Meksyk - przestępczość, broń palna, kartele, wojna z narkotykami

  • Thread starter Deleted member 427
  • Rozpoczęty
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Policja federalna odjebała 16 bezbronnych cywilów. Materiały pochodzą z archiwów dziennikarzy śledczych, którzy od stycznia 2015 roku badali sprawę na własną rękę, bo nikt oficjalnie nie chciał się zająć mordem. Świadkowie mówią, że po dokonaniu egzekucji szkieły podrzucały broń przy zabitych:

http://www.borderlandbeat.com/2015/04/michoacan-contrary-to-castillos-claim.html
 

Staszek Alcatraz

Tak jak Pan Janusz powiedział
2 786
8 416
Ciekawe kiedy w południowych częściach południowych Stanów USA zrobi się prawdziwy Meksyk z wojnami karteli, skorumpowaną policją, porwaniami i zabójstwami polityków.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Raczej nie w najbliższej przyszłości. W USA kartele działają prężnie, ale dyskretniej.

Taki przykład: w 2010 roku w El Paso popełniono 5 zabójstw, w Juárez - 3.622. Obydwa miasta symbolicznie oddziela Rio Grande.
 

FatBantha

sprzedawca niszowych etosów
Członek Załogi
8 902
25 560
News w temacie...

USA: Funkcjonariusze agencji walczącej z narkotykami brali udział w przyjęciach organizowanych przez kartele
olg, PAP
22.04.2015 , aktualizacja: 22.04.2015 10:00
Dyrektor federalnej agencji antynarkotykowej DEA Michele Leonhart w maju odejdzie ze stanowiska - poinformował prokurator generalny USA Eric Holder. Dymisja Leonhart następuje w atmosferze skandali i zarzutów o korupcję wysuwanych wobec agentów DEA.

W ub. miesiącu resort sprawiedliwości opublikował raport zarzucający agentom DEA m.in. udział w przyjęciach z udziałem prostytutek, finansowanych przez kartele narkotykowe. Do tego rodzaju zdarzeń miało dochodzić w Kolumbii.

Leonhart, która kierowała DEA od 2007 r., zeznawała w ub. tygodniu przed komisją Kongresu, która uznała, że straciła ona wiarygodność. Holder poinformował, że Leonhart ma ustąpić w połowie maja.

Według raportu resortu sprawiedliwości przyjęcia z prostytutkami odbywały się w pomieszczeniach wynajętych przez rząd Kolumbii. Ponadto niektórzy agenci mieli otrzymywać drogie podarunki, pieniądze i broń.

Jeden z funkcjonariuszy DEA powiedział prowadzącym śledztwo, że "prostytucja jest częścią lokalnej kultury i jest dopuszczalna w niektórych rejonach nazywanych »strefami tolerancji «".

Śledztwo w sprawie agentów DEA wszczęto z inicjatywy Kongresu po doniesieniach, że w roku 2012 agenci amerykańskich służb specjalnych zabawiali w towarzystwie prostytutek podczas wizyty prezydenta USA w Kolumbii, którego mieli ochraniać.

DEA (Drug Enforcement Administration) jest agencją federalną utworzoną w 1973 roku, której zadaniem jest przede wszystkim walka z nielegalnym obrotem narkotykami.
 

father Tucker

egoista, marzyciel i czciciel chaosu
2 337
6 472
Państwowe drony zrzucają bomby. Prywatne drony zrzucają koks :)

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,ti...m-miescie-Tijuana,wid,17196882,wiadomosc.html

meksyk_dron600.jpeg
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
- Czego dowiedziałeś się o motywacji tych ludzi?
Heineman: Podzielają tę samą absolutną nieufność wobec rządu. Uważają, że rząd ich zawiódł i że świat, na którym panuje bezprawie, kontrolowany jest przez kartele. Wierzą, że ich powinnością jest postawić się i wziąć prawo w swoje ręce. Kiedy po raz pierwszy przyjechałem na południe Arizony, to było coś niesamowitego. To niby ciągle Ameryka, ale jak z wyobrażeń o Pograniczu, bez prawa i instytucji je egzekwujących.

http://www.mensjournal.com/travel/events/the-story-behind-sundance-favorite-cartel-land-20150126Dokument nagrodzony w Sundance. Historia ma dwóch głównych bohaterów. Po stronie amerykańskiej jest nim weteran wojenny, Tim Foley, ksywka "Wbijak", założyciel paramilitarnej grupy zrzeszającej byłych wojskowych i cywilów o nazwie Arizona's Border Recon. Po stronie meksykańskiej na głównego lidera formacji samoobrony (Autodefensas) wyrósł lekarz z wykształcenia, José Mireles. Po karabin sięgnął, gdy Templariusze zamordowali mu kilku członków rodziny. W 2014 roku został aresztowany przez władze federalne pod zarzutem - uwaga - nielegalnego posiadania broni palnej.
 

