Reklama zewnętrzna/ład przestrzenny a inicjowanie agresji

  • Thread starter Deleted member 427
  • Rozpoczęty
A

Anonymous

Guest
Solitary Man napisał:
Niektóre miasta, budynki są wg mnie ładniejsze od innych. Ludzie z forum Skyscrapercity uważają, że bez regulacji i planów zagospodarowania ludzie będą budowali jak to określają "gargamele i kaszaloty". Choć teraz mimo prawo budowlanego i pozwoleń nadal budują brzydko, dlatego cześć chce je bardziej zaostrzyć. Urzędnik ma decydować czy coś jest estetyczne.

Chodzi mi o to czy w libertarianizmie będzie powstawała ładna zabudowa, siatki ulic w mieście i "ład przestrzenny". Czy nikt nie wybuduje wieżowca w starym mieście, albo postawi budynek niezgodnie z liną zabudowy pierzei.
Były może jakieś dyskusje albo artykuły o planowaniu i zabudowie w miastach? Chodzi mi o przykłady, że ludzie bez regulacji będą budować dobrą architekturę zgodną z już zastaną.

Miasta będą wyglądać albo jak gigantyczne suburbia rodem z USA - w Polsce też się to dzieje, klasa średnia i profesjonaliści zamieszkują na wsi i dojeżdżają do miasta. Albo jak Chongqing - http://www.youtube.com/watch?v=JJVUX641r4k

Ja myślę, że miasta przez kilka tysięcy lat pełniły funkcję produkcyjną niezwiązaną z rolnictwem, czyli rzemiosło. Z drugiej strony pod koniec Imperium Rzymskiego postępowała feudalizacja, upadek miast i samowystarczalność latyfundiów. Dzisiaj w dobie szybkich samochodów, samolotów, helikopterów, motocykli a także internetu, miasta stały się zbędne. Nie ma żadnych problemów z transportem towarów i przekazem treści kulturalnych. Nie jest istotne gdzie mieszkasz, szybko możesz podjechać gdzieś na koncert, albo do lekarza, lub wielkiego sklepu. Większość towarów przywiezie Ci kurier. Miasta przez pewien czas były potrzebne, teraz nie ma sensu ich sztucznie utrzymywać. Oczywiście są płaczki typu miasto ma za mało wpływów z podatków, miasto likwiduje domy kultury, albo jest nudno. Trzeba ich zaorać.

Gust to rzecz względna, ale wysoka kulturę rozumie tylko arystokracja. Starają się rozumieć też nowobogaccy którzy chcą stać się arystokracją, upodobnić się do niej, więc kopiują rozwiązania. Plebs pod każdą szerokością geograficzną uwielbia kicz, pedalskie świecidełka i cekiny, piosenki o dupie Maryny, etc.

http://www.smithsonianmag.com/arts-cult ... olors.html - tak w realu wyglądały greckie posągi.

Czy dzisiaj ktoś w stylu Zamoyskiego, o takich wpływach i funduszach może sobie w Polsce wybudować miasto? Na przykład na miejscu osuszonych Bagien Biebrzańskich, lub na terenie wykarczowanej Puszczy Białowieskiej?
 
A

Antoni Wiech

Guest
Wracając do tego co wrzucił Kawador, to ta inicjatywa raczej zdechła. Ostatnie wpisy są z 2008 roku. Na ich stronie widnieje jakiś szablon o nieruchomościach nie związany z tematem.
 

Piter1489

libnetoholik
2 072
2 033
Ja podejdę do sprawy lewacko, postmodernistycznie, dekonstrukcjonistycznie i chuje-muje-dzikie-węże. Otóż dlaczego fotony odbite od reklamy mają być agresją a odbite np. od drzewa nie? :) Przecież to po prostu są fotony odbite od jakiegoś obiektu! Skąd wiem czy reklama jest reklamą? Może to tylko przez mój aparat pojęciowy postrzegam billboard jako billboard? Billboardy i drzewa nie istnieją! :D

Mnogość dyskursów i wielość interpretacji dziwko! :cool:
 
A

Antoni Wiech

Guest
Piter1489 napisał:
Ja podejdę do sprawy lewacko, postmodernistycznie, dekonstrukcjonistycznie i chuje-muje-dzikie-węże. Otóż dlaczego fotony odbite od reklamy mają być agresją a odbite np. od drzewa nie? :) Przecież to po prostu są fotony odbite od jakiegoś obiektu! Skąd wiem czy reklama jest reklamą? Może to tylko przez mój aparat pojęciowy postrzegam billboard jako billboard? Billboardy i drzewa nie istnieją! :D

Mnogość dyskursów i wielość interpretacji dziwko! :cool:
Była kiedyś chyba jeszcze na starym forum dyskusja na ten temat. W przypadku reklam to absurd, ale np. co kiedy sąsiad pierdolnie Ci halogenem w szyby? :D
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
co kiedy sąsiad pierdolnie Ci halogenem w szyby?

