1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Ciekawostki naukowe i techniczne

Temat na forum 'Komputery i technika' rozpoczęty przez kr2y510, 12 Marzec 2012.

 1. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 358
  Polubienia:
  19 100
  Vortex Generator, czyli jak ujarzmić moc pioruna
  Inteligentne miasta
  1 godz. 48 minut temu
  Czy można czerpać energię z piorunów? Projektanci Brooks + Scarpa postanowili popuścić wodze fantazji i wynaleźli całkiem nowe źródło prądu.

  Wyładowanie główne niesie ze sobą prąd o natężeniu od 30 do 50 kA, przy różnicy potencjałów 10 do 100 milionów V, ale zdarzają się i wyładowania wytwarzające 150 kA. W czasie uderzenia przepływa ładunek rzędu 5 kulombów, a całkowita energia odpowiada 140 kWh (504 MJ). Jest to energia zbliżona do eksplozji 120 kg trotylu.

  Ponieważ każdego dnia na całym świecie występuje co najmniej 2000 burz, wydaje się być to idealne źródło energii. Z piorunami eksperymentował już Nicola Tesla, a teraz za ich ujarzmianie postanowili zabrać się architekci Brooks + Scarpa.

  Opracowali oni hipotetyczny system zdolny do zbierania, akumulowania i przekazywania energii z wyładowań atmosferycznych. Nazywa się on Vortex Generator. Jego podstawą jest olbrzymi "komin" wykonany z elastycznego materiału (bliżej nieokreślonego) pokrytego panelami fotowoltaicznymi. Gdy piorun uderzy w taką konstrukcję, energia jest przenoszona przez specjalne przekaźniki i rozkłada się równomiernie na całej powierzchni.

  Ale przecież energia pioruna jest uwalniana w ułamku sekundy, jak zatem ją przechowywać? Architekci zaproponowali także gigantyczne kondensatory umieszczone pod powierzchnią wody, które w momencie wyładowania natychmiastowo się wypełnią. Stamtąd energia ma być przekazywana dalej.

  Hipotetyczna konstrukcja ma powstać przy zatoce Sarasota Bay na Florydzie, która jest znana z często występujących burz. Nie wiadomo, jak realny jest to projekt.

  Oprócz elektrowni atomowych, to powinno być główne uzupełnienie dla produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a nie jakieś wiatraki...
   
  nazimno, wah, Hanki oraz 2 uzytkowników lubi to.
 2. rawpra

  rawpra Well-Known Member

  Posty:
  2 746
  Polubienia:
  4 725
  On zażywał antybiotyk, ona doznała wstrząsu anafilaktycznego

  Trzydziestojednoletnia Hiszpanka doznała wstrząsu anafilaktycznego po seksie oralnym z 32-letnim partnerem. Kobieta nie przyjmowała żadnych leków ani nie zmieniła niczego w diecie. Lekarze stwierdzili jednak, że jej partner zażywał z powodu infekcji ucha amoksycylinę, która skoncentrowała się w jego nasieniu. To spostrzeżenie okazało się kluczem do rozwiązania zagadki...

  Po stosunku u kobiety wystąpiły wysypka, wymioty i problemy z oddychaniem. Autorzy publikacji z pisma BMJ Case Reports podkreślają, że kobieta przyznała, że ma alergię na penicylinę, a amoksycylina, którą jej partner zażywał w połączeniu z kwasem klawulanowym, należy do grupy aminopenicylin. Lekarze z Hospital General Universitario de Alicantet, do którego trafiła pacjentka, mówią, że to pierwszy opisany przypadek wywołanej amoksycyliną anafilaksji po seksie oralnym.

  Nazaret Gómez Caballero i inni dodają, że brakuje badań dot. stężeń amoksycyliny w nasieniu podczas antybiotykoterapii.

  W szpitalu 31-latce podano adrenalinę (epinefrynę). Problemy z oddychaniem stopniowo ustępowały. Zanikły w ciągu 6 godzin. Po tygodniu stan pacjentki całkowicie wrócił do normy. Kobieta była umówiona na wizytę kontrolą, ale się na nią nie zgłosiła. W tej sytuacji nie można w 100% stwierdzić, że jej przypadłość została wywołana przez amoksycylinę ze spermy (lekarze nie mogli przeprowadzić testów).

