Czy? Jak? Czym? Co? - różne problemy i porady komputerowe

novicar

Member
51
183
Jeżeli logowania następują z różnych maszyn i lokalizacji, i jako nowy user działasz z jednej, góra dwóch lokalizacji to może jesteś rozpoznawany po stylu pisania?

Pamiętam, lecz nie mogę tego teraz znaleźć, że na Forum pewna firma zamieściła posta o swojej działającej aplikacji rozpoznawającej uzytkowników po stylu pisania. Tego typu rozwiązania są stosowane.
A może ktoś z Kolegów pamięta i mógłby rzucić linkiem?
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
1. VPNGate (trzyma logi ale to w końcu nie ma być do wyjebek). Kompy od uniwerków i bibliotek nie są do końca legit i często są banowane.
2. Spróbuj zmienić fingerprint
co do stylometru nie mam pojęcia, nie znam żadnej takiej technologii której można podejrzeć kod źródłowy.

Po za tym nie mam pojęcia jak wy to robicie, na wykopie ani razu nie zbanowano mnie za multikonto a ich pozakładałem wręcz w chuj i to na gołą klatę nawet. Na facebooku to samo- bany były u mnie zawsze za treści niepoprawne politycznie.
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Są na sali jacyś informatycy enterprise? ;)

Jest sobie sprzętowy RAID1, ktoś wyjął jeden dysk w celu zasymulowania awarii. Dysk włożony ponownie, macierz jest degraded, trwa rebuilding. 0% od 30 godzin. Wszystkie wskazówki mile widziane. Nawet łopatologiczne jak dla przedszkolaka.

Ilustracja problemu

i
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Ktoś jest na bieżąco z dystrybucjami Linuxa?

Jest sobie netbook z najgorszych czasów netbooków. Atom N455, 1 GB RAM

Potrzebna jest lekka dystrybucja Linuksa (naprawdę lekka, a nie uważana za lekką) która będzie mocno przypominać Windowsa.
Koleżanka ma teraz Ubuntu 14 LTS ale nie przyjął się mózgowo. Z ważniejszych spraw: oczywiście przeglądarka ma się aktualizować i działać przez najbliższe dwa lata minimum, w tym sensie, ze nie ma być komunikatów takich jak w XP i Viście obecnie, że Chrome już jest nieaktualne i wypierdalaj. Firefox zdaje się też odmawia aktualizacji albo zaraz odmówi, na XP/Vista.

Uwaga: raczej interesują mnie dystrybucje o ugruntowanej pozycji na rynku a nie jakieś efemerydy które co chwile się w świecie Linuksowym pojawiają. Zainstalowałbym Minta, ale coś mi się kojarzy, że Mint tez już teraz jest przyciężkawy.

Jeszcze jedno - jak to jest ze starymi dystrybucjam?? Czy na systemie z 2014 albo 2012 roku Firefox albo Chrome będą się aktualizować dajmy na to w 2020?
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
>1 GB RAM
>ubuntu
Może debian z LXDE (wcześniej przez Ciebie skonfigurowany oczywiście)? Puppy linux? Moja matka używa debiana stable z XFCE który lekki nie jest (też netbook) ale wybrała go sobie bo "ładniejszy". Są oczywiście bardziej przypominające Winde jak np. Zorin OS ale na kompa z 1 GB ram to nie bardzo.

Jeszcze jedno - jak to jest ze starymi dystrybucjam?? Czy na systemie z 2014 albo 2012 roku Firefox albo Chrome będą się aktualizować dajmy na to w 2020?
Zależy od dystrybucji i ich powiązania z repozytorium.Jak repo przestanie być aktualizowane zostaje aktualizacja ręczna od której można popełnić seppuku jeśli zależności będzie dużo. Najlepiej użyć czegoś z debiana sid bo aktualizuje się wtedy na bieżąco.
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
Najlepiej użyć czegoś z debiana sid bo aktualizuje się wtedy na bieżąco.
No na pewno jak się zależności rozlecą (co w sid-zie się zdarza), to sama naprawi. (śmiech)

Obecnie przeglądarki Firefox i Chromium zużywają sporo zasobów. 1 GB to same procesy przeglądarki zjedzą podczas surfowania. Teraz mam 7 zakładek (w tym 2 FB) w Firefoksie na Windowsie i zużywa 880 MB. Za 2-3 lata urosną pewnie zarówno same przeglądarki jak i strony. Słabo widzę surfowanie po necie, nawet jeśli przeglądarka w repozytorium będzie dostępna.
 

