Filmy dokumentalne warte polecenia

MaxStirner

Well-Known Member
2 525
4 486
The fear of 13 - dokument o facecie skazanym na śmierć za morderstwo którego nie popełnił. Wyszedł po 21 latach na podstawie DNA. Nie chodzi tylko o samą historię, sposób w jaki on ją opowiada mnie powalił. Dosłownie ścisnął za gardło.
Jest na Netfliksie albo CDA
 
D

Deleted member 427

Guest
Oklahoma City - nie tyle o samym zamachu, co o kontekście społeczno-politycznym. Ruby Ridge, Waco, prawackie oddziały paramilitarne etc. Z historycznego punktu widzenia to chyba najlepsza rzecz o wydarzeniach pierwszej połowy lat 90. XX wieku w USA.

W tym temacie polecam również materiał VICE "One of America’s Most Notorious Militias" – o paramilitarnych grupach survivalowych z Michigan; jest tam sporo o Oklahoma City. Jeden ze starszych panów wspomina:

Musieli nas jakoś spacyfikować, bo rozrastaliśmy się tak szybko na przestrzeni całego kraju, że groziło to zachwianiem władzy rządu federalnego. (…) Zmierzaliśmy do bezpośredniej konfrontacji z rządem, ale zamach wytrącił nas z tego toru. Wszystko zmieniło się po Oklahoma City. Wielu ludzi odpadło z naszych szeregów, inni zeszli do podziemia, a jeszcze inni bardziej się zradykalizowali.

 

Doman

Well-Known Member
1 221
4 040
"Jak Gorbaczow sprzedał ZSRR"

Narracja jest z punktu widzenia tych którzy żałują rozwalenia ZSRR, a nazwa kanału gdzie leży polskie tłumaczenie mówi sama za siebie. Film jednak polecam, bo porusza fascynujący a przemilczany temat przewerbowania sowieckich elit przez CIA. W polskim mainstreamie są pierdoły o Kuklińskim, Wojtyle, Kaczyńskich i Wałęsie jako pogromcach Sowietów, dla nieco bystrzejszych są bajki o ogólnikowym "bankructwie systemu", ale nie mówi się o zielonym świetle i konsekwentnym działaniu na samej górze. Sun Zi za rozegranie zimnej wojny przez rządzących Zachodem dałby chyba wysoką notę. To w jego stylu.

 

Finis

Anarcho-individual
438
1 888
Krótki filmik o rosyjskiej interwencji w Afganistanie. Bardzo spodobał mi się fragment mówiący o tym, że do porażki Rosjan przysłużyła m.in. zdecentralizowana forma państwowości (jeśli tak, to można ująć). Także nasuwa mi się takie to stwierdzenie: miasta wasze, ale pozostałe terytorium nasze. :)
Fields Of Armour Afghanistan The Bear Trap Documentary
 
D

Deleted member 4683

Guest
Addio Africa

Fajny dokument o post-kolonialnej Afryce. Zaczyna się niewinnie. Na wieść o ogłoszeniu niepodległości afrykański tłum niszczy zagraniczne towary. Tony rozbitych jajek z Portugalii w których turlają się roześmiani murzyni, tysiące pomarańczy z RPA miażdżonych walcami w radosnej atmosferze - po prostu juwenalia. Później masakra zwierząt. A potem czas na masakrę ludzi. Stosy odrąbanych dłoni, egzekucje, znarkotyzowani kanibale-partyzanci wyżerający ludziom wątroby, rzezie, trupy, muchy. Najemnicy rozstrzeliwują dzieciaka ludożercę. Oficer chce go dobić ale nie trafia. Chuj z tym. Znudzeni odciągają ciało wlokąc za nogę. Jeb w krzaki, po kłopocie. Ostrzeżenie, że film zawiera sceny drastyczne należy potraktować poważnie.

 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 887
25 473
Zaginiony „Making of The Empire Strikes Back” w sieci
2018-10-12 20:31:56 Lord Sidious
Na YouTubie pojawiła się ciekawostka, film dokumentalny, którego autorem jest Francuz Michel Parbot. „Making of The Empire Strikes Back”, bo o nim mowa, ukazuje proces tworzenia „Imperium kontratakuje”. Są tu wypowiedzi i zdjęcia aktorów – w tym Marka Hamilla, Harrisona Forda, Carrie Fisher, Anthony’ego Danielsa, a także innych twórców - Ivrina Kershnera, Gary’ego Kurtza, Normana Reynoldsa, Bena Burrta twórców efektów i wielu innych osób. Można zobaczyć Stuarta Freeborna pracującego nad Yodą, dyrygującego Johna Williamsa, czy zdjęcia w norweskim Finse. Film przez lata był schowany w czeluściach, obecnie jego kopia trafiła do sieci.


Kurcze, tęsknie do tak realizowanych dokumentów z planów filmowych. To nie jest ta sztanca mejkingofowa, zalegająca na dodatkowych dyskach z dodatkami, do której się nigdy nie zagląda. Ale nie ma się co dziwić, wtedy wytwórnie nie myślały, aby robić własne PRowe kroniki z planu, tylko ewentualnie wpuszczały na plan niezależnych filmowców - w tym przypadku Parbota. Co gość zobaczył i nagrał, to jego...

Dla mnie rarytas. Mieli ciężką przeprawę w tej Norwegii - dowożony ratrakami sprzęt, zabezpieczenia przed mrozem, to jest jak wyprawa na biegun, cud-miód-orzeszki. Czytałem o tym, ale zobaczyć na własne oczy, to jednak coś zupełnie innego. W realu to dla twórców też musiała być niezła przygoda.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 887
25 473

A to już chyba wrzucałem, ale skoro jest okazja, to ciepnę raz jeszcze.
 
  • Like
Reactions: Alu

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 565
Sergiusz Piasecki: Zapiski Oficera Armii Czerwonej - Film dokumentalny K. Wojciechowskiego
Sergiusza Piaseckiego przedstawiać nie trzeba. Ten film to taki monolog jednego aktora. Trochę dokument, trochę teatr jednego aktora, trochę audiobook videobook... Przy okazji młódź może obejrzeć jak wyglądał Dworzec Centralny w Warszawie na początku lat 90-tych. Tak, można tam było palić papierosy. I tak (jak aktor) wyglądali Rosjanie, którzy przyjeżdżali z ogarniętego pieriestrojkową smutą rozpadającego się Związku Sowieckiego do Polski.

 
D

Deleted member 6431

Guest
'Meet the Man Who Eats Roadkill'
Człowiek,który zjadał zwierzęta zabite przez samochody.

 
Do góry Bottom