Liby, pomożecie? Prawo i inne problemy.

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 142
ipconfig /flushdns na swoim kompie wykonaj. Poza tym, nie zawsze zmiany serwerów DNS propagują się błyskawiczne.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Wygląda na to, że się zrobiło samo w końcu. Dzięki za pomoc, bo inaczej bym grzebał w tym OVH i bym myślał, że to moje grzebanie tam pomogło i szukał jakichś bezsensownych wytłumaczeń tego.
 

tolep

five miles out
8 556
15 441
Nawet w piwnicy można robić biznesy. Nowoczesność...

Niniejszym zatem zakładam wątek dotyczący poradnictwa biznesowego. Praktycznego :)

(edit: to już nie jest nowy wątek)
Okay-Meme-small.jpg

I na początek pytanie:

1) Załóżmy że chciałbym w UE założyć firmę. Handlową. Chcę handlować czymś, co w jednym kraju UE (nazwijmy go Polską) jest tańsze, a w innym droższe. Towar legalny, materialny, żadnych przekrętów, chcę normalnie faktury wystawiać.
W Polsce będzie mnie to od razu kosztowało ponad tauzena miesięcznie na ZUS, a nie wiem czy biznes wypali. Jeśli wypali, ten tauzen przestanie mieć znaczenie, ale na początek ma. Pytanie: czy ma sens zakładanie tej firmy w innym kraju UE niż Polska, a jeśli tak to w jakim?

2) Co z ewentualnym podatkiem dochodowym?

3) Co z VAT-em? Jeśli kupię ten towar w Polsce, jako firma estońska, i będę go sprzedawał do Portugalii to jak wygląda cała ta VATologia? Odbiorcami może będą firmy które handlują tym towarem w detalu, a może userzy końcowi (przez jakiś odpowiednik allegro w kraju docelowym)

Przyznam, że jestem zielony w tej dziedzinie. A może są jakieś (sfinansowane ze środków UE, hehe) centra doradztwa biznesowego, do których mógłbym się zwrócić zamiast do libnetu, które odpowiedziałyby mi fachowo na tego typu pytania?

PS. Uprzejmie proszę o powstrzymanie się od czystego śmieszkowania.
 
Ostatnia edycja:

GAZDA

EL GAZDA
7 687
11 143
1) Załóżmy że chciałbym w UE założyć firmę. Handlową. Chcę handlować czymś, co w jednym kraju UE (nazwijmy go Polską) jest tańsze, a w innym droższe. Towar legalny, materialny, żadnych przekrętów, chcę normalnie faktury wystawiać.
W Polsce będzie mnie to od razu kosztowało ponad tauzena miesięcznie na ZUS, a nie wiem czy biznes wypali. Jeśli wypali, ten tauzen przestanie mieć znaczenie, ale na początek ma. Pytanie: czy ma sens zakładanie tej firmy w innym kraju UE niż Polska, a jeśli tak to w jakim?
kwestia kosztów... zakładając gdzieś firme powstają koszty stałe, w zależnosci od tego jaką forme ma działalność
2) Co z ewentualnym podatkiem dochodowym?
no dochodowy płaci sie tam gdzie sie zarabia, no chyba że jest to jeden z tych krajów co nimo podpisanej umowy o podwójnym opodatkowaniu wtedy mogą też wyciągnąć łape w miejscy rezydencji
3) Co z VAT-em? Jeśli kupię ten towar w Polsce, jako firma estońska, i będę go sprzedawał do Portugalii to jak wygląda cała ta VATologia? Odbiorcami może będą firmy które handlują tym towarem w detalu, a może userzy końcowi (przez jakiś odpowiednik allegro w kraju docelowym)
jak jesteś vatowcem to kupujesz za granicą ze stawką 0%, jak sprzedajesz jakiemuś podmiotowi za granicą co też jest vatowcem i sie do ciebie o to zwróci to sprzedajesz im też za stawke 0%...
niewatowcom nalicza sie odpowiedni dla kraju vat, bo po ten zgłosi sie tamtejsza skarbówka...
 

