1. Informujemy, iż na naszym forum korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z forum, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę Prywatności
 2. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Francja - socjalizm w praktyce...

Dyskusja w 'Wiadomości' zaczęta przez Danjou, 28 Listopad 2012.

 1. Hitch

  Hitch

  Posty:
  3 134
  Otrzymane Polubienia:
  3 987
  Nie, one liczą, że jeśli molestowanie nie będzie przestępstwem to może wtedy jakiś desperat się na nie połasi.
   
 2. rawpra

  rawpra Well-Known Member

  Posty:
  2 070
  Otrzymane Polubienia:
  3 583
  a są jakieś naukowe badania na ten temat czy tylko filozofowanie petersona?
   
 3. Antoni Wiech

  Antoni Wiech paranacjonalista Obsługa Forum

  Posty:
  3 527
  Otrzymane Polubienia:
  4 367
  Podchodziłbym ostrożnie do różnych rewelacji tego portalu. Już po pobieżnej analizie można u nich wpaść na takie kwiatki:

  https://reporters.pl/3165/przerazajace-traby-apokalipsy-na-calym-swiecie-wideoaudio/
   
  Max J., ultimate and GAZDA like this.
 4. Max J.

  Max J. Well-Known Member

  Posty:
  386
  Otrzymane Polubienia:
  354
  A na tym śmiesznym portaliku jest w ogóle wymieniona redakcja, właściciel, itp.? Ja nie widzę takiej informacji, więc...

  Niestety fakt, ale nic innego nie znalazłem na szybko.
   
  lernakow, Jaranek and pawel-l like this.
 5. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów

  Posty:
  5 545
  Otrzymane Polubienia:
  12 557
  Francja: Islam coraz bardziej przenika do przedsiębiorstw państwowych i prywatnych
  28 października 2017
  „Radykalny islam w coraz większym stopniu przenika do francuskich przedsiębiorstw państwowych i prywatnych” – twierdzi Denis Maillard, autor książki zatytułowanej „Kiedy religia wprasza się do przedsiębiorstwa”. Przykładem są paryskie zakłady komunikacji miejskiej RATP.

  Coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których wyznawcy islamu, nie chcą przejmować prowadzenia składu metra po ich poprzedniczce na miejscu motorniczego, bo to kobieta.

  Dzieje się tak mimo podpisanego przez nich przy przyjmowaniu do pracy kontraktu, w którym jest wprowadzona w 2005 roku klauzula o tak zwanej „neutralności religijnej”.

  Wynika z niej, że takie formy zachowania podlegają sankcjom zawodowym, ale w praktyce uchodzą płazem – informuje „Le Figaro” cytując książkę Danisa Maillarda.

  Szczególnie widoczne jest to na przedmieściach, gdzie muzułmanie zamykają się przed dyrekcją w swoich pomieszczeniach, wyciągają swoje dywaniki i wznoszą modły do Allaha. Najwidoczniej muzułmanie we Francji to święte krowy.
   
  inho and lernakow like this.
 6. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  6 303
  Otrzymane Polubienia:
  9 913
  Last edited: 29 Pażdziernik 2017
 7. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów

  Posty:
  5 545
  Otrzymane Polubienia:
  12 557
  Ech, co za pierdolnik...

  Na niektóre firmy władze francuskie wywierają naciski, aby nie kupowały od polskich przedsiębiorstw
  38 minut temu
  Na francuskie firmy z niektórych branż (m.in. z branży budowlanej) wywierane są naciski ze strony władz, aby nie zlecać usług i nie kupować produktów od polskich firm. Daje im się do zrozumienia, że mogą stracić dotacje albo spodziewać się częstszych kontroli. Z Hanną Goutierre, szefową Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji rozmawia Katarzyna Stańko.

  Jak na francuskim rynku radzą sobie polskie firmy?

