Kto zbudował piramidę Cheopsa?

draq

Well-Known Member
197
274
Teoria którą prezentują: Około 12000 lat temu miał miejsce potężny kataklizm, porównywalny swoją skalą do uderzenia, które zmiotło dinozaury. Kataklizm ten zniszczył prastarą cywilizację,

1. Do pogrubionego: rotfl, gdyby miał porównywalną skalę do tego od dinozaurów to homo sapiens by na tej planecie nie istniał.
2. Teoria mówi coś na temat zaawansowania technologicznego owej prastarej cywilizacji?
 

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
Śmieszy mnie tylko to podkreślanie, że hipsterzy przesunęli 100 metrów i dalej nie mogli. Wyspiarze mieli na to o wiele więcej czasu. Miesiące a może nawet lata. W końcu co mieli innego do roboty, poza żarciem i ruchaniem?

...

48848b109b64e4023bac55e317d58d3e_1.jpg


Hipsterska metoda transportu odpada.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
@aluzci203

Na Wikipedii podają, że największy nie został dokończony nie mówiąc o przesuwaniu go gdziekolwiek.

Największy waży 250 ton i leży tak jak obeliski w Gizie. Nie został postawiony ani przeniesiony, co w filmie jest wyraźnie powiedziane. Oczywiście to nie znaczy, że jego postawienie do pionu i transport były niemożliwe: w Egipcie masz Kolosy Memnona ważące 700-800 ton, które spokojnie ogarnięto.

śmieszy mnie tylko to podkreślanie, że hipsterzy przesunęli 100 metrów i dalej nie mogli.

A mnie śmieszy linkowanie tego filmu na dowód, że przy użyciu prymitywnych narzędzi i metod mogli je przesunąć. Bo ten film absolutnie tego nie dowodzi. Jest zupełnie bezwartościowy. Pokazuje grupkę pokemonów, którzy po równym, odpowiednio wcześniej przygotowanym terenie przesuwają sobie najmniejszy możliwy posąg na odległość 100 metrów. Pewnie potem natrafili na korzeń i spanikowali.

Wyspiarze mieli na to o wiele więcej czasu. Miesiące a może nawet lata.

Dlatego chciałbym zobaczyć, jak hipsterzy z NG transportują posąg (niech będzie jakiś średni, powiedzmy 25 ton) po nierównościach. Przy pomocy narzędzi i metod z tamtych czasów, tzn. wg oficjalnej wersji lin i palikow. Taki filmik to możesz mi linkować. Ale zaraz - takiego filmu nie ma.
 

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
Największy waży 250 ton i leży tak jak obeliski w Gizie. Nie został postawiony ani przeniesiony, co w filmie jest wyraźnie powiedziane. Oczywiście to nie znaczy, że jego postawienie do pionu i transport były niemożliwe: w Egipcie masz Kolosy Memnona ważące 800 ton, które spokojnie ogarnięto.

W Baalbek jest kamień który waży 1800 ton

Bekaa%20Valley%2011%20Baalbek%20Stone%20of%20the%20Pregnant%20Woman%20Roman%20Monolith%20At%20the%20South%20Entrance.jpg


1. Do pogrubionego: rotfl, gdyby miał porównywalną skalę do tego od dinozaurów to homo sapiens by na tej planecie nie istniał.

Może przesadziłem z tym porównaniem. Ale istnieją dowody, które wskazują na to, że miało miejsce wydarzenie które w mgnieniu oka zakończyło epokę lodowcową i zredukowało populację mamutów do 0.

2. Teoria mówi coś na temat zaawansowania technologicznego owej prastarej cywilizacji?

Mówi. Obejrzyj/posłuchaj/poczytaj. Megalityczne struktury datowane na czasy o wiele bardziej zamierzchłe niż "konsensusowy" początek naszej cywilizacji. Znajomość astronomii, matematyki, itp.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
@aluzci203
A mnie śmieszy linkowanie tego filmu na dowód, że przy użyciu prymitywnych narzędzi i metod mogli je przesunąć. Bo ten film absolutnie tego nie dowodzi. Jest zupełnie bezwartościowy. Pokazuje grupkę pokemonów, którzy po równym, odpowiednio wcześniej przygotowanym terenie przesuwają sobie najmniejszy możliwy posąg na odległość 100 metrów. Pewnie potem natrafili na korzeń i spanikowali.

Co za problem usunąć korzenie i tym podobne przeszkody? Wyrównanie terenu pod przesuwanie tych posągów to wg mnie najprostsza część pracy. Ot zwykłe zasypanie dołów, wyrównanie górek, nasypanie ziemi i ubicie jej. Wiele z tych posągów stawiano obok siebie, więc nie trzeba było tego powtarzać za każdym razem.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Co za problem usunąć korzenie i tym podobne przeszkody?

To był sarkazm. Wiadomo, o co mi chodziło. 25 tonowy blok (znacznie wyższy od tej makiety, która zrobili na potrzeby nagrania) i niech zapierdalają pod górę. Taki film możesz mi pokazać. Oczywiście bez pomocy dźwiga, bo to jest żena na maksa. Przypominam, ze transport 1/3 posągów polegał na przeniesieniu ich z jednego krańca wyspy (skały wulkaniczne pobierano w kamieniołomie Rano Raraku) na drugi.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
A po co mieliby je ciągnąć pod górę? Z poniższej mapy wynika, że były ciągnięte w dół albo po równym.
Gdyby stały na Terevace a nie wzdłuż brzegów to co innego.

Easter_Island_map.jpg
 
Ostatnia edycja:
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
A po co mieliby je ciągnąć pod górę?

