Zapodaj coś ciekawego

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 915
7 932

jkruk2

A fronte praecipitium a tergo lupi
828
2 387
W Wenezueli prezenterki/modelki nagrały spot wspierający piłkarzy przed Copa America
icon_biggrin.gif


 

rawpra

Well-Known Member
2 741
5 410
Wieloletni dyrektor cmentarza Żydowskiego w Warszawie który wspólpracował z Leszkiem Bublem (grał w jego teledysku) oskarża polski Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich o odsprzedawanie Żydowskiego majątku narodowego. :D
 

inho

Well-Known Member
1 635
4 516
pYQkLUi.png

A total of 62,398 persons were interviewed globally. In each country a representative sample of around 1000 men and women was interviewed either face to face (30 countries; n=32258), via telephone (12 countries; n=9784) or online (22 countries; n=20356). Details are attached. The field work was conducted during September 2014 - December 2014. The margin of error for the survey is between 2.14 and 4.45 +3-5% at 95% confidence level.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 790
Ludzie będą kontrolowani przez własne lodówki [...].
Nie bedo!

Chłodnictwo czeka prawdziwa technologiczna rewolucja

Sobota, 13 czerwca (07:00)
Lodówka jest standardowym wyposażeniem każdego domostwa w cywilizowanym świecie. Z reguły są to ciężkie, elektryczne maszyny wykorzystujące sprężony gaz, które trzeba wymieniać raz na parę lat. Ostatnio coraz częściej słyszy się o magnetycznych urządzeniach chłodzących, które mogą być znacznie sprawniejsze i trwalsze.

Jednym z pierwszych wynalazców lodówki był pochodzący z Bawarii inżynier Carl von Linde, który w 1871 r., dzięki swej inwencji, spowodował wielką radość Niemców, umożliwiając produkcję piwa latem. Jego system chłodzący bazujący na eterze dimetylowym został zainstalowany w browarze Spaten w Monachium. Niecałe pół wieku później w 1913 r. w Chicago można było już kupić pierwszą lodówkę elektryczną - Domelere (DOmestic ELectric REfrigerator).

Lodówki elektryczne do dzisiaj dominują na światowym rynku. Nadchodzą jednak wielkie zmiany, bo wszystko wskazuje, że przyszłość powinna należeć do lodówek magnetycznych.

Temperatura jest miarą ruchu cząsteczek, a ściślej energii kinetycznej tego ruchu. Na chaotyczny ruch cieplny składają się drgania jego atomów, jak również chaotyczne zmiany kierunku jego mikroskopowych momentów magnetycznych. Zespół naukowców z Uniwersytetu Luizjany pod wodzą profesora Shane'a Stadlera ogłosił, że znalazł sposób na okiełznanie chaosu cząsteczek i przeprowadzenie rewolucji w świecie urządzeń chłodniczych oraz klimatyzacyjnych.

Innowacyjna technologia wykorzystuje pole magnetyczne, które jest zdolne porządkować materiał w temperaturze pokojowej, co w konsekwencji doprowadza do podwyższenia temperatury tegoż materiału powyżej temperatury najbliższego otoczenia. Powstałe nadmiarowe ciepło będzie usuwane za pomocą powietrza lub wody, przez co schłodzi wykorzystany materiał do temperatury pokojowej, a następnie, dzięki wyłączeniu pola magnetycznego, materiał staje się nieuporządkowany, jego temperatura spada poniżej temperatury otoczenia i w ten sposób jest uzyskany pożądany w lodówkach efekt chłodzący.

Profesor Stadler nie ukrywa swojej radości: - Mieliśmy prawdziwe szczęście, że odkryliśmy system, który wykorzystując zmiany wywołane polem magnetycznym wpływa na temperaturę.

Osiągnięcia naukowców z Luizjany wedle ich zapewnień dystansują innych graczy w wyścigu technologii magnetycznego chłodzenia, który trwa już od wielu lat. Do tej pory największe postępy w tej dziedzinie zapowiadał General Electric, który w poprzednim roku ogłosił, że wykorzystał specjalny materiał magnetyczny, dzięki któremu udało im się zamrozić wodę. Ich system ma się opierać na transportowaniu ciepła przez użycie płynu przepływającego przez szereg magnesów bez używania sprężarki. GE zwiastował, że jest już "u progu rewolucyjnych zmian w chłodnictwie". Kto jednak będzie pierwszy?