  Hanna Goutierre: - Dobrze, chociaż niektórzy polscy przedsiębiorcy przeszli przez gehennę ciągłych kontroli, braku informacji, gąszczu skomplikowanych i nieraz sprzecznych przepisów prawa pracy i prawa podatkowego. Od kilku lat raczej ubywa niż przybywa polskich firm chętnych do inwestowania we Francji. Niektóre mimo długich przygotowań i badań rynku francuskiego nie decydują się tutaj na ekspansję. Bez dobrego księgowego, prawnika i specjalisty od kadr zorientowanego w gąszczu francuskich przepisów nie ma co próbować podbijać francuskiego rynku. Na francuskie firmy z niektórych branż (m.in. z branży budowlanej) wywierane są naciski ze strony władz, aby nie zlecać usług i nie kupować produktów od polskich firm. Daje im się do zrozumienia, że mogą stracić dotacje albo spodziewać się częstszych kontroli. Na bariery na rynku natknęli się min. polscy producenci okien, którym uniemożliwiono dostawy dla odbiorców instytucjonalnych.

  Wprowadzane są również rozwiązania instytucjonalne ograniczające konkurencję ze strony firm zagranicznych.

  - Zgodnie z literą prawa polskie firmy, które biorą udział w przetargach we Francji, nie muszą posiadać francuskich certyfikatów, jeśli posiadają polskie czy europejskie odpowiedniki. Tymczasem powodem odpadania z przetargów okazuje się ich brak. Poza tym od kilku tygodni obowiązuje tzw. klauzula Moliera w regionie Ile de France, która nakłada na firmy obowiązek zatrudniania pracowników mówiących w języku francuskim pod pretekstem bezpieczeństwa na placach budowy. To jest kompletny absurd.

  Co jest największym problemem dla przedsiębiorców we Francji?

  - Roszczeniowość i nieelastyczność pracowników francuskich od 50 lat przyzwyczajonych do przywilejów państwa socjalnego. Do tej pory kodeks pracy przewidywał tak duże odszkodowania dla zwalnianych z pracy, że firmy bały się zatrudniać. Pracownicy świetnie potrafili wykorzystywać te przepisy. Poza tym co chwila reformowane jest prawo. Niektóre rozporządzenia nie są nawet ogłaszane, a przedsiębiorcy dowiadują się o nich po fakcie, kiedy nakładane są na nich kary. Nieraz trzeba się odwoływać nawet do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o Wykładnię sprzecznych przepisów prawa.

  Prezydent Macron jednak liberalizuje prawo pracy.

  - Reforma prawa pracy we Francji, zapoczątkowana przez byłą minister el Khomri i kontynuowana przez prezydenta Macrona, to krok w dobrym kierunku. Bez tego Francja przegra wyścig konkurencyjny z firmami z zagranicy. Jednak problemem jest to, czy prezydentowi uda się przekonać do reform swoich rodaków. W tej kwestii społeczeństwo jest bardzo podzielone. Możemy spodziewać się w tym roku i w przyszłym dużych protestów społecznych.

  Jaka jest przewaga polskich firm?

  - Ciągle niższe koszty, terminowość, fachowość i wszechstronność pracowników.

  Polskie firmy oskarżane są o zaniżanie kosztów pracy we Francji.

  - Po reformie dyrektywy usługowej w 2014 r. sytuacja się poprawiła pod kątem Nadużyć prawnych. Większość polskich firm dziś spełnia nowe uciążliwe wymogi formalne związane nie tylko z tzw. formularzem A1, który powinien posiadać każdy delegowany z Polski do Francji pracownik, ale również z całym szeregiem innych obowiązków i z nimi związanych kosztów. Dziś koszt pracownika delegowanego, który zarabia minimalną pensję kraju oddelegowania przewyższa koszt pracownika normalnie zatrudnionego na tym samym stanowisku z uwagi na koszty transportu, ubezpieczenia czy zakwaterowania. Nie można wiec mówić o dumpingu socjalnym! Wprowadzenie zasady równej płacy (a nie minimalnej) spowoduje, że delegowanie stanie się nieopłacalne, a w konsekwencji zagrozi 300 tys. miejsc pracy w Polsce.

  Czy istnieją jeszcze na rynku nisze, które mogłyby zostać zagospodarowane przez polskie firmy?