tolep

five miles out
8 556
15 441
Po zastanowieniu.. Jednak będę zakładał firmę w PL. Jest jeszcze jeden haczyk. Producent sprzedaje ten towar tylko przez oficjalną sieć przedstawicieli. A ja będę musiał skupować go od nich. I bardzo nie lubi, gdy towar wypływa poza oficjalną dystrybucją. Jeśli zacznę go brać jako firma "estońska" i sprzedawać w "Portugalii" poniżej tamtejszych cen, to się oddział portugalski wkurwi, dojdą skąd pochodzi i zrobią małe śledztwo. W tym jest największy problem - żeby mnie jednym mailem do wszystkich dystrybutorów nie odcięli od towaru. Zresztą polscy dystrybutorzy raczej nie sprzedadzą większej ilości firmie z Estonii.

A na początek zacznę od portugalskiego allegro żeby zbadać rynek. Bez zakładania firmy i z wysyłką z Polski. Tylko dla klientów końcowych. Co prawda dostanę w d... na VAT ale i tak powinno być konkurencyjnie. [emoji1]
 

tolep

five miles out
8 556
15 441
Jakby to przybliżyć... Nazwijmy to kapsułkami z kawą do ekspresu Saeco. Ekspresy Saeco są wszędzie, a ceny oryginalnych kapsułek są bardzo różne. Taka polityka Saeco. Sprzedaż samych ekspresów nie wchodzi raczej w rachubę, bo raz gwarancja a dwa że różnice w cenie wynoszą tylko głupie kilkadziesiąt procent. [emoji1]
 

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
Szukam pomocy, może ktoś doradzi.

Paypal ograniczył mi dzisiaj dostęp do konta. Dostałem takiego maila:

Dopóki nie otrzymamy odpowiedzi dostęp do Twojego konta będzie ograniczony

Szanowny Użytkowniku! (Adresatem tej wiadomości jest _____).


Potrzebujemy Twojej pomocy w rozwiązaniu problemu dotyczącego konta. Aby
dać nam możliwość współpracy w tym zakresie, ograniczyliśmy chwilowo
funkcje Twojego konta do czasu rozwiązania problemu.

Wiemy, że brak pełnego dostępu do konta PayPal może być frustrujący. Chcemy
podjąć z Tobą współpracę, aby jak najszybciej przywrócić normalne
funkcjonowanie konta.

Na czym polega problem?

Ostatnio zauważyliśmy nietypowy schemat działań na Twoim koncie PayPal,
który może wiązać się dużym ryzykiem.


Numer identyfikacyjny sprawy: _______________

Jak możesz pomóc

Rozwiązywanie problemów tego typu zwykle jest łatwe. W większości
przypadków wystarczy podać kilka dodatkowych informacji o koncie lub
ostatnich transakcjach.

Aby pomóc w rozwiązaniu problemu i dowiedzieć się, jakie funkcje konta
zostały tymczasowo ograniczone, zaloguj się do swojego konta i przejdź do
Centrum rozstrzygania.

Z poważaniem
PayPal



Wchodzę na konto, w centrum rozstrzygania sporów chcą podania trzech rzeczy za kilka ostatnich transakcji. 1. Dowodów dostawy nadania przesyłek (firma kurierska, numery trackingowe), 2. Podania opisu za co zapłacono, 3. Faktur.

Opłaty były nie za przedmioty, tylko usługi po sieci - żadnych fizycznych przedmiotów nigdy nie wysyłałem. Była tylko wymiana plików przez internet. To odnośnie punktu nr. 1. Wszystkie z transakcji do których się przyczepili oprócz jednej są wykonane metodą "prześlij pieniądze rodzinie lub znajomym". Nie mam żadnych faktur, ale mogę je stworzyć na potrzebę sytuacji, mam kontakt z klientami, tu nie będzie problemu.

