Czy? Jak? Czym? Co? - różne problemy i porady komputerowe

Mad.lock

barbarzyńsko-pogański stratego-decentralizm
5 148
5 106
Nie wiem. Nie używałem za bardzo czytników z reflowem i nie mam takiej potrzeby, bo to musiałby być pdf nie będący skanem, a wtedy i tak często można znaleźć wersję mobi książki, ewentualnie przeczytać w położeniu poziomym.
 

Pestek

Well-Known Member
688
1 876
Mam problem z \klawiaturą i touchpadem. Ewentualnie można nazwać to problemem ze środowis\kiem na \komputerze
, bo czasami nawet trac\kpadem nie moge na\kierować \kursora na i\kony szyb\kiego uruchamiania albo i\kon\ki na stronach internetowych/start/systemowe i wcisnąć.
,Enter dodaje przecine\k w nowym wierszu
, a przed \k pojawia się zawsze slash. Za to stawienie "
," daje enter.
,
,Specjalnie nie edytowałem wiadomości. Ta\k mi się teraz pisze. Problem jest też w codebloc\k czy innych programach. Gładzi\k działa i nie działa
, a do operowania używam s\krótów \klawiaturowych i "tab". Próbowałem odpalać linux live cd
, ale jest to samo. Bac\kspace za to daje nawias zam\knięty(]).
,
,Jeśli na dwóch systemach nie działa ta\k samo
, to pewnie coś z hardware. Ale może \ktoś ma ja\kiś pomysł i może pomóć. Problem pojawił się po s\kończonej licencji avasta(czytałem że par]ę osób miało problemy z \klawiaturą/mysz\ką po jego deinstalacji. Czyściłem też e\kran mo\krą szmat\ką i parę \kropel mogło ściec pod \klawiatur. Ale podobno wodoszczelna ja\k i laptop.
,
,Dzię\ki za pomoc z góry.
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Skoro odpalałeś linux live cd (nie w wirtualce) i jest to samo, to nie wiem co tu jeszcze można powiedzieć.

Ale:
1. Z ciekawości - po podpieciu klawiatury/myszki zewnetrznej jest to samo?
 

Pestek

Well-Known Member
688
1 876
Mogę spróbować. Nie myślałem o tym. Czy wgranie biosu równa się z utratą danych/potrzebą formatu? Czy można zrobić instalację bez strat w systemie?
 

pawel-l

Ⓐ hultaj
1 912
7 920
Używam notebooka z Windows XP + Chrome i mam problemy z niektórymi stronami np.

Ta witryna nie umożliwia bezpiecznego połączenia
Serwer slib.pl używa nieobsługiwanego protokołu.
ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH


Co ciekawe niektóre strony nie wyświetlają się nigdy, a niektóre czasami.
Próbowałem pogrzebać w chrome://flags/ ale nie pomaga.

Albo taki komunikat:

Połączenie nie jest prywatne
Hakerzy mogą próbować wykraść Twoje dane z www.google.com (np. hasła, wiadomości lub informacje o karcie kredytowej). NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID


Drugi problem to od pewnego czasu na Twitterze nie odtwarzają mi się filmy, ani gify. Zero reakcji

Macie jakieś sugestie oprócz wymiany sprzętu/systemu?
 

tosiabunio

Grand Master Architect
Członek Załogi
6 980
15 141

Pestek

Well-Known Member
688
1 876
Wgranie nowego biosu nie pomogło. Zostaje sprawdzić pod zewnętrzną klawiaturą/myszką. Co ciekawe, to to, że na początku jak włączę komputer jeszcze kursor działa. Dopiero po kilku minutach się wyłącza.
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Wgranie nowego biosu nie pomogło. Zostaje sprawdzić pod zewnętrzną klawiaturą/myszką. Co ciekawe, to to, że na początku jak włączę komputer jeszcze kursor działa. Dopiero po kilku minutach się wyłącza.

Dokładnie tak samo jest przy bootowaniu z jakiegoś livecd?
 

