Absurdy politycznej poprawności

pawlis

Samotny wilk
2 382
8 860
Niemce szkalują bajki:
https://sz-magazin.sueddeutsche.de/...ein-zurueck-in-die-zukunft-tv-nostalgie-87127

- Lucke Luke jest pełen seksizmu i rasizmu, bo Indianie śmiesznie mówią i nazywają, a kobiety są wkurzające, bo chcą osiodłać Luke'a
- Fred Flinstone i Barney Rubble to debile, którzy mimo tego robią karierę w kamieniołomach (nie pamiętam, żeby byli na wysokich stanowiskach kierowniczych albo byli kierownikami budowy). A ich mądrzejsze żony zamiast robić kariery to zajmują odchudzaniem, zakupami i sprzątaniem
- Wszystkie ciekawe postacie z Kaczora Donalda są męskie, gdy Minnie i Daisy są pasywne, a Magika to ta zła.
- Asteriks jest zły, bo wszystko rozwiązuje przemocą
- Wg autorki w Asteriksie największym głupkiem jest ten sepleniący czarnoskóry pirat (Nie wiedziałem, że wada wymowy to oznaka głupoty :p. I z pewnością wskazałby większych debili w tej marce, i z pewnością byliby Rzymianie czy nawet Asparanoiks) i rysowany jest zgodnie z zasadami kolonializmu
- Smerfetka to jedyna ze Smerfów co nie ma pracy (OK, wszelkie zarzuty wobec Smerfetki są właściwe)

Końcowy akapit:
"Co szczęście, że w serialach i filmach, które dzieci oglądają dzisiaj, to normalne, że dziewczyny doświadczają przygód, matki mają pracę, chłopcy mogą okazywać uczucia, a ludzie nie są zabawni, ponieważ nie są biali. A kiedy moje dzieci dorosną i spojrzą wstecz nostalgicznie na świat seriali swojego dzieciństwa, będą, miejmy nadzieję, zaskoczone, że w tym czasie ludzie myśleli, że różowy to kolor dla dziewczyn, chłopcy nie nosili ubrań, a ludzkość zdawała się składać tylko z dwóch płci."
 

pawlis

Samotny wilk
2 382
8 860
Na platformie Disney+ zostanie wycięta z Dumbo scena z wronami.
https://screenrant.com/disney-plus-song-south-dumbo-crow-scene-cut/

Powód? Ponieważ są rasistowskimi karykaturami Afroamerykanów i ich lider ma na imię Jim Crow (i dubbinguje go biały koleś).

Kij z tym, że to imię w samym filmie nie pada (a nazwy z model sheetów się nie liczą), resztę wron dubbingują czarnoskórzy, same wrony są tymi dobrymi gośćmi, pomagają Dumbo, to dzięki nim zaczął latać i zdobywać szacun na dzielni, a w samym filmie jest inna dużo bardziej rasistowska scena, jak już szafujemy rasizmem.

No i disneyowskie wrony, mimo że oparte na Afroamerykanach, są małym miki z porównaniu z innymi kreskówki z tego okresu (ech, te blackface'y z Toma i Jerry'ego). I o zaprzestanie wroniej dyskryminacji ubiegała się niejaka Whoopi Goldberg, wiecie taka niszowa biała aktorka i wyborczyni Trumpa ;).
 
Ostatnia edycja:

pawlis

Samotny wilk
2 382
8 860
Bitwa pod Grunwaldem to była akurat tak wielokulturowa, że dzieciom w szkole, które zostały wychowane w kulcie dużego państwa narodowego, trzeba w ogóle upraszczać historię, bo nie pojmują idei prywatnej armii np. :p
A byli tam Murzyni ;)? Jeśli nie, to żadna wielokulturowość :).
 

pawlis

Samotny wilk
2 382
8 860
Nie wiedziałem, gdzie dać. Wiem, że źródło jest jakie jest, ale niepostrzeżenie dało argument na to, że lewica w domyśle równując, w praktyce robi większy burdel :).