Teraz pytanie - co lepiej zrobić - napisać im, że po prostu znajomi pożyczali mi pieniądze (lub coś w tym stylu), czy napisać, że to za usługi i zrobić faktury na nie i im przesłać? Za tą jedną transakcję i tak będę musiał pokazać fakturę.

Jak ktoś zna temat, to prosiłbym o poradę.
 
Ostatnia edycja:

mikioli

Well-Known Member
2 770
5 377
Szukam pomocy, może ktoś doradzi.

Paypal ograniczył mi dzisiaj dostęp do konta. Dostałem takiego maila:

Dopóki nie otrzymamy odpowiedzi dostęp do Twojego konta będzie ograniczony

Szanowny Użytkowniku! (Adresatem tej wiadomości jest _____).


Potrzebujemy Twojej pomocy w rozwiązaniu problemu dotyczącego konta. Aby
dać nam możliwość współpracy w tym zakresie, ograniczyliśmy chwilowo
funkcje Twojego konta do czasu rozwiązania problemu.

Wiemy, że brak pełnego dostępu do konta PayPal może być frustrujący. Chcemy
podjąć z Tobą współpracę, aby jak najszybciej przywrócić normalne
funkcjonowanie konta.

Na czym polega problem?

Ostatnio zauważyliśmy nietypowy schemat działań na Twoim koncie PayPal,
który może wiązać się dużym ryzykiem.


Numer identyfikacyjny sprawy: _______________

Jak możesz pomóc

Rozwiązywanie problemów tego typu zwykle jest łatwe. W większości
przypadków wystarczy podać kilka dodatkowych informacji o koncie lub
ostatnich transakcjach.

Aby pomóc w rozwiązaniu problemu i dowiedzieć się, jakie funkcje konta
zostały tymczasowo ograniczone, zaloguj się do swojego konta i przejdź do
Centrum rozstrzygania.

Z poważaniem
PayPal



Wchodzę na konto, w centrum rozstrzygania sporów chcą podania trzech rzeczy za kilka ostatnich transakcji. 1. Dowodów dostawy nadania przesyłek (firma kurierska, numery trackingowe), 2. Podania opisu za co zapłacono, 3. Faktur.

Opłaty były nie za przedmioty, tylko usługi po sieci - żadnych fizycznych przedmiotów nigdy nie wysyłałem. Była tylko wymiana plików przez internet. To odnośnie punktu nr. 1. Wszystkie z transakcji do których się przyczepili oprócz jednej są wykonane metodą "prześlij pieniądze rodzinie lub znajomym". Nie mam żadnych faktur, ale mogę je stworzyć na potrzebę sytuacji, mam kontakt z klientami, tu nie będzie problemu.

Teraz pytanie - co lepiej zrobić - napisać im, że po prostu znajomi pożyczali mi pieniądze (lub coś w tym stylu), czy napisać, że to za usługi i zrobić faktury na nie i im przesłać? Za tą jedną transakcję i tak będę musiał pokazać fakturę.

Jak ktoś zna temat, to prosiłbym o poradę.
BTW... napisz jak sprawa się zakończyła, bo to może być ciekawe.
 

MaxStirner

Well-Known Member
2 732
4 693
Mnie ostatnio załatwił BZWBK -zaiwanili całą kase z konta prepaid, bo arbitralnie uznali, że to "podejrzane operacje finansowe"
Jak są podejrzane nie rozumiem czemu mają prawo zwinąć forse, zamiast zawiadomić najpierw kogo trzeba? Kasa była najzupełniej legit, jednak sądze że z powodu nakazu zakończenia usługi prepaidów w Polszy gnojki wymyślili pretekst aby zamknąć rachunek i tyle, inaczej według regulaminu musieliby trzymać mi konto jeszcze 8 miesięcu.
Sprawa w toku, konto stracone, mam nadzieje ze kase zwrócą - nie bylo tego dużo ale dla zasady. Więcej z prepaidów, nawet jeśli by wróciły w Polszy nie skorzystam, a z BZWBK tym bardziej.
 

