1. Informujemy, iż na naszym forum korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z forum, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę Prywatności
 2. Forum Libertarian ma swój regulamin.

Ciekawostki naukowe i techniczne

Dyskusja w 'Komputery i technika' zaczęta przez kr2y510, 12 Marzec 2012.

 1. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  6 096
  Otrzymane Polubienia:
  9 503
  Jak na 50 stopniu szerokości geograficznej północnej gdzie nie ma słońca, nieomal przez siedem miesięcy w roku a lato bywa czasem niegorace, tylko zimno i pada i zimno i pada
   
  Wujaszek Ilicz and bombardier like this.
 2. rawpra

  rawpra Well-Known Member

  Posty:
  1 964
  Otrzymane Polubienia:
  3 460
  Kieliszek, który "zmienia" wodę w koktajle

  [​IMG]

  Kieliszek Vocktail (od ang. virtual cocktail) oszukuje zmysły, dzięki czemu czysta woda jest odbierana jako idealny koktajl.

  Światła LED pozwalają zmieniać kolor drinka, a srebrne elektrody z brzegu kieliszka stymulują język, dając różne smaki: 180 mikroamperów to smak kwaśny, 40 - smak słony, a 80 - gorzki. Wynalazca kieliszka, Nimesha Ranasinghe z Narodowego Uniwersytetu Singapurskiego, pomyślał też o 3 mikropompach powietrza z nabojami z zapachem. Są one aktywowane podczas picia.

  Vocktail zadebiutował na Association for Computing Machinery Multimedia Conference w Kalifornii.

  Ranasinghe, który specjalizuje się w cyfrowych interakcjach wielozmysłowych, stworzył wcześniej cyfrową lemoniadę. Obecnie Singapurczyk myśli o dodaniu do Vocktailu rzeczywistości wirtualnej, dzięki czemu koktajle można by spożywać w różnych ciekawych okolicznościach.

  Wyobraź sobie, że następnym razem gdy zamówisz koktajl, dostosujesz jego smak za pomocą aplikacji w telefonie albo wypróbujesz zupełnie nowe smaki - zamówisz mojito, ale sprawdzisz, co się stanie, gdy stały skład uzupełni się nutką czekolady czy truskawki.

  Ranasinghe dodaje, że kluczowe wydaje się wykorzystanie przez Vocktail powonienia. Wrażenia węchowe wydają się łączyć różne kanały sensoryczne, [...] dając jedyne w swoim rodzaju doświadczenie sensoryczne.  http://kopalniawiedzy.pl/Vocktail-koktajl-kieliszek-rzeczywistosc-wirtualna-Nimesha-Ranasinghe,27335
   
  kr2y510, Max J., kompowiec and 2 others like this.
 3. Staszek Alcatraz

  Staszek Alcatraz Tak jak Pan Janusz powiedział

  Posty:
  2 019
  Otrzymane Polubienia:
  4 871
  Nie musi świecić słońce, żeby ogniwo fotowoltaiczne absorbowało energię. Wystarczy światło dzienne. Większe znaczenie ma astronomiczna wysokość słońca niż to czy jest pochmurne niebo.
   
 4. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  6 096
  Otrzymane Polubienia:
  9 503
 5. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów

  Posty:
  5 381
  Otrzymane Polubienia:
  12 019
  Krótki filmik o biomimikrze w inżynierii...
   
  kr2y510 and workingclass like this.
 6. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  6 096
  Otrzymane Polubienia:
  9 503
  Cały filmik, ale szczególnie od 4:25
  JEDEN PRZECINEK TRZY METRA NA SEKUNDĘ?!!??

   
 7. kr2y510

  kr2y510 konfederata targowicki

  Posty:
  10 706
  Otrzymane Polubienia:
  15 121
  Coś z dawnych lat - Dynasfera. Już wtedy ludziska kombinowały. Wynalazek się nie przyjął, ale inspiruje.


   
  lernakow, Jaranek, tolep and 2 others like this.
 8. FatBantha

  FatBantha sprzedawca niszowych etosów

  Posty:
  5 381
  Otrzymane Polubienia:
  12 019
  Dźwięki, które zniszczą twarde dyski – ten atak jest łatwiejszy niż myślisz
  28.12.2017 11:58
  Myśląc o bezpieczeństwie informatycznym rzadko kiedy myślimy o fizyce: zagrożenia dla komputerów czają się przede wszystkim w złośliwym kodzie. Oczywiście napastnik może zawsze podejść z łomem, ale w narażonych na takich agresorów miejscach można zainstalować pancerne skrzynki – jest to zresztą zbyt widowiskowe w świecie pełnym kamer telewizji przemysłowej. A co jeśli ktoś może podejść do systemu informatycznego i zepsuć go wydając odpowiednie dźwięki? Badacze z uniwersytetów w Princeton i Purdue zajęli się ostatnio poważniej kwestią ataków akustycznych na twarde dyski, osiągając spektakularne rezultaty.

  Wygląda na to, że wobec twardych dysków możliwe jest przeprowadzenie fizycznych ataków typu DoS, o stałych lub przejściowych skutkach. Napastnicy generując odpowiednie fale dźwiękowe, wywołujące mechaniczne wibracje talerzy dysków twardych, są w stanie wyłączyć systemy telewizji przemysłowej a nawet przerwać pracę komputerów. Dźwięk odpowiedniej częstotliwości może bowiem doprowadzić do rezonansu, wzmacniającego normalne wibracje pracującego dysku.

