Zwierzęta

nazimno

Well-Known Member
89
468
Żelazny ślimak. Buduje swój pancerz z żelaza i siarki.
Zamieszkuje ściany kominów hydrotermalnych na polu Kaireri, na dnie Oceanu Indyjskiego. Kominy hydrotermalne są wytworem sił geotermalnych, połączenia oddziaływań wody, minerałów i magmy. Woda przepływa przez głębokie szczeliny w dnie oceanicznym. Wzbogacona o minerały i ich związki jest rozgrzewana przez ciepło z wnętrza ziemi. Przez szczeliny w dnie, szerokości od kilku centymetrów do 1,5 metra, jest wyrzucana na powierzchnię. Ma wtedy temperaturę około 400°C. Życie w takim miejscu wydaje się być niemożliwe.
komin-hydrotermalny-black-smoker-nn-e1366025108767.jpg


W takim właśnie miejscu odnaleziono niewielkiego (4 cm) żelaznego ślimaka, którego muszla zbudowana jest ze związków żelaza i siarki, a nie, jak jak w przypadku większości zwierząt, węgla i wapnia.

crysomallon-squamiferum-2.jpg


Jego noga – ta reszta, poza muszlą, gębą i czułkami – pokryta jest długimi, efektownymi łuskami z siarczków żelaza, m.in. pirytu, znanego jako „złoto głupców”. Łuski mają właściwości magnetyczne.

Prawdziwym majstersztykiem natury jest muszla – kompozytowa, trzywarstwowa zbroja, której budowa jest inspiracją dla współczesnych inżynierów. Pierwsza, cienka warstwa zawiera siarczki żelaza, których cząsteczki wbudowane są w organiczną nano sieć. Druga warstwa jest organiczna, gruba i gąbczasta. Trzecia warstwa przypomina budową klasyczne skorupy ślimaków, wytworzone ze związków węgla i wapnia. Taka muszla nie tylko chroni przed wysoką temperaturą i rozpuszczeniem przez kwasy – jest niezwykle wytrzymała, np. na próby zmiażdżenia przez kraby.

Jego układ trawienny jest bardzo zredukowany. Jak wielu mieszkańców kominów hydrotermalnych żyje w symbiozie z bakteriami chemosyntetyzującymi.

W 2011 odnaleziono inną odmianę ślimaka – białą wersję. Nie korzystają one z takich ilości siarczków żelaza, stąd kolor.


Czarny

crysomallon-squamiferum-3-czarny.jpg


Biały

crysomallon-squamiferum-3-biac582y.jpg

https://kreatury.wordpress.com/2013/04/15/zelazny-slimak/
https://en.wikipedia.org/wiki/Scaly-foot_snail
 
Do góry Bottom