Wkurzające newsy z rana

tomislav

libnet- kowidiańska tuba w twojej piwnicy!
4 777
12 448
W Finlandii (Helsinki) chcą wykasować ruch prywatnymi środkami transportu #agenda21

http://tvn24bis.pl/moto,99/autobusy-bez-kierowcy-wyjechaly-na-ulice-helsinek,670070.html

"Na ulice Helsinek wyjechały w tym tygodniu dwa elektryczne autobusy, których nikt nie prowadzi. Stolica Finlandii już od dwóch lat realizuje 10-letni plan rozwoju transportu, którego celem jest całkowite pozbycie się prywatnych samochodów.

Projekt małych autobusów elektrycznych został opracowany przez francuską spółkę EasyMile. Pojazdy, które mieszczą maksymalnie dziewięcioro pasażerów, mogą poruszać się z prędkością 40 km/h, choć w czasie testów, prędkość jest ograniczona do 11 km/h.

Testy potrwają do połowy września.

Bez prywatnych samochodów

Autobusy przewożą pasażerów między dwoma ruchliwymi stacjami transportu publicznego w nadbrzeżnej dzielnicy Hernesaari. Na wszelki wypadek na pokładzie autobusu znajduje się kierowca, który nadzoruje jazdę.

Projekt jest częścią ambitnego planu stolicy Finlandii, która chce, aby w ciągu 10 lat prywatne samochody zniknęły z ulic. Helsinki stałyby się wówczas pierwszym miastem na świece, które mogłoby się pochwalić takim osiągnięciem.

W ramach planu Helsinki już drugi rok z rzędu wdrażają strategię "mobilności na żądanie". Ma ona umożliwić mieszkańcom korzystanie za pomocą zintegrowanych aplikacji mobilnych m.in. z autobusów, taksówek czy rowerów miejskich.

To nie pierwszy przypadek testów autonomicznych autobusów, ale wcześniej nigdy nie odbywały się one w ruchu ulicznym. W przyszłym tygodniu testy autobusów wyprodukowanych przez EasyMile rozpoczną się dwóch fińskich miastach - Espoo i Tampere."
 
Ostatnia edycja:

dataskin

Well-Known Member
2 059
5 994
Jak donosi Dziennik Internautów, krakowska fotograf znalazła sposób, jak zarobić za jedno ujęcie nawet grube tysiące. Ostatnio domagała się od Krakowskiej Fundacji Filmowej kwoty 15 tysięcy złotych. Instytucja umieściła na swojej stronie zdjęcie znanego reżysera, które wykonała fotografka. Jak utrzymuje, fundacja bezprawnie wykorzystała jej dzieło. Rozgoryczenie fotografki byłoby zrozumiałe, gdyby nie to, że sama to zdjęcie podarowała pracownikowi fundacji z osobistą dedykacją.
Krakowska artystka fotografuje przede wszystkim znane osoby. Swoje zdjęcia umieszcza w sieci, a następnie bardzo sprawnie wyszukuje firmy, które użyją fotografii na swojej stronie. Najgłośniejsze dotychczas były sprawy, w których pozwała dwie biblioteki za publikację portretu Czesława Miłosza. Domagała się od nich po 13 tysięcy złotych. Kwoty te znacząco odbiegają od tego, ile zwyczajowo płaci się zadośćuczynienia w takich sytuacjach. Zwykle kwota nie przekracza kilkuset złotych, choć zazwyczaj kończy się na usunięciu zdjęcia i przeproszenie autora. Szczególnie, jeśli użycie miało charakter niekomercyjny.


http://innpoland.pl/129133,uwazaj-n...zkol-i-fundacji-przez-to-ma-ogromne-honoraria
 

dataskin

Well-Known Member
2 059
5 994
I kolejna sprawa: facet który dorabiał sobie w Uberze będzie miał rozprawę w sądzie za "brak licencji na przewóz osób"

01BCwaH_RZAahN8DRoHZ6YCQAp0lebb1n52oKzM0,wat.jpg


01BtQEC_49J3TjxOkmvN25TYQZYC4QdH8GxCGcpJ,wat600.jpg


http://www.wykop.pl/link/3294779/bede-mial-sprawe-za-ubera/
http://www.wykop.pl/link/3326973/bede-mial-sprawe-za-ubera-cz2/
 

