Dobre wiadomości

noniewiem

Well-Known Member
570
928
D

Deleted member 6905

Guest

To mi się bardzo podoba. Nie zaszkodzi młodzieży trochę kontaktu ze źródłami cywilizacji. Chyba jedna z niewielu dobrych decyzji MEN w ostatnich latach. Sam zazdrościłem tym, którzy w klasach humanistycznych mieli łacinę... Aczkolwiek nie było to raczej nauczanie na najwyższym poziomie na ogół. No nic, zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.
 

The Silence

Well-Known Member
414
2 561
Pamiętacie pana ministra od zegarków? Tego, którego Donald Tusk "darzył bezgranicznym zaufaniem"?

Były minister Sławomir N. został zatrzymany
Były minister transportu Sławomir N. został zatrzymany. "Śledztwo dotyczy podejrzenia działań korupcyjnych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej" - podało CBA.

"Gdańskie CBA zatrzymało byłego posła na Sejm RP, byłego ministra transportu, byłego szefa ukraińskiej Państwowej Służby Dróg Samochodowych (Ukravtodor) Sławomira N., a także Dariusza Z., byłego dowódcę JW "GROM" i przedsiębiorcę z Gdańska Jacka P." - poinformował na Twitterze rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- Do zatrzymań doszło dziś - dodał Żaryn w rozmowie z TVN24. Zaznaczył, że "cały materiał dowodowy jest związany z działaniami wykonywanymi w ramach funkcji publicznej przez Sławomira N. na Ukrainie".

Zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie mają usłyszeć zarzuty. Sławomirowi N. ma ich zostać postawionych 6. "Śledztwo dotyczy podejrzenia działań korupcyjnych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej" - podało CBA w oficjalnym komunikacie na stronie.

Śledztwo jest prowadzone jednocześnie przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Warszawie oraz Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie i Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy.

 
D

Deleted member 6905

Guest
Obowiązek ujawnienia danych osoby, która siedziała za kółkiem, kiedy przekraczano prędkość, ma zniknąć. Chodzi o to, żeby kierowca nie donosił sam na siebie i najbliższych.
Do senackiej Komisji Ustawodawczej wpłynęła już prośba rzecznika praw obywatelskich o zmianę prawa dotyczącego nakładania grzywien na właścicieli aut, którzy odmawiają ujawnienia, kto siedział za kierownicą, gdy pojazd np. przekraczał prędkość.

Jak tłumaczy rzecznik, dziś właściciel pojazdu niejednokrotnie musi wskazywać sam siebie. A to, zdaniem rzecznika, oznacza złamanie prawa do milczenia.

 

inho

Well-Known Member
1 635
4 484
D

Deleted member 6905

Guest

Liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w rejestrze REGON wzrosła w lipcu o 0,4 proc. w stosunku do czerwca i o 2,6 proc. rok do roku. Wyraźnie, o 2,6 proc. w ciągu miesiąca, zmalała liczba podmiotów zawieszonych.
 
D

Deleted member 6905

Guest

W lipcu 2020 roku odnotowano wzrost produkcji sprzedanej w 20 spośród 34 działów przemysłu, poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Przemysł wraca do stanu sprzed lockdownu. Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 1,1 proc. rok do roku w lipcu 2020 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym odnotowała wzrost o 3,4 proc.
Elektronika wyciąga przemysł z zapaści

„Według wstępnych danych w lipcu br., w stosunku do lipca ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji mebli - o 24,2 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 15,3 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 14,8 proc., urządzeń elektrycznych - o 7,1 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 4,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 4,1 proc”. – czytamy w komunikacie.
Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 1,1% r/r, nieco powyżej konsensusu i naszej prognozy. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że do poziomu sprzed pandemii brakuje już tylko 3%. pic.twitter.com/bwNxF69YgG
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) August 20, 2020
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lipcem ub. roku, wystąpił w 14 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 18,4 proc., w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 15,0 proc., maszyn i urządzeń - o 13,3 proc., metali - o 9,7 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 2,8 proc., wyrobów z metali - o 2 proc., podał Urząd.
„W porównaniu z czerwcem br., wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) w lipcu br. odnotowano w 25 działach przemysłu, m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 15,9 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 9,2 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 9,1 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - po 6,6%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 6,1 proc., w produkcji mebli - o 5,9 proc”. – czytamy dalej.
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem br., wystąpił w 9 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 15,5 proc., w produkcji maszyn i urządzeń - o 8,8 proc., wyrobów tekstylnych - o 2,5 proc., podano także.
 
