1. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Patriotyzm konsumencki

Temat na forum 'Ekonomia' rozpoczęty przez lebiediew, 27 Styczeń 2013.

 1. lebiediew

  lebiediew Guest

  Co myślicie o propagowanym ostatnio patriotyzmie konsumenckim, a mianowicie o wybieraniu polskich lub - jeszcze lepiej - lokalnych produktów podczas zakupów? Jaki ma to wpływ na gospodarkę?

  Są trzy możliwości:
  1) produkt polski > produkt zagraniczny,
  2) produkt polski = produkt zagraniczny,
  3) produkt polski < produkt zagraniczny.

  Jak zachowywać się w tych sytuacjach?
  Czy wybieranie produktu polskiego w sytuacji nr 3 jest bezsensu?
  Czy w sytuacji nr 1 ludzie nie wybierają często produktu zagranicznego ze względu na przekonanie, że zagraniczne lepsze?
  Czy w sytuacji wolnego rynku nasze zachowanie winno być inne niż w aktualnej sytuacji? (w sensie w wolnym rynku można byłoby kupować z czystym sumienie zagraniczne, a teraz powinniśmy jednak być patriotami)
  Czy ta kwestia nie ma znaczenia i jest nagłaśniana w ramach walki z dyskursem wolnorynkowym?
   
 2. Lancaster

  Lancaster Kapłan Pustki

  Posty:
  1 136
  Polubienia:
  1 030
  Mnie to jebie, czy coś jest polskie czy zagraniczne, w ocenie produktu liczy się dla mnie jakość, a jak mam mało kasy to także cena. I myślę, że inni ludzie, też kierują się jakością i ceną, a nie pochodzeniem produktu, jakoś nie zauważyłem, by ludzie kierowali się "patriotyzmem" w zakupach. A to tanie hasełko "dobre, bo polskie" to tylko tanie hasełko. Co do gospodarki imigranci robią świetne jedzenie, Polacy zresztą też. Nie widzę w kosmopolityzmie zagrożenia. Myślę, że w akapie będą bardziej otwarte granice i więcej zagranicznych produktów, chyba, że Polacy zaczną produkować tanio i zajebiście.
   
 3. Nene

  Nene Koteu

  Posty:
  1 095
  Polubienia:
  1 566
  Patriotyzmem konsumenckim kieruję się głównie przy kupowaniu owoców i warzyw (oczywiście tych rosnących w Polsce) ponieważ uważam, że większość z nich jest lepsza niż sprowadzane w szczególności czosnek i jabłka... w wielu innych kwestiach stawiam na jakość i cenę, gdy jest podobna wybieram produkt polski
   
  yppahreggirt lubi to.
 4. Mad.lock

  Mad.lock barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm

  Posty:
  5 149
  Polubienia:
  4 593
  Po pierwsze, pod pojęciem produktu lepszego, należy rozumieć produkt bardziej spełniający oczekiwanie klienta, innymi słowy, po zakupie którego klient jest bardziej zadowolony.
  Jest to co innego, bo pojęcie "lepszy" zazwyczaj uwzględnia tylko cechy typowo użytkowe, a nie rzeczy typu szpan czy osobiste uprzedzenia konsumenta do jakichś marek. Kraj pochodzenia jest również cechą produktu, która może być brana pod uwagę przez klienta. Dostępność informacji o danym produkcie również.

  Na rynku jaki mamy teraz, czyli takim, który łączy cechy rynku centralnie planowanego i regulowanego, gdzie wolny rynek jest przestępstwem, ja bym zalecał w kolejności (jeśli kogoś stać na takie wybrzydzanie, bo jeśli nie, to niech to oleje i kupuje kierując się tylko stosunkiem jakość/cena):
  - kupowanie na czarnym/szarym rynku polskich produktów
  - jw. ale niezależnie od kraju pochodzenia
  Wg mnie tylko takie rozróżnienie ma sens dla idei libertariańskiej.

  Jedynym liczącym się skutkiem wybierania produktów polskich z rynku regulowanego (pomijając kwestie wynikające z przepłacenia i zasilenia konta producenta, z którego to wzbogacenia się i tak nic nie będziemy mieć, bo za darmo nam swojej kasy nie odda) jest to, że podatek dochodowy zasili budżet polskiego okupanta.
  Edit: Hm, a przy zagranicznych przecież dochodzi cło, więc sam już nie wiem.
   
