1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Co ostatnio czytaliście?

Temat na forum 'Hyde-Park' rozpoczęty przez Trigger Happy, 5 Maj 2010.

1. MaxStirner

MaxStirner Well-Known Member

Polubienia:
    3 865
    Ktoś tu czytał "Archipelag Gułag"? Ciekaw jestem waszych opinii, jestem w połowie pierwszego tomu, i nie moge uwierzyc jak bardzo myliłem sie co do tej książki. Latami miałem wyobrażenie, że to nudna książka dla mainstreamowych pseudointelektualistów, jakiś traktat filozoficzny czy polityczny o dupie maryni, którym pseudoelity wycieraja sobie gemby by pokazac wykształcenie.
    Po części to wynika z faktu podziwu elit, a u mnie nic co podziwiają ci z wierchuszki nie może być warte nawet przejrzenia.
    Ale w końcu postanowiłem zajrzeć - tekst nie tylko, że wciąga poprzez sypanie setkami historii ludzi więzionych za czasów Lenina i Stalina i bardzo dokładnie opisuje tortury, metody przesłuchan, życie w Łagrach, psychologie katów i ogólnie mechanizmy systemu, ale co najbardziej zaskakujące - robi to w takim kpiąco drwiącym stylu co powoduje, że bardzo dobrze to wchodzi - nie z pozycji żałobno uroczystej ze szkolnej akademii jak sie spodziewałem. Jak skończe za kilka tygodni ( 1800 stron!) to zrobie posta z co lepszymi cytatami i historiami. To jest must have, dla każdego zainteresowanego historią najnowsza imho.

2. kalvatn

kalvatn Well-Known Member

Polubienia:
    1 836
    MaxStirner

Ja to czytałem. Ale większe wrażenie zrobiła na mnie książka "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego. Może dlatego, ze była pierwsza w tej tematyce. W każdym razie mieści w sobie całą nieludzkość jaką Polakom i nie tylko przecież zgotował ten pieprzony raj na ziemi jakim była Rosja Sowiecka. No i jest zdecydowanie krótsza od Archipelegu Gułag. Na ilu stronach ( 1800 ) można się aż tak torturować.

sabat, wah i MaxStirner lubią to.
  3. MaxStirner

Polubienia:
    3 865
    Ciekawe, bo na Youtube kiedy to piszę jest audiobook pełnej wersji ( cos siedemdziesiąt kilka godzin :) po angielsku pt Gulag Archipelago, ale lektor mi coś nie podchodzi - słychać, że nagranie jest z lat 80tych. Niemniej ciekawa sprawa, jest podzielone na kasety - ile bylo ich łącznie, ze 150?

4. rawpra

rawpra Well-Known Member

Polubienia:
    4 725
    przeczytałem jakiś czas temu "neuroerotyka" i bardzo przyjemnie się czytało

5. Kalmar

Kalmar Member

Polubienia:
    32
    "Jak człowiek nauczył się pisać", Jerzy Cepik.
    Gawędziarsko napisana historia początków i rozwoju pisma, uwzględniająca wszystkie istotne dla tej kwestii cywilizacje oraz elementy biologii ewolucyjnej. Długo nad nią siedziałem, bo każda strona dostarcza tyle materiału do dalszej eksploracji z innych źródeł, że starczy na cały wieczór. Wszystkim entuzjastom lingwistyki czy antropologii jako takiej cieplutko polecam.

6. sabat

sabat Well-Known Member

Polubienia:
    1 323
    'Pamiętniki włościanina' Jana Słomki
    Wspomnienia autora który był 40 lat wójtem. Mieszkał w Dzikowie w zaborze austriackim. Opisuje życie polskich chłopów w Galicji : XIX wiek i początek XX. Pisze szczegółowo jakie wtedy było życie: jakie były wesela chrzciny rzemiosło jakie się rozwijało jakie były stosunki z Żydami z dworem jak wyglądał pobór do wojska. Opisuje też upadek Austro Węgier jego rewolucyjny przebieg i wiele więcej. Kogo interesuje polecam przeczytać.

7. Doman

Doman Well-Known Member

Polubienia:
    3 871
    "Rysowanie postaci" autorstwa Andrew Loomisa. Książka powstała w 1943 i jest adresowana do kandydatów na zawodowców.

Ja zawodowcem w rysunku nigdy nie będę, rysuję rzadko i w ramach hobby (1% do szuflady, 99% do kosza), ale nawet ten biedny kosz zasługuje na odrobinę szacunku :D. Nie jest to pozycja którą się czyta od dechy do dechy, tylko poradnik/podręcznik, więc nie tak łatwo zakończyć proces "czytania". O klasie podręcznika świadczy fakt, że drukują go na drugim końcu świata, gdzieś w Europie Wschodniej, 50 lat po śmierci autora. W tekście daje się zauważyć mocno kapitalistyczne podejście do fachu. np. są króciutkie case study rozmów z klientami, np. branży reklamowej, wydawcami (ilustracje) itd. Przy opisywaniu anatomii autor podkreśla, że konkurencja na rynku jest ogromna i ludzie z branży natychmiast zauważą, że ktoś jej nie zna. Jest dużo rad wybiegających ponad technikalia typu perspektywa, kanon itd, np. autor zwraca uwagę na pozę, na moment ruchu, na przypadki gdy warto celowo łamać kanon. W ksiażce jest dużo refleksji, uwag na marginesie. Czyta się to tak jakby człowiek obcował bezpośrednio z mistrzem a nie czytał suchy podręcznik.

