Cenzura polityczna i manipulacja w internecie

kompowiec

Open Source Boy
1 743
1 806
Może i być faszystowska. W czym problem? Gdyby trump a najlepiej całe rządy zainteresowały się mastodonem, mogliby mieć ciastko i zjeść ciastko - mieć bo na swoim serwerze, terenie, zjeść bo będzie sfederowana z tymi, którzy tego chcą - więc ja jako klient społecznościówki mógłbym dodać sobie takie serwery do blacklisty. Win-Win. To zupełnie inna sytuacja gdzie jeden arbiter (twitter) banuje cie bez powodu i jesteś poważnie odcięty.

MaxStirner

Well-Known Member
2 367
4 119
Na Telegramie zaczyna sie ostrzejsza moderacja - w ciągu tygodnia zniknelo kilkanaście kanałów z filmami, ebooki póki co jeszcze chodzą.
W sumie to nawet mam problem żeby to nazwać cenzurą - we wlasciwej perspektywie patrząc, jest to oaza wolności. Wszystkie polityczne wyrzutki które znam i miały tam kanały, dalej mają - np Milo czy Tommy Robinson
Ciekawa kwadratura koła wychodzi - mniej userów to wiecej wolności, choć mniej możliwości ciekawych interakcji. Wiecej userów to szersza interakcja dla takiego Milo - ale zaczyna sie agresja copyrightu i normalsów.. Ehh

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 071
22 747
Klątwa "Szaleństwa wielkich wspólnot" się kłania.

Miałem kiedyś rozpoczęty tekst na ten temat, którego nie zbackupowałem i utraciłem, a później nie chciało mi się do niego wracać, a tam w nim zauważyłem podobną zależność ogólnie w polityce i między innymi dlatego opowiadałem się za decentralizacją.

MaxStirner

Well-Known Member
2 367
4 119
Klątwa "Szaleństwa wielkich wspólnot" się kłania.

Miałem kiedyś rozpoczęty tekst na ten temat, którego nie zbackupowałem i utraciłem, a później nie chciało mi się do niego wracać, a tam w nim zauważyłem podobną zależność ogólnie w polityce i między innymi dlatego opowiadałem się za decentralizacją.
Zgodze sie, z tym że jednak zauważ o czym staram sie powiedzieć - wspólnota nie tylko nie może być za duża, nie może być też za mała. Do różnych celów jest różne optimum, odnalezienie go i utrzymanie jest trudne. Co z tego, że Telegram był oazą wolnosci fakt ciągnąłem filmy ale raz że wybór nie był duży i bralem co popadło, bo znalezienie szukanej rzeczy graniczylo z cudem, a dwa że nie było do kogo sie odezwać. Nie siedziałem na nim często, bo było nudno.
Gdy wreszcie zaczeło sie robić ciekawie, to równie szybko przestało.

NoahWatson

The Internet is serious business.
1 130
2 613
Zgodze sie, z tym że jednak zauważ o czym staram sie powiedzieć - wspólnota nie tylko nie może być za duża, nie może być też za mała. Do różnych celów jest różne optimum, odnalezienie go i utrzymanie jest trudne. Co z tego, że Telegram był oazą wolnosci fakt ciągnąłem filmy ale raz że wybór nie był duży i bralem co popadło, bo znalezienie szukanej rzeczy graniczylo z cudem, a dwa że nie było do kogo sie odezwać. Nie siedziałem na nim często, bo było nudno.
Gdy wreszcie zaczeło sie robić ciekawie, to równie szybko przestało.
Teoretycznie model oparty o zaproszenia ogranicza nadmierny przyrost społeczności, ale jako osoba introwertyczna często miałem z nimi problem i ogólnie nie chciało w wielu przypadkach nawet mi się w to brnąć.

mkljczk

New Member
3
0
Najwieksze instancje blokują userów pochodzących z gaba, tylko kilka ich akceptuje. W zasadzie Gab to samotna wyspa na mastodonie.
Nie. Gab, o ile jest rzeczywiście oparty o Mastodona, zrezygnował z bycia częścią federacji kilka miesięcy temu, to była ich decyzja. Więc nie akceptuje ich już żadna instancja. Gab oparł się o Mastodona nie dla decentralizacji, a po to aby użytkownicy Gaba mogli korzystać z mobilnych aplikacji do Mastodona + dlatego że ich poprzedni kod był tak źle napisany.
Jest trochę nawet libertariańskich instancji Mastodona, jak liberdon.com, który nie jest blokowany przez te największe. Są też takie nastawione typowo na free speech, lecz są to głównie serwery Pleromy, która również jest kompatybilna z serwerami Mastodona.

MaxStirner

Well-Known Member
2 367
4 119
Nie. Gab, o ile jest rzeczywiście oparty o Mastodona, zrezygnował z bycia częścią federacji kilka miesięcy temu, to była ich decyzja. Więc nie akceptuje ich już żadna instancja. Gab oparł się o Mastodona nie dla decentralizacji, a po to aby użytkownicy Gaba mogli korzystać z mobilnych aplikacji do Mastodona + dlatego że ich poprzedni kod był tak źle napisany.
Jest trochę nawet libertariańskich instancji Mastodona, jak liberdon.com, który nie jest blokowany przez te największe. Są też takie nastawione typowo na free speech, lecz są to głównie serwery Pleromy, która również jest kompatybilna z serwerami Mastodona.
Nie do końca jest jak piszesz - gab sie faktycznie niedawno przestal federować, ale w reakcji na agresje najwiekszych instancji
Z tego wynika, że federacje wyłączono bo:
a) ilość korzystających była nieduża - ze wzgledu jak sądze na bany
b) był permanentny DDOS, tak ja to rozumiem

Ostatnia edycja:

mkljczk

New Member
3
0
Federację wyłączono chyba jakiś rok po tym, gdy Gab zaczął się federować. DD0Sów nie było. Była część społeczności, która korzystała z federacji, jednak po prostu jedynie ułamek użytkowników chciał z tego korzystać. Chyba tak to oficjalnie tłumaczyli. Widocznie taka specyfika użytkowników. Przypisywanie tego osobom aktywnie zwalczającym Gaba nie ma sensu. Oni chcą, aby to tak wyglądało.
Sam korzystam z mstdn io. Moderacja nie pozwala może na wszystko, ale za czasów Gaba, nie blokowano tam go. A to jeden z większych serwerów.

MaxStirner

Well-Known Member
2 367
4 119
Ale chyba wszystkie klienty mobilne blokowaly Gaba. Intensywnie szukalem, jsk sie wydaje znalazlem tylko 2 forki
Toothless i Husky na Fdroidzie. W pozostalych przypadkach wszystkie. Cenzura była, nie mów że nie.

mkljczk

New Member
3
0
Ale chyba wszystkie klienty mobilne blokowaly Gaba. Intensywnie szukalem, jsk sie wydaje znalazlem tylko 2 forki
Toothless i Husky na Fdroidzie. W pozostalych przypadkach wszystkie. Cenzura była, nie mów że nie.
Nie. Chyba tylko Tusky i jeden klient na iOS blokowały Gaba. Z androidowych popularne FediLab, Subway Tooter i Twidere nie blokowały, nie znam iOS-owego ekosystemu.

Do góry Bottom