Staszek Alcatraz

Tak jak Pan Janusz powiedział
2 786
8 416
Powtórka z Wenezueli?
Rewolucja w Meksyku! Kompletny chaos, 6 zabitych. Ludzie masowo rabują supermarkety

Drastyczna podwyżka cen paliw i gazu oraz dewaluacja waluty wywołały eksplozję wściekłości społecznej.

Władze Meksyku przestają panować nad sytuacją. Tłumy wdzierają się do supermarketów i na stacje benzynowe i plądrują je. Wiadomo już o co najmniej 300 obrabowanych placówkach. W kilku miastach doszło do brutalnych starć z policją. W ruch poszły kije, maczety, noże i kamienie. Policja użyła broni palnej.Jest co najmniej 6-ciu zabitych – podaje Associated Press. BBC donosi o 1500 aresztowanych demonstrantach. Do starć z policją doszło też w Veracruz, Monterrey i w Ixmiquilpan. Dojazdy do blisko 20-milionowej aglomeracji stolicy kraju – Mexico City zablokowali kierowcy ciężarówek.


W Nogales przy granicy z USA około 250 osób zablokowało linię kolejową z Meksyku do Arizony. Protestujący rozbili namioty na torach. Pociągi ze Stanów nie kursują. W wyniku blokady wstrzymany zostały dostawy części do montowni Forda w Hermosillo. Zakład, który daje pracę 10 tys. ludzi – stanął.


„Rząd nic z nas już więcej nie wyciśnie. Wraz z gazem wszystko podrożeje. Nie przeżyjemy za nasze minimalne pensje. Tak dalej być nie może!” – mówi jedna z uczestniczek protestu na torach.

Demonstranci w całym kraju wzywają prezydenta kraju Enrique Pena Nieto aby podał się do dymisji. On z kolei wzywa naród do spokoju. Tłumaczy, że ropa drożeje na całym świecie, a rządu nie stać na dotowanie paliw.


Najbardziej napięta jest sytuacja w regionach przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie paliwo podrożeje najbardziej – nawet o 50 proc. Oficjalnie podwyżka wynieść ma 20 proc. Kierowcy są oburzeni, że teraz za minimalną dniówkę będą mogli kupić najwyżej 4 litry benzyny. Mówią, że w tym warunkach nie mogą pracować.


Tymczasem nieoficjalnie wiadomo już, że w lutym nastąpi kolejna podwyżka. Dewaluacja meksykańskiej waluty peso oznacza też kłopoty dla przygranicznej Arizony – Meksykanie drastycznie ograniczają zakupy w tym stanie. Jeszcze 2 lata temu zostawiali w tamtejszych sklepach równowartość 2,5 mld USD. 

mikioli

Well-Known Member
2 754
5 352
Powtórka z Wenezueli?
Rewolucja w Meksyku! Kompletny chaos, 6 zabitych. Ludzie masowo rabują supermarkety

Drastyczna podwyżka cen paliw i gazu oraz dewaluacja waluty wywołały eksplozję wściekłości społecznej.

Władze Meksyku przestają panować nad sytuacją. Tłumy wdzierają się do supermarketów i na stacje benzynowe i plądrują je. Wiadomo już o co najmniej 300 obrabowanych placówkach. W kilku miastach doszło do brutalnych starć z policją. W ruch poszły kije, maczety, noże i kamienie. Policja użyła broni palnej.


