Zabawa w literki (MBTI) i testy osobowości

Czy literki to druga w kolejności najważniesza rzecz w życiu (po lajkach)?

  • Tak!

    Votes: 15 32,6%
  • Nie!

    Votes: 11 23,9%
  • Nie wiem.

    Votes: 3 6,5%
  • Wiem, ale nie powiem.

    Votes: 8 17,4%
  • Nie obchodzi mnie to, ale się wypowiem.

    Votes: 9 19,6%

  • Total voters
    46

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
ludzie z taką osobowością na ogół, ani nie poświęcają wiele czasu i środków swojej seksualności, ani się nad nią specjalnie nie rozwodzą.
Z opowiastek IMHO wynika, że dosyć konkretnie i sprawnie do tego podchodził, zamiast tracić zbyt dużo czasu na otoczkę.
Poza tym ochoty na seks (tak rozumiem libido) się nie kontroluje w pełni umysłem. Po prostu swędzi w gaciach i trzeba coś z tym zrobić.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Oj tam, mnie się po prostu niezbyt to zgadza. Na żywo, z zachowania Krzysio raczej mi nie przypominał INTPa, przędzej ENTPa. A różnica leży po prostu w sile (kolejności) funkcji poznawczych:

intp_cognitive.gif
entp_cognitive.gif

INTP______________________________ ENTP

Jeżeli w tym teście miał bardzo niewielką róznicę w pierwszym wymiarze - między introwersją a ekstrawersją - to całkiem możliwe, że źle go sklasyfikowało. Dlatego ja wolę ostatecznie testy, które nie starają się was przyporządkowywać do danego typu, tylko podają moc poszczególnych funkcji kognitywnych, tak jak Keys2Cognition.

Wtedy dają wyniki w takiej formie (tutaj moje):
jHoqAnY.png

A dalej to my interpretujemy, do jakiego typu to pasuje. To jest o wiele lepsze rozwiązanie, bo ostateczne przypasowanie i interpretacja należy do nas, a nie do jakiegoś skryptu.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Krzysio to INTP-owy mesjasz,...
Mesjasz TAK! ;)

...który narodził się aby znieść III aksjomat
Ale nie znieść, a przywrócić i postawić go ponad wszystkimi pozostałymi.


Na żywo, z zachowania Krzysio raczej mi nie przypominał INTPa, przędzej ENTPa. A różnica leży po prostu w sile (kolejności) funkcji poznawczych:
Powinieneś rozważyć możliwość, że twój algorytm rozpoznawania literek na podstawie spotkań na żywo, wymaga upgrade'u do nowszej wersji.
 
Ostatnia edycja:

inho

Well-Known Member
1 635
4 511
Zrobiłem sobie znowu parę tych testów i mam mieszane uczucia. Na stronie głównej (?) mbti mam różne wyniki w zależności od tego, czy robię test po angielsku czy po polsku (niektóre pytania mają inny sens, ale nie wiem czy ich ewaluacja jest odpowiednio skorygowana). Później, gdy czytam opisy, to mam wrażenie, że zgadza się spora cześć, ale część się bardzo nie zgadza. Do moich ogólnych odpowiedzi najbardziej odpowiadałby miks dwóch lub nawet trzech typów. Problemem jest znowu to, że moje wyniki w testach zależą od tego, czy przeważą kwestie osobiste, zawodowe, systemowe/polityczne... W teście na innej stronie wychodzi mi: entp (e/i: 51%/49%).

W sumie wychodzą mi: intj/istj/intp/entp...