  - Przede wszystkim wszelkiego rodzaju usługi, których poziom we Francji jest niski. Poza tym ciągle budownictwo, IT i wszelkiego rodzaju usługi informatyczne oraz telemedycyna, co jest nowością. Polskie firmy delegują do Francji wykwalifikowanych robotników, stoczniowców, jest bardzo duży popyt na spawaczy. Od lat problemem Francji jest brak wykwalifikowanego personelu technicznego z uwagi na źle skonstruowany system edukacji nad Loarą, gdzie większość absolwentów dysponuje ogólnym wykształceniem.

  Czy terroryzm jest elementem, który firmy biorą pod uwagę przed podjęciem decyzji inwestycyjnej we Francji?

  - Nie. Ile można żyć atakami terrorystycznymi. Owszem, zwykle po jakimś ataku odwoływane są kongresy i eventy, ale potem organizatorzy wracają do Francji, tak, jak turyści, którzy znowu biją rekordy przyjazdów do Paryża.

  Brexit jest szansą dla Paryża jako siedziby dla firm przenoszonych z Londynu?

  - Francuzi bardzo na to liczą, ale na razie nie widać jeszcze takiej tendencji.

  Katarzyna Stańko, 16.11.2017
   
  ultimate, lernakow and inho like this.
 8. Doman

  Doman Well-Known Member

  Posty:
  632
  Otrzymane Polubienia:
  1 717
  Takie ukryte metody protekcjonizmu i wojny handlowej są stosowane na całym świecie. Jeśli polski rząd nie pokaże, że np. może nasłać kontrole na Auchan, to sytuacja będzie taka:
  - dla Francuzów polski rynek otwarty
  - dla Polaków francuski rynek zamknięty

  Gdy Francuzi dostaną w ucho, to się opamiętają i będzie symetria. No i tu (imho) jest różnica między myślacym libem, a kucem. Myślący lib zdaje sobie sprawę z realiów i raczej nie zaproponuje jednostronnego rozbrojenia, a kuc będzie pierniczył, że "Francuzi przez to zginą, a Polacy tylko się wzmocnią...bla bla....". Kuc nie różni się w tej kwestii od np. pacyfisty żądającego wycofania USA z Europy u szczytu potęgi ZSRR bez stawiania warunków dla ZSRR.

  Wszak poza militarystycznymi pojebami każdy wolałby aby państwa nie opodatkowały obywateli w celu urządzania zorganizowanej rzeźni. Lepiej aby wydatki na armie spadły w okolice zera. A jednak jednostronne rozbrojenie i gadanie o wpinaniu kwiatków w lufy gdy przeciwnik buduje Spartę, mądre nie jest.
   
  Norden and Staszek Alcatraz like this.
 9. alfacentauri

  alfacentauri Well-Known Member

  Posty:
  775
  Otrzymane Polubienia:
  868
  To jest raczej różnica pomiędzy prawdziwym libem, a parszywym etatystą, który liba uadaje!
   
  libertarianin.tom likes this.
 10. Norden

  Norden Well-Known Member

  Posty:
  701
  Otrzymane Polubienia:
  742
  Czyli "prawdziwy lib" to oderwane od rzeczywistości dziecko kwiat?
   