To ty pierdolnij mu bat-reflektorem:

Batman_reflektor.jpg
 

Solitary Man

Człowiek raczej piwnicy
492
2 216
Oczopląs na zakopiance. Tatry zasłonięte reklamami.

z11688060W,Reklamy-przy-zakopiance-zaslaniaja-widok-na-Tatry.jpg


Elżbieta Dymna napisał:
Żeby przydrożne tablice przestały wyrastać jak grzyby po deszczu, gminy powinny mieć prawo pobierania opłat również za reklamy umieszczane na prywatnym terenie - tak to działa na Zachodzie.
Żeby nie było reklam, trzeba dojebać kolejny podatek - bo tak jest na Zachodzie.

Swoją drogą, słyszałem, że ostatnio Zakopane cierpi na brak turystów. Może te reklamy są jednym z powodów, dlaczego turyści wybrali inne miejsca.
 

Nene

Koteu
1 094
1 689
Zakopane to droga zabawa, górale z Tatr (w sumie to wszyscy, ale Ci mają okazje ;) ) gdzie mogą szukają pieniędzy, czyli zdzierają z turystów, a jest wiele innych urokliwych gór w Polsce.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Po co kontra? Ja bym wzmocnił przekaz. Jak juz lecieć po reklamach, to na maksa i po wszystkich. Marcin, student na umowie śmieciowej, przegląda katalog meblowy. Nagle zostaje "zmuszony" do kupienia nowej meblościanki przez żądnego zysku przedsiębiorcę. Jak? Normalnie: manipulacja w kapitalizmie jest tak silna, że Marcin mimowolnie ulega podszeptom kapitalisty, który wykreował w nim potrzebę i on na nią odpowiedział, wydając pieniądze na rzecz, której tak naprawdę nie chciał. Cięcie, 2 lata później: po wygraniu sprawy w sądzie, zasądzeniu odszkodowania za straty moralne, Marcin zapisuje się do skrajnie wolnorynkowej (tak mówią w mediach) partii "Wolność i Swoboda" i jako poseł na Sejm wychodzi z inicjatywą ustawodawczą, regulującą kwestię reklamowania mebli tak, aby reklama nie kreowała potrzeb ich kupienia u pracowników najemnych na umowach śmieciowych. Sporządza nawet listę zwrotów, których pod żadnym pozorem nie wolno używać kapitalistom. Należą do nich: "Musisz to mieć", "Stolik na każdą okazję", "Wewnętrzne ledowe oświetlenie szuflad jest bezcenne" etc. W międzyczasie jego kolega partyjny, Wojtek, z mównicy sejmowej grzmi: "Mowa kreująca przymus powinna być zakazana!"
 

Ciek

Miejsce na Twoją reklamę
Członek Załogi
4 851
12 246
Przyznam szczerze, że trochę mnie wkurwiają niektóre formy reklamy. Billboardy są ok. ale te wyświetlane na ekranach faktycznie wpływają na zmniejszenie uwagi. Trudno, staram się nie patrzeć.

Są jednak 2 rodzaje reklam, które mnie wkurwiają na maksa:
- Samochodziki jeżdżące po mieście z głośnikami i napierdalające jakimiś przygłupimi tekstami przeplatanymi muzyką JEB JEB JEB – przed czymś takim nie można uciec, nie można nie słuchać, jak przejedzie blisko to uszy bolą – dla mnie to agresja,
- porzucone na parkingach / przy drodze itp. wehikuły z przyczepionymi tablicami reklamowymi, namalowanym tekstem itp. Takie gówno zajmuje cenne miejsce na parkingu, a czasem wręcz powoduje zagrożenie zmniejszając widoczność na drodze. Kiedyś w mojej okolicy ktoś zainstalował przyczepkę z billboardem przy samej drodze tak, że nie było przejścia dla pieszych bo trzeba było wyjść na drogę by to ominąć. Dzwoniłem do straży miejskiej by coś z tym zrobili ale olali sprawę – wiadomo, zajęci przy fotoradarach, a na miejscu nie było chodnika tylko klepisko przy drodze :) Ostatecznie jakoś własnym sumptem dałem radę to obrócić tak by nie było prostopadle do drogi tylko równolegle. Z takim gównem trzeba walczyć.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Tych głośników to nikt nie lubi, ale one mają zwracać uwagę na samochód i to jakie są na nim reklamy, czy nawet przyczepka.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Samochodziki jeżdżące po mieście z głośnikami i napierdalające jakimiś przygłupimi tekstami przeplatanymi muzyką JEB JEB JEB