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
Konto odblokowane. Wysłali mi taką oto wiadomość:

-----
W systemie PayPal oferujemy dwa rodzaje transakcji: prywatne oraz komercyjne. Przelewy prywatne dotyczą przesyłania pieniędzy pomiędzy przyjaciółmi lub krewnymi, natomiast transakcje komercyjne dotyczą sprzedaży towarów lub usług. Sprzedającego, który otrzymuje płatności za oferowane towary lub usługi, obowiązują opłaty za transakcje komercyjne.

Po przeanalizowaniu Pana konta zauważyliśmy, że klienci wysyłają Panu przelewy prywatne za zakup towarów lub usług.

Prosimy mieć na uwadze, że jest to wbrew warunkom określonym w naszej Umowie z Użytkownikiem. Dlatego prosimy, aby poinformował Pan swoich klientów o wybieraniu transakcji komercyjnych w przypadku płacenia za towar lub usługę.

Jeśli zauważymy, że transakcje naruszające warunki naszej Umowy z Użytkownikiem wciąż będą miały miejsce, może zajść konieczność zablokowania Panu opcji otrzymywania bezpłatnych przelewów prywatnych. W tym przypadku będą Pana obowiązywały opłaty za wszystkie płatności otrzymywane za pomocą systemu PayPal.

Dziękuję i pozdrawiam.

Z poważaniem

Dział Kontroli Kont
PayPal

---------
Oczywiście żadnych dowodów na to, że te prywatne transakcje były związane z wymianą towarów i usług nie mają, ale i tak nie przeszkadza to im aby się przyjebać. Trzeba będzie się przerzucić na te jebane biznesowe i być biedniejszym o 3%, inaczej znowu mogą się przyjebać :)
 

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
To używasz przelewów prywatnych do transakcji biznesowych czy nie?

Jakie to ma znaczenie w tym przypadku? Otóż żadne. Zbudowali tak system więc nie powinni mieć pretensji, że ludzie W LEGALNY sposób wykorzystują lukę w ich regulaminie. Pieniądze były wysyłane prywatnie, a za co i po co to już nie ich zasrany interes. Z resztą jak pisałem - nie są w stanie nic udowodnić. Jak im nie pasi to niech skasują opcję przelewów prywatnych.
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 142
Ma znaczenie, bo jeśli używasz prywatnych do biznesowych, to łamiesz umowę. Czy można to udowodnić nie ma żadnego znaczenia. Racjonalizuj sobie jak chcesz, ale zgodziłeś się na to, niezależnie od faktu, czy i jak mogą to zweryfikować i nie możesz mieć pretensji, że cię sprawdzili.
 

Triss

libertarian pitbull
107
459
Jakie to ma znaczenie w tym przypadku? Otóż żadne. Zbudowali tak system więc nie powinni mieć pretensji, że ludzie W LEGALNY sposób wykorzystują lukę w ich regulaminie. Pieniądze były wysyłane prywatnie, a za co i po co to już nie ich zasrany interes. Z resztą jak pisałem - nie są w stanie nic udowodnić. Jak im nie pasi to niech skasują opcję przelewów prywatnych.

Tak, niech zabiorą fajną opcję tysiącom użytkowników, którzy normalnie jej używają, żeby się uchronić przed kilkoma cwaniakami. Dzięki.
 

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Ale to wysyłający kasę wybiera jakim trybem wysyła?
I co im napisałeś? Że to prywatne wpłaty od znajomych, czy posłałeś im jakieś faktury? I wtf, wyszło w końcu, że chcieli najpierw, żebyś przysłał im dowody przeciwko sobie?
 
Do góry Bottom