Chiny nigdy nie przestaną mnie zadziwiać

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Jak najbardziej moga. Tylko ze Mao tez sie do niej przez jakies 25 lat przygotowywal...
To moze byc po prostu koniec chinskiego NEPu.
Jeśli to koniec (albo początek końca) chińskiego NEP-u, to Chiny ustawią się w sytuacji w której dogonienie USA będzie problematyczne. Chodzi nie tylko o kopiowanie Hi-Tech, ale o wymyślanie i wdrażanie do masówki, co daje rzeczywistą przewagę technologiczną.
Ja myślę, że w ciągu dwóch lat się to wyjaśni. Jeśli to będzie tylko moralne (religijne - bo religią Chińczyków są Chiny) zaciśnięcie zwieraczy odbytu, to nic groźnego. Jednak jak to się przełoży na biznes, to będziesz musiał zacząć myśleć o wyjeździe...
 
D

Deleted member 6341

Guest
Doniesienia na temat ukrytego głęboko pod ziemią królestwa chińskich Sił Rakietowych (odpowiadają za rakiety balistyczne i arsenał broni masowego rażenia), przedostają się do świata zewnętrznego już od wielu lat. Często brzmiały jednak jak fantazje rodem z powieści sensacyjnych, a ze względu na wojskową tajemnicę, nie ma na ich temat wielu oficjalnych informacji.

Teraz Pentagon stwierdza, że na przestrzeni "ostatniej dekady" ów "Podziemny Wielki Mur Chiński" ma być intensywnie modernizowany i rozbudowywany.
(...)
W samych Chinach fakt jego istnienia jest publicznie znany, choć wojsko i władze trzymają szczegóły w tajemnicy.
Publicznie dostępne zdjęcia pokazują między innymi wielkie hale zdolne pomieścić największe mobilne wyrzutnie rakietowe, podziemne bocznice kolejowe, duże centra dowodzenia i punkty serwisowania rakiet. Długie tunele mają łączyć wykute w skałach silosy do odpalania pocisków, oraz przygotowane na zewnątrz odkryte stanowiska startowe.
http://ag.worldpronews.com/38244/7374/0/46e64615b46fad6b69458b31a4085ec883d46b3b

Rakieta w hali serwisowej
z24377484Q,Rakieta-w-hali-serwisowej.jpg

Tunele mają być tak długie, tak głęboko wykute i mieć tyle zamaskowanych silosów oraz punktów startowych, że potencjalny napastnik ma nie być w stanie ich wszystkich zniszczyć. Chińska doktryna oficjalnie zakłada, że Chiny nigdy nie użyją broni masowego rażenia jako pierwsze. Zawsze ma to być odwet. Wobec tego arsenał broni jądrowej musi być w stanie przetrwać zaskakujące uderzenie wroga, aby zadać mu dotkliwy cios w odpowiedzi.

Rakieta międzykontynentalna w silosie połączonym z siecią tuneli.
z24377494Q,Rakieta-miedzykontynentalna-w-silosie-polaczonym-z.jpg


Co więcej, w komunistycznych Chinach jest tradycja budowy gigantycznych podziemnych konstrukcji. Upodobał je sobie Mao Zedong, który w czasach wojny z Japonią w latach 30. i 40. wiele lat ukrywał się w górskich jaskiniach. Później do budowania różnych podziemnych kompleksów, zwłaszcza po zaognieniu relacji z ZSRR w latach 60., kierowano masowo żołnierzy i cywili. Często nie szanując ich zdrowia i życia. Choć Mao już dawno nie żyje, przywiązanie do podziemnych kompleksów pozostała.

Hala ukrytego pod ziemią reaktora do produkcji plutonu na potrzeby broni jądrowej.
z24377489Q,Hala-ukrytego-pod-ziemia-reaktora-do-produkcji-plu.jpg


Kilka z nich zostało nawet udostępnionych turystom po zakończeniu zimnej wojny. Najsłynniejsze to "Projekt 131", czyli ukryty pod ziemią kompleks bunkrów przeznaczonych dla dowództwa chińskiego wojska i "Wojskowa Fabryka Jądrowa 816", czyli zakład produkcji broni jądrowej z reaktorami.
Dodatkowo pod Pekinem zbudowano całe podziemne miasto złożone z bunkrów i tuneli, które są obecnie w znacznej mierze wykorzystywane przez cywilne firmy jako magazyny, bary czy hotele.

z24377477IH,Cwiczenia-w-jednym-z-tuneli.jpg


"Podziemny Wielki Mur Chiński" ma być jednak jak najbardziej wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Ma zapewnić przetrwanie chińskiemu dowództwu oraz arsenałowi jądrowemu i rakietowemu. Tak, aby móc zadać dotkliwy cios w odwecie na zaatakowanie Chin.



http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomo...-tuneli-a-w-nich-bron-jadrowa-pentagon-o.html
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
Ciekawy jest rynek papierosów w Chinach. Jest to krzyżówka protekcjonistycznego komunizmu z wolną amerykanką. Zachodnie koncerny tytoniowe nie są wpuszczane na lokalny rynek (choć import i licencjonowanie są dozwolone), ale na lokalnym rynku praktycznie nie ma żadnych regulacji.
hhlr1916_07.jpg
Huanghelou_Red-hard.jpg
Huanghelou_Red-soft.jpg
huangjinye-mingshizhifeng_10jpg.image.733x550.jpg
huaxicun.jpg
zhenlong.jpg
Huanghelou-1916.jpg
W skrócie:
  • Chińczycy mają 42% światowej produkcji papierosów, a palą troszeczkę więcej.
  • Po wprowadzeniu ograniczeń i zakazów palenia (2014 i 2016) ilość palących kobiet zmalała, ale ilość palących mężczyzn wzrosła. Generalnie ilość palących wzrosła.
  • Ponad 60% chińskich lekarzy pali papierosy, stąd każdą antynikotynową akcję palący Chińczyk traktuje jak kolejną głupią fanaberię władzy.
  • W Chinach jest ponad 400 chińskich marek papierosów, które są znane i dostępne w całych Chinach (są jeszcze marki lokalne).
  • W Chinach są też małe fabryczki papierosów, które robią drogie ekskluzywne papierosy na zamówienie.
  • Firmy robiące papierosy ręcznie (! tak, tak) oraz na zamówienie (brendowanie tytoni pod klienta) obrabiają tytoń przez około 5 lat, maczając go w szlachetnych trunkach, susząc i ponownie fermentując. Używają one do produkcji 0.5 % zakupionego tytoniu. Reszta idzie na wypierd lub jako dodatek do najtańszych fajek.
  • Chińczycy preferują czarne tytonie, stąd większość papierosów przypomina smakiem stare Gauloises-y i Gitanes-y.
  • Chińscy smakosze papierosów najbardziej sobie cenią tytonie z Rodezji (dziś Zimbabwe) i Boliwii.
  • Najdroższe ogólnodostępne w handlu i produkowane seryjnie papierosy kosztują $ 1260 (RMB 8500) za karton i ok. $ 220 - $ 500 za paczkę.
  • Paczka chińskich papierosów niekoniecznie liczy 20 szt. Można spotkać papierosy pakowane np. po 15 szt. Im droższe papierosy tym bardziej ich ilość w paczce jest fanaberią producenta.
  • W Chinach chińskie te same papierosy w miękkim opakowaniu są często droższe niż pakowane w sztywne pudełka. Czasem nawet 2 razy lub więcej. Nie wiem z czego to wynika.
  • Drogie papierosy pakowane w pięknie zdobione 24-karatowym złotem pudełka i puszki są tańsze za sztukę niż w paczce. Chodzi o to, że klient kupuje samą puszkę lub samo pudełko, a papierosy są giftem, dzięki temu nie są obłożone ogromnym podatkiem.
  • Chińskie fajki które Polak przyzwyczajony do europejskiego rynku pali bez problemu, kosztują około 20-22 RMB (11-12 zł). Papierosy które "da się palić" kosztują około 8.50 za paczkę.
źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/Smoking_in_China
http://www.chinawhisper.com/the-10-most-expensive-cigarettes-in-china/
https://www.tobaccoasia.com/features/the-emerging-millennial-market-in-china/
http://www.etmoc.com/eng/lookBShow.asp?page=2&id=184
http://www.chiny-info.pl/rozne/palenie-w-chinach-czyli-wolna-amerykanka/
http://www.chinadaily.com.cn/business/chinadata/2014-07/29/content_18051917.htm
http://www.cig88.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Zhongnanhai_(cigarette)
https://en.wikipedia.org/wiki/Double_Happiness_(cigarette)
https://en.wikipedia.org/wiki/Chunghwa_(cigarette)
https://en.wikipedia.org/wiki/Hongtashan
I oczywiście moja rozmowa z dwoma sympatycznymi chińskimi palącymi studentami połączona z degustacją dwóch gatunków chińskich fajek.

Update:
Ulubione fajki Mao Ze-Donga to Chunghwa:
http://www.etmoc.com/eng/lookBshow.asp?page=1&id=140
Ulubione fajki Deng Xiaopinga to Panda Classic:
http://www.etmoc.com/eng/lookBshow.asp?id=139

Update 2:
Skleroza. Coś jeszcze miałem dodać. Zapomniałem o tym. Niniejszym naprawiam błąd.
 