D

Deleted member 5360

Guest
man with a gun.jpg

Chyba spoko obrazek, nie? A czemu w dziale "Dobre wiadomości"? Ponieważ pochodzi z grupy Modern Art 20th Century i, jak można się spodziewać, części internautów obrazek nie przypadł do gustu. Pewnie sporo żałosnych komentarzy w stylu, cytuję jedne z nich: "He hates a lot of people". Pewnie sporo też w komentarzach narzekań na seksizm, nie wiem, nie czytałem. W sumie jednak wynik mojej sondy wypadł następująco: 320 laików, 40 parę serduszek oraz 20 parę spierdolin sygnalizujących swoje oburzenie kliknięciem w emokretynoikonę "ha ha". Podsumowując: ok 92,4% europejskiego społeczeństwa, wbrew lewicowej propagandzie zachowuje jeszcze zdrowe, proludzkie poglądy. No chyba że próba nie była zbyt reprezentatywna...
 

The Silence

Well-Known Member
414
2 561
Grzywna dla ekspedientki, która nie obsłużyła klientki bez maseczki

Sąd Rejonowy w Suwałkach (Podlaskie) skazał na karę 100 zł grzywny ekspedientkę jednego ze sklepów w tym mieście, która odmówiła sprzedaży artykułów spożywczych klientce bez maseczki.

Jak poinformowano PAP w suwalskim sądzie, oskarżona ekspedientka "umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny odmówiła sprzedaży towarów klientce". Sąd skazał pracownicę sklepu na karę 100 zł grzywny. Ta odwołała się od wyroku.

Do zdarzenia doszło w lipcu. Młoda kobieta weszła do sklepu bez maseczki. Ekspedientka poprosiła ją o zakrycie ust i nosa, ale klientka nie zareagowała. Kiedy młoda kobieta podeszła z zakupami do kasy, kasjerka odmówiła jej obsłużenia.

Klientka zgłosiła sprawę policji w Suwałkach, a ta skierowała do sądu wniosek o ukaranie sklepowej. Sprawa toczyła się w sądzie na podstawie kodeksu wykroczeń. Wyrok sądu nie jest prawomocny.

Kolejna rozprawa przed Sądem Rejonowym w Suwałkach została zaplanowana na 16 września.

 

The Silence

Well-Known Member
414
2 561
ee i co w tym pozytywnego?
Dobra wiadomość, bo pokazuje że odgórny nakaz noszenia szmaty na ryju w miejscach publicznych nie jest bezwzględnie uznawany przez system prawny.

Sklepy w większości odmawiają sprzedaży osobom bez nakrycia twarzy, bo boją się konsekwencji ze strony państwa. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że w normalnych okolicznościach celem handlarza jest maksymalizacja liczby klientów. Przypadek ten pokazuje, że prawnie nie jest to wcale takie zero-jedynkowe jak by się mogło wydawać, więc możliwe że sklepy też się dostosują i nie będą tego przestrzegać aż tak rygorystycznie.
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 288
3 172
Sklepy w większości odmawiają sprzedaży osobom bez nakrycia twarzy, bo boją się konsekwencji ze strony państwa.
Sam piszesz, że w większości, a nie wszytkich. Część właścicieli sklepów (lub inne osoba mające prawo do decyzji np pełnomocnicy itp) jednak pewnie dobrowolnie by nakazała klientom stosować dodatkowe środki ochrony. Bez tej informacji o intencji właściciela nie można tego zaklasyfikować do dobrych lub złych newsów.
Poza tym z tego wyroku nic nie wynika: https://bezprawnik.pl/kara-za-odmowe-obslugi-klienta-bez-maseczki/
 

Zbyszek_Z

Well-Known Member
1 019
2 452
Abstrahując od faktu, że niekoniecznie celem każdego sklepu musi być maksymalizacja klientów, to przecież takie nakazy, mogą właśnie zwiększać ich liczbę, którzy, w obawie o swoje zdrowie, będą preferować sklepy z wyższym poziomem prewencji.

Podobnie z wyganianiem zasranych żuli. Niby to klient, ale odstrasza innych klientów.

Wydaje mi się, że nieobsłużenie osoby bez maski, to coś więcej niż przestrzeganie prawa. Gdyby tylko o to chodzilo, ekspedientka powiedziałaby coś w stylu "jakby była kontrola, to ja pana upomniałam" i przeszła do skanowania produktów.
 
Ostatnia edycja:

Alu

Well-Known Member
4 600
9 575
Koniec końców to sklepikarz powinien decydować czy obsłużyć klienta czy nie. Dlaczego podejmuje taką a nie inną decyzję, jest sprawą drugorzędną. Nawet jeśli zrobił to bo chce się stosować do państwowych przepisów (albo musi), ukaranie go grzywną za to nie jest niczym pozytywnym tylko dodatkowym złem.
 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom