1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Zapodaj coś ciekawego

Temat na forum 'Hyde-Park' rozpoczęty przez nowy.świt, 14 Styczeń 2013.

 1. Gie

  Gie Libnetarianin

  Posty:
  220
  Polubienia:
  413
  Jak zbudować sejf z klocków lego.
   
 2. Tralalala

  Tralalala Guest

  Nie wszędzie tylko jeden lub kilka celów i nie dzwonić tylko wysyłać maila dbając o anonimowość.
  To może poskutkować zwiększeniem ilości policjantów lub wprowadzeniem stałej ochrony danych obiektów o ile będzie to stałe.
   
 3. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  7 664
  Polubienia:
  12 706
  Nie wiedziałem gdzie to wrzucić (tolep)

  CRrqrdgXAAAGcNP.png

  Socjalista broni zasad kapitalizmu w USA

  [​IMG]
  Mariusz Zawadzki, Waszyngton 2015-10-19, ostatnia aktualizacja 2015-10-19 14:55:55

  Lewicowy kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych Bernie Sanders nie chce pieniędzy od Martina Shkreliego, młodego biznesmena, który w pogoni za szybkim i łatwym zyskiem pobił wszelkie rekordy bezczelności.

  32-letni Shkreli zdobył rozgłos po artykule w "New York Timesie", gdzie opisano, jak jego firma Turing Pharmaceuticals kupiła w sierpniu prawa do daraprimu, leku na toksoplazmozę, czyli zakażenie pierwotniakami Toxoplasma gondii. Dla większości ludzi jest ono zupełnie niegroźne, ale dla pacjentów z obniżonym poziomem odporności - niemowląt albo chorych na AIDS czy raka - może być śmiertelne. Dlatego daraprim może być lekiem ratującym życie.

  Następnego dnia po zakupie praw do daraprimu Shkreli podniósł jego cenę z 13 dolarów i 50 centów do 750 dolarów, czyli ponad pięćdziesięciokrotnie. - Musieliśmy to zrobić, żeby lek zaczął przynosić zyski - wyjaśniał szef Turing Pharmaceuticals w telewizji Bloomberg. - Poprzedni producenci oddawali go za półdarmo. Leczenie toksoplazmozy wymaga przyjęcia około stu tabletek, więc przy poprzedniej cenie koszt ratowania życia wynosił zaledwie 1350 dolarów. Tymczasem kuracje niektórymi lekami na raka, czy inne rzadkie choroby, kosztują setki tysięcy dolarów...

  Shkreli mówił z uśmiechem i pewnością siebie menadżera funduszu inwestycyjnego z Wall Street, którym był, zanim skupił się na biznesie farmaceutycznym. Ale jego argumentacja, jak ocenili eksperci po artykule "New York Timesa", jest totalnym bullshitem, lub mówiąc po polsku, kłamliwą bzdurą.

  Jeśli trzymać się logiki Shkrelego, to antybiotyki, które ratują życie - na masową skalę przecież! - powinny kosztować majątek. W porównaniu z nimi drogie leki na raka ratują znacznie mniej ludzi. Ale powstały dzięki najnowszym badaniom, które pochłaniają ogromne pieniądze. Muszą kosztować dużo, żeby firmom farmaceutycznym opłaciło się prowadzić te badania.

  Tymczasem daraprim jest lekiem starym, niemal tak starym jak antybiotyki. Prawa patentowe na niego wygasły w 1953 roku. W jego wytwarzanie niemal w ogóle nie trzeba inwestować. Koszt produkcji pojedynczej tabletki, jak szacują eksperci, wynosi około jednego dolara!

  Kiedy wybuchła afera, Shkreli obiecał, że "trochę" obniży cenę leku, ale nie powiedział kiedy ani o ile. Od dwóch miesięcy obowiązuje stawka 750 dolarów, co oznacza, że po dodaniu marży apteki można daraprim kupić za ok. 800-900 dolarów za pigułkę. Kto za to płaci? Większość pacjentów w USA jest ubezpieczona przez prywatne firmy, więc płacą one albo państwo - jeśli chory ma ponad 65 lat albo jest na tyle biedny, że załapuje się na darmową opiekę zdrowotną w ramach programu Medicaid. Co do nieszczęśników, którzy nie są ubezpieczeni (a takich jest w Ameryce wciąż ok. 30 mln), to jeśli zachorują na toksoplazmozę, dostaną pięciocyfrowy rachunek w dolarach, który albo zapłacą sami, albo będzie go próbował ściągać komornik.

  Shkrelego to wszystko naturalnie mało obchodzi. - Póki co, w Ameryce obowiązuje zasada, że producent leku sam ustala jego cenę wedle własnego życzenia! - wesoło wyjaśniał w telewizji CBS. I jakby rozgłosu było mu mało, dokonał kilka dni temu prowokacji - żeby jeszcze dobitniej pokazać wszystkim swoim krytykom wysunięty w górę środkowy palec.

  Cóż to za prowokacja? Otóż szef Turing Pharmaceuticals wpłacił 2700 dolarów na kampanię wyborczą senatora Berniego Sandersa, który sam siebie nazywa "socjalistą" i piętnuje nadużycia w przemyśle farmaceutycznym (2700 dolarów to najwyższa dopuszczalna kwota, jaką prywatna osoba może przekazać kandydatowi na prezydenta; Sanders jest sensacją kampanii wyborczej, jak wskazują sondaże w wyścigu po nominację Partii Demokratycznej zajmuje drugie miejsce po Hillary Clinton, ale w niektórych stanach ją wyprzedza).

  Sztab Sandersa początkowo nie zdawał sobie sprawy, że ma takiego nieoczekiwanego darczyńcę, bo w sumie już ponad 650 tys. Amerykanów przelało mu jakieś pieniądze (zwykle po kilkadziesiąt dolarów). Ale we wtorek Shkreli pochwalił się na twitterze, że zasponsorował senatora. W piątek rzecznik kandydata Michael Briggs ogłosił, że 2700 dolarów przekazane zostanie na szpital Whitman-Walker w Waszyngtonie. - Nie bierzemy pieniędzy od chłopca, który stał się symbolem pazerności firm farmaceutycznych - wyjaśniał.

  Sanders od lat wskazuje na przyczyny, dla których koncerny farmaceutyczne robią, co chcą. Pierwsza to zakaz sprowadzania leków z zagranicy. Obowiązuje on nie tylko importerów, ale nawet osoby prywatne. W USA można zażywać jedynie rodzime leki zatwierdzone przez federalny urząd ds. żywności i leków. Za granicą jest wiele tanich odpowiedników (również daraprimu), ale szpitale i lekarze w USA nie mogą ich aplikować pacjentom, bo nie mają one certyfikatu.

  W 1999 roku Sanders, który wtedy był deputowanym niższej izby w Kongresie, zorganizował wycieczkę emerytów do Kanady. Wsadził ich w autobusy i pojechał z nimi kupić leki po drugiej stronie granicy - dokładnie takie same jak amerykańskie, tylko kilka razy tańsze. Niestety happening nie przyniósł rezultatów.

  Zniesienie zakazu importu początkowo planował Barack Obama w swojej reformie służby zdrowia, ale musiał się z tego wycofać pod naciskiem lobby farmaceutycznego ("postępowi" Demokraci tacy jak Sanders mówili wtedy, że prezydent "zdradził", ale bez tego ustępstwa ustawa o reformie nie miała szans przejść w Kongresie).

  Skoro nie można sprowadzać leków z zagranicy, to czemu, zapyta ktoś, żadna amerykańska firma (inna niż Turing Pharmaceuticals) nie zacznie produkować odpowiednika daraprimu w USA? Przecież nie jest chroniony patentem od ponad 60 lat. Gdyby była konkurencja, to cena niechybnie by spadła.

  Niby prawda, ale najpierw nowy producent musiałby zdobyć w urzędzie ds. żywności i leków w Waszyngtonie certyfikat na nowy lek. Oczekiwanie na taki certyfikat trwa średnio około trzech lat. Przez ten czas Shkreli, korzystając z pozycji monopolisty, zainkasuje setki milionów dolarów.

  Warto zwrócić uwagę, że Sanders, najsłynniejszy socjalista Ameryki, w tej sprawie domaga się jedynie... przywrócenia reguł kapitalizmu. Czyli - wolnego rynku leków w USA. Tymczasem Shkreli, choć uchodzi za dzikiego, bezwzględnego kapitalistę, tak naprawdę jest tylko cwaniaczkiem korzystającym z tego, że w Ameryce - przynajmniej na rynku lekarstw - nie ma wolnego rynku. Tzn. nie ma kapitalizmu.

  Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.pl - http://wyborcza.pl/0,0.html © Agora SA
   
 4. pawel-l

  pawel-l Ⓐ hultaj

  Posty:
  1 829
  Polubienia:
  6 490
 5. MaxStirner

  MaxStirner Well-Known Member

  Posty:
  2 327
  Polubienia:
  3 865
  Jeśli są u nas studenci prawa (nienawidze legalistów, z drugiej strony legalista wolnościowiec to chyba cud, w obecnym systemie taki mógłby bardzo sie przydać, zwłaszcza jako sedzia lub prokurator serio) mam dla was ciekawą rozrywkę którą sam od pewnego czasu praktykuję - na YT istnieją kanały specjalizujące sie w uploadowaniu całych nagranych rozpraw lub procesów. Widocznie, tak przypuszczam, prawo nakazuje nagrywanie całych sesji: są to sprawy wszelkiego rodzaju, od dilowania trawką po morderstwa (te sie oczywiscie najlepiej ogląda). Niekiedy są wszystkie rozprawy z procesu, niekiedy kilka - zależy od sprawy i kanału. Ale są ich dziesiątki.
  U nas to byłoby chyba niemożliwe, bo twarze morderców sie zakrywa i chroni, z kolei nie zawsze jest to w porządku, bo oglądać 8 godzin rozprawy biedaka którego skazano za dilerke marysi, i pokazuje sie jaki to straszny kryminał - serio żal i szlag mnie trafia

  Przykład - skazanie za morderstwo, dwie gimnazjalistki zabiły koleżankę:
  Opis sprawy:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Murder_of_Skylar_Neese
  Jak znajde jakieś ciekawe, wrzuce jeszcze później edytując ten post
   
  Ostatnia edycja: 20 Październik 2015
 6. inho

  inho Well-Known Member

  Posty:
  1 531
  Polubienia:
  3 484
 7. WnusioPinoczeta

  WnusioPinoczeta Dawniej "Arturek"

  Posty:
  666
  Polubienia:
  1 480
 8. WnusioPinoczeta

  WnusioPinoczeta Dawniej "Arturek"

  Posty:
  666
  Polubienia:
  1 480
 9. libertarianin.tom

  libertarianin.tom akapowy dogmatyk

  Posty:
  2 591
  Polubienia:
  5 670
  Szukalem sobie jakichs dobrych angielskich dialogow dotyczacych wynajmowania mieszkan i znalazlem....pierdolona agitke:

  http://www.eslfast.com/robot/topics/apartment/2apartment10.htm

  Jeden z dialogow:

  W akapie byloby:

   
  simek lubi to.
 10. nuri

  nuri Well-Known Member

  Posty:
  294
  Polubienia:
  1 681
  W monarchii jest tak:

  [​IMG]

  A bywało tak:

  [​IMG]
   
 11. Denis

  Denis Well-Known Member

  Posty:
  3 839
  Polubienia:
  7 716
  Pierwszy pomnik Vadera na świecie!

  Ciemna strona mocy przegoniła bolszewika. W Odessie stanął pomnik Dartha Vadera

  [​IMG]

  Pomnik Lenina w Odessie nie przypomina już swojego pierwowzoru. Na miejscu głowy ikony komunizmu znalazła się maska jednej z głównych postaci "Gwiezdnych Wojen". Lenin dostał też charakterystyczny dla fantastycznej postaci strój i czarną pelerynę. To pomysł Odessy na realizowanie ustawy dekomunizacyjnej obowiązującej na Ukrainie.

  Na mocy wprowadzonych przez Ukrainę ustaw z ulic ukraińskich miast muszą zniknąć pomniki Lenina.

  Wykonaniem projektu zajął się rzeźbiarz Alekasandr Miłow.

  - Dostaliśmy zadanie, aby usunąć pomnik Lenina. Sponsorem nowego pomnika została Internetowa Partia Ukrainy.

  Główny kandydat tej partii w lokalnych wyborach sam siebie nazywa właśnie Darthem Vaderem. Ma on za sobą nieudaną próbę startu w wyborach prezydenckich, kiedy to urząd nie był w stanie zweryfikować jego tożsamości. Wczoraj odsłonił pomnik w stroju bohatera "Gwiezdnych Wojen", a towarzyszyły mu inne postaci z filmu.


  Poniżej majowy spot wyborczy kandydata Internetowej Partii Ukrainy na mera Odessy i Kijowa. "To nasze miasto. Na wieki nasze!" – krzyczy na szczycie słynnych Schodów Potiomkinowskich w Odessie Darth Vader.

   
  sabat, snajper, nuri oraz 7 uzytkowników lubi to.
 12. MaxStirner

  MaxStirner Well-Known Member

  Posty:
  2 327
  Polubienia:
  3 865
  Księga Pieśni - śpiewnik z nutami - z biblioteki miejskiej miasta Bruges - manuskrypt z roku 1542. Szczególne jest w nim to, że poniższy obrazek to inicjał, czyli ozdobna początkowa litera, z pieśni "Ave Maria"...

