Zwierzęta

kr2y510

konfederata targowicki
12 187
20 803
Ludzie coraz częściej mają kamery, które monitorują nie tylko obejście. Dzięki temu wiadomo, co robią zwierzaki pod nieobecność "Pana swego żywiciela jedynego" lub Panci. Husky w akcji.
 

nazimno

Active Member
82
255
Żelazny ślimak. Buduje swój pancerz z żelaza i siarki.
Zamieszkuje ściany kominów hydrotermalnych na polu Kaireri, na dnie Oceanu Indyjskiego. Kominy hydrotermalne są wytworem sił geotermalnych, połączenia oddziaływań wody, minerałów i magmy. Woda przepływa przez głębokie szczeliny w dnie oceanicznym. Wzbogacona o minerały i ich związki jest rozgrzewana przez ciepło z wnętrza ziemi. Przez szczeliny w dnie, szerokości od kilku centymetrów do 1,5 metra, jest wyrzucana na powierzchnię. Ma wtedy temperaturę około 400°C. Życie w takim miejscu wydaje się być niemożliwe.


W takim właśnie miejscu odnaleziono niewielkiego (4 cm) żelaznego ślimaka, którego muszla zbudowana jest ze związków żelaza i siarki, a nie, jak jak w przypadku większości zwierząt, węgla i wapnia.Jego noga – ta reszta, poza muszlą, gębą i czułkami – pokryta jest długimi, efektownymi łuskami z siarczków żelaza, m.in. pirytu, znanego jako „złoto głupców”. Łuski mają właściwości magnetyczne.

Prawdziwym majstersztykiem natury jest muszla – kompozytowa, trzywarstwowa zbroja, której budowa jest inspiracją dla współczesnych inżynierów. Pierwsza, cienka warstwa zawiera siarczki żelaza, których cząsteczki wbudowane są w organiczną nano sieć. Druga warstwa jest organiczna, gruba i gąbczasta. Trzecia warstwa przypomina budową klasyczne skorupy ślimaków, wytworzone ze związków węgla i wapnia. Taka muszla nie tylko chroni przed wysoką temperaturą i rozpuszczeniem przez kwasy – jest niezwykle wytrzymała, np. na próby zmiażdżenia przez kraby.

Jego układ trawienny jest bardzo zredukowany. Jak wielu mieszkańców kominów hydrotermalnych żyje w symbiozie z bakteriami chemosyntetyzującymi.

W 2011 odnaleziono inną odmianę ślimaka – białą wersję. Nie korzystają one z takich ilości siarczków żelaza, stąd kolor.


CzarnyBiały


https://kreatury.wordpress.com/2013/04/15/zelazny-slimak/
https://en.wikipedia.org/wiki/Scaly-foot_snail
 
Do góry Bottom