Też tego nienawidzę. Dzisiaj miałem przygodę z tym chujstwem. Przez pół dnia napierdalał mnie ząb, no więc jadę do dentysty, stoję w korku, a za mną parkuje jakiś pojeb w czerwonym fiacie uno z megafonami na dachu, z których sączy się tandetny głos spikera reklamującego kredyty. Pulsujący ból zęba plus głos tego chuja i czerwień samochodu i 29 stopni na zewnątrz, myślałem, że umrę tam na światłach... Przez chwilę poczułem się jak Michale Douglas w "Upadku" :)
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Waldemar Deska dowalił z grubej rury:

Ład Przestrzenny = Eugenika! Mają wspólny fundament, wspólny fundament rasizmów, dyskryminacji, nierównego traktowania, niesłusznych uprzywilejowań – tu dotyczy grup uprzywilejowanych: architektów, inżynierów, prawników i usłużnych biurokratów. (Inne wartościowe elementy Ładu Przestrzennego, infrastruktura, urbanistyka, przeznaczenie gruntów to tylko margines nie mający w tym równaniu zastosowania).

Przypomnę. Eugenika to ideologia czystości. „Ład Przestrzenny” to idea ładności.

W imię eugeniki najpierw nie dopuszczano do narodzin dzieci z wadą, zezowatych, niedosłyszących, brzydkich, potem zaczęto je likwidować, najpierw ułomnych, potem homoseksualistów, Cyganów, na końcu Żydów.

W imię ładu przestrzennego najpierw się nie dopuszcza, potem likwiduje domy, domy w których mieszkają ludzie. Różnica pomiędzy eugeniką a „Ładem Przestrzennym” jest mikroskopijna. Tam likwidowano brzydoty biologiczne człowieka, tutaj likwiduje się „brzydoty” stanowiące Godność człowieka – domy mieszkalne. Domy rodzinne. Tam i tu najpierw zapobiegano (generalna prewencja) potem likwidowano (bezwzględny obowiązek pozwolenia na budowę i bezwzględny nakaz rozbiórki).

Zwolenników tego przepisu argumentującym: zaostrzyć przepisy bo nie chcemy „Gargameli” zapytam, jak byście się czuli, gdy Wasza Córeczka urodziła się z wadą, z zezem, z wargą… a inni domagaliby się…

Otrząśnijcie się. Piękno czy Ładność to też wartości ale nie kosztem krzywd, niesprawiedliwości, przymusu.

[link]
 

Trigger Happy

Mądry tato
Członek Załogi
2 946
957
Chodzi mi o to czy w libertarianizmie będzie powstawała ładna zabudowa, siatki ulic w mieście i "ład przestrzenny". Czy nikt nie wybuduje wieżowca w starym mieście, albo postawi budynek niezgodnie z liną zabudowy pierzei.
Były może jakieś dyskusje albo artykuły o planowaniu i zabudowie w miastach? Chodzi mi o przykłady, że ludzie bez regulacji będą budować dobrą architekturę zgodną z już zastaną.

Odpowiedzią na to pytanie będzie projekt Nowoczesne Domy Przysłupowe, po prostu ktoś komu lokalna architektura cieszy serce , dysponuje pomysłem, chęcią i pieniędzmi, zorganizował konkurs dla architektów na nowoczesny dom przysłupowy, dokumentacja będzie sprzedawana za 1 euro, każdemu kto będzie chciał wybudować dom na danym terenie.

http://www.nowedomyprzyslupowe.pl/wp/
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 516
Ciekawe, ile z tych firm usunęło swoje szyldy, przeniosło się gdzieś gdzie są niższe czynsze, albo po prostu zbankrutowało...
 

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
a było tak fajnie kolorowo, teroz bedzie zaś jak za prl'owskiej komuny...
nudno jednolicie, no ale co sie dziwić jak panoszą sie kolektywiści... oni lubią jak jest pod jedno kopyto syćko...
 
  • Like
Reactions: Avx
Do góry Bottom