NoahWatson
Well-Known Member
- 1 297
- 3 205
Takie analityczne, teoretyczne podejście mogą co najwyżej być jedną z dróg znajdywania kandydatów na lek. Badania in vitro leków dają dowody o bardzo niskiej pozycji w hierarchii dowodów naukowych w medycynie, nie mówiąc już o symulacjach. Medycyna to głównie empiria i badania RCT.Nie tylko remdesivir może być wysoce skutecznym lekiem na COVID-19.
Komputerowa identyfikacja starych leków, które można wykorzystać w terapii COVID-19
Nowatorska metoda komputerowego przesiewowego badania leków połączona z eksperymentami laboratoryjnymi sugeruje, że pralatreksat - lek od lat stosowany w chemioterapii chłoniaka - mógłby zostać wykorzystany w leczeniu COVID-19 - ogłoszono w piśmie „PLOS Computational Biology”naukawpolsce.pap.pl
Nowatorska metoda komputerowego przesiewowego badania leków połączona z eksperymentami laboratoryjnymi sugeruje, że pralatreksat - lek od lat stosowany w chemioterapii chłoniaka - mógłby zostać wykorzystany w leczeniu COVID-19 - ogłoszono w piśmie „PLOS Computational Biology”
Autorami publikacji są badacze z Shenzhen Institutes of Advanced Technology w Chinach (https://journals.plos.org/ploscompbiol/article?id=10.1371/journal.pcbi.1008489).
Takie nowatorskie podejście do badań przesiewowych pozwoliło zidentyfikować cztery obiecujące leki, które następnie przetestowano w warunkach laboratoryjnych. Dwa preparaty - pralatreksat i azytromycyna - skutecznie hamowały replikację wirusa. Dalsze eksperymenty laboratoryjne wykazały, że pralatreksat hamował ową replikację silniej niż remdesivir, czyli lek obecnie stosowany u pacjentów z COVID-19.
Odkrycia te sugerują, że pralatreksat mógłby potencjalnie zostać wykorzystany w leczeniu ofiar pandemii. Jednak środek ten wywołuje znaczące skutki uboczne i jest stosowany wyłącznie u osób z chłoniakiem terminalnym, które nie poddają się innej terapii. Zastosowanie go u pacjentów z COVID-19 jest więc kontrowersyjne. Mimo to, odkrycia potwierdzają, że wykorzystanie nowej strategii badań przesiewowych do identyfikacji leków faktycznie działa.
„Udowodniliśmy wartość naszego nowatorskiego podejścia, które łączy technologie uczenia głębokiego z bardziej tradycyjnymi symulacjami dynamiki molekularnej" - podsumowuje dr Zhang. On i jego koledzy pracują obecnie nad dodatkowymi metodami obliczeniowymi do generowania nowych struktur molekularnych, które mogłyby stać się nowymi lekami na COVID.(PAP)
Nie wiadomo czy remdesivir jest skutecznym lekiem na COVID-19. Możliwe, że nie, a nawet jeśli to ma niewielką skuteczność:
Science: The ‘very, very bad look’ of remdesivir, the first FDA-approved COVID-19 drug
Remdesivir for COVID-19 in Europe: will it provide value for money?