 5. Nene

  Nene Koteu

  Posty:
  1 095
  Polubienia:
  1 566
  Przy produktach z UE cła nie ma
   
 6. pawel-l

  pawel-l Ⓐ hultaj

  Posty:
  1 834
  Polubienia:
  6 533
  Nieporozumienie polega na tym, że w wymianie międzynarodowej musi zachodzić równowaga. Tzn. aby móc kupować towary zagraniczne musimy wyeksportować odpowiednią ilość towarów krajowych.
  Więc popieranie np eksportu albo utrudnianie importu nie ma sensu.
  Oczywiście proces ten jest zakłócony przez zadłużanie się rządów(Polska), napływ kapitałów spekulacyjnych czy gromadzenie rezerw walutowych (Japonia, Chiny).
  W rzeczywistości rynkowej nadmierne zakupy towarów zagranicznych prowadzą do spadku wartości waluty. Czyli powrót do równowagi.

  Wolna wymiana towarów prowadzi do specjalizacji i większej efektywności. Róbmy to co przynosi większy zysk.
  Więc patriotyzm konsumpcyjny prowadzi do autarkii i wolniejszego rozwoju.
   
 7. Tandor92

  Tandor92 Active Member

  Posty:
  338
  Polubienia:
  154
  @Nene, jak uważasz, że są lepsze to nie mam mowy o patriotyzmie konsumenckim. Patriotyzm byłby wtedy, gdybyś uważała produkty za gorsze (uwzględniając cenę itp.) a mimo to miała powód by kupować od rodaków. Dla mnie jest to pół darowizna, zrzekam się części korzyści z produktu aby wspomóc rodzimych producentów, dla korzyści duchowych jak dobre samopoczucie.

  Co to powoduje? To, że sami kupujący mają gorszy produkt i sami na tym tracą. Rynek dostaje informacje, że to i tamto warto produkować i ludzie się dostosowują.

  Na pewno wspieranie państwem rodzimego przemysłu jest chore i spowalnia rozwój, jeżeli zaś ktoś to robi w ramach wolnego rynku, no cóż to jego wybór.
   
 8. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów Członek Załogi

  Posty:
  7 361
  Polubienia:
  19 106
  WTF!? Jak nie sraczka, to przemarsz wojsk albo inwazja merkantylistów.
   
 9. Ciek

  Ciek Miejsce na Twoją reklamę Członek Załogi

  Posty:
  4 526
  Polubienia:
  10 593
  Nigdy nic nie wyeksportowałem, a kupuję zagraniczne :)
   
 10. Mad.lock

  Mad.lock barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm

  Posty:
  5 149
  Polubienia:
  4 593
  Chodzi o ogół posługujący się daną walutą.. I to przy założeniu, że kurs walut ma pozostać stały i nikt nie drukuje pieniędzy.
   
 11. Ciek

  Ciek Miejsce na Twoją reklamę Członek Załogi

  Posty:
  4 526
  Polubienia:
  10 593
  Czyli mówiąc krótko taka sytuacja nie zachodzi od ładnych paru lat.
   
 12. pawel-l

  pawel-l Ⓐ hultaj

  Posty:
  1 834
  Polubienia:
  6 533
  Nie bardzo rozumiem. Przecież wyraźnie napisałem, że popieranie eksportu nie ma sensu ?

  Stwierdzam tylko oczywisty fakt, że Polska kiedyś będzie musiała eksportem spłacić swoje długi zagraniczne, a Japonia wydać swoje rezerwy na import.
  Albo spisać je na straty...
   