Jest co najmniej 6-ciu zabitych – podaje Associated Press. BBC donosi o 1500 aresztowanych demonstrantach. Do starć z policją doszło też w Veracruz, Monterrey i w Ixmiquilpan. Dojazdy do blisko 20-milionowej aglomeracji stolicy kraju – Mexico City zablokowali kierowcy ciężarówek.W Nogales przy granicy z USA około 250 osób zablokowało linię kolejową z Meksyku do Arizony. Protestujący rozbili namioty na torach. Pociągi ze Stanów nie kursują. W wyniku blokady wstrzymany zostały dostawy części do montowni Forda w Hermosillo. Zakład, który daje pracę 10 tys. ludzi – stanął.

„Rząd nic z nas już więcej nie wyciśnie. Wraz z gazem wszystko podrożeje. Nie przeżyjemy za nasze minimalne pensje. Tak dalej być nie może!” – mówi jedna z uczestniczek protestu na torach.


Demonstranci w całym kraju wzywają prezydenta kraju Enrique Pena Nieto aby podał się do dymisji. On z kolei wzywa naród do spokoju. Tłumaczy, że ropa drożeje na całym świecie, a rządu nie stać na dotowanie paliw.Najbardziej napięta jest sytuacja w regionach przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie paliwo podrożeje najbardziej – nawet o 50 proc. Oficjalnie podwyżka wynieść ma 20 proc. Kierowcy są oburzeni, że teraz za minimalną dniówkę będą mogli kupić najwyżej 4 litry benzyny. Mówią, że w tym warunkach nie mogą pracować.

Tymczasem nieoficjalnie wiadomo już, że w lutym nastąpi kolejna podwyżka. Dewaluacja meksykańskiej waluty peso oznacza też kłopoty dla przygranicznej Arizony – Meksykanie drastycznie ograniczają zakupy w tym stanie. Jeszcze 2 lata temu zostawiali w tamtejszych sklepach równowartość 2,5 mld USD.
Ale dlaczego nie rabują urzędów i gmachów publicznych?
 

Politolog przyszly

Well-Known Member
263
690
Byłem 3 razy w Meksyku i duża różnorodność z jednej strony zamknięte całkowicie lub na wpół zamknięte osiedla gdzie domy odjechane na maksa a z drugiej bieda i slamsy raz z kumplem trochę podjebani wsiedlismy do taxi hotelowej i gościu nam z miejsca oferuje koks. Wywiozl nas do miasta do dzielnicy gdzie było pełno śmieci w każdym domu kraty w oknach jeden typek wyciągnął tylko rękę przez bramę i tak przebiegła transakcjia. Myślałem wtedy że gościu nas wiezie na wycięcie organów naprawdę nie ciekawa dzielnica. Bardzo dużo policji na ulicy na pick-upach siedzi zawsze 2 z karabinami i jest ich naprawdę dużo. Jeżdżą po prostu po mieście. Bardzo dużo straganow w miastach sprzedają na chodniku dosłownie wszystko tequile taco wate cukrowa dywany ubrania u nas sanepid by na to nie pozwolił napewno.
Generalnie mam pozytywne wrażenia jest to kraj kontrastów w którym się zakochałem pozytywne jest to że tam jest tanio jeśli się pojedzie poza uczęszczane przez turystów dzielnice w Playa del carmen, generalnie na Rivera Maya czy w cancun nie wiem jak inne części Meksyku bo byłem tylko na jukatanie ale następna wyprawa do Mexico city, więc będę miał trochę większe rozeznanie
 

Staszek Alcatraz

Tak jak Pan Janusz powiedział
2 786
8 416
Rekordowo krwawy marzec w Meksyku. Doszło do 2020 zabójstw

W marcu bieżącego roku w całym Meksyku doszło do 2020 zabójstw - poinformował w piątek meksykański rząd federalny. Ostatnio liczbę ponad 2 tys. zabójstw w ciągu jednego miesiąca odnotowano latem 2011 roku.

Z opublikowanych w piątek przez rząd statystyk wynika również, że liczba zabójstw, do których doszło w Meksyku w pierwszym kwartale 2017 roku, jest najwyższa dla tego okresu od co najmniej dwudziestu lat.

Od stycznia do marca br. włącznie w państwie tym dokonano 5 775 morderstw, co stanowi 29-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Według danych władz stanem z największą liczbą zabójstw w pierwszym kwartale 2017 roku jest stan Guerrero, gdzie doszło w tym czasie do 550 morderstw.
 
Do góry Bottom