Główny temat o kosmosie

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
a tak btw powracając do kosmicznych spraw, jaki jest sens w inwestowanie w jakieś polskie państwowe przedsiębiorstwo kosmiczne jak istnieją już inne, które maja możliwości, środki, doświadczenie, specjalistów itd?

no i jak już o państwowej armii gadamy to po co inwestować w jakąś chujową polską państwową armie jak na przykład niedaleko mamy dobrą niemiecką armie, która zawsze była, jest i bedzie lepsza od polskiej?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Brehon

Well-Known Member
555
1 483
Porównywanie wojny do wprowadzania wolnego rynku, jest tak głupie jak porównywanie Korwina do Hitlera...

Sorry, ale za cholerę nie rozumiem twojej odpowiedzi. Nie wiem jak się odnosi do mojego posta. Gdzie ja porównuję wojnę do wprowadzania wolnego rynku? O co kaman?
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 732
4 694
Troszke jestem zawiedziony, że wątek zamienia sie w kolejne udowadnianie sobie czegoś czego udowodnić sie nie da. Nie lepiej pogadać o Sci-Fi (taki początkowo chyba był zamiar autora jak myślę..)
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
Troszke jestem zawiedziony, że wątek zamienia sie w kolejne udowadnianie sobie czegoś czego udowodnić sie nie da. Nie lepiej pogadać o Sci-Fi (taki początkowo chyba był zamiar autora jak myślę..)
oki, ja chciałbym chętnie wybrać sie na jakąś fajną planete zanim dotrą tam jakieś pańśtwowe agencje i je spierdolą... zawłaszczył bym se taką z górami i lasami...
 

adex26

Active Member
112
106
Dobra, chuj, koniec tej polityki, od tego są odpowiednie działy. Srajmy przez chwilę na to co jest państwowe, a co prywatne, @MaxStirner dobrze gada, porozmawiajmy o Sci-Fi. Mars One to dosyć ciekawy projekt jednak jest bardzo dużo argumentów mówiących o tym, że się nie powiedzie, sam mam nadzieje, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i czarne wizje dotyczące tego przedsięwzięcia nie spełnią się. Tutaj parę argumentów za powodzenie i porażką http://odkrywcy.pl/kat,1037751,titl...id,16343008,wiadomosc.html?smg4sticaid=6131ce
 

Solitary Man

Człowiek raczej piwnicy
492
2 216
http://florydziak.blogspot.com/2014/08/firefly-nowa-rakieta.html

Firefly - nowa rakieta?

Za Aviation Week - jeden z inżynierów odpowiedzialnych za sukces SpaceX - Thomas E. Markusic - otworzył własną firmę której celem jest zaatakowanie fragmentu rynku, który początkowo atakował SpaceX rakietą Falcon 1. Firefly idzie na całość - chce używać kompozytowych zbiorników paliwa (o których pisałem dziś), silnika aerospike i ciekłego metanu jako paliwa.

Silnik aerospike ma być typu "zatyczka" (okrągły) z 10 małymi komorami spalania wokół. Komory spalania będą używały znanego z silników Merlin koncentrycznego wtryskiwacza, który jest znany z tego że gwarantuje stabilność spalania paliwa.

Użycie metanu pozwoli na eliminację systemu wypełniania zbiornika paliwa helem - systemu, który ciągle sprawia problemy SpaceX. Metan także pozwala na większą prędkość wylotową spalin w stosunku do kerozyny, poprawiając sprawność silnika. Niestety jest jednocześnie znacznie mniej gęsty i rakieta będzie wymagała większych zbiorników paliwa. Dlatego właśnie będą one zbudowane z kompozytów - by były lekkie pomimo większych rozmiarów. Firma ukradła specjalistów od kompozytów ze Scaled Composites i zakupiła olbrzymie maszyny do ich nawijania. Firefly podpisał umowę z NASA i ta przekaże im za darmo całe know-how tych zbiorników.

Rakieta Firefly ma wynosić niewielkie (do pół tony) ładunki na niską (500 km) orbitę okołoziemską za $9M. Firma ma nadzieję że rozwijający się rynek małych satelitów spowoduje że będą mieli wiele zamówień, co pozwoli im na masową produkcję rakiety i dzięki temu niskie koszty.

Firefly będzie jednorazowy, firma nie planuje wielokrotnego wykorzystania tej rakiety.

Hmm, ciekawe czy im się uda, rozwiązanie jest bardzo rewolucyjne. Ale czy nie za bardzo rewolucyjne? Czy jednoczesny atak na trzy nowe, nie do końca przetestowane technologie (metan, kompozyty i aerospike) nie skończy się porażką?
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 516
Firefly, serio?

MV5BMTIzNzQ5MjMxN15BMl5BanBnXkFtZTcwNzgxMzE2MQ@@._V1_SY317_CR52,0,214,317_AL_.jpg



Przynajmniej będzie czym wystrzeliwywać lewaków w stronę słońca :D
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 852
12 246
Od Marsa niech się trzymają z daleka, ja tam większy potencjał widzę niż w polszewii.
 

Solitary Man

Człowiek raczej piwnicy
492
2 216
SpaceX dostanie 2.6 miliarda a Boeing 4.2 miliarda dolarów na rozwój załogowych kapsuł kosmicznych w ramach Commercial Crew Transportation Capability. Kasy nie dostanie Sierra Nevada na rozwój swojego miniwahadłowca Dream Chaser, ale ponoć mają kontynuować bez rządowej kasy.
 

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502
Od 2008 roku trwa rewolucja w eksploracji Kosmosu - wtedy po raz pierwszy prywatna rakieta wyniosła satelitę. Od tamtego czasu w Stanach gwałtownie przyspiesza podbój przestrzeni kosmicznej przez firmy prywatne.