  DT3 lubi to.
 13. Ciek

  Ciek Miejsce na Twoją reklamę Członek Załogi

  Posty:
  4 526
  Polubienia:
  10 593
  Mam złą wiadomość. Państwo działające w modelu wolnorynkowym/półwolnorynkowym/ćwierćwolnorynkowym itp. itd. spłaca swoje długi nie z tego co wyeksportuje, tylko z tego co złupi obywatelom i nikogo nie interesuje skąd obywatel ma kasę; może eksportować, może kraść, może robić cokolwiek - byleby bulił podatki :) Przyjmując, że historia zatoczyła koło i już oficjalnie jesteśmy II PRLem i nie ma żadnego rynku - dlaczego mamy spłacać z eksportu, a nie np. z wpływów z turystyki? Pomijając oczywiście fakt, że władza totalniacka też by nas złupiła z majątku.
   
 14. Mad.lock

  Mad.lock barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm

  Posty:
  5 149
  Polubienia:
  4 593
  Ale państwo łupi obywateli w swojej walucie, a zagranica takiej waluty nie chce, bo waluta państwa, które więcej importuje, traci na wartości.

  Taa, nie interesuje... XD
   
 15. Ciek

  Ciek Miejsce na Twoją reklamę Członek Załogi

  Posty:
  4 526
  Polubienia:
  10 593
  ;)

  Pisząc to myślałem o kwestii importu/eksportu ;)

  Nie jestem pewien czy negatywny bilans płątniczy będzie skutkować spadkiem wartości waluty. To nie jest oczywiste. Generalnie to dodani bilans iwiążąca się z nim nadwyżka bazy monetarnej są uważane za czynnik inflacyjny.
   
 16. Caleb

  Caleb The Chosen

  Posty:
  511
  Polubienia:
  256
  Wlaściwie mam gdzieś skąd pochodzi dany produkt. Przy zakupie z racji dysponowania na co dzień dość ograniczonym budżetem szukam kompromisu pomiędzy jakością a ceną. Przy zakupach nie kieruję się narodowo-socjalistycznymi przesłankami.
  W kwestii jak powyżej myślę podobnie.
   
 17. pampalini

  pampalini krzewiciel słuszności, Rousseaufob Członek Załogi

  Posty:
  3 575
  Polubienia:
  6 201
  Abstrahując od merkantylizmów, z którymi nie chce mi się znowu dyskutować, proponuję zaatakować problem z innej strony i szerzyć odwrotny patriotyzm konsumencki. Kupujmy rzeczy TYLKO z innych krajów, produkowane w innych krajach, najlepiej - sprzedawane w innych krajach, od których podatki idą do rządów innych państw, a następnie szmuglujmy je przez polską granicę. Jak już dokarmiać lewiatana, to lepiej cudzego niż własnego.
   
  DT3 i GAZDA lubią to.
 18. father Tucker

  father Tucker egoista, marzyciel i czciciel chaosu

  Posty:
  2 342
  Polubienia:
  5 587
  A ja akurat mam odwrotne podejście - kupowanie polskich produktów ( o ile są wystarczająco dobre/tanie ) przynosi również mi korzyść pośrednią - bo wszystkie produkty są i tak opodatkowanie przez różne państwa, tak że z dwojga złego wolę żeby jakaś tam część z tego haraczu jednak wróciła do mnie pod postacią drogi czy szkoły dla dziecka, a nie szło na drogi czy szkoły w jakiejś Argentynie czy Chinach, z których i tak nigdy nie zobaczę. Poza tym, jak nie będziemy kupować u "swoich" to polskie firmy będą bankrutować, wyjebani pracownicy zaczną drzeć ryja o socjal, banki w związku ze wzrostem ryzyka podniosą ceny kredytów, a pierdolony wampir Rostowski i tak wyjdzie na swoje, bo narzuci mi jeszcze większe jarzmo o_O
   
 19. pampalini

  pampalini krzewiciel słuszności, Rousseaufob Członek Załogi

  Posty:
  3 575
  Polubienia:
  6 201
  Jest to nieco kryptoetatystyczny argument, bo zakłada, że większość podatków wraca do Ciebie pod postacią dóbr, których pożądasz. IMO zdecydowana większość podatków wraca do mnie pod postacią większego zamordyzmu.
   
 20. GAZDA

  GAZDA EL GAZDA

  Posty:
  7 714
  Polubienia:
  9 716
  jak już mam płacić haracz bonie da sie uniknąć to faktycznie też wole by mój wróg nr 1 czyli banda zwiąca sie rzeczpospolita polska nie dostała ani grosza...
   

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.