Gra planszowa zrobiona przez wolnościowca

Benczato

Member
32
41
Witam.

Zrobiłem grę planszową, która być może zainteresuje kogoś z tego forum. W zestawie z grą jest Kompendium myśli wolnościowej - bogaty zbiór cytatów, aforyzmów i rozumowań.

Gra nazywa się Kapitalizm - i można ją znaleźć na OLX.

Na YouTube można posłuchać o jej zasadach. Linki są tu chyba nieakceptowalne, więc w razie zainteresowania proszę wpisać: Gra planszowa Kapitalizm - jak grać. ( Kanał: Nawrócony na Decentralizację )

Jeśli pojawią się jakieś pytania, jestem do dyspozycji.
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
A jak chcesz grac w gre bez instrukcji, klockow i innych pierdół?

gre wystawił za 360 zł, nie oceniam, ale skoro niskonakładowy (jeśli nie na zamówienie), jak inaczej będzie chciał zachęcić do grania w nią? Po kosztach będzie robił kolejne egzemplarze? Ja trzech stów nie dam bo raz nie mam z kim grać (III aksjo) dwa, inne planszówki są tańsze.

Link dla leniwych

 
Ostatnia edycja:
OP
OP
Benczato

Benczato

Member
32
41
Jeśli coś jest niejasne, proszę pytać. Nie pisać jakichś dziwnych rzeczy o braku instrukcji czy "klocków". Produkt jest kompletny, przetestowany i gotowy do użytku. Cena wynika z kosztów produkcji, które wyniosły 310 za egzemplarz ( duży gabaryt, dużo elementów ). Reszta ceny to koszty legalizacji - które prawdopodobnie i tak nie zostaną pokryte.
Trzymajmy się faktów i konkretów, a jeśli dygresje, to sensowne. Dziękuję.
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
Produkt jest kompletny, przetestowany i gotowy do użytku.
Mam na myśli otwarcie źródeł. Nie wiem w jaki inny sposób chciałbyś wypromować swoją nową planszówkę by ktokolwiek chciał w nią grać. Wspomnieć o niej na /tg/?

Marketingowiec segi, promował nową konsole poprzez wstawianie ją do sklepów by klienci mogli na niej pograć na miejscu w sklepie, za darmo. Ty też musisz coś podobnego wymyślić, specem od reklamy nie jestem ale otwarcie źródeł jest tylko moja propozycja. Jeśli masz więcej niż jeden egzemplarz ale ich podaż jest niska, może trzeba by ogarnąć akcje in-out ale to pewnie i tak po covidzie.

no i wreszcie udało mi się znaleźć twój film (algorytm jutuba ssie) więc wrzucam:



View: https://www.youtube.com/watch?v=m97nb9k_4lI
 
Ostatnia edycja:

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
Łażenie w kółko po planszy żeby spłacić kredyt nie wydaje mi się zbyt ekscytujące.
 
OP
OP
Benczato

Benczato

Member
32
41
YouTube to porażka. Czasem wpisuję coś słowo w słowo i jest na 28 pozycji.
...Nie mam problemu z tym, żeby produkt gdzieś podesłać do swobodnego testowania. Jeśli ktoś byłby czymś takim zainteresowany, to niech da znać.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
OP
OP
Benczato

Benczato

Member
32
41
Zabawa polega na rywalizacji, a nie spłacie kredytu. Równie dobrze można powiedzieć, że Nascar jest nudny, bo co ciekawego jest w jeżdżeniu w kółko?!
Z założenia gra miała mieć głównie walor edukacyjny ( narracja wolnościowa, zdroworozsądkowa ), ale w praktyce się okazało, że na pierwszy plan wychodzi rywalizacja. Plusem przyjętych rozwiązań jest to, że nie jest łatwo określić, kto prowadzi w grze - poza sytuacjami skrajnymi. Kredyt spłaca się na samym końcu.
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
Równie dobrze można powiedzieć, że Nascar jest nudny, bo co ciekawego jest w jeżdżeniu w kółko?!
Tak właśnie jest. Rywalizacja to odrębna kwestia, niezależna od typu gry. Taksonomia Bartle’a to protip.