  Autorzy artykułu przeglądali też fora internetowe, na których wypowiadali się ludzie wspominający o reakcji alergicznej na spermę partnera. Jako klinicyści uważamy, że to ważne, by być świadomym tego zjawiska. Dzięki temu można [...]zapobiegać potencjalnie niebezpiecznym reakcjom u wrażliwych pacjentów. Hiszpanie doradzają, by w czasie, kiedy partner zażywa leki, na które jest się silnie uczulonym, stosować prezerwatywy.

  https://kopalniawiedzy.pl/amoksycylina-sperma-nasienie-wstrzas-anafilaktyczny,29740
   
  Jaranek lubi to.
 3. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 358
  Polubienia:
  19 100
  Wat?

  Rosjanie "cofnęli" czas dzięki komputerowi kwantowemu

  Technauka
  Wczoraj, 13 marca (14:02)

  Wykorzystując komputer kwantowy, rosyjskim fizykom udało się odwrócić bieg czasu. Przełomowy eksperyment wydaje się przeczyć podstawowym prawom fizyki i może zmienić nasze rozumienie procesów rządzących wszechświatem.

  Naukowcy z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii (MIPT) wspierani przez badaczy ze Szwajcarii oraz USA dzięki dziwnego świata mechaniki kwantowej byli w stanie cofnąć czas.

  - Sztucznie stworzyliśmy stan, który ewoluuje w kierunku przeciwnym do kierunku strzałki termodynamicznej czasu - powiedział dr Gordey Lesovik z Laboratorium Fizyki Informacji Kwantowych w MIPT.

  Podstawową jednostką informacji komputerów kwantowych jest kubit. Jest opisany przez jeden, zero lub mieszaną superpozycję obu stanów. W eksperymencie uruchomiono "program ewolucji", który spowodował, że kubity stały się coraz bardziej złożonym układem zmieniających się zer i jedynek. Podczas tego procesu kolejność została utracona, a inny program zmodyfikował stan komputera kwantowego, by ewoluował "wstecz". Stan kubitów został "cofnięty" do pierwotnego punktu początkowego.

  Większość praw fizyki działa w obie strony - w przyszłość i przeszłość. Odtwarzając film z kulą uderzającą w inną, a także puszczając go od tyłu, mamy do czynienia z procesami, które mają sens fizyczny. Ale wszechświat ma jedną nadrzędną zasadę, która obowiązuje we wszystkich przypadkach. Druga zasada termodynamiki opisuje, że wszechświat dąży do chaosu - od porządku do nieporządku. Dlatego nie jest fizycznie możliwe ponowne złożenie rozbitego naczynia czy całkowite zebranie rozlanej wody.

  Tym razem naukowcom się to udało. Używając dwa kubity "odwrócenie czasu" zostało osiągnięte przy współczynniku powodzenia na poziomie 85 proc. W przypadku trzech kubitów wystąpiło więcej błędów, co skutkowało 50-procentowym wskaźnikiem sukcesu. Teraz naukowcy pracują nad usprawnieniem urządzeń i minimalizację błędów.
   
  Claude mOnet lubi to.
 4. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  7 684
  Polubienia:
  12 747
  Lepiej wyginać.

   
 5. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 358
  Polubienia:
  19 100
  W sam raz do chłodzenia piwa... Czekam na zastosowania konsumenckie tego pomysłu.

  Sabre - nowy, hipersoniczny silnik wchodzi w ostatnią fazę testów
  Technauka
  Dzisiaj, 18 marca (12:00)
  Coraz bliżej ukończenia projektu silnika hipersonicznego, który mógłby skrócić drogę z Londynu do Sydney do zaledwie czterech godzin. Silnik Sabre opierający się na nowatorskiej technologii wymiany ciepła przejdzie w przyszłym miesiącu fazę testów.

  Główna część silnika przeszła wstępny przegląd projektu. Został on podpisany przez ekspertów ESA. Firma odpowiedzialna za silnik Sabre - Reaction Engines Ltd (REL) - poczyniła ogromne postępy.

  Silniki Sabre nie tylko pozwolą na szybki, punktowy transport wewnątrz ziemskiej atmosfery, ale także umożliwią pojazdom wielokrotnego użytku "skakanie" prosto na orbitę. I to wszystko bez konieczności stosowania wielostopniowych rakiet, jak w przypadku konwencjonalnych rozwiązań.

  Sabre to silnik odrzutowy pozwalający rozpędzić się od startu do prędkości mach 5,5 (5,5 razy więcej niż prędkość dźwięku). Po osiągnięciu tej prędkości, Sabre przechodzi w tryb rakietowy, rozwijający prędkość mach 25. To pozwoli na podróże na orbitę okołoziemską.