Mój wynik na K2C:

TY8zm2a.png


Najlepszy moim zdaniem jest test na: http://hexaco.org/hexaco-online
Zamiast systemu mbti, pokazuje wyniki w systemie Big-5 z wyróżnieniem składowych. Dopiero po tym teście widzę, dlaczego mam problem z mbti. Część moich wyników wygląda tak (czarna kropka to mój wynik, czerwona kreska to mediana wyników badanych osób, szare pole oznacza środkowe 80% badanych - czyli lewa granica szarego pola to 10. percentyl, a prawa 90. percentyl):

RaMOWV2.png


Tu widać np.:
W kategorii "Skrupulatność" jest składowa "organizacja", która jest poniżej mediany, a reszta składowych daleko powyżej mediany. Gdyby na "organizację" składałoby się więcej pytań systemowych, a nie osobistych, to byłoby jeszcze bardziej na lewo.
W kategorii "Otwartość" jest składowa "wrażenia estetyczne", którą najwidoczniej mam w d... ( ;) ) za to pozostałe składowe są po przeciwnej stronie mediany.

W innej kategorii, której nie widać na screenie powyżej, jest taka sytuacja, że w ogólnej kategorii mam wynik tuż przy medianie, natomiast w składowych mam 2 podkategorie poniżej 10. percentyla i 2 podkategorie powyżej 90. percentyla. Te dwie pary się nawzajem znoszą i wychodzi ogólna mediana. :)

Nie dziwi mnie więc teraz niedokładność pomiarów mbti. Jeśli mam wysoko osobisty perfefekcjonizm, rozwagę i staranność, to choć mam np. wysoko otwartość, to w niektórych mbti wychodzi mi typ osobowości lubiący ściśle narzucone reguły i hierarchię...

Może @kr2y510 też nie jest takim typowym intp-em z opisu mbti... ;)
 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Powinieneś rozważyć możliwość, że twój algorytm rozpoznawania literek na podstawie spotkań na żywo, wymaga upgrade'u do nowszej wersji.
Rozważałem, tym bardziej przy jednorazowym spotkaniu. O upgradzie nie ma mowy, bo kończy się z tym, co się dostało - poprawić tego nie ma jak. Natomiast w rozmowie z nami - zupełnie obcymi ludźmi - radziłeś sobie nawet jeśli nie jak skrajny ekstrawertyk, to przynajmniej ktoś z dość silnym Fe. To mi raczej wskazywało na ENTPowość. Kiedy typowy INTP chce zabawić kogoś gawędą, to efekty znacząco odbiegają od tego, co ja tam w Katowicach widziałem... :)

A do tego dochodzi natrzaskane 10.000 postów na forum. Większość introsiów nie jest tak wysokoenergetyczna no i nie odczuwa potrzeby intensywnej komunikacji z innymi - a przecież bywało, że miałeś o wiele większą przewagę nad całą resztą stawki, gdy forum było bardziej żywotne. Taka prosta statystyka też raczej wskazywała na ekstrawersję. Dlatego trochę się zdziwiłem, bo obok kawadora zakładałem Cię jako drugiego, naczelnego ekstrawertyka libnetu.

Introwersja w tym teście wyszła Ci jakoś zdecydowanie, czy ledwo, tuż obok granicy?
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
A nie, to przy takiej różnicy, nawet najbardziej skiepszczone testy nie powinny się mylić. Czyli trzeba pogrzebać obiecującą hipotezę o krzysiowej ekstrawersji.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
A do tego dochodzi natrzaskane 10.000 postów na forum. Większość introsiów nie jest tak wysokoenergetyczna no i nie odczuwa potrzeby intensywnej komunikacji z innymi

To skąd na forum tylu introwertyków z dużą ilością postów?
U mnie forum nie powoduje zauważalnego zmniejszenia energii.
Po zlocie pewnie będę musiał się regenerować ze dwa miesiące.
 
Ostatnia edycja:

inho

Well-Known Member
1 635
4 511
Nie bierzcie tych typów osobowości zbyt poważnie. ;) Nawet dla osób, którym wynik zgadza się idealnie z ich osobowością, to wciąż nie jest ostateczny wyznacznik zachowania i postępowania. Typ osobowości może wykazywać mniej lub bardziej dokładnie pewne preferencje, a nie zdolność lub niezdolność do czegokolwiek. Na przykład ekstrawertykom może być łatwiej w zawodzie aktora, ale to nie znaczy, że introwertycy nie mogą być aktorami - może być trudniej, mogą potrzebować więcej czasu, żeby się przełamać itp.