Ostatnia edycja:

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
W Chinach są ciekawe namiastki ankapu.
Na publicznym miejskim basenie można za opłatą wydzielić sobie własny obszar.
Chiński burżuj na basenie. Plebs może sobie jedynie pomarzyć.
TMyXsvz.jpg

Jednak należy pamiętać, że do wody sikają wszyscy.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
@ ^up^
Facet po prostu reklamuje zwykły tablet z Androidem 2.3. Jak na owe czasy to wypas jakość/cena.
Jest rok 2012 (rok po śmierci Jobsa). Reklama jest parodią prezentacji Jobsa. Ken nie jest chińskim Jobsem, a celebrytą udzielającym się w reklamie. Gra Jobsa, który jest w niebiesiech. No i Taiwan, wiec na więcej w reklamie można sobie pozwolić.
 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
Ctrl+C, Ctrl+V. Pewnie z wszystkim tak tam mają - pytanie, czy tworzą jakieś zupełnie oryginalne projekty, które wyprzedzają to, co wymyśla się na Zachodzie. Aby komuś dorównać, można go kopiować, ale żeby wyprzedzić, to trzeba zacząć myśleć niezależnie od niego.

Kreatywność Azjatów jest ograniczana przez ich kulturę. Niby mają średnio wyższą od białego luda inteligencję, a i tak nie wykorzystują jej w pełni i bazują na tym, co wymyślają głupsi.
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
pytanie, czy tworzą jakieś zupełnie oryginalne projekty, które wyprzedzają to, co wymyśla się na Zachodzie.
Tak. Mają. Jednak tego nie widać, bo jest to przykryte ogromem kopii.
Jednak by wyzwolić kreatywność na większą skalę (tfu, nienawidzę tego słowa) będą potrzebować 20-30 lat (różni eksperci to różnie szacują).
Teraz Chiny z epoki Tao przechodzą do epoki konfucjanizmu. Konfucjanizm jest mniej kreatywny niż taoizm.

____________
Ciekawostka

W Chinach też są odpowiedniki naszych patostreamów.
Przykład:


Podczas jednego ze streamów tej niewiasty internauci wezwali policję. Niewiasta stała się (nie?)sławna i wystąpiła w ogólnochińskiej tv.
 
Ostatnia edycja:

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 736
To zapewne podpada pod jakąś formę kultu cargo. Potęga kompradorskiego kapitalizmu jest odczuwalna.
 

pawlis

Samotny wilk
2 420
10 187
Bolsanaro wycina płuca świata (przynajmniej tak mówią media), a Chiny wstawiają zamiennik :).

NASA Says Earth Is Greener Today Than 20 Years Ago Thanks To China, India

NASA has some good news, the world is a greener place today than it was 20 years ago. What prompted the change? Well, it appears China and India can take the majority of the credit.

In contrast to the perception of China and India's willingness to overexploit land, water and resources for economic gain, the countries are responsible for the largest greening of the planet in the past two decades. The two most populous countries have implemented ambitious tree planting programs and scaled up their implementation and technology around agriculture.

India continues to break world records in tree planting, with 800,000 Indians planting 50 million trees in just 24 hours.

The recent finding by NASA and published in the journal Nature Sustainability, compared satellite data from the mid-1990s to today using high-resolution imagery. Initially, the researchers were unsure what caused the significant uptick in greening around the planet. It was unclear whether a warming planet, increased carbon dioxide (CO2) or a wetter climate could have caused more plants to grow.

After further investigation of the satellite imagery, the researchers found that greening was disproportionately located in China and India. If the greening was primarily a response from climate change and a warming planet, the increased vegetation shouldn't be limited to country borders. In addition, higher latitude regions should become greener faster than lower latitudes as permafrost melts and areas like northern Russia become more habitable.

https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Ftrevornace%2Ffiles%2F2019%2F02%2F41893_2019_220_Fig1_HTML.jpg

The greening of the planet.NATURE SUSTAINABILITY

The map above shows the relative greening (increase in vegetation) and browning (decrease in vegetation) around the globe. As you can see both China and India have significant greening.

The United States sits at number 7 in the total change in vegetation percent by decade. Of course, the chart below can hide where each country started. For example, a country that largely kept their forests and vegetation intact would have little room to increase percent vegetation whereas a country that heavily relied on deforestation would have more room to grow.

https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Ftrevornace%2Ffiles%2F2019%2F02%2Fcountrieschart_tamo_2017.jpg

Comparing the greening of various countries around the globe.NASA.GOV

NASA used Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) to get a detailed picture of Earth's global vegetation through time. The technique provided up to 500-meter resolution for the past two decades.

Both China and India went through phases of large scale deforestation in the 1970s and 80s, clearing old growth forests for urban development, farming and agriculture. However, it is clear that when presented with a problem, humans are incredibly adept at finding a solution. When the focus shifted in the 90s to reducing air and soil pollution and combating climate change the two countries made tremendous shifts in their overall land use.

It is encouraging to see swift and rapid change in governance and land use when presented with a dilemma. It is something that will continue to be a necessary skill in the decades to come.
 
Do góry Bottom