Ostatnia edycja: 3 Marzec 2019
  8. MaxStirner

Polubienia:
    3 865
    @Doman - teraz czekamy na próbke wartości podręcznika. Bez cienia złośliwości czy ironii, nie daj sie prosić i wrzuć coś (tu albo w temacie o hobby czy osiągnięciach)

9. Doman

Doman Well-Known Member

Polubienia:
    3 871
    Powinienem teraz wrzucić jakiś bohomaz "przed", odczekać miesiąc i wrzucić arcydzieło "po". Hasło: tylko 4 tygodnie z Loomisem pozwoliły mu osiągnąć mistrzostwo! Prawda jest jednak taka, że książkę kupiłem niedawno i jeszcze pod tym kątem nic nie robiłem. Tak więc musiałoby upłynąć trochę czasu a ćwiczenia paść na podatny grunt - tzn. nie wiem czy zrobię jakiś postęp. Mam swoje lata, na kilkanaście lat w ogóle zarzuciłem temat w którym byłem średnio dobry jako amator. Może jakieś połączenia w mózgu obumarły? Z drugiej strony Loomis pisze, że wkurzają go teksty o "darze", bo rysunek wymaga perfekcji i żadna znana mu osoba nie osiągnęła nic bez ciężkiej pracy. Tylko nie wiem czy dobrze, bo ta "ciężka praca"...ha ha ha.
    Chciałem raczej zakomunikować, że istnieje mega zajebista książka do rysunku a nie, że od niedawna czasem sobie rysuję. Ta książka sprawdza się nawet jako album z obrazkami, bo tam są narysowane naprawdę fajne dziewczyny i widać, że rysowanie kobiet sprawiało Loomisowi więcej przyjemności niż rysowanie facetów. Toż to jako album z obrazkami jest warte swojej ceny! ;)

10. Kalmar

Kalmar Member

Polubienia:
    32
    @Doman Loomis to nieśmiertelny klasyk, ilekroć zdarzyło mi się rozmawiać z profesjonalnymi artystami (głównie komiksiarzami) to była to największa rekomendacja, sam wracam regularnie kiedy czuję potrzebę poćwiczenia i zawsze coś z niego wynoszę. :> Dorównuje tu tylko "Figure Drawing" M. Hamptona, z rzeczy do których dane mi było zajrzeć.

nazimno i Doman lubią to.
  11. kalvatn

kalvatn Well-Known Member

Polubienia:
    1 836
    nazimno i sabat lubią to.
  12. wah

wah Well-Known Member

Polubienia:
    4 133
    Norman Davies - Boże igrzysko.
    Historia Polski.

Napisana ciekawie - warto przeczytać.

13. kr2y510

kr2y510 konfederata targowicki

Polubienia:
    20 329
    Stary klasyk "Rok 3333 - Czyli sen niesłychany" - Julian Ursyn Niemcewicz.
    Książka ta jest również znana pod tytułem: "Moszkopolis, rok 3333, czyli sen niesłychany"
    W załączniku zip jest pdf.

Załączniki:

Ostatnia edycja: 27 Czerwiec 2019
  14. sabat

sabat Well-Known Member

Polubienia:
    1 323
    radzieckie saldaty rewelacja!
    Teraz czytam o głowonogach Inne umysły. Bardzo dużo ciekawostek o ośmiornicach one potrafią od środka słoik odkręcić wiedzieliście o tym??? książka rewelacja polecam polecam

Kuba lubi to.
  15. kr2y510

kr2y510 konfederata targowicki

Polubienia:
    20 329
    Ostatnio miałem problemy ze zdrówkiem i wziąłem się za czytanie.
    Ferdynand Ossendowski - "Zwierzęta, ludzie, bogowie"
    Przeczytałem po raz drugi, po wielu latach. Wiele rzeczy jest o dziwo współczesnych. Kwestia Tybetu i relacji Mongolia-Chiny jest bardziej zrozumiała. I jest trochę o moim ulubieńcu - baronie Ungernie von Sternbergu.
    Za darmo:
    https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/zwierzeta-ludzie-bogowie/

16. wah

wah Well-Known Member

Polubienia:
    4 133
    Na czym polega skuteczność rosyjskiej propagandy? Jak to możliwe, że przez ostatnich sto lat, Rosja trzyma w emocjonalnym szachu wielokrotnie silniejszy od niej pod każdym względem Zachód? O co tak naprawdę chodziło w „konflikcie kubańskim”? Czy faktycznie oś sporu leżała pomiędzy USA i komunistyczną Rosją?

Poleć forum

1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.