Wyższość Linuksa nad Windowsem

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
Ql1dsZC.jpg
 
C

Cngelx

Guest
Mimo, że używam na swojej stacjonarce obecnie sterowników Catalyst (czyli komercyjnych od AMD) to rozważam jednak przejście na sterowniki opensource.

Powód jest następujący: już od dawna z wykorzystaniem QEMU można używać GPU Passthrough, czyli majac 2 karty graficzne można odpalić sobie wirtualkę z Windowsem, jedną kartę graficzną przekierować na Windowsa, na Windowsie zainstalować sterowniki i już nie ma potrzeby jebania się z dual-bootem. Pójdzie każda gierka, zaawansowany program graficzny itd.. z ok. 95% wydajności maszyny fizycznej. Ale jednak, żeby to osiągnać to trzeba używać na hoście (linuksowym) Direct Rendering Manager, który musi być wyłączony gdy korzysta się ze sterowników komercyjnych AMD i nVidia.

Przyszłość jest jednak jeszcze bardziej obiecująca! W jądrze 4.4 pojawiło się Virgil 3D GPU, co przy wsparciu najnowszego QEMU 2.5 pozwala osiągać na wirtualkach akceleracje 3D. Na razie należy to traktować eksperymentalnie, ale to się rozwija, więc można oczekiwać, że już w najbliższej przyszłości będzie można odpalać gierki Windowsowe na Linuksie z pełną akceleracją 3D, nawet jeżeli ma się tylko 1 kartę graficzną.
Oczywiście to też wymaga natywnego, linuksowego Direct Rendering Manager, a więc nie można mieć komercyjnych sterowników na hoście.
 

osman

Well-Known Member
380
2 300
Często wyskakuje mi okienko, żeby pobrać Windows 10. Może ktoś doradzić czy to pobrać czy nie? dużo się namiesza,będzie lepiej czy gorzej?Teraz mam 7, wszystko śmiga jak trzeba.
z góry dzięki za pomoc.
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
koniecznie należy usunąć updata który powoduje ściąganei 10tki, należy też usunąć ukryty folder $windows, słyszałem od kilku osób już że w pewnym momencie jak se tam pozgrywał co mu potrzebne windows już nawet sie nie pyto czy sie chce 10tke po prostu instaluje...
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
lepiej zamiast instalować jakieś chuj wie co, wyjebać folder jeśli już powstał oraz na pewno updata nr 3035583, no i wyłączyć koniecznie automatyczny update, bo ten 3035583 miał zaś sam juz updaty...
i każdy sprawdzać co właściwie robi...
jak pisałem microshit stwierdził że krzyżyk na okienku oznacza ze sie zgadzasz i instaluje ludziom...
 

tomislav

libnet- kowidiańska tuba w twojej piwnicy!
4 777
12 985
Też słyszałem, że kilku osobom 10-tka załadowała się sama. Plik, o którym wspomniał GAZDA, jakiś czas po usunięciu znów się pokazuje, ale w tym wypadku wystarczy odhaczać go przy aktualizowaniu (nigdy automatycznym) i okresowo wywalać znajdując na liście.
 

tomislav

libnet- kowidiańska tuba w twojej piwnicy!
4 777
12 985
Piszą w internetach, że usuwanie "system 32" kaleczy wina i kanał. Próbowałeś proces z powyższego linka?
 
U

ultimate

Guest
Jeśli mialbym wybierać to moim zdaniem Win7 jest stabilniejszy od dziesiątki.Słyszałem, że kto zainstalował sobie 10 bedzie musiał płacić abonament od lipca.
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
Piszą w internetach, że usuwanie "system 32" kaleczy wina i kanał. Próbowałeś proces z powyższego linka?
Człowieku, ja to pisałem... (niemalże) i testowałem zarówno na XP i siedem na dwóch różnych komputerach. No ale z booksów skasowali ze względu na OR.

EDIT: prawdopodobnie robi awarię gdy skasuje się plik hal.exe (jądro systemu) to co piszą w internetach, ale dalej nie mam pojęcia dlaczego ten skrypt działa.
 
Ostatnia edycja:

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
wystarczy wyłączyć autoupdaty, i sprawdzać co sie updatuje a jakby już coś było to po prostu usunąć
kompowiec w sumie fajnego linka wyżej wkleił jest tam lista aktualizacji które instalują jakieś syfy na kompa
można sprawdzić czy sie ma na kompie i jeśli są to uninstall i po problemie, a nie instalować kolejne niewiadomo co...
aha i jak już windows zaczął ściągać to trza usunąć ukryty folder $windows, bo zajmuje troche miejsca
ale radze sie z tym pospieszyć, bo w pewnym momencie wyskoczy okienko i bedzie po pticach...

co do win10 to kolega który miał sporo gier i programów mówił że niektóre przestały działać mimo, że niedawno zapłacił za nie na steamie...
miał też kilka problemów ze sterownikami i przełanczaniem monitorów i innych prostych rzeczy które przedtem działały

windows 10 jest chujowy...
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Usuwanie ręczne ukrytego folderu Windows to zawsze zły pomysł. Sam fakt, że zajmuje on miejsce nie jest wystarczającym powodem. Windows usunie je sam jeśli stwierdzi że jest taka potrzeba, poza tym można zastosować to https://support.microsoft.com/en-gb/kb/2852386 i dodać stare updaty do narzędzia oczyszczania

Co z tego, że usuniecie pobraną instalkę windows 10, jeśli i tak za chwile pobierze się sama?
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
Trzeba by zapchać całe miejsce na dysku by na dyszkę nie starczyło :p

A tak generalnie to polecam coś debianopodobnego (wszystko z wyjątkiem ubuntu).
co do win10 to kolega który miał sporo gier i programów mówił że niektóre przestały działać mimo, że niedawno zapłacił za nie na steamie...
miał też kilka problemów ze sterownikami i przełanczaniem monitorów i innych prostych rzeczy które przedtem działały
Czyli to nie była jednak bajka - że WINE jest bardziej kompatybilnym API windowsa niż sam windows. Na WINE nigdy mi się nic nie pierdoli, jeśli coś działa to już na zawsze.
 
Do góry Bottom