Technologia opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Luizjanie jest teraz testowana w urzędzie patentowym. Andrew Maas, który jest szefem uniwersyteckiego biura innowacji i technologicznej komercjalizacji wynalazków, nie ukrywa swojego zadowolenia: - Technologia opracowana przez profesora Stadlera i jego zespół rozwiązuje problemy, które napotkali na swojej drodze wielcy gracze.

Lodówki nowej generacji mają pracować ciszej, będą energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Miejmy nadzieję, że będą również lżejsze, a tym samym przyjazne dla kręgosłupa, bo wnoszenie lodówki do mieszkania zwykle wiąże się z ryzykiem uszczerbku na zdrowiu.

Michał Mądracki

Bedo kontrolowani przez urządzenia chłodzące nie będące klasycznymi lodówkami.
 

Denis

Well-Known Member
3 825
8 517
Szczególnie dla pań, bo mam słabość do kobiet z niebieskimi oczami. A lepszego ode mnie, nie znajdziecie.

Za 5 tys. dolarów możesz mieć niebieskie oczy

Musisz tylko pojechać do Meksyku lub Kostaryki, gdzie wykonuje się takie operacje. Dlaczego w ogóle można zmienić kolor oczu - i tylko z ciemnego na niebieski, nie odwrotnie?


Kolor oczu determinuje ilość melaniny w tęczówce. U osób o ciemnych oczach melaniny jest dużo, u osób o oczach zielonych - mniej. Szare oczy mają melaninę tylko w tylnych warstwach tęczówki, zaś u osób o oczach niebieskich melaniny nie ma wcale, zaś niebieski kolor pochodzi od rozproszonego w oku światła.

Niebieski kolor oczu to przykład efektu Tyndalla, czyli rozpraszania wstecznego.

Gdy światło natrafia na cząstki, które mają wielkość nieco mniejszą lub taką samą jak długość jego fali (a tak jest właśnie w ludzkim oku), światło o dłuższych długościach fal przechodzi przez roztwór słabo rozproszone i tylko niewielka jego część ulega odbiciu. Natomiast światło o krótszych długościach fal jest lepiej rozpraszane na cząsteczkach w roztworze i większa jego część powraca odbita do oka obserwatora.

Dlatego właśnie u osób, które nie mają melaniny w tęczówce, oczy wydają się niebieskie - do oka obserwującego powraca odbite światło głównie o krótkich długościach fal, czyli bliskie barwie niebieskiej. Pozostałe zaś jest pochłaniane.

Zabieg, który wykonywany jest przez Strona Clinic w Meksyku, polega na usunięciu melaniny z tęczówki za pomocą lasera o niewielkiej mocy. Trwa to tylko 20 sekund, jednak na efekty trzeba poczekać kilka tygodni, aż z oka usunięte zostaną pozostałości martwych komórek.

Niektórzy eksperci uważają, że pozostałości te mogą blokować odpływ płynów z oka i powodować wzrost ciśnienia w gałce ocznej, a co za tym idzie - jaskrę. Jednak szef kliniki twierdzi, że pozostałości są zbyt drobne, aby móc zablokować odprowadzające płyny kanaliki.

Choć wstępne dane sugerują, że zabieg jest bezpieczny, długoterminowe skutki takiego zabiegu są nieznane, a dopuszczenie go w innych krajach wymagałoby kilkuletnich prób klinicznych. Zmianie koloru oczu poddało się już 37 pacjentów z Meksyku i Kostaryki.

Niebieski kolor oczu nie jest rzadki na północy Europy - ma go prawie połowa populacji. Jednak we Francji i Belgii niebieskie oczy ma już tylko co piąta osoba, w Hiszpanii co szósta. W skali całego globu jest to jednak kolor bardzo rzadki i ma go nie więcej niż 1 proc. ludzi na świecie.

Naukowcy przypuszczają, że ten kolor oczu pojawił się w wyniku mutacji i rozprzestrzenił się wraz z wędrówką ludzi na północ. Być może ma to związek z mniejszą ilością światła - duże ilości melaniny w tęczówce, które sprawiają, że oczy wydają się ciemne, pochłaniają światło, chroniąc wnętrze oka przed uszkodzeniami.

Źródło: CNN
 
Do góry Bottom