Główny temat o broni palnej

kalvatn

Well-Known Member
1 317
2 112
why-carry-a-gun-a-policman-is-too-heavy.jpg
 
D

Deleted member 427

Guest
Mój komentarz pod nowym podcastem Sama Harrisa

Harris rozmawia Gavinem de Beckerem, podobno mega ekspertem od spraw terroryzmu i przemocy. Zadziwiające, jak jedna i ta sama osoba może być trzeźwa w ocenie skuteczności policji ("Policja was nie uratuje") i bezkompromisowa w propsowaniu ofiar stawiających opór bandytom ("Postępujcie odwrotnie niż chce od was napastnik"), a zarazem demonstrować kompletne dyletanctwo w temacie przestępczości i broni palnej.
 
D

Deleted member 4151

Guest
https://www.theguardian.com/science...eology-natural-enemy-science?CMP=share_btn_fb
Libertarianie są antynaukowi, bo uważają, że noszenie broni czyni ich bezpieczniejszymi XD

Another example is gun control. Many American libertarians decry any suggestion that regulations should be tightened, insisting people have the right to arm themselves to make themselves safer. But the statistics show this argument to be nonsensical: those who carry firearms, even for protection, are much more likely to be shot and increase the risk of death for those around them. These trends have been confirmed time and again in serious epidemiological studies, yet despite the very act of carrying risking the safety of others, the ideological position of individual rights trumps the facts for a sizeable contingent of the US population.

Settled science szurowskie dziffki!
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
W Finlandii pozwolenia na broń przez internet - bez testów i wizyt na policji

W Finlandii wnioski o pozwolenia na broń palną będzie można składać przez internet, bez wizyty na posterunku policji. Nie będą również konieczne tzw. testy predyspozycji.

W piątek fiński prezydent Sauli Niinisto podpisał nowelizację prawa w tym zakresie. Zmiana przepisów ma przyspieszyć procedury ubiegania się o pozwolenie na broń, jak również zmniejszyć biurokratyczne obciążenia fińskich służb.

Wnioski elektroniczne będzie można składać od grudnia przyszłego roku. Do tego czasu, Finowie będą ubiegać się o broń w tradycyjny sposób, przedstawiając niezbędne dokumenty na posterunku policji. Przy czym, dzięki nowelizacji prawa, od grudnia br. będzie można zrobić to w dowolnym miejscu na terenie Finlandii. Wcześniej, trzeba było udać się na odpowiedni komisariat w miejscu zamieszkania.

MSW Finlandii uważa, że zmiana procedury nie wpłynie na kwestie związane z bezpieczeństwem. Według zapowiedzi, wnioski o pozwolenie na broń będą rozpatrywane bardziej wnikliwie.

Nie zmienią się natomiast podstawowe wymagania związane z prawem do posiadania broni palnej. W Finlandii, by ubiegać się o pozwolenie na broń, trzeba mieć ukończone 18 lat, a w przypadku pistoletów i rewolwerów – 20 lat. Konieczny jest też odpowiedni stan zdrowia oraz właściwe uzasadnienie potrzeby posiadania broni. Dotyczy to m.in. łowiectwa, kolekcjonerstwa, strzelectwa sportowego czy rekonstrukcji historycznych. Według policji, przeszkodą w uzyskaniu pozwolenia jest np. przeszłość przestępcza lub nadużywanie środków odurzających. Pozwolenie wymagane jest również do przechowywania i przewozu broni.

Nowe przepisy znoszą obowiązek przechodzenia przez osoby ubiegające się o pozwolenie na broń testów predyspozycji do posługiwania się bronią. Zdaniem ministerstwa, ich wyniki nie były przydatne i nie stanowiły decydującego kryterium przy przyznawaniu pozwolenia na broń.

Według policyjnych statystyk w liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii zarejestrowanych jest ok. 1,5 mln sztuk broni osobistej, głównie broni myśliwskiej. Pistoletów i rewolwerów jest ok. 220 tys. Liderem w posiadaniu broni są mieszkańcy Wysp Alandzkich, Laponii oraz regionu Kainuu na północnym wschodzie kraju. Są miejscowości, szczególnie małe, w których na jednego mieszkańca przypada więcej niż jedno pozwolenie na broń. Z kolei w największych fińskich miastach, statystycznie pozwolenie ma średnio co dziesiąta osoba.
...​
 
D

Deleted member 4683

Guest
Czy w Teksasie złodzieje boją się szabrować domy po przejściu huraganu i powodzi?