Kirk Hammett opowiadał jakiś czas temu, że uciekł z Californi, przeprowadził się na odludzie i hoduje pszczoły... :) Ciekawe, co by mu testy mbti wykazały: z jednej strony gra koncerty na żywo np. przed milionem fanów w Moskwie, czy gdzie to tam było, z drugiej strony odcina się od świata i ludzi...

Cokolwiek wychodzi w tych testach – nie identyfikuje jednoznacznie danej osoby. W testach jest pomijanych wiele ludzkich cech. Weźmy np. inteligencję: czy idiota z typem xxTx będzie lepszym analitykiem niż geniusz intelektualny z typem xxFx?
 
Ostatnia edycja:

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
Nie bierzcie tych typów osobowości zbyt poważnie. ;) Nawet dla osób, którym wynik zgadza się idealnie z ich osobowością, to wciąż nie jest ostateczny wyznacznik zachowania i postępowania. Typ osobowości może wykazywać mniej lub bardziej dokładnie pewne preferencje, a nie zdolność lub niezdolność do czegokolwiek.
Dokładnie. Można nabyć umiejętności ujawniane w pewnych sytuacjach, które będą sugerowały całkowicie inny typ osobowości, niż ktoś ma.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
@Ciek tabelka z literkami na pierwszej stronie zginęła.

Tu jest dobra tabelka relacji, jakby ktoś potrzebował:
https://falconnl.github.io/TypeSquare/

A i mój profil kognitywny. Mam dość mocno rozwinięte Fi i Ti jak na ISTJ.
I w sumie najsilniejsze u mnie jest Thinking. Ale to może dlatego, że próbuję opanować to Fi.
Ze strony intuicji nie ma zagrożenia :D

Cognitive-Profile-Alu.png

Dziwne jest trochę mieszanie częstotliwości użycia, preferencji i skilla.
Jedno nie świadczy o drugim albo trzecim. Pytania pokazują jedynie co aktualnie przeważa.
 
Ostatnia edycja:

rawpra

Well-Known Member
2 741
5 407
zrobilem rozeznanie na pewnym lewicowym forum i się okazało że jest tam trochę ludzi którzy mówią że są intp, nazbol, ankom i lewicowy komunista
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 729
4 693
Mnie literki pasują ale mam do nich jedno zastrzeżenie czy wątpliwość - na ile to rzeczywiście ja, a na ile moje wyobrażenie o sobie, ile w tym własnej wizji i czy gdyby dać to komuś kto dobrze mnie zna, to czy wypełniając uzyskałby ten sam rezultat o mnie?
W sumie trzeba to kiedyś potestować..
Ale moja klasyfikacja zgadza sie z tym co o sobie mysle
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Koleś z kanału, który lubiłem oglądać (INTJ), usunął wszystkie filmy, bo nie wierzy już w literki, bo nienaukowe, a przede wszystkim utrudniają one ludziom neutralną, obiektywną obserwację świata i innych ludzi. Jako trzecią przyczynę podaje powiązania z okultyzmem.
http://www.intjs.org/mbti-carl-jung-enneagram-dark-side/
Ale fajny meltdown... W sumie to śmieszne, że ten koleś dopiero teraz poznał Junga z jego dziwactwami i na ich podstawie wyrobił sobie zdanie o MBTI.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
Najfajniesza końcówka

Finally, the best decision I ever made was accepting Jesus Christ as my Lord and Savior. The Bible says that we are all sinners, but when we believe on the Lord Jesus Christ, we are saved from the penalty of our sin, which is death (here’s a good video). Believing on Jesus Christ means that you trust in Him, commit your life to Him, and that you believe that he died for your sins and was raised on the third day. The Bible teaches that there is only one way to heaven: Jesus Christ (Acts 4:12).

ok...

na pewno jak ktoś nie radzi sobie sam ze sobą i szuka oparcia w literkach to może być problem :)
 
Do góry Bottom