  [​IMG]
   
 13. WnusioPinoczeta

  WnusioPinoczeta Dawniej "Arturek"

  Posty:
  666
  Polubienia:
  1 480
  https://polkawszwecji.wordpress.com...zwecji-do-ktorych-sie-nigdy-nie-przyzwyczaje/

  Zacznę od szkolnictwa, bo pracuję w przedszkolu i trochę na te tematy wiem. Uważam, że dzieciaki są ZA MAŁO edukowane i zbyt wiele czasu daje się im na swobodną, często do niczego nieprowadzącą, zabawę. Inna rzecz, która mnie wręcz boli, to to, że nie winduje się tu dzieci szczególnie utalentowanych. Moje próby na skierowanie uwagi i zajęcie się szczególnie uzdolnioną plastycznie dziewczynką spełzły na niczym, co bardzo opłakałam. Prawo szwedzkie mówi, że wszyscy mają być równi, ale w praktyce wygląda to tak, że dużą pomoc ofiaruje się dzieciom z kłopotami w nauce (co jest bardzo fajne, mądre i pożyteczne), ale za to z dziećmi wybitnymi szkoła nie robi nic.
   
 14. WnusioPinoczeta

  WnusioPinoczeta Dawniej "Arturek"

  Posty:
  666
  Polubienia:
  1 480
 15. pawel-l

  pawel-l Ⓐ hultaj

  Posty:
  1 829
  Polubienia:
  6 490
  snajper i FatBantha lubią to.
 16. Szynka

  Szynka Złota szynka wolnego rynku.

  Posty:
  1 189
  Polubienia:
  1 856
  Nie bardzo rozumiem jaki oni mają dylemat w tym przypadku. Samochód musi chronić życie i zdrowie pasażerów za wszelką cenę. Inaczej nikt go nie kupi. Oczywiście pod warunkiem istnienia wolnego rynku, bo może będą dostępne jedynie "utylitarystyczne" samochody.
   
 17. jkruk2

  jkruk2 A fronte praecipitium a tergo lupi

  Posty:
  828
  Polubienia:
  2 134
 18. mikioli

  mikioli Well-Known Member

  Posty:
  2 573
  Polubienia:
  4 478
  Bzdura... przecież zaorał to Friedman w rozmowie z młodym Moore'm... Ludzie kupują takie "bezpieczeństwo" jakie "potrzebują" w kontekście rachunku zysków i strat.
   
 19. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 322
  Polubienia:
  18 982
  Nigdy nie kupiłbym utylitarystycznego samochodu. Mam nadzieję, że na wolnym rynku samochodów programowanych będą do wyboru też samochody przestrzegające etyki cnót oraz deontologiczne z napędem na tylną oś, przestrzegające zasady podwójnego skutku. :p
   
  snajper i kr2y510 lubią to.
 20. WnusioPinoczeta

  WnusioPinoczeta Dawniej "Arturek"

  Posty:
  666
  Polubienia:
  1 480
  w Akapie/Minarchizmie nie będzie pasów dla pieszych tylko kładki, bo to strata pieniędzy a konkurencja nie śpi (rząd natomiast jako monopolista ma gdzieś korki i na dodatek zarabia na paliwie z akcyzy, więc im więcej postoją i spalą dziennie paliwa - tym lepiej dla nich - w przeciwieństwie do państwowych dróg - prywatne nie mają interesu w korkach)

  A obrazek nie jest dylematem moralnym - to pieszy ma uważać na drodze a nie samochód.

  Tak więc pozostają dwa pytania i odpowiedzi zarazem:

  1. Czy na obrazku A i C mamy do czynienia z blokadą drogi przez protest proletariuszy/związkowców/ekologów itd (jeśli tak to moralnie uzasadnionym czynem jest dodać gazu a nie wypierdolić w bandę, zabijając siebie - człowieka cywilizowanego, pożytecznego przedsiębiorcę, którego stać na samochód z autopilotem, aby ratować odpady ludzkie - to jest oczywiście obrzydliwe, a nie moralne)
  2. Czy na obrazku B jest niedorozwój umysłowy, który nie patrzy w lewo i prawo przed przejściem przez ulicę? (lub przyjechał ze Szwecji i uważa, że rowerzysta i pieszy jest najważniejszy na drogach) - Jeśli tak to tu również należy dodać gazu - bo niższy chów musi wymrzeć.

  Jeśli w dalszym ciągu będziemy moralność utożsamiać z dostosowywaniem się do ćwierć-świadomych ameb, które nie wiedzą co się dzieje dookoła nich - to za 200 lat anty-ewolucji będzie trzeba każdemu zakładać kaski na łeb i ochraniacze, bo będą się obijać o słupy.
   
  Ostatnia edycja: 28 Październik 2015

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.