  Aby umożliwić osiągnięcie takich prędkości, konieczne było zastosowanie innowacyjnych technologii w zarządzaniu skrajnymi temperaturami. Najważniejszą nowością jest użycie kompaktowego wymiennika ciepła z chłodzeniem wstępnym, który może pobierać pobierać strumień powietrza o temperaturze 1000oC i schładzać go do -150oC w czasie krótszym niż 0,01 sekundy.

  Projektanci udowodnili skuteczność działania systemu chłodzenia w niskich temperaturach w 2012 r., teraz planują przeprowadzić testy w wysokich temperaturach. Właśnie taki jest testów, które odbędą się w przyszłym miesiącu w Kolorado.

  - Aby uzyskać bardzo wysoką temperaturę i duży przepływ powietrza w celu przetestowania chłodnicy wstępnej potrzebowaliśmy nowego obiektu. Będziemy przeprowadzać testy w przyszłym miesiącu lub dwóch. Będziemy używać ponownie ogrzanych silników lotniczych do napędzania powietrza przez system. Będziemy wprowadzać powietrze do chłodnicy wstępnej w temperaturze do 1000oC - powiedział Shaun Driscoll, dyrektor ds. Programów REL.

  Budowa silników Sabre dobiega już końca, z czego niewątpliwie cieszy się ESA, która zamierza wykorzystywać napędy wyprodukowane przez REL.
   
  sabat i Finis lubią to.
 6. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  7 684
  Polubienia:
  12 747
  Fuzja jądrowa jest jak zwykle na horyzoncie  (nie cierpię tego gościa, ale cóż... )
   
 7. PawelD

  PawelD Member

  Posty:
  8
  Polubienia:
  35
  wah, Claude mOnet i FatBantha lubią to.
 8. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  7 684
  Polubienia:
  12 747
  Chase and Cameron review the patient's bedroom and realize that the boyfriend could have snuck in the window. They confront the boyfriend who admits to sneaking in and having sex with the patient. They obtain a semen sample but tests show the patient is not allergic to her boyfriend's semen. House wants to check if he brought any other allergens in at the same time. House confronts the boyfriend, and he admits to taking unprescribed antibiotics, and House points out that his semen can pass on penicillin, which the patient is allergic to.
   
  bombardier lubi to.
 9. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 358
  Polubienia:
  19 100
  TSMC Completes 5 nm Design Infrastructure, Paving the Way for Silicon Advancement
  by Raevenlord Yesterday, 20:10 Discuss (19 Comments)
  TSMC announced they've completed the infrastructure design for the 5 nm process, which is the next step in silicon evolution when it comes to density and performance. TSMC's 5 nm process will leverage the company's second implementation of EUV (Extreme Ultra Violet) technology (after it's integrated in their 7 nm process first), allowing for improved yields and performance benefits.

  According to TSMC, the 5 nm process will enable up to 1.8x the logic density of their 7 nm process, a 15% clock speed gain due to process improvements alone on an example Arm Cortex-A72 core, as well as SRAM and analog circuit area reduction, which means higher number of chips per wafer. The process is being geared for mobile, internet, and high performance computing applications. TSMC also provides online tools for silicon design flow scenarios that are optimized for their 5 nm process. Risk production is already ongoing.
  A miało się nie dać...
   
 10. kr2y510

  kr2y510 konfederata targowicki

  Posty:
  12 119
  Polubienia:
  20 330
  Można jeszcze postawić tranzystory na sztorc. Ten co to zrobi pierwszy przebije pozostałych.
   
  sabat lubi to.
 11. NoahWatson

  NoahWatson The Internet is serious business.

  Posty:
  909
  Polubienia:
  1 943
  https://www.minds.com/perpetualmani...epresenting-tulsi-gabbard-1008629625756160000

   
  inho lubi to.
 12. xiwox

  xiwox Member

  Posty:
  63
  Polubienia:
  87
  [​IMG]
   
 13. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 358
  Polubienia:
  19 100
  Matematyka. Rozwiązano 65-letnią zagadkę. Pomógł improwizowany superkomputer
  06.09.2019 18:39
  Piotr Urbaniak

  @gtxxor
  Od sześciu i pół dekady matematycy intensywnie zastanawiali się nad rozwiązaniem zagadki o sumie trzech sześcianów. Wreszcie się udało. Osiągnięcie jest wspólnym dziełem zespołów z Uniwersytetu Bristolskiego i Massachusetts Institute of Technology (MIT). Najciekawsze jest jednak to, że w realizacji celu pomógł tzw. Charity Engine, czyli chmura obliczeniowa stworzona z ponad 500 tys. domowych komputerów wolontariuszy.