 11. alfacentauri

  alfacentauri Well-Known Member

  Posty:
  775
  Otrzymane Polubienia:
  868
  To się sprowadza do tego co się rozumie przez libertarianizm. Bo do tego terminu odwoływali się również anarchokomuniści i etatyści pokroju Noama Chomskiego (i nawet jeszcze inni i jak to spora jest grupa to można się przekonać, bo niejaka Dorota Sepczyńska zebrała dość skrupulatnie najprzeróżniejszych ludzi prezentujących różnorodne poglądy z różnych krajów, którzy się określali libertarianami i napisała książkę „Libertarianizm. Mało znane dzieje pojęcia zakończone próbą definicji” i nawet na marginesie wymieniła libnet i Macieja Miąsika).
  Niemniej za libertarianizm współcześnie uważa się ruch propagujący wolność jednostki, będący przy tym radykalnie wolnorynkowym. Jeśli ktoś opowiada się za protekcjonizmem jak Doman to nie jest radykalnie wolnorynkowy. Żal mi jak ktoś nie podziela wolnorynkowych poglądów, ale złości to nie wywołuje. Irytacja natomiast sięga u mnie zenitu jak jacyś etatyści podszywają się perfidnie pod libertarian i jeszcze obrażają przy tym tych prawdziwych. Już sto razy bardziej wolę różnych Zandbergów, Sierakowskich, Wosiów czy Szumlewiczów. Oni przynajmniej są otwarcie antyrynkowi i nie przedstawiają się jako libertarianie by podstępnie cwelić tą szlachetną ideę. Po co wy się w ogóle przyczepiliście tak libertarianizmu, jeśli macie taką pogardę dla tej idei, że bycie zwolennikiem wolnego rynku nazywacie bycie kucem czy oderwanym od rzeczywistości dzieckiem kwiatem? Czemu z pełną odwagą, otwarcie nie przyznacie się do bycia nacjo-etatystami czy kim tam jesteście – ja nie będę tracić czasu, aby każdemu z was z osobna przyporządkowywać właściwe miejsce na politycznej mapie. Nie wiem czy za dużo wymagam, ale sami moglibyście przeprowadzić takie poszukiwania. Chwała za to Chrisowi Cantwellowi, że poszedł sobie do tych alt-rightów i tam teraz robi żenadę. Weźcie może przykład z niego.
   
  owerfull, Szynka, vast and 4 others like this.
 12. Eli-minator

  Eli-minator zdrajca świętych dogmatów

  Posty:
  419
  Otrzymane Polubienia:
  615
  Kolego Doman, to jest złe porównanie. Te dziedziny sa rozdzielne. W państwie jest tak, jak u życiu prywatnego człowieka. Dziedzina chodzenia do pracy lub prowadzenia swojego biznesu to jedno, a dziedzina kupowania drzwi antywłamaniowych, alarmów, a w końcu, w miarę możliwości, kupowania karabinu maszynowego, to drugie. Pierwsze jest zarabianiem, ma ściśle ekonomiczny sens, drugie jest konsumpcją, wydawaniem.

  W państwie polityka nadzoru nad biznesem, preferencji dla rozwiązań biznesowych to jedno, a gotowanie się do odparcia agresji, to drugie.

  Jako wolnościowiec, wolnorynkowiec uważam, że preferencji dla biznesu (które automatycznie oznaczają antypreferencje dla innego biznesu) być co do zasady nie powinno. To, że Francja prowadzi nieracjonalną politykę, nie znaczy, że polska ma też prowadzić nieracjonalną politykę. We "francuskim" supermarkecie pracuje i kupuje codziennie milion Polaków. Na diabła im cokolwiek utrudniać? Bo głupi rząd francuski miesza się w decyzje francuskich firm? Współczuć udziałowcom, pracownikom takich firm. A nie im jeszcze podsrywać. Obelżywie traktować rząd (TAK, jakaś forma wzajemności musi być! ale więcej polityczna, niż gospodarcza), ale nie ludzi i biznesy z Francji. I nie utrudniać (np. podnosić kosztu) niczego Polakom (np. uwikłanym w zatrudnienie we francuskim przedsiębiorstwie operującym w Polsce). W biznesie - bądźmy mądrzejsi niż oni. Dla własnej korzyści. Tylko dla własnej, nie dla abstrakcyjnych zasad.

  Kwestia zbrojeń bezpieczeństwa narodowego jest inna. Tu byłbym w sporze nie z Tobą, lecz ze zwolennikami niemożliwości państwowch zbrojen z punktu widzenia zasad. Nie uznaję tych zasad, bo prowadzą do katastrofy.

  Oczywiście mogę sobie wyobrazić pewne sytuacje zaburzające mój schemat. Mam na myśli prowadzenie pełnowymiarowej wojny ekonomicznej przez jedno państwo przeciw drugiemu. To wewnątrz UE jest na razie niemożliwe, Francja tego nie robi, mowa jest o bezsensownych posunięciach na w sumie małą skalę. Takie nieracjonalen fochy.

