Czy? Jak? Czym? Co? - różne problemy i porady komputerowe

bombardier

Well-Known Member
1 413
7 090
Być może po odłączeniu dysku będzie się dało wejść w BIOS lub zresetować go do ustawień fabrycznych. Polecam zajrzeć do dokumentacji. Jeśli nie to pozostają metody fizyczne - bateria od zegara czasu rzeczywistego lub zworka.
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
Zbrickowałem lapka. Serio. Nie sądziłem, że coś takiego jest możliwe i jakby pare dni temu ktoś mi powiedział że tego dokonał, powiedziałbym żeby sie puknął w czoło.
Załączyłem w W10 opcje "Fast Startup" czy jakoś tak, do kupy z opcją "Fast Boot" w biosie. Opcja Fast Startup daje ponoć czasem skutek uboczny w postaci w postaci znikającego pola Username/Password (nie wiedziałem o tym)
- mam tapetę, date, godzine, W10 sie botuje, ale nijak nie można sie zalogować (próbowałem wszystkiego), nie dae rady wywołać CMD
Z kolei FastBoot w Biosie miedzy innymi ignoruje klawisze wejscia do Biosa (f2, f4 itd) zmienić to można z wewnątrz Windy - wskutek czego nie dajerady zmienić BootOrderu na DVD, USB tak żeby zbotował z dysku ratunkowego
Wywołanie Safe Mode nie pomogło, system z jakichś powodów sie zawiesza, co podobno na niektórych konfigach także jest skutkiem załączeni Fast Startup Mode, przywracanie systemu nie działa bo punktów przywracania brak.. Jprd
Nawet reinstalacja nie wchodzi w rachubę. Została chyba tylko próba podmienienia dysku.
Różni producenci tworzą różne obejścia. Jeśli model laptopa to tajemnica mógłbyś chociaż napisać producenta.
Jeszcze tak dla pewności to nie działa (coś pisałeś o safe mode, a tak się przechodzi pod Windows 8+ i UEFI, ale lepiej sprawdzić)?
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1822298/ultra-fast-boot-unable-enter-bios.html#r15654646
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1822298/ultra-fast-boot-unable-enter-bios.html#r16426592
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
nie ma tam dziurki do resetu? jak w różnych innych przenośnych sprzętach. sppinacz, igiełka i jazda
 

Pestek

Well-Known Member
688
1 876
Pytanie, do kogoś, kto operował lub jest znajomy z Raspberry Pi 3B+. Chciałbym sobie kupić, żeby poeksperymentować i pobawić się. Mam też małą nadzieję, że może będzie chodzić szybciej niż mój Acer Aspire One 722 dwu rdzeniowy 1.33. Może ktoś mi to wybije z głowy, bo sam nie wiem. Chodzi mi też po głowie kupno większego lapka 14" HP z serii Elitebook. Tam już 4 rdzenie Intel I5, ale koszty o wiele większe. I tak pewnie sobie kupie lapka, pytanie, czy jest sens przejściowo się pobawić takim Raspberry. Czy na tym uciągnie internet, youtube, podstawy jakieś zupełne. Czasami wrzucam filmy na youtube i kopiuje coś z telefonu i mój lapek już nie daje rady. W gry grał na tym nie będę. Dzięki za wszelkie porady.
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Ile jesteś skłonny wydać na takiego lepszego lapka? Można kupić całkiem niezłe poleasingowe używki, które na głowę biją takie tam samoróbki.

W jesieni za 600 złotych kupiłem Lenovo X220, i5 2.6GHz, 4GB RAM, SSD 128GB - specjalnie wybrałem taki, bo chciałem małego laptopa (12,1"), lekkiego, ale dość wydajnego, na czym pójdzie większość rzeczy, które na nim używam, czyli cały interenet, Office, wiele aplikacji i z biedą jakieś proste gry. Całość spokojnie napędza Windows 10 Pro. Miałem na to 3 miechy gwarancji. Wersje z tradycyjnym HDD była tańsza.
 

Pestek

Well-Known Member
688
1 876
Właśnie coś podobnego oglądałem ale 14 ", i nawet by mi pasowało mniejszy, bo teraz mam poręcznego 11.6, i nie jest zły. Około 1000 zł, ale wiadomo, lepiej jak taniej. Kamera internetowa daje radę w nim? A co z touchpadem, czytałem, że słabe są i męczące w tej serii - nie ma multitoucha. I jak bateria, wymieniałeś na nową, czy stara trzyma ok? Do tego samego potrzebuje, więc gdyby touch był znośny i dobra kamera, to wydaje się fajny wybór.
 

Hanki

Secessionist
1 525
5 088
Może ktoś z Was będzie wiedział:

od jakiegoś czasu nie wyświetlają mi się automatycznie miniatury plików pod Windows 10. Zwykle było tak, że w pamięci przechowywane były te obrazy miniatur i nie ładowały się każdorazowo po ponownych uruchomieniu systemu. Niestety jednak ostatnio co nie wejdę w jakiś folder, to "od nowa" ładują mi się te miniatury, co mocno mnie irytuje.

Jak skonfigurować opcje wyświetlania tak, by domyślnie wyświetlało już załadowane miniatury?
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
Kamera internetowa daje radę w nim? A co z touchpadem, czytałem, że słabe są i męczące w tej serii - nie ma multitoucha. I jak bateria, wymieniałeś na nową, czy stara trzyma ok?