  Pierwotnym problemem, postawionym w 1954 roku na Uniwersytecie w Cambridge, było znalezienie rozwiązań równania diofantycznego x³ + y³ + z³ = k, gdzie k to wszystkie liczby całkowite w przedziale od 1 do 100. Większość k została rozwiązana, głównie dzięki nowoczesnym komputerom, ale nie 33 i 42, długo uznawane za najtrudniejsze lub wręcz niemożliwe.

  W marcu 2019 roku dr Andrew Booker, wykorzystując superkomputer BlueCrystal Phase 4 z 65 akceleratorami Tesla P100, poradził sobie z k = 33. Niemniej w dalszym ciągu nie mógł odnaleźć k = 42, a technicznie rzecz ujmując, zabrakło mu mocy obliczeniowej.

  Naukowiec zwrócił się o pomoc do dr Andrew Sutherlanda z MIT, który jest rekordzistą świata w dziedzinie obliczeń masowo równoległych. Sutherland opracował i kontroluje bardzo niezwykły system, jakim jest Charity Engine. To wirtualny superkomputer, który łączy moc ponad 500 tys. komputerów domowych udostępnianych przez wolontariuszy.

  Tym sposobem udało się odnaleźć rozwiązanie, które brzmi następująco: X = -80538738812075974 Y = 80435758145817515 Z = 12602123297335631. Co ciekawe, chmurze nie zajęło to jakoś szczególnie wiele czasu. Sumaryczny czas pracy pecetów brzmi imponująco, bo wynosi aż 1 mln godz., ale przy 500 tys. jednostek daje to, średnio, zaledwie 2 godz. na jednostkę.

  Oto świat matematyki może zamknąć 65-letnią historię zagadki o sumie trzech sześcianów. – Czuję ulgę, w tej grze nie można mieć pewności, że coś znajdziesz. To trochę tak, jak próba przewidywania trzęsień ziemi, ponieważ mamy tylko przybliżone prawdopodobieństwo – powiedział dr Booker, cytowany przez EurekAlert. – Możemy więc znaleźć to, czego szukamy po kilku miesiącach poszukiwań, lub być może nie znajdziemy rozwiązania na kolejny wiek – zakończył.
   
 14. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 358
  Polubienia:
  19 100
  Z ciekawości i odruchu dobrego serca chciałem wypróbować oraz użyczyć swojego kompa, żeby coś porobił na rzecz tego Charity Engine, ale gdy przejrzałem ich stronkę i zobaczyłem to:
  https://www.charityengine.com/about/how-it-works
  [​IMG]
  Stwierdziłem, że ni chuja. Nie będę przecież zjebów z Oxfamu sponsorował.
   
  kr2y510 lubi to.
 15. szeryf17

  szeryf17 "No reason it's a good reason"

  Posty:
  605
  Polubienia:
  1 785
 16. kompowiec

  kompowiec Open Source Boy

  Posty:
  1 600
  Polubienia:
  1 499
 17. NoahWatson

  NoahWatson The Internet is serious business.

  Posty:
  909
  Polubienia:
  1 943
  Z cyklu biologia nie jest tak prosta, jak się wielu wydaje.
  https://www.nature.com/articles/s41598-019-49660-6
   
  kompowiec i kr2y510 lubią to.
 18. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 358
  Polubienia:
  19 100
  Wynaleziono plastik twardszy od stali
  Gadżety
  Wczoraj, 23 września (11:03)
  Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo, wzorując się na perłach, opracowali lekki plastik, który jest znacznie twardszy od stali. Nowy materiał powstał z myślą o kamizelkach kuloodpornych i innych pancerzach.
  [​IMG]
  /Tylkonauka.pl
  Profesor Shenqiang Ren i jego zespół stworzył wyjątkowy plastik na bazie Dyneemy - polietylenu o ultra-dużej masie cząsteczkowej, który służy do produkcji między innymi pętli wspinaczkowych, kamizelek kuloodpornych i elementów endoprotez. Naukowcy tworzyli nowy materiał, wzorując się na masie perłowej.