Jak tłumaczy prof. Mirosław Bańko, tzw. żeńskie końcówki mają tradycję sięgającą XIX wieku. Były powszechnie używane w międzywojniu, a prasa - i to nie tylko kobieca - była pełna słów takich jak "doktorka" czy "filozofka". Ale potem przyszedł PRL i żeńskie końcówki popadły w niełaskę.
- Nie było odgórnego nakazu, natomiast sprzyjała temu atmosfera epoki - powiedział prof. Bańko. Jak mówi, wobec kobiet zaczęto stosować formy męskie - miała to być forma dowartościowania ich w państwie, w którym zgodnie z Konstytucją "kobieta miała równe z mężczyzną prawa".
 
OP
Staszek Alcatraz

Staszek Alcatraz

Tak jak Pan Janusz powiedział
2 701
7 657
W ten sposób każdy termin, który ma negatywny wydźwięk w społeczeństwie może zostac spacyfikowany. Na przykład czemu nie zakazać słowa morderca? Zamiast "morderca" proponuję "zdesperowany człowiek skrzywdzony przez społeczeństwo/system".
BBC zakazuje używania słowa terror w stosunku do muzułmańskich bojowników

BBC został oskarżony o „łagodzenie” terroryzmu w ramach planów skutecznego zakazu używania słowa „terror”.
Reporterzy będą „proszeni” o unikanie używania tego słowa do opisania jakiegokolwiek ataku terrorystycznego, chyba że cytują kogoś innego.
Zamiast tego odniosą się do ataków terrorystycznych, wymieniając konkretne szczegóły, takie jak lokalizacja i zastosowana metoda ataku.
Kontrowersyjny edykt oznacza, że BBC nie będzie już używać wyrażenia „atak terrorystyczny”, aby opisać masakry jak w London Bridge lub Manchester Arena.
Reporterzy opisują je jako np. atak bombowy na Manchester Arena.
Wczoraj deputowani i eksperci oskarżyli stację o „niewypełnianie obowiązku świadczenia usługi publicznej”.
David Green, były doradca Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i dyrektor naczelny think tanku Civitas, powiedział: „Jeśli nie chcą używać tego, to nie spełniają swojego obowiązku służby publicznej, który ma być jasny i dokładny.
Reporterzy BBC powinni już unikać „terroru” i „terroryzmu”, zgodnie z wytycznymi opracowanymi po raz pierwszy podczas bombardowań IRA.
Wytyczne mówią pracownikom: „Terroryzm jest trudnym i budzącym emocje tematem o znaczącym wydźwięku politycznym”. Prezenterzy używają słów „wojujący” lub „dżihadyści” jako substytutów.
Według The New Oxford Dictionary of English „terrorysta” to ktoś, kto używa „przemocy i zastraszania w dążeniu do celów politycznych”.
 

pawlis

Samotny wilk
2 382
8 860
Modelka Kathy Zhu została pozbawiona tytułu miss piękności stanu Michigan, bo cytowała statystyki czarnej przestępczości. I nie chciała zakładać hidżabu:

Swoją drogą... nie podpada to pod rasizm wobec rasy żółtej :confused:?
 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
7 599
20 553
Niekoniecznie pomylili, bo zawsze można się bawić w teatr telewizji.

Tego rodzaju podejście zawsze można obronić z pozycji wyzwania aktorskiego i wcielania się w rolę. Ale jeśli widzowie postawią na bojkot przedstawień podejrzewanych o poprawność polityczną, to kwestie artystyczne i tak zejdą na dalszy plan za biznesowymi. Niczego to nie zmienia.

Inna sprawa, że nikomu jakoś nie przyszło do głowy, żeby z tego powodu białych obsadzić w rolach Malcolma X i M.L. Kinga i walnąć czarnego Nixona. Bólom dupy nie byłoby końca, ale eksperyment byłby fajny.
 

Claude mOnet

Well-Known Member
976
1 874
Problem w tym, że oni pomylili film z teatrem, a kwestia politycznej poprawności pozostaje nadal, bo w przeciwnym razie temat ten nie byłby poruszany.
Dokładnie, kiedyś w teatrze (np. antycznym) role żeńskie grali wyłącznie mężczyźni. Film od teatru różni się tym czym telewizja od radia...

Ps. Problem z Youtuberami i ogólnie ludźmi w polskim światku medialnym jest taki, że maja oni z reguły bardzo niewielką wiedzę o świecie i kulturze. Przykre to. O tempora! O mores!
 
Do góry Bottom