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 878
7 398
Kilkanaście rodzin z całego kraju, korzystających z programu "Rodzina 500 plus", kupiło w gminie Kurzętnik (woj. warmińsko-mazurskie) działki budowlane za pół ceny. Lokalny samorząd liczy, że takie ulgi zachęcą otrzymujących świadczenia do inwestowania w przyszłość dzieci.
http://forsal.pl/artykuly/971669,ro...s-kupily-dzialki-na-mazurach-za-pol-ceny.html

Głupota rządzących nie zna granic. Dlaczego k..a nie oddadzą działek i zagrabionych podatków wszystkim za friko?
 

tolep

five miles out
8 168
14 540
Głupota rządzących nie zna granic. Dlaczego k..a nie oddadzą działek i zagrabionych podatków wszystkim za friko?

Optowałbym za sprzedażą z licytacji i spłatą długów.

Nawiasem mówiąc, ludzie z branży telekomunikacyjnej płaczą, że częstotliwości w niedawnej aukcji poszły tak drooogo, że przetarg się ciągnął, i teraz "klienci będą mieli drożej". Mój komć jest taki (przeklejam z fejsa):

A mówiąc bardziej zasadniczo: częstotliwości są _dobrem_wspólnym_ i jest słuszne, że wspólnota sprzedała je tak drogo jak się dało, natomiast za ich używanie zapłacą _ich_użytkownicy_
 

Staszek Alcatraz

Tak jak Pan Janusz powiedział
2 740
8 140
Właśnie tak się zastanawiam, czemu nie powstało kilka równie dużych stron do wrzucania wideo, tylko jest youtube, a potem dużo mniejsze strony. Przecież ludziom nikt nie broni przenieść się gdzie indziej...
To samo z żydbukiem. Przeczytałem niedawno, że po wprowadzeniu cenzury Niemcy przenoszą się na rosyjską vk. A czemu nie ma niemieckiego odpowiednika? To kwestia wygody użytkowników? Facebook był pierwszy i wygrał, a ludziom nie chce się mieć kont na 2 lub więcej portalach społecznościowych tego typu?
 

Crov

Well-Known Member
558
1 534
Bo YouTube jest ciagle najlepszy w dystrybucji. Żeby to zmienic jacyś duzi, popularni twórcy musieliby się poprzenosic. Myślę, że w końcu do tego dojdzie. Choćby przeniosą się na Facebooka, który bardzo próbuje stać się konkurencja i zając rynek Internetowego wideo. To troche jak z deszczu pod rynne, ale w tej chwili wydaje sie, ze lepiej.
 

kompowiec

Open Source Boy
2 077
1 947
To samo z żydbukiem. Przeczytałem niedawno, że po wprowadzeniu cenzury Niemcy przenoszą się na rosyjską vk. A czemu nie ma niemieckiego odpowiednika? To kwestia wygody użytkowników?
Niemiecki odpowiednik to diaspora... na tą chwilę niestety.

Właśnie tak się zastanawiam, czemu nie powstało kilka równie dużych stron do wrzucania wideo, tylko jest youtube, a potem dużo mniejsze strony.
Dobrą konkurencją dla YT jest twitch, ale jest głównie dla graczy. Potem już tylko dailymotion.
 
Ostatnia edycja:

Triss

libertarian pitbull
107
445
http://www.fakt.pl/pieniadze/finans...zestanie-sie-oplacac-zmiana-przepisow/nqe9t0w

Polska jest nazywana "bursztynową potęgą". Słyniemy z tworzenia pięknych wzorów biżuterii i innych przedmiotów. Sami wydobywamy go mało, ale na nasze potrzeby wystarczy. Tymczasem rząd chce zmienić prawo tak, że wydobywanie bursztynu w Polsce przestanie być w ogóle opłacalne.

W Ministerstwie Środowiska powstaje nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego. Jeśli nic się nie zmieni na lepsze, to firmy, które zajmują się wydobywaniem bursztynu po prosu pójdą z torbami. Jak podaje money.pl resort środowiska przewiduje 80-krotny wzrost opłaty za wydobycie kilograma surowca i nawet 400 tys. zł kary za nielegalne wydobycie.


Nowelizacja ustawy może całkowicie zabić wydobycie bursztynu w Polsce, to wylewanie dziecka z kąpielą - tłumaczy dla money.pl Michał Kosior, dyrektor Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Obecnie koncesja jest wymagana tylko przy wydobyciu bursztynu na masową skalę. Jeśli zostanie on odnaleziony przy okazji innego rodzaju prac, to według przepisów trzeba go zagospodarować. Po zmianie przepisów nawet przypadkowe wydobycie bez koncesji będzie karane.