Ja jestem typem eksploratora i rywalizacja z innymi graczami mało mnie interere.

Grałem trochę w planszówki za młodu i myślę że jej najsilniejszy aspekt to społecznościowy. Chyba żaden inny typ rozrywki nie zapewnia takiej interakcji. I po roku od covida najmłodsi tak właśnie traktują gry wideo, jak komunikatory.
 
Ostatnia edycja:
OP
OP
Benczato

Benczato

Member
32
41
Fair enough.
Ja miałem współlokatora, który pogrywał w Lineage i lubił tylko biegać i coś zbierać. Ale cały czas był atakowany przez innych. Nawet jak był silniejszy i ich kład, to za chwilę system ich wskrzeszał i wracali po więcej. ...Chociaż w tym momencie to już nie mówimy o rywalizacji, ale raczej o problemach z głową.
Ja w sumie też miałem odrobinę inne założenia, bo kapitalizm - jak użytkownicy tego forum zapewne wiedzą - jest ( ogólnie rzecz biorąc ) mniej rywalizacyjny niż socjalizm. W socjaliźmie część społeczeństwa rywalizuje politycznie, a reszta, która nie chce lub nie może rywalizować przemocowo, jest rywalizacyjnie "skompresowana" w gospodarce. Tymczasem u mnie nawet trudno jest zbankrutować. Po prostu ktoś spłaca pieniądze szybciej, a ktoś wolniej. Nie wiem w sumie, dlaczego ma to dla graczy aż takie znaczenie, ale nie da się ukryć, że ma.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Faktycznie, ludzie najbardziej ekscytują się grami o sumie zerowej, kiedy im bardziej jeden wygrywa, tym inni bardziej przegrywają.

Ale nawet grę w kapitalizm o sumie dodatniej można dostosować do podobnej postaci, jeśli dodatkowo toczy się ona na płaszczyźnie psychologicznej a każdy gracz steruje kapitalistą zazdrosnym o sukcesy innych. Natomiast przelicznikiem wygrywu - przegrywu jest relatywna różnica w posiadaniu kapitału, jakiś tam współczynnik zazdrości. ;)
 
OP
OP
Benczato

Benczato

Member
32
41
Tytułem uzupełnienia, obniżyłem cenę do 250 PLN.
Przypominam także, że w zestawie z grą znajduje się Kompendium myśli wolnościowej. Bogaty zbiór cytatów, aforyzmów i rozumowań. Smith, Burke, Bastiat, Mulford, Mises, Hayek, Friedman, Mikke i inni. Stawiam śmiałą tezę, że lepszego zbioru nie ma. Żywa myśl wolnościowa.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
Tytułem uzupełnienia, obniżyłem cenę do 250 PLN.

Drogo.

Przypominam także, że w zestawie z grą znajduje się Kompendium myśli wolnościowej. Bogaty zbiór cytatów, aforyzmów i rozumowań. Smith, Burke, Bastiat, Mulford, Mises, Hayek, Friedman, Mikke i inni. Stawiam śmiałą tezę, że lepszego zbioru nie ma. Żywa myśl wolnościowa.


Nie no, Twój pewnie jest lepszy. Ale nie za 250 zł.
Takie coś to jest może warte 40 zł, jeśli jest w formie 372 stronicowej książki, z cytatem i komentarzem na każdy dzień roku.

W ludzkim odruchu jednak życzę powodzenia, może jeszcze zaskoczy i stanie się grą kultową.
 