Kamery w nim nie testowałem, więc nie wiem. Touchpad jest okay, ale bez rewelacji, bo jednak jest mały, a i tak mam mysz bezprzewodową. Multitouch działa, przynajmniej dwupalcowy. Baterię mam starą, wytrzymuje ze 2 godziny, ale znów kupiłem go do używania głównie na kablu - nawet wybrałem egzemplarz z mniejszą baterią, choć za te same pieniądze był też z większą. Baterię - zamiennik - da się w rozsądnej cenie kupić, jeśli trzeba.

Jedyne rozczarowanie ja na razie, to brak Bluetooth 4.0 LE, więc myszka BT nie zadziałała - można za kilkadziesiąt złotych wymienić moduł, ale wsadzenie dongla w port USB było za darmo i działa.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
To jak u mnie w 2013 roku...
0819_3ee4_390.gif
 
Ostatnia edycja:

tolep

five miles out
8 555
15 441
Może ktoś z Was będzie wiedział:

od jakiegoś czasu nie wyświetlają mi się automatycznie miniatury plików pod Windows 10. Zwykle było tak, że w pamięci przechowywane były te obrazy miniatur i nie ładowały się każdorazowo po ponownych uruchomieniu systemu. Niestety jednak ostatnio co nie wejdę w jakiś folder, to "od nowa" ładują mi się te miniatury, co mocno mnie irytuje.

Jak skonfigurować opcje wyświetlania tak, by domyślnie wyświetlało już załadowane miniatury?
http://www.thewindowsclub.com/stop-windows-10-deleting-thumbnail-cache
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Da się tak zrobić (powiedzmy w Windowsie, ale w sumie innych systemów też jestem ciekaw), żeby jeden program dawał audio na bluetooth, a drugi - jednocześnie - na słuchawki?

Wersja wariantowa: jak sformułować odpowiednie pytanie po angielsku do Google? ;)

Słodki Jezu...

Mam Windowsa 10 w wersji Insider Preview, więc nie wiem czy w aktualnym stabilnym wydaniu ten panel wygląda identycznie, ale obczajcie to, co odkryłem wczoraj z nudów...

@bombardier @tosiabunio @inho

sound options1_LI.jpg sound options.png
 

Attachments

  • sound options1_LI.jpg
    sound options1_LI.jpg
    953,6 KB · Wyś: 8

tolep

five miles out
8 555
15 441
Ten panel powyżej jest ponoć od kwietnia więc mogłem go wcześniej nie znaleźć :)

Wracając do telewizorów - właśnie kupiłem matce staruszce takie coś do sypialni

http://allegro.pl/hit-smart-tv-32-usb-pvr-mpeg-4-fullhd-wi-fi-i7201078525.html

Najpierw trzeba było pojechać do Mediaexperta zwrócić ten który jej wcisnęli 2 maja. 1366x768, bez żadnych smartów i wifi.
14-dniowa gwarancja satysfakcji, he he. Najpierw w obsłudze klienta panienka twierdziła że mogą tylko wymienić (taki wyuczony ton głosu - oznajmujący ale nie stanowczy), na co odrzekłem że mnie tylko zwrot interesuje, zgodnie z ofertą.

- a, to musze spytać kierownika, (he he). Potem 15 minut czekania na zwrot kasy, bo "system przetwarza zwrot" (he he). To taka gadka żeby dany Janusz czy Grażyna pochodzili po sklepie i wybrali inny sprzęt. Jeden sprzedawca dyskretnie za nami chodził i podsłuchiwał, he he he

Od wszystkich umów dało się odstąpić, w tym od ubezpieczenia, ale co ciekawe, na fakturze był "pakiet usług komfort" i od tego odstąpić się nie dało. 50 złotych. Ten pakiet usług to "przygotowanie do sprzedaży" czyli rozpakowanie i uruchomienie go na stoisku :D Usługa wykonana, więc nie zwracają. Taki haczyk żeby 50 przytulić.

Potem okazało się że za uchwyt i antenę matka przepłaciła 100%, ale już nie chciało jej się zwracać ponownie. Przesyłka przyjdzie we wtorek, szczególnie jestem ciekaw jak te całe smarty w nim działają. Ale matka i tak nie będzie z tego korzystać.

Ten sprzedawca tureckich noname-ów działa już od dłuższego czasu na Allegro, opinie ma 100% pozytywne, więc nie widze powodu do stresu.
 
X

xawas

Guest
Jestem u kolegi i jak podłączę mój laptop do jego internetu z kabla to działa internet bez zarzutu - jest szybki.
Z mojego modemu zamula strasznie. Od czego zależy prędkość - od dostawcy internetu?
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Za mało danych. Temat komórkowego internetu jest szeroki sam w sobie. Możesz być w dupie zasięgowej. Rób testy na speedtest.net w różnych godzinach (w tym na przykład o 6 rano). Rób testy krzyżowe (np. ten sam modem użyty u kolegi, na Twoim i jego komputerze). Co to za modem? LTE? U Ciebie w domu jest zasięg LTE? A przed domem wygląda to tak samo jak w środku?

I tak dalej i tak dalej.
 
X

xawas

Guest
3 G . Przed domem nie sprawdzałem. Muli się, zawiesza i zacina - musze często wylączać i jak włączę wtedy przez chwilę jest dobrze. Ale z kabla nie ma takich problemów.
Dzięki bardzo.
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141
No 3G to jest generalnie słabizna, ot że masz internet. Zainwestuje w modem LTE, o ile masz tam zasięg i wtedy marudź. Oczywiste jest, że sieć po 3G będzie działać nędzniej niż po kablu.
 
Do góry Bottom