwVwMHYdmW0XYhcuuQn4v6sibg4X.jpg

--------------------------------------------------

Suspect arrested at Paris concert hall told Police: "I am from ISIS."
https://pbs.twimg.com/media/CTuvNPQVEAA5Sws.jpg

--------------------------------------------------
Confirmed : about 100 deads inside the Bataclan.
--------------------------------------------------

http://www.nytimes.com/2015/11/14/world/europe/paris-shooting-attacks.html?_r=0

---------------------------------------------------

Początek strzelaniny w Batacalam nic nie widac ale slychac strzały

--------------------------------------

--------------------------------------

--------------------------------------
 
Ostatnia edycja:
A

Antoni Wiech

Guest
[gazda mode on]

Dobrze, że muslimy zaatakowały państwo francuskie. Teraz nastąpi wolność, a Sekwaną będzie płynąć czekolada.

[gazda mode off]
 
Do góry Bottom