  Oczywiście czym innym jest bojkot konsumencki. Tu nie widzę przeszkód. Każdy niech właśnie kupuje co chce i gdzie chce. Wolno argumentować, ze Francuzi sa antypolscy i namawiać do stosownych decyzji konsumenckich. Wolno też olewać taką argumentację.
   
  ultimate and FatBantha like this.
 13. Eli-minator

  Eli-minator zdrajca świętych dogmatów

  Posty:
  419
  Otrzymane Polubienia:
  615
  Kolego alfa, stanę też poniekąd w obronie Domana. Zacytuję: "za libertarianizm współcześnie uważa się ruch propagujący wolność jednostki, będący przy tym radykalnie wolnorynkowym. Jeśli ktoś opowiada się za protekcjonizmem jak Doman to nie jest radykalnie wolnorynkowy".

  Propaguję wolność jednostki będąc przy tym radykalnie wolnorynkowym. Są jednak różne stopnie radykalizmu i niezliczona ilość dziedzin, do których można dane podejście stosować. Nie uważam się za libertarianina nie dlatego, że odrzucam NAP i zasade samoposiadania (choć odrzucam), ale dlatego, że nie stosuję podejścia rynkowego w niektórych dziedzinach, w których stosowałyby je nawet kolibry. A już dla libertarian byłaby to skrajna oczywistość i konieczność. Być może jestem większym "etatystą" niż Doman i Norden, kto wie.

  Parszywiec i nacjo-etatysta to jednak tylko wyzwiska. Nie chcę burczeć przeciw agresji na forum. Nie o to mi chodzi. Chodzi mi o to, że swoją identyfikację odnoszę do narracji w obrębie języka polskiego.

  Uważam się za twardego, radykalnego, antysystemowego liberała. Nie uważam się za libertarianina. Nie uwazam się ani za prawicowca, ani za lewicowca. Zdaję sobie jednak sprawę, że kompetentny, wcale nie zacietrzewiony czy jednoznacznie lewacki (a jakoś, na ile możliwe, w miarę NEUTRALNY) uczestnik takiego dyskursu z Holandii, Francji, Szkocji, Hiszpanii, itp. po zapoznaniu się z moimi poglądami zakwalifikowałby mnie prawie na pewno jako libertarianina no i jako skrajnego prawicowca. Rzecz w tym, że my w Polsce nie jesteśmy pępkiem świata. A libertairianie - jako margines - nie rzadzą poprawnymi znaczeniami. Dlatego może warto się zgodzić na etykietkę (w ogóle niekoniecznie warto prowadzić spory o słowa) "libertarianin" dla Domana czy Nordena, o ile sami się nią chcą określać.
   
 14. GAZDA

  GAZDA EL GAZDA

  Posty:
  8 258
  Otrzymane Polubienia:
  9 369
  i żulem spod monopolowego
   
 15. Norden

  Norden Well-Known Member

  Posty:
  701
  Otrzymane Polubienia:
  742
  Zapytam inaczej.
  W latach 60' jako libertarianin mieszkający w USA postulowałbyś rozbrojenie?

  Tutaj przez lewicujących libków, których rewolucyjna czujność jest na wysokim poziomie zostaniesz określony za to "etatystą" albo "nacjololo".
   
  Last edited: 20 Listopad 2017
 16. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów

  Posty:
  5 545
  Otrzymane Polubienia:
  12 557
  Wolny rynek zawiódł - tylko państwo może obsłużyć te rejony swoją flotą transporterów opancerzonych!

  Firma kurierska nie chce obsługiwać francuskich stref „no-go”. Ważniejsze bezpieczeństwo kierowców
  21 listopada 2017
  Od miesięcy mieszkańcy kilku dzielnic Saint-Denis, którzy korzystali z usługi Chronopost, skarżą się, że nie mają dostarczanych przesyłek do domów. Firma odpowiada, że nie dostarczają przesyłek ze względów bezpieczeństwa.

  Przedmieścia Paryża są w dużej mierze zamieszkiwana przez muzułmańskich imigrantów, którzy tworzą strefy „no go”. Rząd Francji nazywa takie miejsca „wrażliwymi strefami miejskimi”.

  Jednym z takich miejsc jest Saint-Denis na północy Paryża, gdzie firma Chronopost boi się wysyłać swoich pracowników, ze względu na liczne napaści. Najbardziej zagrożeni są w okolicach dzielnic Cité du Franc-Moisin, Delaunay-Belleville czy Franc-Moisin, ale to nie jedyne miejsca.