  Współczesne dyski twarde osiągnęły taki poziom gęstości zapisu, że aby uniknąć uszkodzenia powierzchni talerza, wstrzymują operacje zapisu i odczytu na czas przejścia fali mechanicznej wibracji. Współczesne nie oznacza wcale nowoczesne. W 2008 roku Brendan Gregg z Sun Microsystems pokazał światu, co można osiągnąć rycząc na macierze dyskowe. Jeśli nie widzieliście – zobaczcie sami.


  Ludzki głos ma swoje ograniczenia. A co gdyby sięgnąć po mechanicznie tworzone dźwięki o specyficznych częstotliwościach? Temu poświęcona jest praca Acoustic Denial of Service Attacks on HDDs amerykańskich naukowców z Princeton University i Purdue University. Zespół pod kierunkiem profesora Mohammada Shahrada zajął się fizycznym bezpieczeństwem twardych dysków, w tym najnowocześniejszych modeli, używanych w serwerowniach i magazynach danych.

  [​IMG][​IMG]
  Zestawiono laboratorium, w którym twarde dyski były wystawione na działanie fal dźwiękowych o różnych częstotliwościach, generowanych z głośnika z różnych odległości i pod różnymi kątami. Do tego generator funkcyjny, oscyloskop, miernik głośności i analizujący pracę dysku pecet z Ubuntu i benchmarkami z Linux Disk Utility. Rezultaty przekroczyły wszelkie oczekiwania. Z łatwością odkryto optymalne częstotliwości ataku dla testowanych dysków, zestawiając je w poniższej tabelce.
  [​IMG][​IMG]
  Jak zaatakować dźwiękiem twardy dysk? Sabotażysta po ustaleniu rodzaju sprzętu, jaki zamierza zneutralizować akustycznym atakiem DoS, ma do wyboru dwie opcje. Albo musi znaleźć się fizycznie w pobliżu urządzenia z głośnikiem, albo też przejąć jakiś sposób, np. za pomocą ataku software’owego kontrolę nad głośnikiem znajdującym się w pobliżu twardego dysku – może to być nawet głośnik w laptopie.

  Skuteczność ataku zależy od wielu czynników. Im bliżej głośnik znajduje się dysku, tym mniej czasu potrzeba na uzyskanie zauważalnych efektów, tj. zakłócenie pracy systemu. Im dłużej odtwarzany jest wywołujący rezonans dźwięk, tym większe szanse na to, że atak doprowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń. Zarazem jednak im dłużej dźwięk jest emitowany, tym większe ryzyko, że napastnik zostanie przez kogoś przyłapany – jak widać, wszystkie odkryte częstotliwości rezonansowe są słyszalne dla ludzi.

  W praktyce można w ten sposób skutecznie zneutralizować wspomnianą kamerę telewizji przemysłowej – po 230 sekundach od rozpoczęcia nadawania, w interfejsie cyfrowej nagrywarki pojawił się komunikat o braku dysku. Choć system udało się zrestartować do normalnej pracy, nagranie wideo z czasu ataku okazało się niemożliwe do przywrócenia.

  Całkiem ciekawie wyglądały też ataki na pecety – dźwięki odtwarzane z odległości 25 centymetrów od obudowy były w stanie po pięciu minutach wywołać niebieski ekran śmierci w Windowsie 10, zaledwie 5 sekund zaś wystarczyło, by przerwać operację kopiowania plików.

  [​IMG][​IMG]
  Jak się zabezpieczyć przed takimi atakami? Właściwie nie ma jak. Badacze postulują zastosowanie dźwiękowej izolacji w dyskach stosowanych w ważnych urządzeniach, takich jak sprzęt medyczny, bankomaty, czy systemy monitoringu. Niszowość takich operacji, ograniczona właściwie do szpiegów i sabotażystów sprawia, że raczej żaden producent twardych dysków takich zabezpieczeń wprowadzać nie będzie kosztem swojej i tak marnej marży.

  Możemy więc tylko mieć nadzieję, że na pomysł przeprowadzenia tego typu akustycznych ataków nie wpadną zwykli wandale, kryjących się wśród pracowników dużych organizacji. Człowiek ze smartfonem w kieszeni i aplikacją do generowania fal dźwiękowych o określonej częstotliwości mógłby wyrządzić w ten sposób spore szkody.
   
  tomky, lernakow, tolep and 2 others like this.
 9. TeeM

  TeeM anarchodresiarz, chuligan wolności

  Posty:
  936
  Otrzymane Polubienia:
  2 642
  Hm, dyski SSD? :p
   
 10. kr2y510

  kr2y510 konfederata targowicki

  Posty:
  10 706
  Otrzymane Polubienia:
  15 121
  Tak. Dyski SSD. Można też przeprojektować obecne napędy, by te były bardziej odporne na tego typu ataki.
  Ja bym próbował rozszerzyć tego typu ataki na bardzo niskie częstotliwości. Niskie częstotliwości mają lepszą propagację, łatwiej przechodzą przez ściany i inne przeszkody.
   
 11. bombardier

  bombardier Well-Known Member

  Posty:
  774
  Otrzymane Polubienia:
  2 230
 12. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  6 096
  Otrzymane Polubienia:
  9 503
  W mordeczkę, co za pomysłowość.

  Eutanazja? Jest do tego rollercoaster.

   
  FatBantha likes this.
 13. tolep

  tolep ChNiNK! ChP!

  Posty:
  6 096
  Otrzymane Polubienia:
  9 503


  wow, wreszcie jakieś przyziemne - dosłownie - zastosowanie mechaniki kwantowej
   

Udostępnij Tą Stronę