Ostatnia edycja:
OP
OP
Benczato

Benczato

Member
32
41
Widzę, że kolega ma dużą łatwość wyceny. 250 to poniżej kosztów produkcji, o kosztach przygotowania nie wspominając. A na książki, z których powstała połowa kompendium, wydałem jakieś 5000 PLN, więc na bank jest to warte tanią flaszkę wódki. Samo etui na kompendium to jakieś 12 PLN.
Oczywiście, tak to nie działa. Dla lewaka to wszystko nie jest warte nawet złotówki, ale żeby wypowiadać się o wartości, to wypadałoby się z materiałem zapoznać. Odgadywanie obrazu na bazie 3 puzzli to słabe podejście do życia.

Co do zbioru, to jest to historyczny przegląd myśli wolnościowej wraz z jej krytyką i dopełnieniem. To nie jest jakiś zbiór cytatów na każdy dzień roku. Kompendium powstało z dwóch powodów:
1. By umieścić w jednym miejscu, to co rozproszone, a wartościowe.
2. By uzupełnić myśl wolnościową, która dużo mówi o tym "co", ale niewiele mówi o tym "jak", albo wprowadza ludzi w błąd ( jak na przykład Hoppe ze swoją odmianą pacyfizmu, ignorującą podstawowy atrybut istoty ludzkiej ).

...To byłoby prawdziwe zaskoczenie. W 2020 liczba ludzi o poglądach lewicowych w przedziale 18-24 się ponoć podwoiła. Ludzie widzą, że idzie totalitaryzm, a z przegranymi - czyli wolnością - nikt nie chce mieć nic do czynienia. Jest to błąd - bo za puszczanie się z Diabłem są konsekwencje - ale jednocześnie: jest to fakt.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
Ja nie napisałem, że produkcja mało kosztowała.

Współczuję.

Masz dobre intencje, ale moim zdaniem nie do końca przemyślałeś.

Moja rada to wziąć to kompendium i spróbować sprzedawać jako osobny produkt, nie tylko jako część gry, może ktoś to kupi i zwróci Ci się trochę kasy, którą wydałeś na książki.

W 2020 liczba ludzi o poglądach lewicowych w przedziale 18-24 się ponoć podwoiła.
Jak Libki z przedziału 24-54 będą grać w Twoją planszówkę, to na pewno się zmniejszy. Eh...

Widziałem Twój film z rozgrywką i mnie nie zachęcił do kapitalizmu ani trochę.
Trzeba było nakręcić 4 przyjaciół przy planszy i pokazać jaka to świetna rozrywka.
Tłumaczyłeś sam z pluszakami nieciekawą mechanikę.
 
Ostatnia edycja:

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
@Benczato Mam nadzieję, że nie jesteś nowy w Internecie i zdążyłeś się przyzwyczaić do tego, że głównie słychać tutaj marudzenie i narzekanie. Zajebiście, że coś zrobiłeś i życzę powodzenia w sprzedaży. Myślałeś o anglojęzycznej wersji? Polski rynek musi być mikroskopijny.
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
Oczywiście, tak to nie działa. Dla lewaka to wszystko nie jest warte nawet złotówki, ale żeby wypowiadać się o wartości, to wypadałoby się z materiałem zapoznać.
towar jest wart tyle, ile jest ktoś w stanie za niego zapłacić komuchu ;)

A tak serio, bez porządnego marketingu albo sponsora to twój projekt przepadnie, taka prawda. I Alu też dobrze wypunktował, nawet materiał archona tutaj jest ciekawszy:



View: https://youtu.be/kIrfwRBAZMg


Mimo że sama gra jest na przysłowiowy raz, w przeciwieństwie do Twojej.
Masz dobre intencje, ale moim zdaniem nie do końca przemyślałeś
Skoro gra jest poniżej kosztów produkcji to niestety przegrał. Nie można przecież dokładać do interesu.

Na dodatek to kiepski czas na robienie planszówek przez covid. Nie myślałeś o przeniesieniu tej gry do formy cyfrowej? Ludzie obecnie lubią kupować preordery to masz szansę odzyskać hajs już na etapie jej hajpowania/crowndfundingowania
 
Ostatnia edycja:
Do góry Bottom