  „Priorytetem bezpieczeństwo naszych kierowców” – odpowiada firma na skargi klientów, którzy mieszkają w Saint-Denis. W zeszłym roku 51 kurierów Chronopost zostało zaatakowanych w trakcie wykonywania swoich obowiązków.

  Osoby zamieszkałe w strefach uznanych przez firmę za niebezpieczne dla kierowców, muszą sami odbierać przesyłki w wyznaczonych do tego punktach.

  Madjid Messaoudene z rady miejskiej nie jest usatysfakcjonowany tymi wyjaśnieniami. Przyznaje, że rozumie argument bezpieczeństwa, ale jego zdaniem nie może to być „jedyną odpowiedzią”.
   
  ernestbugaj, luke27, ultimate and 4 others like this.
 17. Jaranek

  Jaranek Made in heaven - inspired in Hell

  Posty:
  1 743
  Otrzymane Polubienia:
  5 038
  Powinien jeszcze dodać, że przez rasizm francuskich kurierów uciekinierzy z głodującej Afryki nie mogą liczyć na paczki z domu :cool:
   
  lernakow, ultimate and inho like this.
 18. Mad.lock

  Mad.lock barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm

  Posty:
  5 139
  Otrzymane Polubienia:
  4 276
  Myślący kuc wie, że eksport nie istnieje bez importu i vice versa.
   
 19. owerfull

  owerfull New Member

  Posty:
  23
  Otrzymane Polubienia:
  12
  Francja socjalistyczna nie jest, więc bez przesady z tą nazwą tematu, ale jest mocno socjalna i to powoduje tam zastój gospodarczy i stąd też pomysł na ostatnią reformę kodeksu pracy, trzeba mieć nadzieję, że francuski rząd nie ugnie się pod naciskami lewicowych ulicznych terrorystów i doprowadzi do pełnego wprowadzenia reformy, bez żadnych kompromisów, bo w chwili obecnej już Arabia Saudyjska jest bardziej atrakcyjnym krajem dla wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza UE. I to jest w zasadzie problem, ponieważ poprzez wysokie koszty życia, a jednak wysoki socjal imigranci przybywają, ale niewykształceni, liczący na zatrzymanie się w obozach, szpitalach i innych miejscach, które lokalne władze im zorganizują - wykształceni, wysoce wykwalifikowani pracownicy spoza UE w zasadzie nie mają po co wybierać się do Francji, bo mogą czmychnąć do USA, UK, lub Kanady, gdzie państwo jest bardziej przyjazne już nawet na samym etapie urzędowym.
   
 20. Doman

  Doman Well-Known Member

  Posty:
  632
  Otrzymane Polubienia:
  1 717
  News pasuje do tematu


  socjalizm jest


  Narodowe Biuro Czujności. No, no.... Jak widać to nie tylko socjalizm, ale nawet narodowy socjalizm wyposażony w instytucje do zwalczania wrogów narodu. Ale kto by zgadł, że tym narodem we Francji nie będą potomkowie Galów? Pozdro dla biedy umysłowej sprowadzającej podobne tematy do żartów z iluminatów.

  Rzecz w praktyce sprawadza się do bilansu w handlu, a ten może być na + i na -. Ujemny bilans jest wyrównywany min. przez zaciąganie kolejnych długów albo okradanie reszty świata emisją globalnej waluty fiducjarnej. Kuca poznasz po tym, że generalnie omija temat ukrytych podatków (jak np. renta emisyjna) albo ukrytego protekcjonizmu. Ukryty protekcjonizm to jest na świecie norma i nawet powstała cała sztuka udawania, że jest się za wolnym handlem, a cichaczem to lecą normalne 5 latki. Dopiero jak komuś ta sztuka udawania przestaje wychodzić, to przewraca stół i zaczyna krzyczeć o manipulowaniu kursem, dumpingu itd.
  np. cała intryga Zachodu wokół globcia stała się g warta gdy okazało się, że Chińczycy na boku opracowali "zielone energie". A taki piękny monopol na energetykę się szykował.
   

Udostępnij Tą Stronę