Dobre wiadomości

GoldenColt

Well-Known Member
817
3 630
Przeciwko wejścia do UE też jest około 80% Szwajcarów, i jak tu ich nie lubić? :). Eh, żeby u nas kiedyś nadeszła taka mentalność.....
 

Denis

Well-Known Member
3 825
8 520
Spoko loko... Już ich rozbroili, więc ewentualne zakazy pójdą z górki nie zważając na chwilowe problemy i pozostałości normalnego myślenia w społeczeństwie.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 732
moment moment moment
oni przemycali dronem do rosji cygara z litwy? państwem członkowskim ue? cygara obłożone unijnym vatem i akcyzą???????????
myślałem że takie rzeczy przemyca sie w odwrotnym kierunku...
Akcyza na cygara w UE jest bardzo niska. Najtańszy tytoń do nabijania gilz (tutek), pochodzi właśnie z cygar. W Polsce papieros z tytoniu z cygar, kosztuje około 16 groszy, wraz z gilzą. Na Litwie podobno wychodzi taniej.
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 168
cygara = cygarety/papierosy...
w małopolsce mało kto kurzy cygara, na papierosy mówi sie cygara...

w artykule jest mowa o papierosach, z resztą gygara u ruskich pewnie też tańsze są...
 

piezol

Jebać życie
1 263
4 236
Zawsze mnie to konsternowało, przecież papierosy to takie cygara dla klasy robotniczej, a cygara to takie cygara dla klasy wyzyskiwaczy (bo tylko oni mogą się na tyle lenić, żeby palić cygaro przez xx minut. No i w ogóle lepszy tytoń itd.).
Akcyza na jedno cygaro to minimum milion złotych powinno być, nie?
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 799
Kiedy nie wspomagają akurat III Rzeszy w liczeniu Żydów, potrafią się na coś przydać...

PHT – superkomputery IBM-a pozwoliły odkryć tworzywo sztuczne o niespotykanych właściwościach

19.05.2014 08:59
IBM Research zaskoczyło praktycznie wszystkich, obwieszczając odkrycie nowej klasy tworzyw sztucznych. Poliheksahydrotriazyny (PHT), bo taką nazwę otrzymały te bardzo ciekawe polimery, są dziełem szczęśliwego trafu, wspartego mocą superkomputerów, jakimi badacze IBM dysponują. Wprowadzenie PHT do przemysłowej produkcji zapowiada rewolucję w inżynierii materiałowej, która dotknie nas wszystkich: polimery te są nie tylko lżejsze, wytrzymalsze i tańsze w produkcji, niż stosowane dziś tworzywa termoplastyczne, takie jak np. polietylen czy polichlorek winylu, ale też są w stanie naprawiać swoje uszkodzenia strukturalne i nadają się do recyklingu.

W tym wypadku przysłowie o szewcu, co bez butów chodzi nie znalazło zastosowania. IBM jest wiodącym na świecie producentem superkomputerów, a wiele z tych maszyn znajduje zastosowanie w laboratoriach IBM Research, wspomagając prace badawcze w wielu dziedzinach, niekoniecznie bliskich informatyce. Nie można zresztą zaprzeczyć, że naukowcy pracujący w trzynastu laboratoriach badawczych IBM mają zwykle do dyspozycji większą moc obliczeniową, niż ich koledzy z utrzymywanych z publicznych pieniędzy ośrodków naukowych na świecie.

Odkrycie, o którym informuje zespół badaczy IBM w pracy pt. Recyclable, Strong Thermosets and Organogels via Paraformaldehyde Condensation with Diamines, jest dziełem przypadku. Szefowa zespołu badawczego, dr Jeanette Garcia, opowiada, że prace prowadzono nad zupełnie inną klasą znanych już polimerów. W pewnym jednak momencie roztwór w kolbie nagle stał się ciałem stałym, tak że by się do niego dostać, kolbę trzeba było rozbić młotkiem. Nowej substancji rozbić młotkiem się jednak nie dało. Co więcej, nikt nie wiedział, co faktycznie się stało i jak cały proces powtórzyć.

Chemicy organiczni IBM-a wezwali w tej sytuacji kolegów od chemii obliczeniowej. Przeprowadzone na maszynie Power 775 (niemal 64 tys. rdzeni Power 7, z łączną mocą obliczeniową ok. 2000 Tflop/s, całość działa pod kontrolą Linuksa) symulacje chemicznych procesów pozwoliły odtworzyć, co się stało, i dokładnie ocenić, co zostało uzyskane. Następnie zaś zaczęto poszukiwać efektywnych przemysłowo metod jego recyklingu.

Nowy polimer PHT powstaje w wyniku reakcji między paraformaldehydem i 4,4'-oksydianiliną, związkami powszechnie wykorzystywanymi w produkcji tworzyw sztucznych. Podobnie jak w wypadku innych tworzyw termoplastycznych, PHT charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i twardością, jego odporność cieplna jest jednak niższa o ok. 75°C – wiązania pękają już w temperaturze 350°C.