jkruk2

A fronte praecipitium a tergo lupi
828
2 386
Ja bym zainstalował Ubuntu bez okien (może być też coś innego, aby było bez okien - linux mint ma wszystkie kodeki) i doinstalował FVWM-Crystal (kiedyś wymagało, jakiś innych okien do działania, nie wiem jak teraz). Do tego Rox, Thunar albo coś jeszcze lżejszego (są np. takie DFM, emelFM, ale nie używałem). Przeglądarka Midori (są jeszcze lżejsze, takie co przypominają normalne np. Dillo). Żeby za bardzo nie obciążać systemu trzeba ostrzec użytkownika, żeby nie otwierał na raz wielu zakładek. Zamiast F-Cry można użyć Fluxbox.

Jeszcze jedno - jak to jest ze starymi dystrybucjam?? Czy na systemie z 2014 albo 2012 roku Firefox albo Chrome będą się aktualizować dajmy na to w 2020?

Nie ma szans.
 
Ostatnia edycja:

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
A na LTS z 2016?
Ubuntu LTS 12.04 w 2015 roku (3 lata od wydania) na pewno jeszcze miał aktualnego Firefoksa z oficjalnego repozytorium Canonicala. Wiem, bo w 2012 na starym kompie zainstalowałem to Ubu i potem w 2015 na chwilę wróciłem do tego PC. Sądząc po tym 16.04 pewnie też będą starali się do końca okresu LTS (2021 rok) pakować nowe wersje FF, ale pytanie czy nie będzie dodatkowych utrudnień.
Firefox jest powolny, opiera się na przestarzałym silniku Gecko (Chromium na przestarzałym Webkicie, ale przynajmiej go na bieżąco intensywniej modernizowali) i Mozilla napisała Servo w języku Rust, który przez najbliższe kilka lat będzie integrowany do FF. Mozilli to pozwoli mieć nowoczesną przeglądarkę, użytkownikom na Windowsie, macOS i nowych Gnu/Linuksach wydajne surfować po necie, ale pewnie będzie ciężko z tego powodu integrować do starszych dystrybucji.
Ale i tak przewiduję, że przede wszystkim kurwicy dostanie jeśli będzie w 2020 roku surfować po necie na kompie z 1 GB ramu.
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
E, to jakieś dziecko z biednej rodziny ma używać. Jak na razie rozpierdala mnie, że mimo wybrania polskiego przy instalacji, potem po zainstalowaniu przesunięcia polskiego na górę listy języków, a nawet w desperacji po usunięciu angielskiego (i za każdym razem apply system-wide oraz restart) system jak był po angielsku tak jest po angielsku. Home, preferences, favorites, przeglądarka po angielsku, to jakiś kurwa dramat.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Dystrybucja nie ma znaczenia. Znaczenie ma środowisko graficzne i zainstalowane programy. Unikać ze względu na zasobożerność należy Unity (domyślne dla Ubuntu), KDE i pewnie GNOME. Z nich zresztą tylko KDE przypomina trochę Windowsa. Niestety mało używałem średniozasobożernych środowisk, tylko albo tych wypasionych, albo przeciwnie: super-lekkie środowisko i3, które nie przypomina nic i nie nadaje się dla zwykłego usera.

Za średniozasobożerne uchodzi xfce. Nie oceniaj po screenach, bo można je skonfigurować różnie, a i nie należy zwykłego usera traktować jak kompletnego debila, co się nie połapie w niczym co nie jest Windowsem.

Edit: zapomniałem, jest jeszcze LXDE, a przynajmniej było jak jeszcze używałem. Uchodziło wtedy za alternatywę dla "ciężkiego" xfce. Problem z nim był taki, że konfiguracja polegała głównie na tworzeniu i edytowaniu plików tekstowych w odpowiednich katalogach.
 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Ja używam archowe Manjaro na LXQt. Ma być jeszcze lżejsze?
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Zdaje się, że na 1GB nic nie pójdzie sensownie, taki na razie wniosek po przetestowaniu trzech dystrybucji. Onet swoje waży i tyle
 