NoahWatson

Well-Known Member
1 297
3 200
@Pestek
To raczej jakiś problem sprzętowy. Może woda gdzieś się dostała, albo jakieś inne źródło zwarcia np ten kabel/taśma łączący klawiaturę do płyty jest do wymiany. Jeśli umiesz to pod odłąceniu zasilania (zasilacz i bateria) wyjmij klawiaturę z laptopa (dla niektórych modeli są filmy w Youtube) i wywietrz kładąc przy uchylonym oknie albo wiatraku, można też od czasu do czasu chwilę podmuchać suszarką do włosów. Często touchpad i klawiatura wbudowana są podłączane pod ten sam port, więc zwarcie w jednym może powodować niemożliwość używania drugiego.
Albo oddaj do serwisu.
 

Presario

Well-Known Member
129
251
Macie jakieś sugestie oprócz wymiany sprzętu/systemu?
Wymiana systemu. Twoja przeglądarka nie jest wspierana na WinXP, w związku z tym obok ostatnich łatek bezpieczeństwa, nie aktualizuje także certyfikatów.

Teoretycznie mógłbyś chyba zainstalować "Windows Embedded POSReady 2009" i mieć wsparcie samego systemu do kwietnia tego roku, ale to wymagałoby kombinowania nie mniejszego niż instalacja jakiegoś Debiana z XFCE, zakładając nawet że nie masz doświadczenia z (kombinowaniem) jednym i drugim.
 

Pestek

Well-Known Member
688
1 876
Dokładnie tak samo jest przy bootowaniu z jakiegoś livecd?
Jest to samo. Miałem wersję z 2012 roku. Wgrałem najnowszą 1.46.

NoahWatson
Tak, jest na jednej taśmie wpięte. Lapek jest dalej na gwarancji dlatego nie chciałem tego wyciągać. Problem tylko w tym, że zgubiłem gdiześ tą gwarancję. Może na samą plombę z datą przyjmą, choć wątpię.
 

tolep

five miles out
8 555
15 441
Jest to samo. Miałem wersję z 2012 roku. Wgrałem najnowszą 1.46.

NoahWatson
Tak, jest na jednej taśmie wpięte. Lapek jest dalej na gwarancji dlatego nie chciałem tego wyciągać. Problem tylko w tym, że zgubiłem gdiześ tą gwarancję. Może na samą plombę z datą przyjmą, coć wątpię.
Dowód zakupu wystarczy, a nawet czasem rejestracja na stronie producenta.
 

PawelD

Member
8
44
Używam notebooka z Windows XP + Chrome i mam problemy z niektórymi stronami np.
ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH

Połączenie nie jest prywatne
Hakerzy mogą próbować wykraść Twoje dane z www.google.com (np. hasła, wiadomości lub informacje o karcie kredytowej). NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID


Macie jakieś sugestie oprócz wymiany sprzętu/systemu?

Nie musisz wymieniać ani sprzętu ani systemu. To nie jest problem XP ani tym bardziej komputera.

Komunikaty, które wkleiłeś świadczą o tym, że przeglądarka nie może nawiązać szyfrowanego połączenia https. To nic strasznego.
Jeśli problem występuje globalnie, dla wielu stron (a tak wynika z Twojego opisu), to moim zdaniem masz coś przestawione w ustawieniach przeglądarki. Mogą to być różne rzeczy, trudno powiedzieć, co konkretnie Ci się przestawiło w Chrome.

Ja bym sugerował, jeśli nie chcesz wczytywać się w ustawienia przeglądarki i testować, co możesz przestawić, byś odinstalował chrome i zainstalował ponownie, albo zainstalował Firefoxa. To rozwiązanie najprostsze.

Ja bym jednak pokombinował. Tu masz opisany dokłądnie ten sam błąd. Piszą tam, ze wywołuje go jakiś dodatek do Chrome: https://www.drivereasy.com/knowledge/fix-err-cert-common-name-invalid-chrome-solved/
 
Do góry Bottom