Superkomputerowe symulacje pokazały jednak coś jeszcze – właściwości do tej pory niespotykane. Poliheksahydrotriazyny potraktowane silnym kwasem, np. siarkowym, rozkładają się do swoich substratów. Oznacza to, że tworzywa te można bez przeszkód poddać efektywnemu recyklingowi. Powszechnie dziś używane tworzywa termoplastyczne kończą swoje życie na górach śmieci, jednak konstrukcje z PHT, np. obudowy telefonów czy komputerów, będzie można po prostu ponownie wykorzystać do produkcji nowych obudów. Drugą interesującą właściwością jest bardzo wysoki poziom samoregeneracji uszkodzeń, co możecie zobaczyć na poniższym wideo:

Pani Garcia podsumowała to odkrycie następująco: gdyby IBM miał to 15 lat temu, zaoszczędzilibyśmy niewyobrażalne ilości pieniędzy. Jako że PHT nie wymaga radykalnych zmian w stosowanych procesach produkcji tworzyw sztucznych na skalę przemysłową, można się spodziewać, że teraz IBM zarobi niewyobrażalne ilości pieniędzy.

No i git. Randyzm pełną gębą. Oczywiście teraz nie spełni się katastrofalna lewacka przepowiednia, że utoniemy wszyscy we śmieciach produkowanych przez chciwych kapialistów, bo nie będzie się dawało ich recyklować. [śmieci i kapitalistów] Oczywiście pewnie patenty oraz monopol IBM spowolnią popularyzację tych materiałów, no ale za dobrze też najwyraźniej być nie może i koniecznie trzeba przepieprzyć część pieniędzy i okazji na rozprawienie się z niektórymi problemami szybciej niż później.
 

dataskin

Well-Known Member
2 059
6 146
"Powstaje pytanie: dlaczego Szwecja tak szybko podnosi standard życia w swoim kraju, mimo że państwo zabiera obywatelom tak dużo pieniędzy w podatkach? Często twierdzi się, że to obniża wzrost gospodarczy. Otóż, jak twierdzi Peter H. Lidert, na tę tezę nie ma żadnych dowodów. W swojej książce przedstawia wyliczenia zależności między wzrostem PKB na obywatela a udziałem wydatków socjalnych w PKB za lata 1880–2000 na podstawie danych z 19 rozwiniętych krajów i ta korelacja wynosi 0. Wydatki socjalne nie mają żadnego wpływu na wzrost gospodarczy."

http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/szwedzki-raj-dla-najbogatszych/

Szach mat, popytowe, keynesistowskie lewaki, z Szumlewiczem na czele: "dajmy nierobom pieniądze, to napędzimy gospodarkę i wygenerujemy wzrost gospodarczy"
 

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 915
7 936
Ale zobacz, że to by oznaczało, że wydatki socjalne nie zmniejszają tempa wzrostu gospodarczego. A to chyba dobra wiadomość, ale dla Szumlewicza ?
 

military

FNG
1 766
4 727
Same wydatki pewnie nie, bo mowa o zebranych już pieniądzach. Znaczy: jak wpakują milion dolarów które już mają w gospodarkę, to będzie to milion stracony, bo nic się nie zmieni ani na lepsze, ani na gorsze. Ale pobieranie tego miliona to inna sprawa.
 

Gość niedzielny

Well-Known Member
968
2 125
No dokładnie. Koleś powinien szukać korelacji pomiędzy wysokością opodatkowania a wzrostem PKB. Można zwiększyć/zmniejszyć wydatki socjalne zwyczajnie przesuwając pieniądze w budżecie, jednocześnie nie podnosząc przy tym stawki podatkowej. Pomijam już fakt, że koleś wybiórczo oparł się na wydatkach socjalnych a olał wszystkie pozostałe.
 
Ostatnia edycja:

dataskin

Well-Known Member
2 059
6 146

comment_A6M1yySDJDY6HB3CG8QRf2F8YDEdYahC,w400.jpg
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 732
Jaruzel zdech!
Może zrobią badania DNA, by potwierdzić teorię, że był sowieckim nielegałem. Od dawna jedną ze spiskowych teorii było, że Jaruzel w młodości miał za zadanie się zaprzyjaźnić z prawdziwym Wojciechem Jaruzelskim i jego rodziną, gdy ci byli na zesłaniu. Potem zabito na jego oczach prawdziwego Wojciecha Jaruzelskiego wraz z rodziną, a nielegałowi kazano odgrywać jego rolę.
Rozwód tuż przed śmiercią, przypadek?
 

Piter1489

libnetoholik
2 072
2 035
Też myślę, że Jaruzel był "matrioszką", ale pewnie żadnych badań DNA nie będzie, niedługo zaczną go sławić jako "obrońcę ojczyzny", który później stał się "człowiekiem kompromisu".

Właściwie to nie wiem jak to naprawdę było z tą groźbą inwazji sowietów i bratnich wojsk NRD, ma ktoś jakieś fajne źródła? Czytałem "Długie Ramię Moskwy" Cenckiewicza i on tam pisał, że żadnej inwazji by nie było, a Jaruzel najprawdopodobniej tylko gorliwie wykonywał rozkazy.
 
Do góry Bottom