No bo życie to nie mapa ani eksperyment z dźwigiem z udziałem hipsterów - jakieś wyboje są po drodze.

I co to jest za rysunek? Wyspa Wielkanocna z 2013 roku? Jak wyglądała 5 tysięcy lat temu?
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Teoria, że te posągi wykuto w XIII i XV wiekiem, jest tak samo wiarygodna jak hipoteza, że piramidę Cheopsa zbudowali ludzie, którzy nie znali matematyki.

Dla porządku: nie wiadomo, kiedy te posągi powstały. Kamieniarze i geolodzy wypowiadający się w filmie mówią wyraźnie, że możemy ocenić wiek kamienia, ale nie wiek rzeźbienia.
 

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
Jakie 5 tysięcy? Te posągi wykuto między XIII i XV wiekiem.
Rozumiem, że to nie pasuje do teorii o starożytnej cywilizacji, ale tym gorzej dla tej teorii.

Zresztą nawet 5000 lat temu góry raczej nie były w innym miejscu.

Wyspa Wielkanocna w tym okresie nie miała już w ogóle drzew, tak więc nie wiem jak mieliby transportować te posągi po 1200 AD.

I popatrz na mapę, wyraźnie widać że posągi były transportowane pod górę (na przykład obok Vaka Kipo)...
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
Since the island was treeless by the time the Europeans first visited, the movement of the statues was a mystery for a long time; pollen analysis has now established that the island was almost totally forested until 1200 CE. The tree pollen disappeared from the record by 1650, and the statues stopped being made around that time.

Na Wikipedii piszą, że z analizy pyłków wynika, że wyspa była całkiem zalesiona w 1200 a ostatnie pyłki drzew pochodzą z około 1650 i wtedy powstały ostatnie moai. Kolonizacja wyspy wg różnych badań miała miejsce między 300 a 1200 AD (przy czym ta późniejsza data pojawia się w nowszych badaniach).

Po załączonej wcześniej mapie widać, że większość posągów jest na tej samej wysokości co kamieniołom lub niżej. Być może musieli trochę ciągnąć pod góre ale po łagodnym wzniesieniu. Poza tym niektóre posągi nie pochodzą wcale z Rano Raraku. I jeszcze :

the further away statues are from the statue quarry Rano Raraku and the higher the elevation of their final destination, the smaller the statues are

Czyli im dłuższa trasa i wyżej punkt docelowy tym mniejsze były posągi. Mówienie o ciągnięciu 80 tonowych kolosów przez 20 kilometrów to nieporozumienie.

American archaeologist Charles Love experimented with the technique of transporting a statue on rollers. He moved a 9 ton moai replica 40 meters in only 2 minutes, using not more than 25 people.

Powiedzmy, że zajmowały się tym na zmianę 4 drużyny 25-osobowe. Przesunięcie posągu 9 tonowego o kilometr mogło zająć raptem godzinę! Przy takim tempie spokojnie mieszkańcy wyspy mogli przesunąć posągi nawet w najodleglejsze miejsca w miesiąc, góra dwa miesiące a mieli na to 300 lat.
 
Ostatnia edycja:

vast

Well-Known Member
2 745
5 808
Tylko że pierwsi osadnicy polinezyjscy przybyli na wyspę po 1200. Była to bardzo mała grupa, która w krótkim czasie wyłupała i (przede wszystkim) wypaliła wszystkie drzewa (a dokładniej - palmy). Pomagały im też szczury które przybyły razem z osadnikami na wyspę. Posągi musiałyby powstać przy relatywnie dużej populacji - co wyklucza obfite zalesienie wyspy. Kiedy James Cook przybył na wyspę było tam tylko 700 osób...

No i w ogóle to chyba palmy nie dałyby rady przy transporcie tych posągów.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
Tylko informuję: dodałem drugą wersję filmu. To samo, ale bez lektora, są polskie napisy, rozdziałka 720p i narratorem jest świetny brytyjski aktor Brian Cox.
 
OP
OP
D

Deleted member 427

Guest
American archaeologist Charles Love experimented with the technique of transporting a statue on rollers. He moved a 9 ton moai replica 40 meters in only 2 minutes, using not more than 25 people.

Jest gdzieś film z tego czy mam uwierzyć na słowo? I czemu w takim razie tego samego nie zrobili hipsterzy z podlinkowanego nagrania? Skoro to takie super proste?

Poza tym niektóre posągi nie pochodzą wcale z Rano Raraku.

No jakieś 4% nie pochodzi. 96% pochodzi.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
To było w 1987. Filmu nie mam, ale w miarę wiarygodne źródło tzn National Geographic.
http://news.nationalgeographic.com/...sland-statues-moved-hunt-lipo-science-rocked/

In previous efforts to solve the mystery, Czech engineer Pavel Pavel worked with Norwegian explorer-adventurer Thor Heyerdahl and a team of 17 helpers to propel an upright, 13-foot (4-meter), nine-ton moai forward with twisting motions, keeping the statue fully upright at all times. That was in 1986. But Pavel's team damaged the moai's base and had to stop. (Related: "Easter Island Settled Later, Depleted Quicker Than Thought?")

A year later U.S. archaeologist Charles Love and a team of 25 erected a 13-foot (4-meter), nine-ton model upright on a wooden sledge and moved it over log rollers, advancing it 148 feet (45 meters) in two minutes.
 

Alu

Well-Known Member
4 629
9 677
Z tego co rozumiem te gwiazdki to porzucone Moai.
To bardziej pasuje do ciężkiego wysiłku przesuwania posągów prymitywnymi metodami niż cudownego osiągniecia jakiejś mitycznej cywilizacji.
 
Do góry Bottom