DI6wVc6VoAAiRC6.jpg


Szukałem info o szabrownictwie, które często się pojawia przy okazji każdej katastrofy naturalnej, m.in. tak było w Nowym Orleanie kilkanaście lat temu. Teraz nie natrafiłem na nic grubego i powszechnego oprócz kradzieży benzyny z baków.


Przynajmniej na czarnych braci z Florydy można jeszcze liczyć :)

 

Pestek

Well-Known Member
688
1 876
Obejrzałem pewien materiał, w którym przytoczono statystyki morderstw i napadów z bronią w ręku w Arizonie. Jedne z najgorszych w USA. Jest to też stan z jednym z największych wskaźników posiadania broni. Czy istnieje jakiś konrargument(poza oczywistymi, że państwo nie powinno zabraniać posiadania broni do obrony). Dane się zgadzają, według tego przynajmniej co patrzałem. A może sprawa jest bardziej skomplikowana? Ktoś może pomóc?
 
D

Deleted member 427

Guest
Obejrzałem pewien materiał, w którym przytoczono statystyki morderstw i napadów z bronią w ręku w Arizonie. Jedne z najgorszych w USA. Jest to też stan z jednym z największych wskaźników posiadania broni. Czy istnieje jakiś konrargument

Łatwo dajesz się łapać na propagandę lobby antybroniowego. Nie zapaliła ci się dioda ostrzegawcza, gdy przytoczyli statystyki zabójstw i rozbojów z użyciem tylko jednego narzędzia? Przecież to sztuczka stara jak świat. Sprawdziłeś, jak wygląda sytuacja w sąsiedniej Kalifornii - gdzie obowiązują najostrzejsze przepisy w całych Stanach? Podpowiedź: Kalifornia i Arizona niewiele się różnią - mają bardzo zbliżone wskaźniki, z losowymi skokami na przestrzeni lat. Arizona wygląda ogólnie lepiej pod tym względem. Przykładowo, w roku 2015 wszystkie zabójstwa: Kalifornia - 4.8 na 100k mieszkańców, Arizona - 4.1; napady rabunkowe: Kalifornia - 135, Arizona - 93.

Hoplofoby zawsze próbują wciskać pozytywną korelację broń-przemoc tam, gdzie jest ona przyzerowa albo lekko negatywna.

Więcej tu: https://www.hoplofobia.info/arizona-dream/
 

tolep

five miles out
8 556
15 441
Obejrzałem pewien materiał, w którym przytoczono statystyki morderstw i napadów z bronią w ręku w Arizonie. Jedne z najgorszych w USA. Jest to też stan z jednym z największych wskaźników posiadania broni. Czy istnieje jakiś konrargument(poza oczywistymi, że państwo nie powinno zabraniać posiadania broni do obrony). Dane się zgadzają, według tego przynajmniej co patrzałem. A może sprawa jest bardziej skomplikowana? Ktoś może pomóc?
daj linka....
 
D

Deleted member 427

Guest
lol :) Ja myślałem, że to chociaż będzie jakiś paranaukowy reportaż albo coś, a to jednak program satyryczny Gazowni.
 
D

Deleted member 427

Guest
@Hanki, to nie jest do końca tak jak na tym memie. Proponowałbym tego nie powielać, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zobacz podrozdział "Burglary and Kennesaw's Ordinance Requiring Guns in the Home" (link)

Poza tym - gdybym był złośliwy - spokojnie mógłbym przekształcić te infografikę na coś w stylu: "W mieście Nowy Jork od 1993 roku nastąpił 80% spadek przestępczości. Nowy Jork ma najsurowsze przepisy dot. broni palnej w całej Ameryce."
 

kr2y510

konfederata targowicki
12 770
24 700
W tym roku ogłoszono zwycięzcę na pistolet dla wszystkich amerykańskich sił zbrojnych M17 i M18. SIG-Sauer pokonał Glocka. Według mnie to wydarzenie na jakieś 10-20 lat ustali trend w pistoletach.

Zwycięzca:


Dlaczego SIG 320 pokonał Glocka 19:


Wiki:
https://en.wikipedia.org/wiki/SIG_Sauer_P320
https://en.wikipedia.org/wiki/XM17_Modular_Handgun_System_competition

A skoro Amerykanie stacjonują w Polsce rotacyjnie, to takie wcześniej czy później, takie okazy pojawią się na naszym wolnym (szarym) rynku...
 
Do góry Bottom