Nawet w okolicach Lubartowa, gdzie mamy kilkadziesiąt hektarów złóż, opłaty praktycznie uniemożliwią zarabianie na bursztynie. Koncesja już na starcie oznacza setki tysięcy złotych kosztu dla potencjalnego chętnego na wydobycie – komentuje w rozmowie z Money.pl Kosior.

Koncesja to jeszcze pół biedy. Większym problemem jest podniesienie opłaty eksploatacyjnej za wydobycie. Obecnie przedsiębiorca, który chce wydobyć bursztyn musi od każdego znalezionego kilograma zapłacić 10 zł. Może to mało, ale rząd planuje podnieść opłatę do 800 zł!

Ministerstwo tłumaczy, że 800 zł, to 10 proc. ceny rynkowej bursztynu. Jednak jak zauważają eksperci z branży nie ma czegoś takiego jak średnia cena bursztynu. Wartość znalezionego surowca zależy od wagi, koloru, zanieczyszczeń, czy w końcu przezroczystości.

Przedstawiciel branży sądzi, że minister wziął za wyznacznik ceny bursztynu o największej masie i najwyższej jakości. Tymczasem większość „złota północy” jakie wydobywa się na Żuławach to niewielkie gródki – 3-5 mm o wadze 1-2 gram. Ich wartość, to 50-100 zł za kilogram. Duże i cenny okazy znajduje się raz na 10 tys. ton. Zgadzają się z tym także naukowcy, którzy wskazują, że ceny w zależności od wagi mogą być nawet 40-50 razy większe.

Wprowadzenie takich opłat może nakłonić niektórych do tego, by kupować bursztyn, który jest przemycany zza wschodu. Trudno się dziwić, bo jeśli zostaną one wprowadzone, to już na początku wydobycia przedsiębiorcy będą tracić po 600 zł na kilogramie.

Nowa ustawa wprowadza także nowe przepisy, według których bursztyn znaleziony na prywatnym terenie staje się automatycznie własnością państwa. - Możemy więc wyobrazić sobie skrajną sytuację, że będzie dochodzić do wywłaszczeń ze względu na odkryte na działce złoża bursztynu - zastanawia się Michał Kosior.

Ministerstwo środowiska próbuje odpowiedzialność za nowe przepisy przenieść na Unię Europejską, która rzekomo zmusza Polskę do wprowadzenia zmian w przepisach. Tyle, że nowe unijne dyrektywy dotyczą węglowodorów, czyli ropy naftowej i gazu. Rząd pozostaje głuchy na argumenty przedsiębiorców, jak i geologów. Ci pierwsi mówią wprost, że nowe przepisy, to koniec Polski jako bursztynowej potęgi.

Ała, moje kukle.
 

mikioli

Well-Known Member
2 713
5 207

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 173
O tym jak (lokalna) administracja publiczna nie potrafi sobie poradzić z letnią burzą...
Urzędnicy podejmowali decyzje z opóźnieniem. Kontakt między nimi odbywał się przez SMS-y. W kluczowym momencie nie działała komunikacja między sztabem i strażą pożarną. Nikt nie ostrzegł mieszkańców o zagrożeniu. Punkt po punkcie, przedstawiamy działania miejskiego zespołu kryzysowego, który działał w Gdańsku podczas ulewy 14 i 15 lipca.

Czytaj więcej na:
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci...yzje-i-klopoty-z-komunikacja-n105192.html#tri
 
OP
U

ultimate

Guest
Komornik szybciej zajmie konto dłużnika. Ale w nowych przepisach jest furtka
Wystarczy kilka kliknięć, aby zająć pieniądze na bankowym koncie osoby, która nie spłaca np. zaciągniętego kredytu. Komornicy będą mogli elektronicznie zając rachunek bankowy dłużników, zablokować im wypłatę pieniędzy i przymusić pod groźbą grzywny do ujawnienia majątku. Dziś nowe przepisy wchodzą w życie. Dotyczą jednak tylko rachunków bankowych, a nie SKOK-ów
Komornicy będą mieli także większe kompetencje w zakresie egzekucji z nieruchomości. To oni, a nie sądy będą m.in. sporządzać plany podziału nieruchomości, a potem je wykonywać.
http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/kom...znicy-ukryja-pieniadze-w-skok-ach,674505.html
 
Do góry Bottom