W ciągu paru dni mieliśmy dwie katastrofy, jedna u konkurenta SpaceX - formy Orbital (nawiasem - ich Antares ma rosyjskie silniki), druga - samolot kosmiczny firmy Virgin Galactic.

Smaku temu wszystkiemu nadaje odradzająca się rywalizacja Rosji i USA na tym polu.

Poniżej innowacyjna metoda lądowań od Elona Muska, bardzo fajnie się ogląda (co prawda krowy trochę się wystraszyły rakiety ;) )

 

Rattlesnake

Don't tread on me
Członek Załogi
3 591
1 502
Kiedyś robiłem sobie na potrzeby Libertariana kalendarium, przeklejam:

2002

Ze środków uzyskanych z poprzednich projektów (m.in. PayPal) Elon Musk zakłada SpaceX.


2005-11

SpaceX zatrudnia 160 osób.


2005-12-19

Niedoszły start Falkon 1.


2006-01-18

NASA ogłasza program COTS (system finansowania i koordynowania komercyjnych dostaw zaopatrzenia na ISS). Cel: zmniejszenie uzależnienia od innych krajów w zakresie transportu na ISS. SpaceX jednym z dwójki zwycięzców konkursu (obok Rocketplane Limited).


2006-03-24

Wystrzelenie rakiety Falkon 1 (kosmodrom na wyspie Omelek na atolu Kwajalein na Wyspach Marshalla, miejsce wojskowej bazy lotniczej i morskiej USA). Próba nieudana, w 29 sekundzie zawiódł silnik, utrata rakiety i satelity. Dwie kolejne próby także zakończone niepowodzeniem.


2007-03-21

Drugi nieudany start Falkon 1 (kosmodrom Omelek).


2008-02-19

NASA zrywa umowę COTS z Rocketplane Limited (oferent nie jest w stanie się wywiązać ze zobowiązań). Na miejsce Rocketplane wchodzi konkurencyjna wobec SpaceX - Orbital Sciences Corporation (rakiety Antares i statki Cygnus).


2008-08-03

Trzeci nieudany start Falkon 1 (kosmodrom Omelek).


2008-09-28

Udany start Falkon 1 (kosmodrom Omelek) - wyniesiono na orbitę makietę satelity (symulator). Po raz pierwszy w historii przez rakietę wyprodukowaną całkowicie prywatnie. Cena rakiety na 2008 rok: 7,9 mln dolarów (wraz z kosztami startu, ubezpieczenia i montażu ładunku). Najprawdopodobniej najtańsza na świecie rakieta nośna. Porównywalna cena rakiety Pegasus: 31 mln (startuje z samolotu).


2009-07-14

Udany start Falkon 1, wyniesiono malezyjskiego satelitę RazakSAT.


2010

SpaceX zatrudnia 1180 osób.


2010-06-04

Próbny start rakiety Falkon 9 (kosmodrom Cape Canaveral). Ładunek - model kapsuły Dragon.


2010-12-08

Drugi start rakiety Falkon 9 (kosmodrom Cape Canaveral). Ładunek - kapsuła Dragon i 8 mikrosatelitów.


2012-05-22

Trzeci start rakiety Falkon 9 (kosmodrom Cape Canaveral). Ładunek - kapsuła Dragon (testowe cumowanie do ISS, zapopatrzenie), Celestis-11 - prochy 308 osób, m.in. Jamesa Doohana znanego ze Star Trek.


2014-04-18

Pierwszy komercyjny lot rakiety Falkon 9 (kosmodrom Cape Canaveral). Wyniesienie na orbitę kapsuły towarowej Dragon (zaopatrzenie Miedzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS). Powrót dużego członu rakiety w sposób kontrolowany (na razie do oceanu, pierwszy powrót z kontrolowanym lądowaniem na lądzie planowany jest na 2015).


2014-07-14

Drugi komercyjny lot Falkon 9 (satelity telekomunikacyjne Orbcomm). Powrót kontrolowany do oceanu, ale przewrócenie się do wody i uszkodzenie). System odzyskiwania rakiety ma docelowo obniżyć koszt wyniesienia jednej osoby na orbitę do 200 tysięcy dolarów.
 
P

Przemysław Pintal

Guest
Śledzę rozwój w astronautyce i nowe odkrycia w astrofizyce, w miarę na bieżąco. Tu bardzo łatwo o innowacyjność, ze względu na to, że w tym biznesie bardzo długo wykorzystuje się sprawdzone, dokładnie w praktyce przetestowane rozwiązania. Szkoda, że to wszystko za kasę NASA. Trudno mi spekulować jakby to było w akapie. Im więcej interesuję się tym, tym więcej niewiadomych dla mnie.

W każdym razie kolejne sukcesy na polu eksploracji dają dużo pozytywnej energii. Na Marsie nie ma choćby ropy naftowej i trzeba będzie opracować zupełnie inne technologie - panele słoneczne, zimna fuzja, etc. Nie wiem dokładnie jak Mars stoi z innymi surowcami, ale "blisko" jest pas asteroid. Wydobycie z asteroid będzie wyglądać trochę inaczej niż się sądzi - złapanie asteroidy i dopchanie jej silnikami na orbitę planety.

http://www.asterank.com/

Gdzieś tu szerzej pisałem w jakimś wątku o Polskiej Agencji Kosmicznej.

Mam tylko nadzieję, że polecą tam twardzi ludzie pogranicza (tacy jacy zbudowali Amerykę), a nie jakieś politpoprawne ciotki i zbudują wolnościowe społeczeństwo.
 
Do góry Bottom