kompowiec

freetard
2 567
2 622
No na pewno jak się zależności rozlecą (co w sid-zie się zdarza), to sama naprawi. (śmiech)
No to zostaje tylko testing, powinien być w sam raz, sam używam i nic mi się nie pierdoli. Ale aktualnie nie ma wersji polskiej....
Obecnie przeglądarki Firefox i Chromium zużywają sporo zasobów. 1 GB to same procesy przeglądarki zjedzą podczas surfowania. Teraz mam 7 zakładek (w tym 2 FB) w Firefoksie na Windowsie i zużywa 880 MB. Za 2-3 lata urosną pewnie zarówno same przeglądarki jak i strony. Słabo widzę surfowanie po necie, nawet jeśli przeglądarka w repozytorium będzie dostępna.
No z tym jest coraz gorzej. Mam tylko nadzieję że silników nie spierdolą tak mocno, żeby klony się do czegoś nadawały. Midori sprawdzałem, dość kiepskie, słabo kontaktuje z wszechobecnym JS.

Ja używam archowe Manjaro na LXQt. Ma być jeszcze lżejsze?
Ta, wmaker :p a tak na serio to jeśli ma spełnić rolę "podobny do windows" to nie ma zbyt wiele do wyboru.

Onet swoje waży i tyle
Zapomniaj go/ją z RSS...
 

novicar

Member
51
183
Potrzebna jest lekka dystrybucja Linuksa (naprawdę lekka, a nie uważana za lekką) która będzie mocno przypominać Windowsa.
Koleżanka ma teraz Ubuntu 14 LTS ale nie przyjął się mózgowo.

W 2014 zainstalowałem na starym i to bardzo komputerze IBM (Pentium IV 1,8GHz pamięć 1GB) po kilku próbach różnych dystrybucji Lubuntu.
Komputer jest do tej pory użytkowany przez osobę, która praktycznie miała niewielki kontakt z komputerami a nigdy z Linuksem.
Dała radę, jedynie kilkakrotnie musiałem udzielać pomocy.
Maszynę dziś obejrzałem jest niestety tylko częściowo spolszczona na oko 80%. Nie była aktualizowana od dłuższego czasu a i w ubiegłym roku pojawiła się nowa wersj LTS.
Postaram się jutro zainstalować Lubuntu 16.04.1LTS
Napiszę jak ta wersja wygląda.

Przed trzema laty była to jedyna wersja jaka na takim staruszku poszła!

Twój netbook jest nowszy, jeżeli można w nim dołożyć pamięć, jeżeli jest wymienna to powinien jeszcze posłużyć. Na alledrogo lub olx można znaleźć tanie pamięci. Za kilka złotych po takim zabiegu staruszek nabiera wigoru ;)

Całkowite spolszczenie prawdopodobnie na niszowych dystrybucjach jest niemożliwe.
Ubuntu, które używała Twoja koleżanka to nie to distro , które proponuję. Lubuntu jest lżejsze. Najlepiej uruchomić jako live lub na maszynie wirtualnej. Można się wtedy zaznajomić.


EDYTA:
Lubuntu 16.04.1LTS przetestowałem na dwóch maszynach.
Wąskim gardłem na kompie z 1GB RAM-U okazał się procesor. Przy jednordzeniowym działa opieszale. Stara wersja Lubuntu 14 działała dobrze ale już niestety nie jest wspierana.
Nowy OS wymaga jednak większej mocy obliczeniowej. Przy instalacji sterowników do drukarki prawie że się zadławił. Stronki Firefoxem można przeglądać.
Na kompie z prockiem ATOM dwurdzeniowym i 2GB RAM-u działa dobrze.
System jest spolszczony w 95%. Wszystkie istotne.
 
Ostatnia edycja:

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Pojawiła się lista stron zakazanych w Polsce, czyli stron które od dziś powinny być blokowane przez ISP. Lista liczy na razie 482 domeny. Lista jest dostępna na stronie Ministerstwa Finansów:
https://hazard.mf.gov.pl/

Dziś by obejść tę blokadę wystarczy zmiana serwerów DNS na te, które tej listy nie cenzurują. Oczywiście wybieramy te które są blisko, a nie te z Australii. Jeśli się da, to wybieramy te które wspierają DNScrypt.

https://wikileaks.org/wiki/Alternative_DNS
https://blog.uncensoreddns.org/
https://dns.watch/index
Zobaczymy co wymyślą jutro.
 
Ostatnia edycja:

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Fajny serwis zapewniający bezpieczeństwo, o ile bezpieczeństwem można nazwać odpalanie JS z innego miejsca jak localhost.
CryptPad - Edytor RTF, Kod, Ankiety, Prezentacje i Rysunki.
Kluczem szyfrującym jest adres url.
 
Do góry Bottom