  Powstały plastik również ma wyjątkowo twardą powłokę zewnętrzną z bardziej elastycznym wewnętrznym podkładem, który jest w stanie deformować i absorbować pociski. Zespół ustalił, że wynaleziony plastik jest 14 razy twardszy od stali.

  Materiał doskonale nadaje się do zatrzymywania pocisków, dlatego będzie można go wykorzystać w kamizelkach kuloodpornych, hełmach i innych rodzajach pancerzy osobistych, a także w pancerzach ochronnych dla pojazdów wojskowych, statków lub śmigłowców. W przeciwieństwie do zbroi stalowych i ceramicznych, opracowany materiał plastikowy można łatwo formować w dowolne kształty.

  Podczas eksperymentów wykazano również, że po dodaniu nanocząsteczek krzemionki można poprawić właściwości tego materiału i stworzyć jeszcze silniejszy pancerz. Praca naukowców może przyczynić się do powstania lekkich pancerzy nowej generacji.
  Ludzkość wynalazła w końcu duraplast.
   
  jkruk3, wah, inho oraz 4 uzytkowników lubi to.
 19. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 358
  Polubienia:
  19 100
  Ignite 2019: Microsoft zapisał cały film „Superman” na kawałku szkła
  04.11.2019 18:45
  Anna Rymsza
  @Xyrcon
  Ludzie nigdy nie wytwarzali niczego w takim tempie jak dane. Do 2023 roku w chmurach zgromadzimy ponad 100 zettabajtów. Jeden zettabajt to milion terabajtów, a jeden terabajt to tysiąc gigabajtów. Dla porównania - gra Red Dead Redemption 2 zajmuje "jedyne" 99 gigabajtów. Centra danych trzeba więc powiększać, nośniki wymieniać, a informacje muszą pozostać nienaruszone. Microsoft postawił sobie ważne pytanie: jak zrobić, żeby było oszczędnie i ekologicznie?

  Inspiracja przyszła z miejsca niespodziewanego – archiwum filmowego wytwórni Warner Bros. Taśmy zajmują tam mnóstwo miejsca, wymagają precyzyjnie dobranej temperatury i wilgotności powietrza. Generują przez to ogromne koszty, mimo że… tylko leżą.

  Dane zapisane raz na zawsze
  Podczas prezentacji otwierającej Ignite 2019, prezes Microsoftu Satya Nadella pokazał zaskakujący nośnik danych – wyjął z kieszeni dżinsów kawałek kwarcowego szkła, na którym zapisany został „Superman” z 1987 roku.

  Płytka ma wymiary 75×75×2 mm. Dane zostały zapisane z użyciem lasera na trójwymiarowych warstwach. Szklana płytka o grubości 2 mm może mieć ponad 100 warstw punktów kodujących dane. Można je odczytać, korzystając z precyzyjnego, ultraszybkiego lasera i sztucznej inteligencji, która przeprowadzi rekonstrukcję informacji na podstawie obrazów spod mikroskopu.

  Dysk jest nie tylko mały, ale też odporny. Kawałek szkła z zapisanym filmem był gotowany, pieczony w piekarniku, włożony do kuchenki mikrofalowej, poddawany wpływowi silnego pola magnetycznego i wibracji. Żaden dysk talerzowy ani SSD by tego nie zniósł, ale szklanemu nic się nie stało. Wciąż można odtworzyć z niego „Supermana” w takiej samej jakości jak z archiwalnych taśm.

  Pierwszy raz zobaczyłam kryształy do przechowywania danych w którymś odcinku „Star Treka” i wtedy pomysł wydał mi się niedorzeczny. Dziś Microsoft pokazał, że kwarcowe szkło może nas uratować. Dane zapisane raz będą niemal wieczne, odpada więc problem cyklicznej wymiany dziesiątek dysków. Wytworzenie szklanych płytek nie wymaga stosowania wielu niebezpiecznych materiałów i rzadkich metali, używanych przy budowaniu dysków talerzowych. Do tego płytki są małe i można je przechowywać w dowolnych warunkach.

  Obecnie trudno wyobrazić sobie lepsze nośniki dla archiwum danych, które ma przetrwać setki lat.

  Project Silica ma już dwa lata. Microsoft współpracuje przy nim z Centrum Badań Optoelektroniki Uniwersytetu w Southhampton. To część inicjatywy Optics for the Cloud, zapoczątkowanej w Microsoft Research Cambridge.
   
  nazimno, mikioli i Alu lubią to.

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.